Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2010, 14:04:57
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mă refer la cei de după Hristos, cum ar fi împărații de la Constantinopol.
ce daca au fost imparati? fiecare va fi judecat dupa fapte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.12.2010, 14:07:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
ce daca au fost imparati? fiecare va fi judecat dupa fapte.
Păi da, dar unii sunt sfinți.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.12.2010, 14:18:07
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu stiu ce sa zic, poate ne lamureste cineva...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.12.2010, 18:10:49
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Sf Teodora era împărăteasă și trebuia să se îmbrace mai rafinat, cu haine mai scumpe, de bună calitate, cred eu... Acum doar nu vă credeți toate împărătese? Fiți îngrijite, dar asta nu înseamnă că trebuie să vă schimbați culoarea părului...Dacă începeți să albiți...asta e...rămâneți cu părul alb... sau vopsiți-vă dar culoarea vopselei să fie măcar culoarea naturală a părului
Dacă ceva e păcat, e păcat pentru toată lumea, nu doar pentru oamenii de rând.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2010, 18:14:02
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Hei ! Vad ca de la topicul meu a iesit un scandal , care mai decare. Potoliti-va ! Topicul eu lam deschis numai sa aflu si eu niste vorbe cum as putea so conving pe prietena mea sa nu isi vopseasca parul. Nu sa iasa cearta aici !
E credincioasă? Dacă da, spune-i să vorbească cu duhovnicul ei despre acest lucru; dacă n-are duhovnic spune-i să-și găsească unul.
Dacă e necredincioasă e mai greu s-o convingi...În cazul ăsta ar trebui să o faci mai întâi să creadă și apoi va înțelege că nu trebuie să se vopsească...Trebuie să fim mulțumiți de cum ne-a făcut Dumnezeu; dacă ea este nemulțumită de culoarea părului ei atunci e ca și când i-ar reproșa Domnului că a făcut-o într-un anumit fel...Și asta deja seamănă cu răzvrătirea...
Cel mai bun lucru pe care poță să-l faci însă este rugăciunea, cu siguranță. Roagă-te Domnului ca să îi lumineze mintea și inima. Rugăciunea dă întotdeauna roade pentru că Dumnezeu este milos! Mă rog și eu pentru ea așa cum pot. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2010, 18:20:35
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dacă ceva e păcat, e păcat pentru toată lumea, nu doar pentru oamenii de rând.
N-am zis că este păcat să te aranjezi...Dar schimbarea culorii părului este o chestie mai delicată..E ca și când i-ai reproșa Domnului că te-a făcut așa cum ești și asta este păcat...

Și gândește-te la o chestie: Împărătesele nu se aranjează ca să atragă privirile pofticioase ale bărbaților; se aranjează pentru că au o altă condiție socială; în schimb, femeile obișnuite, când se aranjează mai strident o fac pentru a atrage bărbați...Și bărbații sunt ispitiți de astfel de femei și pot ajunge să cadă în păcat...Deci nu trebuie să te apuci să te vopsești sau să-ți pui șuvițe...Este de ajuns să fii spălată, epilată, cu haine curate (dar decente, fără decolteu și fără să se vadă din pielea abdomenului și să nu fie prea strimte), eventual te machiezi puțin acolo, dar să nu fie un machiaj d-ăla strident.Întreabă-ți duhovnicul dacă nu mă crezi...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.12.2010, 18:25:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
N-am zis că este păcat să te aranjezi...Dar schimbarea culorii părului este o chestie mai delicată..E ca și când i-ai reproșa Domnului că te-a făcut așa cum ești și asta este păcat...

Și gândește-te la o chestie: Împărătesele nu se aranjează ca să atragă privirile pofticioase ale bărbaților; se aranjează pentru că au o altă condiție socială; în schimb, femeile obișnuite, când se aranjează mai strident o fac pentru a atrage bărbați...Și bărbații sunt ispitiți de astfel de femei și pot ajunge să cadă în păcat...Deci nu trebuie să te apuci să te vopsești sau să-ți pui șuvițe...Este de ajuns să fii spălată, epilată, cu haine curate (dar decente, fără decolteu și fără să se vadă din pielea abdomenului și să nu fie prea strimte), eventual te machiezi puțin acolo, dar să nu fie un machiaj d-ăla strident.Întreabă-ți duhovnicul dacă nu mă crezi...
Eu una când mă aranjez nu mă gândesc la băieți și nici la trenduri, ci să-mi placă mie cum arăt. Și nu mă îmbrac indecent.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.12.2010, 18:41:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un parinte duhovnic mi-a spus sa nu-mi vopsesc parul si nu l-am mai vopsit. Parul meu acum e grizonat spre alb si-mi place asa. Si ii place si sotului meu. Am grija sa-mi asortez hainele tinand cont si de culoarea parului. Daca-mi pun in cap sa fiu eleganta, reusesc fara probleme.

