Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.09.2008, 20:37:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vrei sa spui ca sotia ta a plecat si ti-a luat si copilul?...

ce greseli crezi ca ai repetat?

orice s-ar fi intamplat, nu merita si nu trebuie sa deznadajduiesti!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.09.2008, 21:11:59
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
vrei sa spui ca sotia ta a plecat si ti-a luat si copilul?...

ce greseli crezi ca ai repetat?

orice s-ar fi intamplat, nu merita si nu trebuie sa deznadajduiesti!
da, a plecat!
poate e doar o perioada (scurta) in care sa fim singuri si sa ne concentram mai mult la lucrurile bune, la rugaciune, si sa ne gandim la iertarea aproapelui.
stiu ca nu sunt demn de mila Domnului dar ma rog sa-i aduca inapoi acasa.
ii iubesc si-mi iubesc familia dar deocamdata am o cumpana destul de mare!
cum voi trece oare peste acest neajuns?????
Help me!:(
Reply With Quote
  #123  
Vechi 08.10.2008, 19:33:39
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Question sfat?

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
vrei sa spui ca sotia ta a plecat si ti-a luat si copilul?...

ce greseli crezi ca ai repetat?

orice s-ar fi intamplat, nu merita si nu trebuie sa deznadajduiesti!
sunt tot eu dar mi-am schimbat ID-ul pentru ca am mari probleme cu vechiul cont
intrebare?
ea ar veni sa locuim sub acelasi acoperis (e si spre binele copilului), dar "vine in calitate de prieten si nu de sotie"; imi cere sa divortam "de comun acord", altfel nu vine.Oare cum sa iau o decizie inteleapta?!?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.10.2008, 21:38:26
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

mi-a spus ca am doua variante:
1. vine si sta cu copilul dar cu conditia sa divortam ca sa nu aiba nicio obligatie fata de mine (divort de comun acord)
2. se muta cu copilul in alta parte si sta cu chirie
EU NU-I INSPIR DELOC INCREDERE!
Divortul in acest caz nu este tot un pacat?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!!!!!!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.10.2008, 05:32:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Radu, nu te descuraja. Lasa, ca ce-i al tau e pus deoparte!

Ma surprinde insa comportamentul acestei fete de preot, pare ca nu prea e dusa la biserica!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.10.2008, 06:09:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arkash Vezi mesajul
mi-a spus ca am doua variante:
1. vine si sta cu copilul dar cu conditia sa divortam ca sa nu aiba nicio obligatie fata de mine (divort de comun acord)
2. se muta cu copilul in alta parte si sta cu chirie
EU NU-I INSPIR DELOC INCREDERE!
Divortul in acest caz nu este tot un pacat?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!!!!!!
variantele astea sunt trase de par rau de tot, spune-i ca nu accepti nici una! sa-ti lase copilul tie si ea sa se duca la parinti, sa se mai linisteasca.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.10.2008, 19:44:39
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
variantele astea sunt trase de par rau de tot, spune-i ca nu accepti nici una! sa-ti lase copilul tie si ea sa se duca la parinti, sa se mai linisteasca.
Din pacate s-a mutat deja cu chirie si a luat si copilul (a stat la sora ei dar s-a certat cu ea).Parintii ei stiu care e situatia si i-au spus doar atat: du-te acasa si reia viata de familie; mai incearca si vezi care e situatia, stati linistiti si cresteti-va copilul; du-ti crucea pana la capat si nu dispera.
Acum asteapta raspunsul meu (intre timp soacra mea a spus sa nu fiu de acord cu divortul sub nicio forma); a promis ca se intoarce numai dupa ce se vede "libera" si fara ca eu sa am "drepturi" asupra ei; mi-a spus ca exista si posibilitatea impacarii si a refacerii cuplului, dar asta depinde numai de mine.
Parintele duhovnic mi-a zis catrebuie sa fac ceva ca sa ma ingrijesc de copilul meu, sa-l am aproape de mine;numai Bunul Dumnezeu poate vedea transformarile care s-au produs in faptele si comportamentul meu; nu le pot cere sa ma iubeasca dar eu le-am spus mereu ca-mi este dor de ei, ca ii iubesc si ca ii astept acasa.
Maicuta Siluana mi-a spus sa nu deznadajduiesc, sa citesc Acatistul Sf.Arhanghel Rafail si Acatistul Sfantului Duh; mi-a mai zis ca in fata Domnului, acest act "de comun acord" nu are nicio valoare.
Nu stiu ce va fi mai departe si cum se vor desfasura evenimentele!!!
Doamne, da-mi minte luminata si ajuta-ma sa iau o hotarare inteleapta!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 21.10.2008, 20:44:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleapta soacra ai! asculta (si) de ea si o sa-ti fie bine.

