Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.08.2010, 23:11:33
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Problema este că ascultarea de Biserica Ortodoxă, pentru că suntem pe un forum ortodox, nu este o problemă care să îl privească direct pe un "catolic" de vreme ce el nu face parte din Biserică !! Deci problema este prost pusă de la bun început !!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.08.2010, 23:15:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Problema este că ascultarea de Biserica Ortodoxă, pentru că suntem pe un forum ortodox, nu este o problemă care să îl privească direct pe un "catolic" de vreme ce el nu face parte din Biserică !! Deci problema este prost pusă de la bun început !!
Toleranta , vigilenta si discernamant !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.08.2010, 23:35:42
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mantuitorul nostru Isus Cristos ne-a asigurat ca "Portile iadului nu vor birui Biserica Mea".

Pana unde ar trebui sa mearga, in consecinta, ascultarea noastra fata de Biserica ?

Ce se intampla daca Biserica, prin reprezentantii sai, episcopii unsi ca urmasi ai apostolilor, cei carora li s-a promis ca "tot ce veti lega pe pamant va fi legat si in Ceruri", hotareste sa modifice un canon, de exemplu, legat de Liturghie, sau de post, sau de alt aspect disciplinar, care trebuie sa fie atitudinea credinciosului ?

Isi poate el permite sa judece hotararea Bisericii sau trebuie sa o primeasca neconditionat?

Atentie, nu vorbesc despre modificarea, alterarea sau renuntarea la dogme, ci la canoane.
salutare. intrebare ta este pertinenta - dar sufera de "utopism" - uite ca am inventat si un cuvant cu ocazia asta. cred ca trebuie sa te referi la ceva real - la o situatie anume.
oricum in cazul canoanelor - poate stii deja - acestea nu trebuie sa aiba un caracter revelat si sa fie valabile o vesnicie. asa incat se poate schimba orice canon, legat de orice subiect vrei - liturghie, post, calendar etc.
2. daca vrei sa fii (fim) consecvent(i), ai folosit cuvantul "Biserica" de 2 ori, dar de fiecare data insemna altceva. al doilea se refera la institutie - de la opinca la vladica - adica incepand cu portar, femei de serviciu si terminand cu patriarhul (in cazul ortodocsilor) iar prima oara te-ai referit la trupul mistic al lui Hristos, din care facem si noi parte.
asa incat raspunsul meu este ca nu trebuie sa primim neconditionat hotararile - dar trebuie sa ne vedem lungul nasului in schimb, adica cat de mult cunoastem realitatea in care se manifesta Biserica, si daca vrei si realitatea noastra personala - adica cat de mult ne duce capul. succese si pe curand
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2010, 20:25:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Parintele ARSENIE BOCA :

"Sectarii au provocat o libertate catehetica care-i duce la erezie . Nu da cu bata in viespile sectare . Se vorbeste de unirea Bisericilor , deci de ajungere la sobornicitate . La sobornicitatea Bisreicii ajung cei ce renunta la confesionalitate . . .Tendinta Papei de a atrage in acelasi staul pe toti crestinii nu se va realiza niciodata . Papa nu va ajunge niciodata la o turma si un Pastor in staulul Romei , deoarece Biserica are un singur Pastor : Iisus Hristos "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2010, 01:31:48
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Subscriu! La schisma sau cand a ramas Biserica adevarata cu un singur episcop, restul toti s-au lepadat? Nu-mi amintesc, dar cred ca era vorba de Sfantul Maxim Marturisitorul Daca stie cineva, as vrea sa imi amintesc ma bine miomentul.
Da, este vorba de Sfântul Maxim Mărturisitorul, ale cărui moaște au fost aduse spre cinstire, anul acesta la Iași, la sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva.
Sfântul a luptat împotriva eresului monoteliților (anul 650). El și-a jertfit viața pentru apărarea dreptei credințe. Deși ucenicii și adepții lui erau foarte puțini, au biruit cu puterea lui Hristos.
http://paginiortodoxe.tripod.com/vsi...risitorul.html

Last edited by Carmen FUNIERU; 18.10.2010 at 01:39:46.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.12.2010, 23:59:56
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu inteleg ce vrei sa spui, eu nu cred ca avem ierarhi care se considera infailibili!
E mai bine ,pt tine,sa crezi ca ei nu exista.Si e si mai bine pt ca tu nu stii ca ,totusi,ei exista.Eu regret ca am fost pusa in situatia de : A STI(de existenta lor).Dar...ce pot face? Regret ca n-am ajuns,la masurile Sf Modest,ca sa ma fac ca nu vad ceea ce-am vazut,si/sau ca nu aud ceea ce-am auzit...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.12.2010, 10:30:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aparent paradoxal, răspunsul la ambele întrebări este: "Da".

