Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 16.08.2013, 03:55:36
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Interpretarea Scripturii - de ce?

În capitolul 8 al Evangheliei după Ioan, Apostolul Iubirii ne arată cum Domnul pune față în față două realități: "cele de jos" și "cele de sus" (Ioan 8,23), adăugînd imediat "... veți muri în păcatele voastre".
Urmează un discurs concentrat despre libertate și robie.
Pe axa cu polii păcat-sfințenie (întrucât Domnul vorbește și despre Sine, nu doar despre lumea păcatului) se întinde "umbra" robiei și a libertății.
Cunoaștem astfel că păcatul este robie iar sfințenia este libertate.

În acest context, Domnul ridică problema înțelegerii vorbelor Lui, problemă care este dezbătută și pe topicul de față. Interpretarea Scripturii înseamnă (și) înțelegerea vorbelor Domnului, minuțios transmise nouă de sfinții Matei, Marcu, Luca și Ioan.

Să revedem textul sfânt! Cu frică de Dumnezeu:

"43. De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.
45. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeți."


După aceste cutremurătoare cuvinte, Domnul reașază în noi înțelegerea legăturii dintre păcat și duhul minciunii, al neînțelegerii toate.

"46. Cine dintre voi Mă vădește de păcat? Dacă spun adevărul, de ce voi nu Mă credeți?
47. Cel ce este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați, pentru că nu sunteți de la Dumnezeu."

Mai departe, tocmai pentru a confirma ce prăpastie de netrecut se cască atunci, în mod vădit, între sfințenia lui Hristos și păcătoșenia iudeilor, aceștia din urmă dau replica, drept concluzie:

"52. ... Acum am cunoscut că ai demon."

Dialogul acesta cutremurător poate avea darul ca noi, recitindu-l, să ne întrebăm iarăși: oare cui vorbește în aceste cuvinte Domnul Iisus Hristos?
În ce mă privește consider că îmi vorbește și mie. Singura diferență între mine și iudei fiind că eu mă cutremur acum și îmi deplâng nebunia (și dificultatea evidentă de a interpreta Scripturile).

Last edited by cezar_ioan; 16.08.2013 at 13:51:23.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.08.2013, 16:26:16
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Partea a-II-a
Aceea povestioara retarda....
Recunosc ca n-am mai auzit aceasta "poveste", este intradevar hilara si total nepotrivita.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare