Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2010, 11:14:43
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu sunt evreaja asa ca nu ma jigniti!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2010, 11:23:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu sunt evreaja asa ca nu ma jigniti!

Poate tu esti altfel dar din pacate sunt exemple in istorie din care rezulta ura evreilor fata de crestini...
Nimeni nu spune ca esti la fel, esti binevenita!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2010, 11:26:03
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Poate tu esti altfel dar din pacate sunt exemple in istorie din care rezulta ura evreilor fata de crestini...
Nimeni nu spune ca esti la fel, esti binevenita!
Eu sunt si evreaja si chineaja si romanca.
Adica am doi ochi, un nas si o gura. :D Nu sunt toti evreii asa?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2010, 11:35:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu sunt si evreaja si chineaja si romanca.
Adica am doi ochi, un nas si o gura. :D Nu sunt toti evreii asa?


Fizic sunt asa!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2010, 11:39:10
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Fizic sunt asa!
Dar spiritualiceste? Cine oare i-a creat pe evrei, romani, chinezi, indieni?
Nu tot Dumnezeu? Cine suntem noi sa judecam slugile altuia?
Hai sa nu ne mai uram, eu cred ca iubirea le invinge pe toate

Fiecare padure are uscaturile ei!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2010, 11:47:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Draga mea,

[quote=zoridezi;223681]Dar spiritualiceste? Cine oare i-a creat pe evrei, romani, chinezi, indieni?
Nu tot Dumnezeu? Cine suntem noi sa judecam slugile altuia?
Hai sa nu ne mai uram, eu cred ca iubirea le invinge pe toate

Fiecare padure are uscaturile ei![/quote


Ti s-a parut ca judec, dar nu am gandit nicio clipa asa! Logic ca Dumnezeu ne-a creeat pe toti si nu sunt mai mare ca Dumnezeu! Nu are rost sa ne suparam si imi cer scuze daca te-am ranit dar pur si simplu am o durere sa stiu ca unii evrei si astazi scuipa icoana Mantuitorului si o calca in picioare! Nu am zis ca tu esti asa, ci comportamentul evreilor fata de crestini de-a lungul timpului lasa de dorit...

Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2010, 12:35:56
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ti s-a parut ca judec, dar nu am gandit nicio clipa asa! Logic ca Dumnezeu ne-a creeat pe toti si nu sunt mai mare ca Dumnezeu! Nu are rost sa ne suparam si imi cer scuze daca te-am ranit dar pur si simplu am o durere sa stiu ca unii evrei si astazi scuipa icoana Mantuitorului si o calca in picioare! Nu am zis ca tu esti asa, ci comportamentul evreilor fata de crestini de-a lungul timpului lasa de dorit...
Nu trebuie sa iti ceri scuze! Eu vorbeam in general. Am glumit cand am spus ca sunt "evreaja". :)
Eu cred ca noi ca si crestini trebuie sa credem in egalitate. Cand e vorba de iubire, trebuie sa le treci cu vederea pe toate.
Doar asa ne invata Hristos. Pe cei care te blesteama, tu sa ii binecuvantezi. Crezi ca suntem drepti daca vedem greselile altora?
Si am mai ajuns la concluzia ca daca ne-am fi nascut evrei, nici noi nu eram mai buni decat ei. Nu ii numeste Dumnezeu pe evrei "poporul ales", in Vechiul Testament? Cum sa nu gandeasca ei asa despre ei insisi, cand VT e pentru evrei, asa cum NT e pentru crestini? Oare cum am fi gandit noi daca eram in locul lor?
Iar daca ei calca icoanele in picioare, Dumnezeu ii pedepseste, nu noi.
Sa nu cadem in capcana vrajmasului crezand ca fiind crestini, avem dreptul sa ii judecam.

Ma ierti daca te-am suparat, vreau ca toti sa traim in armonie (fara prejudecati)

Last edited by zoridezi; 14.03.2010 at 12:39:22.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2010, 12:45:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu trebuie sa iti ceri scuze! Eu vorbeam in general. Am glumit cand am spus ca sunt "evreaja". :)
Eu cred ca noi ca si crestini trebuie sa credem in egalitate. Cand e vorba de iubire, trebuie sa le treci cu vederea pe toate.
Doar asa ne invata Hristos. Pe cei care te blesteama, tu sa ii binecuvantezi. Crezi ca suntem drepti daca vedem greselile altora?
Si am mai ajuns la concluzia ca daca ne-am fi nascut evrei, nici noi nu eram mai buni decat ei. Nu ii numeste Dumnezeu pe evrei "poporul ales", in Vechiul Testament? Cum sa nu gandeasca ei asa despre ei insisi, cand VT e pentru evrei, asa cum NT e pentru crestini? Oare cum am fi gandit noi daca eram in locul lor?
Iar daca ei calca icoanele in picioare, Dumnezeu ii pedepseste, nu noi.
Sa nu cadem in capcana vrajmasului crezand ca fiind crestini, avem dreptul sa ii judecam.

Ma ierti daca te-am suparat, vreau ca toti sa traim in armonie (fara prejudecati)

Corect in ceea ce priveste iubirea si iertarea, dar nu prea sunt de acord sa nu arati greseala atunci cand e cazul... Nu cred ca e bine a tacea si nu cred ca a spune adevarul e judecata si nici superioritate fata de celalalt... Nici ca am avea un drept de a-i pedepsi... Fiecare e liber sa creada ce doreste. Evreul crede Legea Veche si va fi judecat dupa ea, Crestinul crede si Legea Noua dupa care va fi judecat.
Nu m-am suparat,nici nu am de ce!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.03.2010, 13:15:44
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Corect in ceea ce priveste iubirea si iertarea, dar nu prea sunt de acord sa nu arati greseala atunci cand e cazul... Nu cred ca e bine a tacea si nu cred ca a spune adevarul e judecata si nici superioritate fata de celalalt... Nici ca am avea un drept de a-i pedepsi... Fiecare e liber sa creada ce doreste. Evreul crede Legea Veche si va fi judecat dupa ea, Crestinul crede si Legea Noua dupa care va fi judecat.
Nu m-am suparat,nici nu am de ce!
Multumesc pentru intelegere :)
Cu privire la judecata, vreau sa transcriu un mic fragment din cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie":
"„Habotnicia n-are legătură cu Hristos. Să fii creștin adevărat. Atunci nu vei răstălmăci pe nimeni, ci iubirea ta pe toate le va suferi. Și pe cel de altă religie. Adică să-l cinstești fără legătură cu religia lui, într-un chip nobil. Poți să îngrijești un musulman, când are nevoie, să-i vorbești, să te întreții cu el. SĂ EXISTE RESPECT PENTRU LIBERTATEA CELUILALT. Precum Hristos ‚stă la ușă și bate’, fără să silească, ci așteptând ca sufletul singur, liber, să-L primească, tot astfel să stăm și noi dinaintea oricărui suflet.”

Este o carte foarte foarte buna, o recomand tuturor!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.03.2010, 14:28:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Care este pozitia si invatatura Bisericii fata de evrei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calculul zilei la evrei culianul Sfintele Pasti - Invierea Domnului 9 17.04.2012 20:49:52
eu nu inteleg ceva: despre evrei annajanette Generalitati 10 17.05.2010 00:38:50
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
Anul Nou la Evrei costel Stiri, actualitati, anunturi 9 25.10.2009 20:52:37
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20