Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2011, 13:09:53
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tengriismul: al patrulea monoteism sau Revelatia Adevarului din stepa mongola

Deschid acest topic, in scopul evidentierii profunzimii, frumusetii, si originalitatii credintei, descrise in titulul topicului, care este al patrulea monoteism, atat cronologic, cat si ca profunzime si complexitate. Poparele turce, siberiene, paleosiberiene, tunguse, etc., locuitoare in Asia Centrala, de Nord si extrem-orientala, au avut dintotdeauna o mult mai naturala, si deci mai profunda, viziune asupra vietii si a relatiei creaturii cu Creatorul, decat indo-europenii. Doar semitii, care oricum sunt primii ca si daruri si grad de evolutie spirituala (din ei face parte Poporul Ales) le sunt deasupra... Stiu, interesat-deformata perceptie eurocentrica asupra popoarelor altaice si turce si a tuturor neamurilor lor nomade si seminomade este: "invadatori, salbatici, primitivi". Nuantele, cand vine vorba de "judecarea (faptelor) aproapelui", sunt extrem de importante... Atitudinile, mai ales in acest domeniu, ne castiga pentru Rai sau Iad, frati si surori...
E de ajuns sa aruncam o privire in jur, si sa observam ca NU imperiile stepei si tundrei au adus planeta si omenirea in halul de astazi, ci "cuminteii" de sedentari... Dar, asta e o alta discutie, mult mai polemica prin natura ei, si oricum locul unei atare polemici nu este pe acest forum. :) Deocamdata, eu propun informare si dezabatere pure, sine ira et studio.
www.cacianalyst.org/.../20060322Analyst.p...[COLOR=#666666]
[/COLOR]http://www.cesr-cess.org/CESR_contents.html

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 06.11.2011 at 14:28:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2011, 14:59:55
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cred, sincer,

...ca salvarea umanitatii consta in intoarcerea la origine, la exercitarea unei alte relatii cu tot ce nu se inchide intre granitele somatice si mentale ale ego-urilor noastre. Si aici tengriismul ne da o lectie extrem de profunda.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Revelatia mea moldoveanu Intamplari adevarate 19 11.02.2013 15:54:50
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 12:40:07
Suntem ori nu martorii Apocalipsei (Revelatia) ? eodor nastasa Generalitati 3 05.04.2010 14:48:41
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 17:44:57
cautarea adevarului camiann Generalitati 39 06.02.2009 19:15:52