Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 13:33:26
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Despre avort...

"Cea din urma dovada ca un popor a ajuns la cel mai de jos nivel de decadere morala, va fi ca avortul se va conisdera ceva tolerat social si obisnuit".
Jurnailstul italian
Rafael Ballestrini
  #2  
Vechi 11.05.2009, 10:35:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asa este,de aceia am oaresce reticienta in a-mi declara poporul,"un popor crestin-ortodox",fiindca,pana nu vom fi destul de educati incat sa ne pese,pana nu vom fi destul de morali,nu avem cum sa ne pretindem nici destul de "ortodoxi",atata timp cat tara noastra exceleaza in "avorturi".
Am vazut tari budiste,am vazut tari ateiste in care avortul nu joaca un rol atat de important in viata sociala,si aceasta fiinda,poate ca nu au credinta,dar au respect pentru propriul organism,au o educatie adecvata,au o conduita morala prin care se intelege de la sine ca acest avort reprezinta o bataie de joc la adresa fiintei umane.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #3  
Vechi 11.05.2009, 11:22:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
au o conduita morala prin care se intelege de la sine ca acest avort reprezinta o bataie de joc la adresa fiintei umane.
Cred ca asta iti place tie sa crezi..
Ce fel de conduita morala la o tara atee??

Ce intelegi tu prin "joaca un rol important in viata sociala"?
  #4  
Vechi 11.05.2009, 11:29:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai citeste o data,de doua ori,de "n" ori ceea ce am scris,iar daca faci o asociere obiectiva cu societatea reala in care traim "ca si popor crestin",atunci vei intelege ce-am vrut sa spun.Altfel,nu ma repet cu un alt context si acelasi inteles.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #5  
Vechi 13.05.2009, 16:04:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Am cunoscut "crestini" care sustin avortul!
Nu numai ca-l practica, dar il sustin in fata altora ca un lucru bun!
Mi se pare o mare rusine!! (Pentru ca am si prieteni atei care lupta impotriva acestei practici, iar crestinii ar trebui sa fie primii care sa condamne asta!)
Cu durere spun. Mi se spune in mod tipic ca "sa nu ucizi" nu acopera situatia avortului!
Multi crestini pe care ii cunosc NEAGA faptul ca primim suflet la conceptie (de asemenea, eu aduc argument Psalmul 138, dar mi se spune ca nu scrie clar ca omul primeste suflet la conceptie!). Aveti argumente mai puternice din Biblie despre interdictia uciderii copilului in burta si despre faptul ca suflet avem din momentul conceptiei??? Ajutati-ma, va rog.
  #6  
Vechi 13.05.2009, 16:15:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am cunoscut "crestini" care sustin avortul!
Nu numai ca-l practica, dar il sustin in fata altora ca un lucru bun!
Mi se pare o mare rusine!! (Pentru ca am si prieteni atei care lupta impotriva acestei practici, iar crestinii ar trebui sa fie primii care sa condamne asta!)
Cu durere spun. Mi se spune in mod tipic ca "sa nu ucizi" nu acopera situatia avortului!
Multi crestini pe care ii cunosc NEAGA faptul ca primim suflet la conceptie (de asemenea, eu aduc argument Psalmul 138, dar mi se spune ca nu scrie clar ca omul primeste suflet la conceptie!). Aveti argumente mai puternice din Biblie despre interdictia uciderii copilului in burta si despre faptul ca suflet avem din momentul conceptiei??? Ajutati-ma, va rog.
Exista o discutie despre asta la Parinti. Dupa mai multe intorsaturi si discutii versiunea adoptata este ca sufletul apare la conceptie.

Se bazeaza si pe Biblie, dar nu cred ca exista in Biblie chiar direct spus lucrul asta. Sau nu-mi amintesc eu..

Exista unele teorii occidentale crestine care zic ca embrionul este preembrion inainte de nidare. Dar ortodocsii nu sunt de acord cu asta. (Se poate citi la John Breck, Darul sfant al vietii, despre asta, face un bun rezumat intr-unul din capitole)

Sunt de acord ca nu se poate accepta avortul. Este clar ucidere.

Insa Biserica accepta sa se faca raul mai mic cand viata mamei nu ar putea fi salvata. De ex. nu stiu daca ati auzit de cazul fetitei din Mexic (sau Brazilia?) de care s-a facut atata caz, o fetita de 9 ani care fusese violata de tatal ei vitreg, si era insarcinata cu gemeni. Ea avea 13 kg... Deci era clar ca nu ar fi putut duce sarcina. Echipa medicala si mama au fost excomunicate de episcop. Or eu din cate am inteles din atitudinea Bisericii Ortodoxe, in acest caz s-ar fi admis ca avortul este raul cel mai mic, pt ca altfel ar fi murit toti trei.
La fel, in cazul sarcinilor extrauterine, care nu duc la dezvoltarea fatului, ci la o infectie si la moartea probabila si a mamei, fara sa poata fi salvat nici fatul.
Acu, am zis si eu, n-am dat cu parul. Poate ca o mama crestina ar prefera sa fie martira si sa moara ea, daca ar fi macar o sansulica sa se salveze copilul.. dar Biserica nu o obliga la asta. Mai ales cand are si alti copii de crescut.
  #7  
Vechi 13.05.2009, 16:16:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
"Cea din urma dovada ca un popor a ajuns la cel mai de jos nivel de decadere morala, va fi ca avortul se va conisdera ceva tolerat social si obisnuit".
Jurnailstul italian
Rafael Ballestrini
Intre 1989-2000 s-au facut 11 milioane avorturi. Pana in 2009... cifrele sunt intre 16 si 20 mil (nu am gasit o cifra "exacta")

