Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2010, 22:09:37
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit increderea de sine

Cum se poate castiga increderea de sine,tinand cont ca sunt fata,deci murdara,inferioara?Sincer,nu stiu ce sa mai fac,a inceput din septembrie scoala si nu mai pot invata,inainte ma duceam la olimpiada la mate,info acum nici materia pt clasa nu o pot retine si imi vine sa plang mereu...stiu ca fetele nu trebuie sa fie destepte pt ca nu trebuie sa gandeasca cu capul dar totusi,ma gandesc la parintii mei care vor sa invat bine.La preot nu vreau sa ma duc ca imi va spune aceleasi lucruri pe care le stiu deja si care imi fac mai mult rau decat bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2010, 22:53:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu spui bine.
Nimeni nu te opreste de a fi foarte desteapta, de a invata bine si de a fi o mama inteleapta, spre a'ti educa minunat copiii.
Daca aceste ganduri le stii de la preot, nu mai merge la el. Cauta un alt preot, spre a te spovedi.
Roaga'te sa gasesti un preot bun.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2010, 23:00:44
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,adelina02

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum se poate castiga increderea de sine,tinand cont ca sunt fata,deci murdara,inferioara?Sincer,nu stiu ce sa mai fac,a inceput din septembrie scoala si nu mai pot invata,inainte ma duceam la olimpiada la mate,info acum nici materia pt clasa nu o pot retine si imi vine sa plang mereu...stiu ca fetele nu trebuie sa fie destepte pt ca nu trebuie sa gandeasca cu capul dar totusi,ma gandesc la parintii mei care vor sa invat bine.La preot nu vreau sa ma duc ca imi va spune aceleasi lucruri pe care le stiu deja si care imi fac mai mult rau decat bine.
femeia nu este inferioara barbatului ca doar e facuta din barbat.o femeie inteleapta este o piatra pretioasa la casa barbatului si ferice de barbatul ce are o astfel de femeie.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2010, 23:14:12
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Fiecare dintre noi are perioade cand se simte asa ca tine.Acum daca ai luat vacanta lasa preocuparile cu scoala si incearca sa te bucuri de timpul liber pe care il ai,si mai ales nu incepe sa inveti.Lasa deoparte ce spun parintii,care te vor neaparat olimpica,si nu te simti slaba si murdara ca esti femeie.Dimpotiva,fiind femeie si tanara,nu ai cum sa fii altfel decat frumoasa.
Daca pana acum ai invatat bine inseamna ca esti inteligenta,doar nu ai devenit peste noapte incapabila!Reincarca-ti bateriile si cand incepi noul semestru o iei de la capat.Dar pentru tine,nu pentru altii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2010, 23:36:24
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Pune nadejdea in Dumnezeu, nu in tine ...

In primul rand trebuie sa fi constienta ca Dumnezeu te iubeste.
Apoi dute si spovedestete, mergi la biserica, tina post, fa milostenie, ROAGATE.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2010, 23:43:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum se poate castiga increderea de sine,tinand cont ca sunt fata,deci murdara,inferioara?Sincer,nu stiu ce sa mai fac,a inceput din septembrie scoala si nu mai pot invata,inainte ma duceam la olimpiada la mate,info acum nici materia pt clasa nu o pot retine si imi vine sa plang mereu...stiu ca fetele nu trebuie sa fie destepte pt ca nu trebuie sa gandeasca cu capul dar totusi,ma gandesc la parintii mei care vor sa invat bine.La preot nu vreau sa ma duc ca imi va spune aceleasi lucruri pe care le stiu deja si care imi fac mai mult rau decat bine.
Ce prostii vorbesti? Esti troll?

Normal ca trebuie sa fii desteapta.
De fapt un crestin adevarat este intelept.

Nu cred ca exista un preot care sa spuna ca esti necurata sau ca trebuie sa fii proasta!
Cauta un duhovnic bun!

