Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2011, 22:37:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Thumbs up bravo pelerinilor

acum ceva timp,cu ocazia sarbatorii Sf. Paraschiva dadeam din telecomanda si dau pe Irealitatea TV,antena 3,etc. si vad reportaje despre vesnicul subiect de repetat pentru popor,pelerinii care se duc la locurile sfinte si la moaste .Si raman surprins- nu s-a folosit nici macar o data cuvintele ,,calcat in picioare'' , ,,inghesuit'' etc. in reportaj.In schimb am auzit numai ,,pelerinii au asteptat'', ,,au stat in ploaie'' ,stau de x ore la coada pt a se inchina''.Asa ca as dorii sa-i felicit pe cei care au fost ca s-au comportat decent si celor care au facut reportajele....bun,acum mai avem problema cu reportajele despre cum romanii se inghesuie in super-market de sarbatori conjugat cu stirea despre pretul mare al cosului de cumparaturi si cum dupa sarbatori lumea e la spital ca a mancat prea mult:))....
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2011, 13:21:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
acum ceva timp,cu ocazia sarbatorii Sf. Paraschiva dadeam din telecomanda si dau pe Irealitatea TV,antena 3,etc. si vad reportaje despre vesnicul subiect de repetat pentru popor,pelerinii care se duc la locurile sfinte si la moaste .Si raman surprins- nu s-a folosit nici macar o data cuvintele ,,calcat in picioare'' , ,,inghesuit'' etc. in reportaj.In schimb am auzit numai ,,pelerinii au asteptat'', ,,au stat in ploaie'' ,stau de x ore la coada pt a se inchina''.Asa ca as dorii sa-i felicit pe cei care au fost ca s-au comportat decent si celor care au facut reportajele....bun,acum mai avem problema cu reportajele despre cum romanii se inghesuie in super-market de sarbatori conjugat cu stirea despre pretul mare al cosului de cumparaturi si cum dupa sarbatori lumea e la spital ca a mancat prea mult:))....
Subscriu si eu. Chiar am vazut intr-o dimineata un reportaj despre noaptea precedenta. Pacea si bucuria se simtea imediat, parca si reporterul participase la pelerinaj, nu doar ca observator. La stirile de seara insa, nu a mai fost aceeasi atmosfera.

Asa cum se arata insa si intr-un articol de pe site, parca crestinii incep sa priveasca mai mult la ei insisi si nu mai dau atatea pricini de sminteala (pentru ca presa, in general, asta cauta: sminteala).

Sa ne lumineze Dumnezeu ca si la apropiatul pelerinaj al Sfantului Dimitrie sa ne purtam crestineste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2011, 14:51:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum asa, n-ai gasit inca articolul (nu dau nume, use google) in care " o parte din pelerini" se imbuleazaue ca sa ajunga la sarmalele numarate cu mare scupulozitate de reporteri?

Last edited by AlinB; 20.10.2011 at 14:54:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2011, 16:59:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost acolo pelerin la sărbătoarea Sfintei Cuvioase Paraschiva unde merg nu numai odată pe an când este hramul ei ci la o lună sau două pun un pomelnic și mă rog la racla cu Sfintele Moaște pentru familia mea și nu numai.

Nu mi s-a părut anul acesta altfel decât în alți ani. Trăirea este personală și nevoința asemenea.
Poți să mergi cu gândul de a săruta Sfintele Moaște intrând în față sau mituind gardienii fiind mereu cu ochii pe ceas, poți sta la rând în ploaie și în frig trăgând din țigară sau din sticla cu tărie dosită în buzunarul de la haină, poți vorbi vrute și nevrute și râde în hohote, te poți certa cu toată lumea și câte altele nu poți face.
Dar poți să postești cu o zi sau două înainte, să te împărtășești la plecarea de acasă, să ceri binecuvântarea duhovnicului și în ziua pelerinajului poți să postești, te poți ruga, poți dărui diferite lucruri folositoare duhovnicește celor din jurul tău sau poți să nu scoți o vorbă două sau nouă sau cinsprezece ore cât stai la rând spunând în taină "preasfântă Cuvioasă Maică Paraschiva miluiește-mă pe mine păcătoasa".
Dumnezeu numără pașii noști pe calea cea bună dar ni-i socotește doar pe cei făcuți întru slava Lui și a Sfinților plăcuți Lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2011, 18:55:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum asa, n-ai gasit inca articolul (nu dau nume, use google) in care " o parte din pelerini" se imbuleazaue ca sa ajunga la sarmalele numarate cu mare scupulozitate de reporteri?
desigur,obiceiurile se schimba greu, mai ales cand aduc bani si vizualizari.m-am uitat,dar e destul de putin fata de anii trecuti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2011, 19:11:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sa nu uitam ca noi spunem "bravo" privind din exterior, pentru ca avem in vedere ordinea si randuiala, mai mult sau mai putin impuse sau chiar autoimpuse.

Dar fericiti sunt aceia dintre pelerini "laudati" de sfinti si de Dumnezeu, pentru setea lor duhovniceasca si curatia inimii lor. Toti acesti pelerini au primit multime de binecuvantari.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2011, 17:13:59
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit

Pelerinii care fac o asa "nevointa" nu au nevoie de laudele sau criticile noastre....are cine sa-i laude sus in ceruri.....fiecare va primi dupa cit i s-a dat......asa deci,sa avem mare grija cu aruncatul pietroiului....nu vom sti unde va cadea.....Doamne Ajuta!!!! necredintei noastre.....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BRAVO ROMANIA!!! Interzicerea drogurilor legale! andreicozia Generalitati 0 11.02.2010 18:26:32
Bravo, rusia inchide cazinourile andreicozia Generalitati 40 10.07.2009 22:56:32
Ura pentru........sau Bravo, pentru Credinta! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 10.12.2006 23:27:39