Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2010, 13:30:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Daca ati fi citit cu atentie ati fi vazut raspunsul la intrebare, insa am sa repet pentru ca dialogul sa fie fara echivoc:

Refertitor la talharul de pe cruce care s-a pocait in clipa mortii lui, era evident ca el nu se mai putea nici boteza nici impartasi, caci daca ar fi putut Hristos Domnul l-ar fi trimis la Sfintii Sai Apostoli sa primeasca Botezul in numele Sfintei Treimi si Impartasania cu adevarat trupul si sangele Lui.
Spre exemplu cand l-a vindecat pe cel lepros l-a trimis la templu, la preoti ca sa duca darul cuvenit lui Dumnezeu petnru vindecarea lui (Matei 8,4), pentru ca acesta era liber si putea sa mearga... dar talharul de pe cruce nu a mai putut.
V-am citit postarea, însă ea tot nu conține răspunsul la întrebare.
În esență întrebarea era: Cum de tâlharul a ajuns mântuit, deși nu a fost botezat și împărtășit?
În esență răspunsul a fost: Evident că el nu s-a botezat și împărtășit, datorită condițiilor date.

Asta e marea problemă a ortodoxiei vis a vis de botez și euharistie. Când trebuie să dea un răspuns coerent întrebărilor sincere și justificate adresate de către fiii și fiicele ei, se bâlbâie și se pierde în încâlcitura dogmelor nebiblice. QED.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2010, 13:55:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
V-am citit postarea, însă ea tot nu conține răspunsul la întrebare.
În esență întrebarea era: Cum de tâlharul a ajuns mântuit, deși nu a fost botezat și împărtășit?
În esență răspunsul a fost: Evident că el nu s-a botezat și împărtășit, datorită condițiilor date.

Asta e marea problemă a ortodoxiei vis a vis de botez și euharistie. Când trebuie să dea un răspuns coerent întrebărilor sincere și justificate adresate de către fiii și fiicele ei, se bâlbâie și se pierde în încâlcitura dogmelor nebiblice. QED.

Marturisirea Adevarului atunci cand toata lumea sta in expectativa sau se dezice
de El, asa cum a fost cazul pe Golgota, cu talharul care L-a marturisit pe Fiul
lui Dumnezeu cand toti ceilalti taceau, fie de frica, fie de durere, fie din indiferenta,
fie din impietrirea inimii e cea mai mare dovada de credinta. Unul SINGUR a
marturisit atunci, in acele clipe cumplite Adevarul, si acela a fost talharul.
Cine face dintr-o dogma in mantuire ceva IMPLACABIL si bariera de netrecut,
acela nu sta in Ortodoxie, pentru ca Insusi Domnul ne-a dat un exemplu clar
cand a vorbit despre Sabbat cum ca nu omul este facut pentru Sabbat, ci
Sabbatul a fost dat pentru om. Asa si cu dogma.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2010, 14:02:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Marturisirea Adevarului atunci cand toata lumea sta in expectativa sau se dezice
de El, asa cum a fost cazul pe Golgota, cu talharul care L-a marturisit pe Fiul
lui Dumnezeu cand toti ceilalti taceau, fie de frica, fie de durere, fie din indiferenta,
fie din impietrirea inimii e cea mai mare dovada de credinta. Unul SINGUR a
marturisit atunci, in acele clipe cumplite Adevarul, si acela a fost talharul.
Cine face dintr-o dogma in mantuire ceva IMPLACABIL si bariera de netrecut,
acela nu sta in Ortodoxie, pentru ca Insusi Domnul ne-a dat un exemplu clar
cand a vorbit despre Sabbat cum ca nu omul este facut pentru Sabbat, ci
Sabbatul a fost dat pentru om. Asa si cu dogma.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Încă o intervenție duhovnicească, așa cum ne-ați obișnuit de atâtea ori și pentru acest lucru vă apreciez. Dacă ar avea toți înțelegerea dvs. ce bine ar fi...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2010, 14:33:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
V-am citit postarea, însă ea tot nu conține răspunsul la întrebare.
În esență întrebarea era: Cum de tâlharul a ajuns mântuit, deși nu a fost botezat și împărtășit?
În esență răspunsul a fost: Evident că el nu s-a botezat și împărtășit, datorită condițiilor date.

Asta e marea problemă a ortodoxiei vis a vis de botez și euharistie. Când trebuie să dea un răspuns coerent întrebărilor sincere și justificate adresate de către fiii și fiicele ei, se bâlbâie și se pierde în încâlcitura dogmelor nebiblice. QED.
raspunusul meu (crestin ortodox) e bazat pe Sfanta Scriptura, face referire clara la matei 8,4.
dumneavoastra folositi acest argument (episodul cu talharul care s-a mantuit doar prin credinta fara fapte) pentru a va sustinte invatatura "sola fide" (mantuirea doar prin credinta), care este cu totul straina de crestinismul ortodox. (nu vom intra in amanunte caci am facute in alte topicuri).
Acest episod arata foarte clar ca talharul intrucat era in pragul mortii pe cruce (legat de ea si neputand face nici o miscare nici o activitate), era imposibil sa mai lucreze cu Hristos la mantuirea lui (Filipeni 2,12).

nu are rost sa intram iarasi intr-o polemica inutila. fiecare din noi cunoasteam bine doctrina celulilat si pe ce argumente se bazeaza (si cum interpreteaza Sfanta Scriptura).
s-a mai dicutat despre sfanta impartasanie si pe alte topicuri, unele dintre ele au fost inchise datorita turnurii exclusiv polemice pe care o luasera discutiile.

pentru dumneavoastra toate raspunsurile ortodoxiei sunt "balbaite" si "neclare".