Da, creștinul își poate permite să judece hotărârea Bisericii. Spre deosebire de dogme, care cer să fie primite "cu mintea și cu inima", hotărârile de natură non-morală și non-dogmatică nu impun acest lucru. Spre exemplu, eu judec că hotărârea Bisericii de a suspenda de facto Liturghia Tridentină a fost o calamitate, fără ca prin asta să îmi risc statutul de bun catolic. Mai cred că ideea actualului papă de a ridica gradul de autonomie al Bisericii Greco-Catolice de la rangul de "mitropolie" la cel de "arhiepiscopie majoră" a fost o aiureală, ca și ideea Sf Sinod de a înființa un scaun episcopal la București. Forme fără fond, noi nu suntem pregătiți pentru asta.

Da, creștinul trebuie să primească necondiționat hotărârile Bisericii. Acesta este spiritul de ascultare filială. Copilul meu nu este întotdeauna de acord cu ceea ce îi cer. Nici nu e obligatoriu să fie de acord. Dar mă ascultă. Tot așa suntem și noi, față de maica și învățătoarea noastră. Prin urmare, deși însăși existența vicariatului de București nu o pricep, cel care ocupă acea catedră este cu adevărat stăpânul și arhiereul meu și ocupă poziția lui Cristos în eparhia noastră.
Adica, ca la radio Erevan: zebra este un animal alb cu dungi negre sau negru cu dungi albe? noi raspundiem: daaaa :-)

Da, insa uiti ca Biserica insteamna de fapt intreg trupul lui Hristos. Fiecare credincios este responsabil pentru pastrarea credintei. Asta este duhul sobornicesc al Bisericii.

Cred ca exista si situatii in care putem sa nu ascultam de anumite hotariri ale anumitor episcopi (in cazul ortodocsilor) dar neascxultarea este bine sa fie in duhul dragostei: nu al revoltei.
Si sa nu ne izolam, sa nu cadem in individualism, sa tinem seama de ceea ce fac si gandesc ceilalti frati ai nostri. In special, de ceea ce ne spune cel pe care l-am ales duhovnic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.07.2012, 17:50:56
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Ascultare, ascultare; dar față de cine?

Citat:
În prealabil postat de costel
A te ridica impotriva ierarhiei, de vreme ce Biserica se roaga pentru ea, nu-mi pare a fi in spirit ortodox.
Așa este, cu dreaptă măsură. Dar ce vroiam să vă întreb domnule Costel, dar dacă puteți să îmi răspundeți așa cu dreaptă măsură. Cum se face că ierarhii BOR și poate și ai altor Biserici Ortodoxe stau la tot felul de dialoguri, conferințe, ba chiar am înțeles că BOR chiar face parte din Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB sau CEB) cu adunări, grupări, culte protestante și neoprotestante, despre care se știe că au apărut prin tocmai ridicarea și revolta împotriva ierarhiei, ce-i drept aceea a Bisericii Romano-Catolice? Dar vorbim totuși despre niște revoltați, despre niște protestanți; dacă protestantismul ar fi apărut pe teritoriu ortodox cu siguranță s-ar fi revoltat și împotriva ierarhiei ortodoxe pentru că revolta, protestul împotriva "bisericilor tradiționale" este "în sângele" protestanților. Cum vă explicați totuși că ierarhii BOR și poate și ai altor BO stau acum de vorbă, aproape de la egal la egal cu niște protestanți care au încălcat tocmai poziția pe care o enunțați dumneavoastră mai sus? Cum de un simplu ortodox, așa ca dumneavoastră sau ca mulți alții din această țară care ar avea foarte multe nelămuriri și reclamații de făcut, nu este băgat în seamă, sau este tratat cu superficialitate de conducători, asta în vreme ce dumneavoastră stați cuminte și faceți ascultare și nu sunteți un revoltat, un protestant, unul care se ridică împotriva autorității ecleziale, dar în schimb autoritățile ecleziale ortodoxe își fac foarte mult timp și investesc foarte multă grijă față de niște revoltați, față de unii care cândva au protestat, s-au ridicat împotriva autorităților ecleziale (romano-catolice, ce-i drept, dar AUTORITĂȚI) și ridicați au rămas, adică protestanți, cu "bisericile" lor, spre exemplu față de Olav Fykse Tveit, secretarul general al CMB? Cum vă explicați că acei protestanți, acei revoltați împotriva autorităților, acei eretici, aceia care au încălcat acea regulă de care vorbeați mai sus au ajuns să trateze de la egal la egal, sau ceva de genul, cu autoritățile ecleziale ortodoxe, asta în timp ce dumneavoastră sau alții ați stat cuminței astăzi sunteți văzuți tot ca niște simpli trecători pe zebră de aceleași autorități? Cum vă explicați, dar așa cu dreaptă măsură că doar suntem în Ortodoxie, că aceia care s-au revoltat și au călcat regulile în picioare pentru ereziile sau "ereziile" lor sunt astăzi parteneri de dialog, și la nivel internațional nu pe o simplă tarla, iar dumneavoastră care ați stat cuminte și alții ca dumneavoastră așa ascultători sunteți în continuare executant de porunci, adică tot un inferior, și posibil ca în nu mult timp să fiți obedient nu doar față de autoritățile din BOR ci și față de cele din CMB? Unde este dreptatea deci domnule Costel? Sau regulile sunt numai pentru obedienții cuminței și la locul lor? De ce tocmai aceia care au făcut regulile sunt și cei care le și încalcă, fără ca să răspundă, în condițiile în care dacă dumneavoastră le încălcați sunt sigur că veți răspunde într-un fel sau altul? Dar așa cu dreaptă măsură, cred că mă înțelegeți, dacă puteți să răspundeți sau dacă poate cineva să răspundă.

