Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2010, 23:42:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Voi ati adopta un copil?

Am observat ca multi sfatuiesc aici lumea sa adopte copii si sa nu foloseasca alte metode.
Voi ati adopta un copil?
Cei care aveti deja copii acasa, ati adopta? Si voi de ce n-ati facut-o (inca), sau de ce n-o faceti?
De ce preferati sa faceti copii, in loc sa adoptati?
Vreau sa stiu ce ganditi voi despre adoptie si daca ati analizat problematica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2010, 00:05:59
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi ati adopta un copil?
Da, cu toata convingerea as adopta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si voi de ce n-ati facut-o (inca), sau de ce n-o faceti?
Din 2 simple motive:
1.banii
2.dezaprobarea partenerului
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2010, 00:06:59
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Când am să mă căsătoresc (dacă am să mă căsătoresc vreodată) vreau să adopt un copil.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2010, 00:11:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Tu ai adopta un copil ?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat ca multi sfatuiesc aici lumea sa adopte copii si sa nu foloseasca alte metode.
Voi ati adopta un copil?
Cei care aveti deja copii acasa, ati adopta? Si voi de ce n-ati facut-o (inca), sau de ce n-o faceti?
De ce preferati sa faceti copii, in loc sa adoptati?
Vreau sa stiu ce ganditi voi despre adoptie si daca ati analizat problematica.
De ce nu o faci ? Spui că-ți dorești un copil . Nu poți să-l ai , de ce nu înfiezi unul ? De ce ? Important este ce face vecinul de peste gard , sau ce-ți dorești tu ? Ce aștepți ? O părere , un nou șir de întrebări făr de sfârșit precum obișnuiești ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2010, 00:19:52
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De ce nu o faci ? Spui că-ți dorești un copil . Nu poți să-l ai , de ce nu înfiezi unul ? De ce ? Important este ce face vecinul de peste gard , sau ce-ți dorești tu ? Ce aștepți ? O părere , un nou șir de întrebări făr de sfârșit precum obișnuiești ?
De fiecare data cand vine in discutie subiectul adoptie, gandul imi fuge, involuntar, ca o reflectie, la ciudata poveste a prietenei mele... a facut timp de 10 ani si FARA SUCCES, tratament ptr feritilizare in vitro.La capatul celor 10 ani, obosita de atata lupta, a decis sa adopte o fetita.
Imediat dupa finalizarea adoptiei a ramas insarcinata ca prin minune!!!
Iar acum este mama a 2 reusiti copilasi:o fetita si un baiat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2010, 00:36:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
De fiecare data cand vine in discutie subiectul adoptie, gandul imi fuge, involuntar, ca o reflectie, la ciudata poveste a prietenei mele... a facut timp de 10 ani si FARA SUCCES, tratament ptr feritilizare in vitro.La capatul celor 10 ani, obosita de atata lupta, a decis sa adopte o fetita.
Imediat dupa finalizarea adoptiei a ramas insarcinata ca prin minune!!!
Iar acum este mama a 2 reusiti copilasi:o fetita si un baiat.
Să-i trăiască !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2010, 11:57:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ca de obicei Cristiboss. Tu nu raspunzi, dar lovesti mereu in altii.
Uite am sa raspund si eu la intrebare.
M-am gandit mult la adoptie si m-am informat.
N-am putut sa adopt pentru ca nu avem bani si pentru ca nu indeplineam niste conditii (varsta, alte cerinte etc.).
In Romania s-a schimbat si legea intre timp si este f.greu sa adopti daca nu indelinesti anumite conditii.
La toate astea s-au adaugat niste ganduri si spaime.
Am intrebat diversi in jurul meu care au adoptat si experientele nu sunt asa pozitive. Sunt copii cu traume, chiar boli, cu un bagaj genetic.
Mai tarziu, cand afla adevarul vor sa plece sa-si caute familia naturala, sufera o deceptie (nu sunteti parintii mei, de ce sa fac cum vreti voi, etc.).
Si te trezesti tu insuti ca parinte in soc.
Este o responabilitate mai mare decat pentru copiii proprii.
Pentru un copil din alta lume trebuie sa inveti si tu lumea aceea si sa-l tii mereu in contact cu ea (limba, traditii, cultura, religie, tara).
Iar copiii din alte lumi trebuie stiut ce acceptanta vor avea acolo unde ii aduci.
Nu este usor sa adopti, oricat de drag ti-ar fi.