Last edited by Eugen7; 08.09.2010 at 14:41:44.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2010, 14:41:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6
Si legat de faptul ca cine nu mananca Trupul Domnului si nu bea Sangele Lui, am totusi o intrebare: cum de talharul care era pe cruce alaturi de Iisus a ajuns in Imparatie nefiind nici Botezat si nici Impartasit?
Urmăriți vă rog modul bâlbâit și încâlcit în care vi se va răspunde la această întrebare. Doamne ajută!
Hai sa citim impreuna Evanghelia ca sa gasim raspunsul clar:

Luca 23
42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Vedeti ce raspuns ii da Hristos? El ii promite mantuirea, ca va merge in Rai, insa nu ii promite Imparatia Cerurilor. Caci pentru a primi Imparatia, trebuie sa fim nevinovati ca niste prunci (Luca 18, 15-17), sa facem voia Tatalui (Matei 7, 21) - adica sa fim desavarsiti precum si El este (Matei 5, 48), trebuie sa ne nastem din nou prin Taina Botezului (Ioan 3, 5) si trebuie sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui pentru a avea viata intru noi (Ioan 6, 48-63). Adevarat, adevarat zice Domnul; nu va inselati! Nu oricine ajunge la desavarsire pentru a intra in Imparatie, unii o refuza constienti fiind, desi sunt pe drumul cel bun (Matei 19, 21-22)...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2010, 14:52:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
raspunusul meu (crestin ortodox) e bazat pe Sfanta Scriptura, face referire clara la matei 8,4.
De aceea am ;i adăugat QED.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
dumneavoastra folositi acest argument (episodul cu talharul care s-a mantuit doar prin credinta fara fapte) pentru a va sustinte invatatura "sola fide" (mantuirea doar prin credinta)
Am folosit episodul doar pentru a argumenta că botezul în sine [în absența pocăinței, dorinței și credinței] nu mântuie (cazul botezului pruncilor).

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
s-a mai dicutat despre sfanta impartasanie si pe alte topicuri, unele dintre ele au fost inchise datorita turnurii exclusiv polemice pe care o luasera discutiile.

pentru dumneavoastra toate raspunsurile ortodoxiei sunt "balbaite" si "neclare".
De ce exagerați? Ortodoxia are și răspunsuri clare și coerente. Nu uitați că eu sunt cel ce a deschis topicul "Ce avem în comun" - topic de asemenea închis în ciuda bunelor intenții
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2010, 14:54:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hai sa citim impreuna Evanghelia ca sa gasim raspunsul clar:

Luca 23
42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Vedeti ce raspuns ii da Hristos? El ii promite mantuirea, ca va merge in Rai, insa nu ii promite Imparatia Cerurilor. Caci pentru a primi Imparatia, trebuie sa fim nevinovati ca niste prunci (Luca 18, 15-17), sa facem voia Tatalui (Matei 7, 21) - adica sa fim desavarsiti precum si El este (Matei 5, 48), trebuie sa ne nastem din nou prin Taina Botezului (Ioan 3, 5) si trebuie sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui pentru a avea viata intru noi (Ioan 6, 48-63). Adevarat, adevarat zice Domnul; nu va inselati! Nu oricine ajunge la desavarsire pentru a intra in Imparatie, unii o refuza constienti fiind, desi sunt pe drumul cel bun (Matei 19, 21-22)...
Hai s-o lăsăm așa cum este [aproximativ] nebâlbâită și să urmăm sfatul dlui. Eugen7.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2010, 15:01:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... cazul botezului pruncilor...
cunoasteti bine pozitia Bisericii ortodoxe privitoare la botez (si evident la botezul pruncilor), asa cum si noi cunoastem bine invatatura cultelor protestante si neoprotestante (privitoare la botez).
Am expus invatatura ortodoxa cu argumente din Sfanta Scriptura pe alte topicuri, deci nu are rost sa le reluam.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2010, 15:03:20
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hai sa citim impreuna Evanghelia ca sa gasim raspunsul clar:

Luca 23
42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Vedeti ce raspuns ii da Hristos? El ii promite mantuirea, ca va merge in Rai, insa nu ii promite Imparatia Cerurilor. Caci pentru a primi Imparatia, trebuie sa fim nevinovati ca niste prunci (Luca 18, 15-17), sa facem voia Tatalui (Matei 7, 21) - adica sa fim desavarsiti precum si El este (Matei 5, 48), trebuie sa ne nastem din nou prin Taina Botezului (Ioan 3, 5) si trebuie sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui pentru a avea viata intru noi (Ioan 6, 48-63). Adevarat, adevarat zice Domnul; nu va inselati! Nu oricine ajunge la desavarsire pentru a intra in Imparatie, unii o refuza constienti fiind, desi sunt pe drumul cel bun (Matei 19, 21-22)...
Talharul a fost mantuit si intrat in Rai, in imparatia Cerurilor, cu Hristos Iisus si prin Hristos Iisus chiar in aceeasi zi (si nu la sfarsitul veacurilor). Aceasta este marturisirea crestin ortodoxa.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2010, 15:05:37
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Hai s-o lăsăm așa cum este [aproximativ] nebâlbâită și să urmăm sfatul dlui. Eugen7.
nu imi permit sa dau sfaturi... nu am nici autoritatea si nici indemnul de a da sfaturi. eu doar marturisesc credinta crestin ortodoxa (intr-un mod cat mai obiectiv cu putinta).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52