Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.07.2007, 21:18:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
totii trebuie sa veghem ca astfel de ORORI sa nu se mai intimple pe aceasta planeta. ..si cam ce sa facem Cristi cind dam de ele? De exemplu cind SUA tortureaza in Cuba teroristi sau era Romania sau Polonia...nu mai stiu!:)
Si pot continua cu zeci de tari in care o minoritate nationala sau religioasa sau de alta natura isi traieste Holocaustul ei! ACUM! In ochii nostrii!
Sintem prea mici pentru un razboi asa de mare.Asa am fost si pe vremea lui Hitler. Noi sintem buni doar de plata. Atit.
Asa este sintem prea mici si cei "mari si puternici "nici nu le pasa de fapt ce spunem sau gandim noi. Dar si cei de atunci si cei de azi isi vor lua rasplata dupa faptele si pacatele lor. Dumnezeu este rabdator si iertator,dar totul are o limita si atunci mania Lui va fi cu siguranta pe masura. Primele semne deja au aparut pentru cei ce se cred "buricul" pamantului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.07.2007, 17:11:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, deshi marturiile sunt teribile shi nu contest ca respectivii chiar or fi suferit dar totushi partea asta:

Asa cum se stie, pogromul din Iasi a fost declansat in 29 iunie 1941, ca urmare a ordinelor date de regimul Antonescu. La violente au participat militari, politisti si jandarmi romani, agenti SSI, soldati germani, legionari si populatie civila din Iasi (studenti, ceferisti, functionari, meseriasi, negustori etc.). Populatia evreiasca masculina a fost masata la cladirea Chesturii, ori cu forta, ori atrasa cu pretextul ca va primi permis de "liber". Primele mii de victime au cazut la poarta si in curtea Chesturii, lovite in cap cu arma sau bata, ori impuscate. Peste noapte, cei ramasi in viata au fost imbarcati in doua trenuri de vite, ramase in memorie ca "trenurile mortii". Primul tren s-a oprit la Calarasi, iar al doilea la Podu Iloaiei, dupa ce au mers foarte incet, dupa trasee absurde, in bataia nemiloasa a soarelui de vara. Oamenii au murit cu miile, in special din cauza lipsirii deliberate de apa, a caldurii sufocante si a imbulzelii. In total, au murit, conform datelor din istoriografia recenta, in jur de 14.000 de evrei.

aici am impresia ca nu se respecta poate voit adevarul ca regimul Antonescu nu a dat nici un ordin ca rezultatele sa fie un pogrom, ci poate ca atunci s-au inceput deportarile refugiatzilor de razboi ca altfel cum se intzeleg cele doua trenuri? iar cum unii legionari (ca a fost rebeliune) sau pronazishtii nu-i sufereau pe evrei s-or fi dedat la crime de razboi... nu-i exclus... desi e foarte mult 14000 de oameni mortzi... dar oricatzi ar fi fost cred totushi ca tocmai solutzia deportarii a fost motivul pentru care unii pronazishti nemultzumitzi de solutzia respectiva au vrut varsare de sange... dar nu cred nicicum sa fi fost vorba de ordinele regimului Antonescu specifice in acest scop, shi tocmai asha in vazul tuturor Ieshenilor, la chestura... cum ishi poate inchipui cineva asha ceva?!... ca un militar de cariera, un general/mareshal instruit la Paris dupa legile onoarei poate da astfel de ordine ?!... poi furerul care era un politician parshiv nu le-a facut (crimele) decat in ascuns ca s-au aflat despre crime abea pe la sfarshit...

Am impresia ca iar este politica shi iar politica de spetza joasa ??????

Deshi cred ca marturiile, multe din ele sunt adevarate, totushi incercarea asta de compromitere a regimului sau a ordinelor date atunci este de neacceptat... o vad ca pe o stradanie de a compromite Romania, tzara care defapt a fost singura sub tutela Germana din care s-au salvat foarte multzi evrei... oricum shi solutzia deportarii a fost dureroasa, deci nu este o scuza, o solutzie trista cu urmari foarte triste...

Iar vasele pline cu evrei puteau intr-adevar fi tzinte ushoare pentru submarinele sau aviatzia germana... deci ma gandesc ca de aia unele s-au scufundat...

dar unele marturii sunt infioratoare... si precis sunt reale... :(
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.07.2007, 22:20:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Evenimentele sunt reale cu dovezi de netagaduit. Mai putin este important cine a dat ordinul masacrului in sine, ci tragedia si insasi uciderea de OAMENI nevinovati printre care multi copiii. Oribil si de neiertat !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.07.2007, 06:58:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare Hirosima sau Nagasaki nu au fost tot holocaust? Stau fortele aliate si acum la colt din cauza asta? Macar americanii? SE CINTARESTE CU DOUA MASURI DIFERITE! Si am ajuns sa nu mai fie voie sa vorbesti macar de lucrul acesta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.07.2007, 17:24:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Oare Hirosima sau Nagasaki nu au fost tot holocaust? Stau fortele aliate si acum la colt din cauza asta? Macar americanii? SE CINTARESTE CU DOUA MASURI DIFERITE! Si am ajuns sa nu mai fie voie sa vorbesti macar de lucrul acesta.
Una din explicatiile venite de la "mama democratiei ", esta ca lansarea bombelor atomice a insemnat scurtarea celui de-al doilea razboi mondial si implicit salvarea de vieti omenesti. Deci ca ex. omor 10 ca sa salvez 11 sau 12. E o logica pur americana ! Sa nu uitam daca tot veni vorba de lagarele comuniste . . . .
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.07.2007, 22:55:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Noi Vrem pamant de Cosbuc este o opera literara, subliniez, literara, deci subiectiva. Cosbuc nu a facut cercetare sa vada exact cum statea treaba.