Last edited by Decebal; 27.07.2012 at 17:56:41.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.07.2012, 22:31:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cum vă explicați totuși că ierarhii BOR și poate și ai altor BO stau acum de vorbă, aproape de la egal la egal cu niște protestanți care au încălcat tocmai poziția pe care o enunțați dumneavoastră mai sus?
Asta cu "aproape de la egal la egal" de unde e scosa?
Poti sa indici sursa citatului sau este vorba de creativitatea personala?

Si apropo ce inseamna "aproape" si ce ar trebui sa intelegem de fapt de aici?

Citat:
blablabla..frustrari, frustrari..
înțelegeți, dacă puteți să răspundeți sau dacă poate cineva să răspundă.
Da, eu pot sa raspund: ma simt tratat cu f. mare atentie.
De fiecare data cand ma duc la duhovnic, ma asculta, imi raspunde intrebarilor, etc.
Nu am nici o plangere pe directia asta.

Sa inteleg ca duhovnicul tau e mai nastrusnic sau doresti o audienta directa si personala la IPS si n-ai primit inca aviz favorabil?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.08.2012, 12:29:28
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta cu "aproape de la egal la egal" de unde e scosa?
Poti sa indici sursa citatului sau este vorba de creativitatea personala?
Nici măcar de la egal la egal nu este. Protestanții discută de pe poziții de superioritate și dominație clare, aproape impunând, pe când ortodocșii stau și ascultă cuminți la ordinele profesorilor. Nu se pune problema că n-ar avea ce învăța dar totuși este stranie atitudinea. Cândva ereticii erau condamnați, se lupta împotriva lor pentru a scăpa Biserica de influența lor; astăzi cu ereticii se stă la masă și se discută, se face dialog. Ba mai mult se stă la masă cu antichriștii.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, eu pot sa raspund: ma simt tratat cu f. mare atentie.
De fiecare data cand ma duc la duhovnic, ma asculta, imi raspunde intrebarilor, etc.
Nu am nici o plangere pe directia asta.

Sa inteleg ca duhovnicul tau e mai nastrusnic sau doresti o audienta directa si personala la IPS si n-ai primit inca aviz favorabil?
Dar ce-i aici, dictatură a duhovnicilor? De când au ajuns duhovnicii să răspundă la toate întrebările? Sunt cumva duhovnicii conducătorii BOR și nu am aflat până acum? Sau "metoda cu duhovnicii" este încă una folosită pentru fuga de răspundere și pentru ascunderea de această fugă printr-un fals pretext?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O biserica unde se fac cateheze Elenis Generalitati 18 14.04.2011 22:32:33
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Unde greseste Biserica? Garrett Teologie si Stiinta 176 03.12.2010 08:36:35
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 14:28:56
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22