Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 12.05.2012, 19:45:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frate Nicolae, mult ma mir de marturisirea pe care o faceti Ioannei, in legatura cu calugarii pe care fratia voastra i-ati intalnit.
Ma mir mult deoarece nu de putine ori m-a mangaiat Bunul Dumnezeu prin discutiile pe care le-am avut cu unii dintre calugarii nostri, din Bucuresti sau din alte zone ale tarii.
Nu stiu cum s-a facut, dar chiar si cand eram student la Teologie (am absolvit 1 an, doar unul singur din pacate) si mai deslusisem cate ceva din Scriptura, bunii calugari ma luminau si ma mangaiau prin cuvintele lor. E drept ca le dadeam tot creditul, ma aratam dornic si insetat de Adevar si nu aveam nici un gand de impotrivire fata de invatatura. Eram deschis. Iar apoi, in timp, tot ce am auzit din gura lor, nu doar ca a ramas valabil, dar s-a tot asezat, a dospit...
Asa incat, ce pot spune, poate ca ati voit sa obtineti ceea ce ati si obtinut.
P.S. Am intalnit un calugar tanar care stia Biblia pe de rost si facea cu mare usurinta conexiuni, din memorie, intre un pasaj sau altul. Uimitor!... Era un tanar de o rara curatenie, de o rara frumusete, si printre altele mi-a lamurit o parte din intelesurile psalmilor cum nu aveam sa mai aud sau sa citesc la nimeni (nu in sensul ca era original, ca avea vreo invatatura aparte, ci intrucat stapanea bine miezul lucrurilor, aducea argumente scripturistice variate si facea trimiteri precise la scrierile si viata Sfintilor Parinti, la practicile din Biserica, la continutul slujbelor noastre etc.)... Asadar, eu am avut parte de calugari ortodocsi care stapaneau foarte bine Cuvantul Scripturii si care il si traiau prin insasi viata lor.
Domnul sa ne miluiasca!

Last edited by ioan cezar; 12.05.2012 at 19:47:30.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 12.05.2012, 22:26:35
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Ioan ,Slava Lui Dumnezeu, ma bucur sa aud asta ,cand ma gandesc de fapt ca nici unul dintre noi nu vrea sa ajunga in iad ,ci ne straduim sa fim placuti Domnului tocmai pentru a avea parte de rasplata Lui.dar eu ma bucur ca pot crede ca sunt mantuit.cand am inteles multe zile plangeam, asta e.ma miram cum de pot crede asa ceva.Dar e totusi scris ca trebuie sa crezi,ca aceasta credinta ne mantuieste de fapt.Domnul Isus a murit pentru pacatele intregii omeniri nu-i asa?indiferent de religie...atunci cine beneficiaza de ea,de mantuire?cine crede...ce sa creada??.....ca Domnul Isus a purtat pacatele noastre noi nu le mai purtam si a murit pentru ele a platit cu viata Lui....noi mai trebuie sa platim??? pai nu daca a platit Domnul...ce se intampla cu cei care vor sa plateasca???..parerea mea e ca acei oameni au o parere destul de buna despre viata lor si vor sa fie judecati ,,cuvantul spune cine crede,e ceva personal,religia e nationala nu conteaza, caci Domnul a murit pentru pacatosi nu pentru cestini sau indeosebi pentru romani.. au mai postat frumos aici si alte persoane...e o fff mica neintelegere a acestui aspect...primesc mantuirea gratis in dar ..suntem de acord aici...dar.viata mea ,prin faptele mele, trebuie sa dovedeasca aceasta mantuire, aceasta credinta..de ex eu n-am religie cu sufletul nu ma simt legat de nici o doctrina a vreunui cult, ci ma simt legat de o persoana minunata care si-a dat viata si nu in zadar,ci pentru noi, Domnul sa te binecuvanteze
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.05.2012, 00:48:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
"Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant" meritind, cred eu, o lamurire aparte.
In greaca e verbul dokein, care, intr-adevar, inseamna "a parea", chiar "a parea potrivit" (de aici primul sens al cuvantului doxa, "parere" - buna sau rea - in opozitie cu episteme - cunoastere). Folosit impersonal, ca aici, are sensul mai puternic de "a hotari".

In legislatia democratica ateniana, formula este "edoxe te boule kai to demo" - "senatul si poporul au hotarat...". Ar fi cam nepotrivit sa se traduca mot-a-mot prin "senatului si poporului li s-a parut ca..." intr-un text de legi, pentru ca pe romaneste "parere" are o nuanta mai degraba peiorativa, tinand de arbitrar. Or oamenii acestia chiar dezbateau legile, nu le dadeau asa, cum li se parea / nazarea lor, ca doar traiau in democratie.