Holocaustul palestinian, daca exista asa ceva, nu are nici o legattura, si nici nu constituie scuza pentru ce au facut romanii acum 60 de ani.

Da, israelul omoara palestinieni si palestinienii omoara evrei. Chit pe chit, nu? Si este foarte ciudat anti-semitismul de pe forumul asta. Adica mai curand ai fi de partea unor musulmani decat de partea unor evrei, care de fapt au o religie destul de apropiata de crestini, si de fapt si de drept si Hristos, si sfintii apostoli au fost evrei.
rog sa cititi CHESTIUNEA EVREIASCA de m. eminescu -DOCUMENTE REVELATORII, ce contine un grupaj de articole scrise la vremea respectiva pe tema si actiunile evreilor in Romania,
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.07.2007, 23:02:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CAM LA DOI ANI DUPA REVOLTA NUMITA REVOLUTIE am vazut EU o emisiune TV cu rabinul SAFRAN ,care a vizitat romania ,in viata fiind ;i s-a luat un interviu in care A RECUNOSCUT CA IN ROMANIA NU A FOST HOLOCAUST SI A ZIS CA ROMANII I-AU AJUTAT PE EVREI .Dar cum ar mai primi evreii bani de la romania dc s-ar reda acea pelicula faptul ca nu se reia ma face sa cred ca romania e o tara condusa nu de romani ci de straini ,cum zicea si scria si M. EMINESCU LA 1889. ISTORIA SE POATE REPETA ,FIIND ACEEASI MARIE CU ALTA PALARIE.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.09.2007, 03:06:14
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Fratilor, de cind cu discutiile Holocaustice mie mi s-a incetinit foarte mult accesarea paginilor de forum. Mi se lungesc urechiel asteptind pina in punctul de enervare:) La voi se incarca imediat sau tot cu pauze lungi?
Deci cred ca este mai bine sa lasam problemele spinoase de aici ca sa nu raminem fara forum:D(Doamne Fereste!) ca pina una alta nu este tinut de palestinieni:D
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.09.2007, 07:59:13
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok:) Eu votez pentru:rolleyes:
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.03.2008, 19:41:25
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor crestini,
Am citit intr-un manual de uz intern al evreilor (am uitat sa spun ca fratele meu e angajat la un patron evreu in Bucuresti, care si-a mutat la el in apartament mobila veche inclusiv biblioteca cu niste carti printre care si una de uz intern pentru evrei: Lucy S. Davidovicz: Razboiul contra evreilor (1939-1945)) cum ca Romania a fost in cursul celui de-al doilea razboi mondial al doilea stat exterminator de evrei dupa Germania nazista, bineinteles, deportand sau ucigand 600.000 de evrei din cei 6.000.000 morti in cursul zisului Holocaust. Cartea a fost scrisa prin 1990 si ceva, deci relativ recent.
Dupa parerea mea, daca ar fi fost gazati 6 milioane de evrei in lagarele lui Hitler (ma indoiesc serios de uciderea prin gazare a evreilorin primul rand, apoi si de metoda de gazare cu Zyklon B care era un gaz pentru deparazitare, nu pentru uciderea de fiinte omenesti), ar fi disparut cu totul neamul evreiesc din lume, ceea ce ar fi fost o mare binefacere pentru omenire.
Daca e asa, de ce nu s-au declarat cifrele acestea imediat dupa razboi, prin anii 1950? Asta dovedeste nimic altceva ca Holocaustul evreiesc a devenit nimic altceva decat o industrie de stors bani de la guvernele tarilor europene (in principal Germania si Elvetia), adica o MARE, MARE, MARE si GOGONATA MINCIUNA. Nu zic ca nemtii nu ar fi omorat ceva evrei in lagare, dar prin executie clasica (impuscare) sau injectie mortala, in niciun caz prin gazare (si a propos domnilor holocaustisti, nu ne-ati convins in niciun fel unde erau amplasate in structura marilor lagare de concentrare naziste, cuptoarele de ardere a cadavrelor de evrei morti).
Un simplu calcul arata ca in cursul a 5 ani de asa-zisa gazare 1941-1945, ar fi trebuit asasinati pe an cam 1,2 milioane de evrei (6 milioane : 5 ani), adica 3288 evrei pe zi care ar fi trebuit fi si arsi in cuptoarele mortii din lagare. Lucru practic imposibil in conditiile de azi (in cat timp arde un cadavru uman in conditii normale de "lucru" ?).
Altfel spus, Holocaustul e marea mistificare evreiasca a secolelor XX si XXI, facuta doar pentru bani!
----------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16