Aproape inca o data cat populatia Romaniei - copii ucisi de catre mame!!


DEZINFORMARE: "Sondajul arata ca 75% dintre romani nu sunt de acord cu avortul, 63% se pronunta contra divortului, iar 91% cred ca homosexualitatea nu poate fi justificata. In ciuda trendului descrescator, cifrele indica o intoleranta ridicata in raport cu restul tarilor europene, potrivit datelor European Values Survey 2008, centralizate de Institutul pentru Cercetarea Calitatii Vietii (ICCV)."
Cum 75% sunt impotriva avortului??? Asta este f departe de realitatea numarului de avorturi efectuat! Romanii nu sunt "intoleranti" fata de avort, dimpotriva. (Dar avand in vedere ca studiul de mai sus s-s bucurat de sustinerea Fundatiei Soros....)
sursa: http://www.frontnews.ro/social-si-ec...alitatii-20439
  #8  
Vechi 13.05.2009, 16:20:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exista o discutie despre asta la Parinti. Dupa mai multe intorsaturi si discutii versiunea adoptata este ca sufletul apare la conceptie.

Se bazeaza si pe Biblie, dar nu cred ca exista in Biblie chiar direct spus lucrul asta. Sau nu-mi amintesc eu..

Exista unele teorii occidentale crestine care zic ca embrionul este preembrion inainte de nidare. Dar ortodocsii nu sunt de acord cu asta. (Se poate citi la John Breck, Darul sfant al vietii, despre asta, face un bun rezumat intr-unul din capitole)

Sunt de acord ca nu se poate accepta avortul. Este clar ucidere.

Insa Biserica accepta sa se faca raul mai mic cand viata mamei nu ar putea fi salvata. De ex. nu stiu daca ati auzit de cazul fetitei din Mexic (sau Brazilia?) de care s-a facut atata caz, o fetita de 9 ani care fusese violata de tatal ei vitreg, si era insarcinata cu gemeni. Ea avea 13 kg... Deci era clar ca nu ar fi putut duce sarcina. Echipa medicala si mama au fost excomunicate de episcop. Or eu din cate am inteles din atitudinea Bisericii Ortodoxe, in acest caz s-ar fi admis ca avortul este raul cel mai mic, pt ca altfel ar fi murit toti trei.
La fel, in cazul sarcinilor extrauterine, care nu duc la dezvoltarea fatului, ci la o infectie si la moartea probabila si a mamei, fara sa poata fi salvat nici fatul.
Acu, am zis si eu, n-am dat cu parul. Poate ca o mama crestina ar prefera sa fie martira si sa moara ea, daca ar fi macar o sansulica sa se salveze copilul.. dar Biserica nu o obliga la asta. Mai ales cand are si alti copii de crescut.
Stiu Fani..
am si aici un link bun:
http://www.orthodoxphotos.com/readings/avortul/
Dar acesti "crestini" iau pozitia sectantilor, in acest caz (adica: sola scriptura).
  #9  
Vechi 13.05.2009, 16:21:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit a se vedea si..

http://www.crestinortodox.ro/sanatat...na-in-devenire
  #10  
Vechi 13.05.2009, 17:41:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

e trist sa vezi cum se rasfrange asupra copiilor crima numita avort. in luna a asptea am fost internata pt probleme cu sarcina. la spital am cunoscut o tanara a carei probleme m-au impresionat f tare.era insarcinata in luna mare(a opta, cred). fusese abandonata de sot pe la 4 luni. facuse apoi apendicita perforta si atrebuit sa suporte o interventie chirurgicala . din cauza ca burtica tot crestea, rana nu se inchidea si s-a facut un "crater" ca intra pumnul inauntru.avea dureri mari. iar de data asta trebuia operata de urgenta pt ca ii aparusera complicatii.a trebuit sa vina si medici de la judetean, de la chirurgie pt ca era f complicat si obstreticianul nu putea intra singur in operatie. tanara suferea cumplit. seara am avut o discutie cu mama ei, care replica:"pt ce trebuie sa faci atatia copii?unu, doi ajung. eu am avut 3 si apoi am facut 13 avorturi.(...)" mi s-a facut rau. abia atunci am inteles mai bine cuv Scripturii:"parintii mananca agurida si la copii li se strepezesc dintii."
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 21:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 22:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 03.06.2009 00:26:49