Formula "edoxen hemin kai to pneumati..." are aceeasi structura si cred ca mai corect (in sensul de mai fara echivoc) ar trebui sa fie inteleasa, daca nu si tradusa "Noi si Sfantul Sinod am hotarat...". "Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant" e o traducere mot-a-mot.

Oricum, si Ioan Cezar si Ekaterina au inteles despre ce este vorba, ca nu este o "parere" arbitrara, ci una autorizata, cu valoare de dogma, de lege.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.05.2012, 01:49:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Multumim glykys pentru lamuriri.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ar fi cam nepotrivit sa se traduca mot-a-mot prin "senatului si poporului li s-a parut ca..." intr-un text de legi, pentru ca pe romaneste "parere" are o nuanta mai degraba peiorativa, tinand de arbitrar.
Ai dreptate ca parere are si o nuanta peiorativa dar primul sens este acela de credinta, punct de vedere, conceptie, judecata, consideratie a unei persoane.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oricum, si Ioan Cezar si Ekaterina au inteles despre ce este vorba, ca nu este o "parere" arbitrara, ci una autorizata, cu valoare de dogma, de lege.
Sigur, asta fara doar si poate si totusi explicatiile au fost binevenite.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.05.2012, 07:31:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Ioan ,Slava Lui Dumnezeu, ma bucur sa aud asta ,cand ma gandesc de fapt ca nici unul dintre noi nu vrea sa ajunga in iad ,ci ne straduim sa fim placuti Domnului tocmai pentru a avea parte de rasplata Lui.dar eu ma bucur ca pot crede ca sunt mantuit.cand am inteles multe zile plangeam, asta e.ma miram cum de pot crede asa ceva.Dar e totusi scris ca trebuie sa crezi,ca aceasta credinta ne mantuieste de fapt.Domnul Isus a murit pentru pacatele intregii omeniri nu-i asa?indiferent de religie...atunci cine beneficiaza de ea,de mantuire?cine crede...ce sa creada??.....ca Domnul Isus a purtat pacatele noastre noi nu le mai purtam si a murit pentru ele a platit cu viata Lui....noi mai trebuie sa platim??? pai nu daca a platit Domnul...ce se intampla cu cei care vor sa plateasca???..parerea mea e ca acei oameni au o parere destul de buna despre viata lor si vor sa fie judecati ,,cuvantul spune cine crede,e ceva personal,religia e nationala nu conteaza, caci Domnul a murit pentru pacatosi nu pentru cestini sau indeosebi pentru romani.. au mai postat frumos aici si alte persoane...e o fff mica neintelegere a acestui aspect...primesc mantuirea gratis in dar ..suntem de acord aici...dar.viata mea ,prin faptele mele, trebuie sa dovedeasca aceasta mantuire, aceasta credinta..de ex eu n-am religie cu sufletul nu ma simt legat de nici o doctrina a vreunui cult, ci ma simt legat de o persoana minunata care si-a dat viata si nu in zadar,ci pentru noi, Domnul sa te binecuvanteze
Ma iarta, frate, dar imi e greu sa citesc ce scrii, cata vreme nu te obosesti sa te incadrezi in minimum de politeta si sa scrii si tu ca tot omu, cu alineat, cu punct si virgula... ma intelegi... forma asta ieftina de manipulare prin dezordine in scris, a la bedros horasangian nu tine la mine. De ai chef de literatura io zic ca e foarte bine dar nu ai nimerit nici omu nici pomu. Somn usor!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.05.2012, 07:35:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In greaca e verbul dokein, care, intr-adevar, inseamna "a parea", chiar "a parea potrivit" (de aici primul sens al cuvantului doxa, "parere" - buna sau rea - in opozitie cu episteme - cunoastere). Folosit impersonal, ca aici, are sensul mai puternic de "a hotari".

In legislatia democratica ateniana, formula este "edoxe te boule kai to demo" - "senatul si poporul au hotarat...". Ar fi cam nepotrivit sa se traduca mot-a-mot prin "senatului si poporului li s-a parut ca..." intr-un text de legi, pentru ca pe romaneste "parere" are o nuanta mai degraba peiorativa, tinand de arbitrar. Or oamenii acestia chiar dezbateau legile, nu le dadeau asa, cum li se parea / nazarea lor, ca doar traiau in democratie.

Formula "edoxen hemin kai to pneumati..." are aceeasi structura si cred ca mai corect (in sensul de mai fara echivoc) ar trebui sa fie inteleasa, daca nu si tradusa "Noi si Sfantul Sinod am hotarat...". "Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant" e o traducere mot-a-mot.

