Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2011, 16:04:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Trebuia sa schimbi si numele, ca sa nu fie citat. :) E de inteles ca un ateu sa sustina evolutionismul, mai greu de inteles e pentru un ortodox (sau crestin, in general).
Evolutia e sustinuta de dovezi, nu de atei!
  #12  
Vechi 30.05.2011, 16:19:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Evolutia e sustinuta de dovezi, nu de atei!
Ateismul nu implica evolutionismul.
Evolutionismul nu implica ateismul.

Evolutionismul nu poate raspunde la toate intrebarile legate de viata biologica. NU poate spune nimic despre originea vietii biologice (pentru ca nu este domeniul ei de studiu) ci doar explica mecanismele dezvoltarii speciilor.

Repet obiectul stiintei este studiul universului (prin observatii si rationament), al fenomenelor care se petrec in univers. Astfel stiinta nu isi propune nici sa infirme si nici sa confirme existenta lui Dumnezeu.
Universul este in Dumnezeu.
  #13  
Vechi 30.05.2011, 16:33:05
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Vă apucați să tîlcuiți Sfînta Scriptură?
Citiți tîlcuirile la Facere întocmite de Sfinții Părinți, nu vă puneți duhul vostru acolo unde a lucrat unul superior.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
  #14  
Vechi 30.05.2011, 16:41:25
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Și dacă tot vă dați cu părerea despre fizică, văd că nu știți materia de clasa 6 - pendulul lui Foucault demonstrează doar că soarele acționează asupra pămîntului, fapt firesc, din moment ce e mai mare de multe ori; dar nu demonstrează care din ele se învîrte de fapt.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
  #15  
Vechi 30.05.2011, 17:14:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Evolutia e sustinuta de dovezi, nu de atei!
Nu vreți să mai vorbim când, dintr-o pungă plină cu ingredientele necesare, care sunt pente tot în jurul nostru, o să reușească cineva să sintetizeze măcar O SINGURĂ celulă vie în laborator?

Citat:
În prealabil postat de r.D.Andrei Vezi mesajul
Și dacă tot vă dați cu părerea despre fizică, văd că nu știți materia de clasa 6 - pendulul lui Foucault demonstrează doar că soarele acționează asupra pămîntului, fapt firesc, din moment ce e mai mare de multe ori; dar nu demonstrează care din ele se învîrte de fapt.
Dar de efectul Coriolis a auzit cineva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #16  
Vechi 30.05.2011, 17:18:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu vreți să mai vorbim când, dintr-o pungă plină cu ingredientele necesare, care sunt pente tot în jurul nostru, o să reușească cineva să sintetizeze măcar O SINGURĂ celulă vie în laborator?
Momentul crearii vietii artificiale (la nivel celular) este mai aproape decat crezi.
Ce vei mai spune atunci?!
  #17  
Vechi 30.05.2011, 17:26:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Totuși, nu vrei să vorbim atunci?
Apropierea momentului ăsta se tot întâmplă de ani buni!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #18  
Vechi 30.05.2011, 17:38:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Totuși, nu vrei să vorbim atunci?
Apropierea momentului ăsta se tot întâmplă de ani buni!
Te deranjeaza aceasta intarziere? Te grabesti?
  #19  
Vechi 30.05.2011, 18:34:41
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Uite nu stiu unde scrie asa ceva in Biblie. Eram sigur ca nu e un citat exact si il plantasem sa pescuiesc un crestin cu spirit sceptic care sa aplice acelasi scepticism si vis-a-vis de afirmatiile religioase precum cele prezentate in deschiderea topicului. Ai dovedit ca esti in stare sa sesizezi unde argumentele sunt intinse putin prea mult intr-o anumita directie convenabila. Acuma sa vedem daca esti suficient de onest sa tratezi in acelasi fel si afirmatiile preotilor! In orice caz, discutia va fi extrem de interesanta.
Am licenta in inginerie chimica. Asta implica sa stii si multa fizica, inclusiv fizica cuantica, si multe altele. Plus ca am citit lucrari stiintifice si din domenii care nu tin neaparat de stiinta chimiei, dar care pot avea tangentza, de exemplu biologia.
Dar s-o crezi tu ca am sa discut cu gulgutieri diversionisti care isi fac cultura de pe net.
  #20  
Vechi 30.05.2011, 18:51:31
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Ca sa nu se mai spuna ca cei care cred in Dumnezeu vin doar cu "afirmatiile preotilor", v-as recomanda sa cititi :

- Michael J. Behe _ Darwin's black box, Editura "The Free Press", 1996. Desigur, trebuie sa ai cunostinte solide de: limba engleza, logica demonstratiei, biochimie. Dar pentru cei care se bat aici cu pumnul in piept in numele stiintei, pun pariu ca va fi ca si cum ar incerca sa citeasca in chineza antica. Am sa va dau doar ideea de baza din carte: "complexul simplu ireductibil".

- Prof. dr. ing. Gheorghe Sandu _ Evolutia spre Creator, Editura Mitropolia Olteniei, 2003.
Si aici trebuie cunostinte de genetica si de biochimie. Plus un dictionar de termeni specifici, pentru cei nefamiliarizati cu domeniile respective.

Apoi mai vedem daca mai stam de vorba.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia ortodoxa (patristica, academica) si stiinta (paradigma stiintifica actuala) Eugen7 Dogmatica 199 19.02.2013 19:40:14
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 20:33:48