Da, se poate sa fim placute atat lui Dumnezeu cat si oamenilor.

,,Maica Domnului nu s-a vopsit. De ce vrei, femeie, sa fii mai mult decat ea?" -spunea un duhovnic despre care am mai scris pe acest forum. Spun sfintii ca podoaba femeii este smerenia. Nicio vopsea si nicio bijuterie nu o pot inlocui.

Daca barbatul vede in femeie doar un trup, s-ar putea sa fie atras si de alte trupuri... Daca insa vede o tovarasa de viata inteleapta, care-l mai pune sa si posteasca si sa se roage impreuna cu copiii, atunci s-ar putea sa simta dorinta de a fi un bun crestin. In acest caz va aprecia o tinuta crestineasca decenta, in conformitate cu canoanele ortodoxe.

In orice indreptar de spovedanie in lista cu pacate sunt trecute: taierea si vopsitul parului, vopsirea unghiilor etc. O femeie nu pierde nimic daca renunta la acestea si cauta sa se asemene cu Preasfanta Nascatoare si cu cele care cauta sa-I placa lui Dumnezeu, nu cu cele care cauta sa fie placute barbatului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.12.2010, 18:55:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un parinte duhovnic mi-a spus sa nu-mi vopsesc parul si nu l-am mai vopsit. Parul meu acum e grizonat spre alb si-mi place asa. Si ii place si sotului meu. Am grija sa-mi asortez hainele tinand cont si de culoarea parului. Daca-mi pun in cap sa fiu eleganta, reusesc fara probleme.

Da, se poate sa fim placute atat lui Dumnezeu cat si oamenilor.

,,Maica Domnului nu s-a vopsit. De ce vrei, femeie, sa fii mai mult decat ea?" -spunea un duhovnic despre care am mai scris pe acest forum. Spun sfintii ca podoaba femeii este smerenia. Nicio vopsea si nicio bijuterie nu o pot inlocui.

Daca barbatul vede in femeie doar un trup, s-ar putea sa fie atras si de alte trupuri... Daca insa vede o tovarasa de viata inteleapta, care-l mai pune sa si posteasca si sa se roage impreuna cu copiii, atunci s-ar putea sa simta dorinta de a fi un bun crestin. In acest caz va aprecia o tinuta crestineasca decenta, in conformitate cu canoanele ortodoxe.

In orice indreptar de spovedanie in lista cu pacate sunt trecute: taierea si vopsitul parului, vopsirea unghiilor etc. O femeie nu pierde nimic daca renunta la acestea si cauta sa se asemene cu Preasfanta Nascatoare si cu cele care cauta sa-I placa lui Dumnezeu, nu cu cele care cauta sa fie placute barbatului.
În îndreptarele de spovedanie online am găsit multe prostii, lucruri confirmate de duhovnic că-s false, cum ar fi că în ziua Împărtășaniei n-ai voie să stai în genunchi, sau că n-ai voie să intrii în biserică dacă ești pe stop. Repet, aceste două lucruri sunt confirmate de duhovnic. Nu știu cum or fi cărticelele, dacă-s mai bune. Cred că și cu tăiatul părului e prostie, pentru că acest lucru e sănătos pentru păr, pentru vârfurile despicate și dacă nu ne-am tunde niciodată am mătura pământul cu părul nostru. Nici nu-mi amintesc să fi văzut vreo sfântă cu părul până în pământ.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.12.2010, 19:00:14
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu trebuie sa-ti tai parul scurt, incat sa semene cu o tunsoare de barbat - aici e problema, ca femeia si nici barbatul sa nu adopte tinute vestimentare si coafuri specifice celuilalt gen.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 11:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 16:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 19:12:32