Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.08.2018, 12:55:00
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

nu stiu cum sa ma mai comport sa fie ok....sa fie pace...liniste
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2018, 00:09:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ioan89 citeam intr-o carte de psihologie, ca Retelele sociale de sprijin, ne intaresc foarte mult si ne scapa de stres. Ce inseamna asta,retelele astea pe scurt:Grupul de parinti, frati,rude,prieteni ,colegi etc.
Da, automatizarea ne desparte tot mai mult unii de altii. Eram o societate mult mai unita cand faceam o gramada de lucruri impreuna. Perioada aia s-a dus,la sate a scazut numarul de lucruri care sa le faci impreuna, dar inca exista. Cand fac lucruri impreuna cu familia sau prieteni ma simt mai util, suntem un noi, facem ceva ptr noi. Pot exemplifica daca vrei.

Povesteam cu cineva ca in casa lor cu vreo 60-70 de ani in urma stateau mai mult de 15 persoane. Bunici,parinti,copii,matusi,unchi ,rude apropiate. Acum mai stau doi.
Ne-am departat unii de altii ,case mai mari ,noi mai comozi,dar parca ne lipseste ceva.

Nu te gandii ca esti un tampit gandeste-te ca trebuie sa schimbi ceva in viata ta, ca cercul social personal sa devina ceva mai mare. Fa lucruri impreuna cu cei apropiati.
Sper sa apuc sa mai revin.Mai vorbim. Domnul sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2018, 23:28:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Troll 100%. Dupa semnatura: mai arunca cate un oscior la gushterii naivi si hamesiti dupa victimele vietii.
Citandu-l pe AlinB: nu mai hraniti trolii...

Acum sa raspund trolului: ps8hanalizeaza-te putin sa vezi cat de imatur si copil esti... cand arunci prostioare pe net pentru distractii marunte.
Copilasi cu tastatura in fata...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.08.2018, 19:07:54
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

cum pot sa-ti demonstrez ca nu sunt troll. spune-mi si o voi face.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2018, 00:10:39
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Gpalama uita-te pe toate threadurile unui om si te vei lamuri daca e troll sau autentic. Omul are niste probleme si intrebari mai vechi. Dupa mine este clar ca ioan89 nu este troll.

Nu stiu de ce simt nevoia sa va spun situatia unui credincios om foarte cumsecade. Nu stiu unde sa o scriu. Nu are nici o legatura directa cu ioan89 aceasta poveste .Omul de care vreau sa va povestesc are o sotie tot credincioasa,ma rog nu e ortodoxa . Dar credinta dupa mine, nu e ca mergem duminica la Biserica sau la Vecernie sau alte slujbe,, sau de sarbatori. Viata noastra trebuie sa fie alta. Omul imi povesteste la un moment dat, ca s-a mutat de pe gaz ca platea prea mult. Mai trec cativa ani spune: "Ah ma mut iara pe gaz, ca m-am saturat de spart toata iarna la lemne." Nevastasa nu se implica cu nimic, au trei nepoti, (baiatul lor cu nevasta este plecat in strainatate dar copii lor stau cu bunicii in tara) care stau in casa,ei au in jur de 20 de ani, si omul sparge toata iarna la lemne si le cara singur sau cu sotia . Iar ei putori.

La noi in casa e simplu de cand copii erau mai mici singuri au zis ca vin sa ajute, le-am zis o data si de de atunci au simtit ca toti traiam acolo, si toti avem nevoie de caldura. Eram tot timpul un grup. Cand bunica nu a mai putut sa ajute se ducea sa ne faca placinte si ne facea o bucurie. Toate lemnele le terminam de obicei intr-o zi cu spart si carat,sau uneori in doua zile,dar lucram toti.

Mai trece vremea,omul vrea sa le faca o casa care sa ramana la nepoti. Ma crede-ti ca pe toata perioda cand a lucrat la casa o primavara si o vara aproape intreaga(el este zidar) nu a venit decat o singura data unul din ei cu chiu cu vai sa il ajute,desi i-a chemat de mai multe ori. Omul la un moment dat sa imbolnavit, nu mai poate lucra. Cred ca de la efort ca sa obosit prea tare.
Ma gandeam ca acesti copii la un moment dat ar putea tot asa sa fie in depresie, daca nu au nici un tel de a ajuta pe cei ai lor, apropiatii lor. Unii oameni nu stiu, dar una din manifestarile credintei este sa ii ajutam pe cei de langa noi. Ca mama sau bunica sa nu creada ca se "sparg" acesti nepoti daca vor ajuta,nu sunt casanti!
Noi in general nu observam cand noi suntem fata de altii "pe treaba noastra", numai cand altii sunt cu treaba lor si ne neglijeaza sau nu ne baga in seama. In primul rand noi trebuie sa fim fata de ai nostri, ca o singura simtire. Voi ce zice-ti cum poate fi implicata si aceasta bunica ca sa aiba si ea un cuvant, in a fi amandoi ca o singura voce ,nu unul "cea" altul "hais". Iar la Biserica ea sa se creada a fi foarte credincioasa. Nu esti credincios destul, daca nu stii sa te porti in primul rand,si sa ai grija in primul rand fata de casnicii tai.
Cum pot acesti oameni sa fie o familie perfect functionala?...?...
Nepotii sa nu iubeasca numai iphone-urile si pierderea de timp? Bunicii sa stie ca cu acest comportament de neimplicare si lipsa de autoritate le fac vadit rau acestor nepoti.
As mai avea ceva de scris dar e tarziu si sper sa revin.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2018, 19:07:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Daca nu este trol sa vina sa spuna clar povestea lui si tot ce simte, daca are nevoie de ajutor.

1-2 linii aruncate cam descalifica orice initiativa a lui de a obtine ajutor.

Daca nu are timp pentru a investi in problema sau daca nu doreste sa discute, la fel deschide o discutie in care nu vrea sa participe.


Il rog sa ne dea mai multe detalii daca vrea ajutor. Sa faca alt cont si sa ne povesteasca de toate sa putem sa ne dam seama ce e cu el. Ce trecut are, care e situatia lui in viata, in familie, ce face acum, de ce se simte asa.

O concluzie se trage dupa o analiza pe niste fapte si nu pe presupuneri.

Deci, rog mai multe detalii, sa putem ajuta. Daca ii zici doctorului "mi-e rau", nu poate sa iti zic decat "imi pare rau", iar daca vrei sa iti zic un tratament, spune-mi de cand, spune-mi cine esti, ce e cu tine, exact unde iti este rau... si apoi dupa o analiza, eliminare de posibile cauze gresite se trage o concluzie: asta e problema si asta e solutia, sau astea sunt cumulul de probleme...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2018, 16:44:19
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Ai incercat sa il cauti pe parintele Vasile Gavrila? Este un duhovnic foarte bun si se dedica mult oamenilor.
Daca doresti sa vorbesti cu cineva, pot incerca sa te ajut si ma poti contacta.
Reply With Quote
Răspunde