dar cum de o fi sarit aschia asta (nn fiica) asa departe de trunchi? sincer, iarta-ma ca-ti spun, dar nu prea inteleg cum femeia asta a ta face ce vrea ea.. cum adica, s-a mutat cu copilul, cu chirie. dar tu, unde erai? Radule, fii barbat si pune piciorul in prag data viitoare! Eu va doresc din suflet sa va impacati, asa sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 21.10.2008, 22:28:01
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

[quote=mirelat;93053]sa nu uitam ca voia Tatalui se implineste oricum, cu sau fara rugaciunea noastra.

ideea mea era sa nu cadem in parerea de sine, daca vreodata ceilalti nu fac pe plac, cum ca asta ar fi ca urmare a tariei credintei si a rugaciunii noastre. Este mila lui Dumnezeu mai presus de toate!quote]

Din ceea ce spui reiese ca nu este nevoie sa ne rugam, pentru ca voia lui Dumnezeu oricum se implineste, ceea ce nu mi se pare tocmai bun. Este necesara rugaciunea, pentru a chema ajutorul lui Dumnezeu in necazuri sau in orice fel de problema. Iar daca Dumnezeu iti ajuta nu vad cum ai putea sa iti atribui tu vreun merit din acest lucru. Dumnezeu ajuta oricarui om care se roaga chiar daca el nu percepe acest lucru (poate ca primeste opusul a ceea ce cere sau nu primeste nimic, dar tot spre binele lui, tot ajutor este). Frumos spunea cineva mai sus legat de acea comparatie cu cersetorul care se lauda cu ceea ce primeste. Parerea mea...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 21.10.2008, 22:49:18
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

[quote=ioana_ema;96930]
Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
sa nu uitam ca voia Tatalui se implineste oricum, cu sau fara rugaciunea noastra.

ideea mea era sa nu cadem in parerea de sine, daca vreodata ceilalti nu fac pe plac, cum ca asta ar fi ca urmare a tariei credintei si a rugaciunii noastre. Este mila lui Dumnezeu mai presus de toate!quote]

Din ceea ce spui reiese ca nu este nevoie sa ne rugam, pentru ca voia lui Dumnezeu oricum se implineste, ceea ce nu mi se pare tocmai bun. Este necesara rugaciunea, pentru a chema ajutorul lui Dumnezeu in necazuri sau in orice fel de problema. Iar daca Dumnezeu iti ajuta nu vad cum ai putea sa iti atribui tu vreun merit din acest lucru. Dumnezeu ajuta oricarui om care se roaga chiar daca el nu percepe acest lucru (poate ca primeste opusul a ceea ce cere sau nu primeste nimic, dar tot spre binele lui, tot ajutor este). Frumos spunea cineva mai sus legat de acea comparatie cu cersetorul care se lauda cu ceea ce primeste. Parerea mea...Doamne ajuta!
buna seara!
nici n-as spune vreodata ca un lucru bun care mi se intampla este ca urmarea a rugaciunii mele.Numai Dumnezeu stie ce, cum si cand se va intampla.Dorinta mea este sa-mi fie iertate pacatele si ma rog la Bunul Dumnezeu sa ma ajute sa devin mai bun, mai bland si sa-mi spal pacatele prin rugaciune si printr-un comportament adecvat.Poate pana la urma ii voi accepta conditiile pentru ca tare as vrea sa am macar copilul langa mine!Si daca va fi sa revin la viata de cuplu, asta tot bunatatea Domnului se numeste!Sunt cel dintai dintre pacatosi si n-as fi in stare nici macar sa ridic piatra si nicidecum s-o arunc!
Domnul a dat, Domnul a luat, numele Domnului fie Binecuvantat!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13