Acum raspunde si tu Cristiboss. Ai spus ca ai mai fi vrut un copil si nu s-a mai putut.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2010, 13:59:54
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Mereu m-am gandit ca voi avea cel putin 3 copii. Si am aproape 28 de ani, nu sunt casatorita inca dar nu mi-am schimbat parerea. Daca n-o sa pot avea copii, o sa depun toate eforturile pentru a-i adopta. N-o sa ma impiedice experientele neplacute ale altora sau gandul ca vor pleca sa-si caute adevaratii parinti, eu ii voi creste ca si cum ar fi ai mei. Sunt atatia copii abandonati care au nevoie de parinti...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2010, 14:11:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, daca doresti sa cresti un copil,nu cred ca este neaparata nevoie de adoptie, care implica foarte multe inconvienente. Poti creste un copil orfan si fara a trece prin toate procedurile legale. Multi (nu ma refer la tine!) prefera sa ia un catel abandonat de pe strada si sa il trateze apoi ca pe copilul lor si nu ii intreaba nimeni de nici un act. Pana la urma,e mai important ca un copil sa beneficieze de dragostea ta (lucru care nu are nevoie de temei legal) sau ca tu sa ai cumva, candva, un copil? Sunt lucruri diferite. Pentru ce iti doresti un copil? Pentru tine sau pentru el insusi? Am sarit din ecuatie o persoana sine qua non: sotul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2010, 15:12:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ca de obicei Cristiboss. Tu nu raspunzi, dar lovesti mereu in altii.
Uite am sa raspund si eu la intrebare.
M-am gandit mult la adoptie si m-am informat.
N-am putut sa adopt pentru ca nu avem bani si pentru ca nu indeplineam niste conditii (varsta, alte cerinte etc.).
In Romania s-a schimbat si legea intre timp si este f.greu sa adopti daca nu indelinesti anumite conditii.
La toate astea s-au adaugat niste ganduri si spaime.
Am intrebat diversi in jurul meu care au adoptat si experientele nu sunt asa pozitive. Sunt copii cu traume, chiar boli, cu un bagaj genetic.
Mai tarziu, cand afla adevarul vor sa plece sa-si caute familia naturala, sufera o deceptie (nu sunteti parintii mei, de ce sa fac cum vreti voi, etc.).
Si te trezesti tu insuti ca parinte in soc.
Este o responabilitate mai mare decat pentru copiii proprii.
Pentru un copil din alta lume trebuie sa inveti si tu lumea aceea si sa-l tii mereu in contact cu ea (limba, traditii, cultura, religie, tara).
Iar copiii din alte lumi trebuie stiut ce acceptanta vor avea acolo unde ii aduci.
Nu este usor sa adopti, oricat de drag ti-ar fi.

Acum raspunde si tu Cristiboss. Ai spus ca ai mai fi vrut un copil si nu s-a mai putut.
Te inseli amarnic ca de obicei ! Tu insati te lovesti pe tine fara rost , deschizandu-ti mereu rana neimplinirii si doririi tale prin framaintari si multe si nesfarsite intrebari la ofurile tale . De nu vei reusi sa te reechilibrezi , sincer iti spun , ca nu-ti va fi bine , si in plus ii vei da peste cap si pe cei din jurul tau . Uita , te rog , aceasta "neamplinire" , pentru-ca nu esti singura si nici ultima din asta lume far de copiii . Nu esti cu nimic mai prejos decat altii din cauza acestei neampliniri ! Pricepe odata ! ! ! Cu acest of ai intrat pe acest forum , spunand mai tarziu ca te-ai obisnuit cu idea si ca nu mai discuti de asa ceva , dar tot tu redeschizi acest subiect ! nu-ti faci bine tie , iar daca tu nu ai grija de tine si de cele cu folos care sa te linisteasca psihic in primul rand , atunci cine crezi ca o sa te vindece ? Dumnezeu iti da , dar nu-ti baga in traista ! Sunt sigur ca neglijezi mai toti talantii primiti , indepartanu-te si de adevarata credinta si de cei din jurul tau , apropiati tie . Niciodata nu o sa-ti cant melodia care-ti place tie , ci cea cu folos ! Nu-i deajuns ca te minti pe tine ? Iti sunt oare de folos cuvintele mieroase sau sfaturile bune ? Usturimea unei palmuiri poate sa-ti aduca in cele din urma trezirea . Sa nu te astepti din partea mea la compasiune , pentru-ca compasiunea nu vindeca , iar tu ai nevoie grabnica de vindecare . Raspunzandu-ti la interogatoriul tau , daaaa mult am vrut sa mai am un copil ( o fata ) , pentru-ca am baiat , dar n-a fost sa mai fie , suferind o operati grea in urma cu doi ani , si asa sarcina ce a avut o cu baiatul , a fost una toxica si mult ne-am luptat sa-l avem . Cat despre infiere , eu vreau dar nu vrea ea . Din acest punct de vedere e dificila ca tine , dar in rest e painea lui Dumnezeu si nu stiu ce m-as fi facut fara ea . Ii multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a scos-o in cale in urma cu 26 de ani . Slava lui dumnezeu pentru toate ! ! ! ( si pentru bune si pentru mai putin bune, si pentru sanatate si pentru boala ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un copil mic sufera ingrozitor Florin-Ionut Umanitare 46 06.05.2013 10:46:18
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Adopta un om din iad spre_rasarit Generalitati 78 20.12.2011 17:39:10
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20