Apoi poate ca esti depresiva, de fapt, poate de aceea ai rezultate scolare proaste (nu din cauza ca nu te ajuta mintea).
Daca ai probleme, cauta ajutor, nu mai plange.
Citeste resurse despre depresie, hraneste-te bine, fa un sport, dormi suficient, organizeaza-ti timpul (si mediul: adica ordine, liniste..) sa faci fata cerintelor scolare etc. Si roaga-te Domnului nostru si Sf. Maicii Domnului sa te ajute.
Si cauta un duhovnic bun.

Daca ai nelamuriri privind credinta ortodoxa (eu cred ca ai), incepe prin a citi catehismul ortodox:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...inta-ortodoxa/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2010, 00:24:43
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Destept <> Intelept.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2010, 00:57:20
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum se poate castiga increderea de sine,tinand cont ca sunt fata,deci murdara,inferioara?Sincer,nu stiu ce sa mai fac,a inceput din septembrie scoala si nu mai pot invata,inainte ma duceam la olimpiada la mate,info acum nici materia pt clasa nu o pot retine si imi vine sa plang mereu...stiu ca fetele nu trebuie sa fie destepte pt ca nu trebuie sa gandeasca cu capul dar totusi,ma gandesc la parintii mei care vor sa invat bine.La preot nu vreau sa ma duc ca imi va spune aceleasi lucruri pe care le stiu deja si care imi fac mai mult rau decat bine.
Adelina, nu lasa gandurile rele sa iti intre in inima. Alunga-le. Uita putin de scoala, de lectii, de olimpiade... Odihneste-te, bucura-te de vacanta, plimba-te in aer liber si gandeste pozitiv.
Incearca sa te spovedesti, te va ajuta enorm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2010, 01:05:22
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum se poate castiga increderea de sine,tinand cont ca sunt fata,deci murdara,inferioara?Sincer,nu stiu ce sa mai fac,a inceput din septembrie scoala si nu mai pot invata,inainte ma duceam la olimpiada la mate,info acum nici materia pt clasa nu o pot retine si imi vine sa plang mereu...stiu ca fetele nu trebuie sa fie destepte pt ca nu trebuie sa gandeasca cu capul dar totusi,ma gandesc la parintii mei care vor sa invat bine.La preot nu vreau sa ma duc ca imi va spune aceleasi lucruri pe care le stiu deja si care imi fac mai mult rau decat bine.
Cred ca ai fost intr-o stare mai proasta cand ai scris cele de mai sus si din cate vad ai niste stari care tind spre depresie. Din titlul topicului, se pare ca ai o problema cu tine insati(am avut si eu stari asmanatoare).
Daca tu zici ca esti murdara sa stii ca nu e din cauza faptului ca esti fata ci din alte caze(pentru astea ne-a fost lasata Taina Sfintei Spovedanii).
Cred ca starea pe care o descrii dupa cele 3 puncte de suspensie am avut-o si eu. Intr-o astfel de situatie, cred ca cel mai bine e sa ne spovedim des, o data la 4 saptamani sau mai des daca e necesar si sa incercam sa nu mai lasam gandurile astea depresive sa ne innunde, sa ne luptam cat putem sa le respingem. Daca este vorba despre ceea ce cred eu, este si o stare de lene duhovniceasca pe care o avem(ne e lene sa ne rugam si sa facem ceea ce avem de facut).
Sper ca am intuit bine, oricum sa incercam sa ne rugam, pentru ca Dumnezeu cunoaste cel mai bine inima omului si tot El e Cel care face primul pas in relatia noastra cu El.
Doamn ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi Mirela0110 Generalitati 15 11.11.2011 16:45:57
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 17:20:50
increderea fata de duhovnic alex.petrisor Preotia (Hirotonia) 18 05.12.2010 16:06:18
increderea in duhovnic alex.petrisor Intrebari utilizatori 9 19.11.2010 05:53:37
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 11.06.2010 00:05:16