Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2007, 18:59:53
mithrandir mithrandir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

am intrat deunazi intr-o discutie mai aprinsa cu o colega feminista despre rolul femeii. ea a declarat ca femeia este privita chiar din bibllie ca un lucru aducator de necazuri sau, ma rog a fost descrisa in acest fel deoarece ,numai barbatii au fost cei care au scris .am replicat ca exsta in biblie acea CANTARE A CANTARILOR in care sar descrie importanta femeii,sau ma rog ceva de bine de ea .Am facut bine? Ce as mai fi putut replica???????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2007, 23:52:30
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca aici la capitolul femei avem probleme grave de intelegere, din pacate. Spun din pacate, pentru ca e o realitate dura ceea ce se intampla, respectiv desconsiderearea de multe ori a femeii crestine.

Barbatii isi aduc aminte cu placere de ceea ce a facut Eva si cu triumfalism, etc...insa uita ca Sfanta Fecioara Maria este cu adevarat tipul femeii crestine, uita ca Dumnezeu tot prin femeie a adus si mantuirea.

Epistola catre Efeseni a Sf Pavel vorbeste de legatura dintre barbat si femeie, vorbeste despre modul in care barbatul trebuie sa isi iubeasca femeia si modul in care femeia sa se raporteze la barbat. E gresit inteleasa si "teama" de care vorbeste Sf Ap Pavel, teama pe care trebuie sa o aiba femeia fata de barbat. E vorba aici de respectul acesta deosebit, profund si in acelasi timp de iubirea aceea comparata cu iubirea lui Hristos pentru Biserica, adica de iubirea mereu in stare de jertfa.

Suntem atat de departe de intelegerea adevarului! Daca ne-am privi in oglinda acestui adevar, cred ca ne-am vedea mai bine stara in care suntem!

E interesant subiectul acesta. Poate incercam sa facem ceva cercetarii privind rolul femeii in crestinism, in Biserica. Ce ziceti?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2007, 15:23:55
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

I Noul Testament Domnul Nostru HRISTOS nu a vorbit barbatilor ci tuturor oamenilor si nu a facut diferenta intre barbat si femeie.Iar faptul ca au scris mai mult barbatii era datorita acelor vremuri in care barbatul era dominant dar acum nu mai este.Daca mergeti la Biserica o sa observati ca sant mai multe femei decat barbati in orce zi.
Asta inseamna ca femeile sant mai credicioase decat barbatii???????
Eu nu cred asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2007, 16:16:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
I Noul Testament Domnul Nostru HRISTOS nu a vorbit barbatilor ci tuturor oamenilor si nu a facut diferenta intre barbat si femeie.Iar faptul ca au scris mai mult barbatii era datorita acelor vremuri in care barbatul era dominant dar acum nu mai este.Daca mergeti la Biserica o sa observati ca sant mai multe femei decat barbati in orce zi.
Asta inseamna ca femeile sant mai credicioase decat barbatii???????
Eu nu cred asta.
Femeile tin credinta, ele au fost cele curajoase care s-au dus la mormintul Mintuitorului sa vada ce sa intimpat cu el. Femeile fac oameni. Femeia are mare valoare dar putini barbati recunosc. Eu nu pun barbatul pe locul doi dar nici femeia nu trebuie devalorizata. Cred in respetul dintre barbat si femeie nu cu frica cu dragoste. Maica Domnului a fost paminteana femeie distinsa care l-a nascut pe Hristos .
Deci iata valoare femeii.
Da... in general femeile sint mai credincioase decit barbatii,astfel prin femeia credincioasa se mintuieste si barbatul necredincios sau mai putin.:)
Cu dragoste in Hristos.
Femeia:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2007, 12:44:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu nu as spune ca femeile au fost mai curajoase, e vorba de contextul de atunci, de traditiile respective. Si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios.

Eu cred ca Dumnezeu are chemari specifice pentru femeie si respectiv pentru barbat si fiecare isi are rolul sau in mantuirea celorlalti. Da, e vorba de niste roluri atat sociale cat si religioase randuite de Dumnezeu prin structura fizica si psihica.

Femeile se implica in credinta cu mult mai multa afectiune, barbatul se implica intr-un mod diferit. Nu cred ca se poate concluziona care e mai credincios. Dumnezeu stie asta cel mai bine.

Ce parere aveti despre hirotonia femeilor?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2007, 12:57:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Eu nu as spune ca femeile au fost mai curajoase, e vorba de contextul de atunci, de traditiile respective. Si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios.

Eu cred ca Dumnezeu are chemari specifice pentru femeie si respectiv pentru barbat si fiecare isi are rolul sau in mantuirea celorlalti. Da, e vorba de niste roluri atat sociale cat si religioase randuite de Dumnezeu prin structura fizica si psihica.

Femeile se implica in credinta cu mult mai multa afectiune, barbatul se implica intr-un mod diferit. Nu cred ca se poate concluziona care e mai credincios. Dumnezeu stie asta cel mai bine.

Ce parere aveti despre hirotonia femeilor?
Eu nu sint deacord cu hirotonia femeii in orice credinta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2007, 14:00:11
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Poate ca parerea mea nu e interesanta dar o spun totusi :
Exista diferenta intre femeile apusului si cele ale rasaritului .
Primele vor sa fie ele insile sa aiba incredere in ele proprii (bat cu pumnul in masa sau cu pantoful in parchet ,daca nu , pleaca .(Cele mai multe vorbesc )). Celelalte , noi adica ne simtim bine daca ne sintem protejate ,in general vorbind . Exceptii sant mereu . Si barbatii nostri iubesc acest fel de a fi :D.
Asa ca femeile noastre ortodoxe nu au aceasta ambitie sa zic asa , asta e parerea mea
s-ar putea sa fiu contrazisa .
La noi femeia se simte bine si chiar creeata pentru locul doi , ea nu e preot dar poate fi mana dreapta a lui .
Daca ne gindim la Scriptura , cu toate ca nu stau cu ea in mana , stiu pe una Maria care a fost pedepsita cu raie cind a zis ca si ea poate sa se roage nu numai capul.
Iar in NT ma gandesc ca in jurul lui Iisus au fost atatea femei mironosite si nici una n-a fost chemata la apostolat .
Dar Sf. Ap. Pavel zice , avem si noi voie sa purtam o sora cu noi .
Asa ca mai departe nu ma pricep .
maria
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2007, 14:15:35
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Poi in scriptura, rolul femeii este ca si in biserica, femeile in stanga, barbatzii in dreapta, (doar ca fatza de preoti e invers :) fameile sunt in dreapta si barbatzii in stanga). Nu stiu de ce ni se pare noua barbatzilor ca barbatzii ar fi mai cu motz? Avem noi barbatzii asha un mod de a ne da mai peaproape cu preotul, din cauza ca e barbat ca si noi. Asha ne place noua sa fraternizam cu preotul avand impresia ca astfel ni se mai reduce din osanda, ca devenim mai privilegiatzi. Nici vorba. Daca te uitzi de sus, asha cum se uita Mantuitorul in general, atunci jumatate de biserica este plina cu barbatzi si jumatate este plina cu femei. Poate ca asha ne si vede Domnul Iisus, egali intr-un anumit fel. Acuma nu ma intrebatzi din care parte se uita, ca oricum El din "rasarit" se uita in general... asha ca...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2007, 14:42:39
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

SA NU UITAM DE MAICA DOMNULUI CARE A AVUT UN ROL F IMPORTANT IN SCRIPTURA SI NU NUMAI.

AVAND IN VEDERE CA BARBATUL A FOST CREAT PRIMUL MI SE PARE NORMAL CA EL SA SCRIE ANUMITE LUCRURI IN SCRIPTURA ETC..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2007, 16:24:21
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si uite asa ajungem in curand in epoca matriarhala in care FEMEIA devine SEF...avand atatea roluri si in biserica si in Sf.Scriptura si in societate...gata,sigur ajung si eu sa traiesc acest eveniment deosebit tinand cont ca abia sunt la inceputul primei tinereti :))...adica asa imi doresc sau ma gandesc :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necuratia femeii andravenache Din Vechiul Testament 3 26.03.2011 22:06:32
Cunoastere versus ignoranta. Rolul elitelor intelectuale Traditie1 Generalitati 75 05.02.2011 13:46:52
Rolul nasilor comparativ cu cel al parintilor sophia Biserica Ortodoxa Romana 11 26.04.2010 13:57:52
Rolul nostru in Biserica - desi diferiti , ne unim cu acelasi Domn ! + cristiboss56 Pocainta 0 26.01.2009 18:46:57
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48