Oricum, si Ioan Cezar si Ekaterina au inteles despre ce este vorba, ca nu este o "parere" arbitrara, ci una autorizata, cu valoare de dogma, de lege.
Multumesc, surioara draga, multumesc! Bune precizari, slava lui Dumnezeu!
Pace, binecuvantare, bucurie intru Hristos Domnul! AMIN+
Reply With Quote
  #137  
Vechi 14.05.2012, 00:08:59
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Da,multumesc!Am mai primit sfatul acesta de curand,dar nu l-am inteles prea bine.Nu-mi ramane decat sa ma rog ca Domnul IIsus sa se indure si sa aibe mila de cei care n-au inteles ca pot fi mantuiti aici in viata aceasta pamanteasca.Caci dincolo sigur e judecata si daca cineva crede ca scapa cu viata lui, cu cantaru, l-as sfatui sa se mai gandeasca!Mi-a parut bine!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 14.05.2012, 00:37:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Ioan ,Slava Lui Dumnezeu, ma bucur sa aud asta ,cand ma gandesc de fapt ca nici unul dintre noi nu vrea sa ajunga in iad ,ci ne straduim sa fim placuti Domnului tocmai pentru a avea parte de rasplata Lui.dar eu ma bucur ca pot crede ca sunt mantuit.cand am inteles multe zile plangeam, asta e.ma miram cum de pot crede asa ceva.Dar e totusi scris ca trebuie sa crezi,ca aceasta credinta ne mantuieste de fapt.Domnul Isus a murit pentru pacatele intregii omeniri nu-i asa?indiferent de religie...atunci cine beneficiaza de ea,de mantuire?cine crede...ce sa creada??.....ca Domnul Isus a purtat pacatele noastre noi nu le mai purtam si a murit pentru ele a platit cu viata Lui....noi mai trebuie sa platim??? pai nu daca a platit Domnul...ce se intampla cu cei care vor sa plateasca???..parerea mea e ca acei oameni au o parere destul de buna despre viata lor si vor sa fie judecati ,,cuvantul spune cine crede,e ceva personal,religia e nationala nu conteaza, caci Domnul a murit pentru pacatosi nu pentru cestini sau indeosebi pentru romani.. au mai postat frumos aici si alte persoane...e o fff mica neintelegere a acestui aspect...primesc mantuirea gratis in dar ..suntem de acord aici...dar.viata mea ,prin faptele mele, trebuie sa dovedeasca aceasta mantuire, aceasta credinta..de ex eu n-am religie cu sufletul nu ma simt legat de nici o doctrina a vreunui cult, ci ma simt legat de o persoana minunata care si-a dat viata si nu in zadar,ci pentru noi, Domnul sa te binecuvanteze
Nu faci decat sa te agati de nebunia unui calugar catolic ratacit pe nume Luther care a vrut sa creada ca simplul gest de a crede este suficient pentru mantuire, restul nu mai conteaza.

Si roadele lui s-au vazut, a facut ce a osandit la fratii lui catolici - a ucis, terorizat, oprimat in numele credintei, a stricat Cuvantul lui Dumnezeu si a deschis usile ratacirii pentru toti care au crezut in el si ca lucrarea lui ar fi fost de la Dumnezeu.

Asadar conteaza, fiecare gand, fiecare cuvant, fiecare fapta din viata asta conteaza si atat timp cat pacatuiesti dar nu te pocaiesti cu autentica pocainta pentru ca te minti ca esti mantuit si nu vei mai intra la Judecata nu faci decat sa mergi spre osanda.

Tu nu esti legat de o persoana, de Hristos, ci de un concept caldutz care iti ofera un fals confort al constiintei in viata asta dar iti inchide calea spre pocainta si implicit calea spre mantuire.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 14.05.2012, 00:49:06
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Esti sigur?Niciodata nu m-a influentat Luther,si dealtfel eu cred ca un om care a facut asa ceva in numele credintei sau al lui Dumnezeu nu-l cunostea pe Mantuitorul.Luther n-a fost un om al Lui Dumnezeu ci un om al unei religii,cult sau cum vrei tu.Nimeni nu m-a influentat sa aleg calea mantuirii, decat Duhul Domnului care ne face sa ne recunoastem, pe toti ,ca suntem pacatosi, dar totodata ne indeamna sa rezolvam aceasta stare.sper ca nu te simti jignit de raspuns.O noapte buna!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 14.05.2012, 00:49:36
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu nu esti legat de o persoana, de Hristos...
Poate ca il cunosti bine pe fratele Nicolae ca sa afirmi asa ceva. Daca nu il cunosti pe el, si nici viata lui, atunci poate ai vreo revelatie de la Domnul. Iar daca nici aceasta nu ai, cu ce drept il stergi tu din cartea Vietii Mielului?

Last edited by ucenic; 14.05.2012 at 01:29:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39