Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.03.2019, 13:04:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu sustin ideea ca Adam ar fi cel mai pacatos om de pe pamant. Nici un inger nu a venit cu o astfel de statistica din ceruri.
mai, in calitate de necredincios eu pot sa emit tot felul de teorii, fie ca-s bazaconii fie ca-s foarte bazate. :)) dar un credincios adevarat n-ar trebui sa-si permita libertatea asta. sigur, colocvial ar merge, dar eu cred ca e bine sa stapaneasca teoria, cat de cat.

treaba cu adam si pacatul primordial este fundamentala in crestinism, iar ortodoxia spune ca dumnezeu l-a avertizat pe adam, ai grija ce faci, eu sunt viata, daca pleci de langa mine o sa mori! orice clasament e o aberatie.

evident ca si aici iudaismul stie mult mai multe si mai bine, dar asta e alta discutie...:)) presupun ca akhenaton era si mai doxar in treaba asta...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2019, 15:01:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arkadiusz Vezi mesajul
Sa-mi explice si mie cineva, va rog, urmatoarea chestie: daca cineva ajunge in Rai si afla ca mama sa sau sora sau orice alta fiinta draga lui este in Iad, cum ar mai putea el experimenta ipotetica fericire absoluta in Rai, stiind ca cealalta persoana se perpeleste-n flacarile Iadului si ii indeasa Michiduță furca-n cur zi si noapte, pentru totdeauna?
Deci eu tind sa cred ca pe lumea cealalta nu vom mai avea amintirile celor intamplate pe Pamant, ceea ce contrazice ce sustineti multi dintre voi. As dori tare mult insa sa primesc o explicatie buna si cu fundament biblic.
Luca 14:26 :
Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu.

Cauza neintelegerii este confuzia dintre dragostea lumeasca, naturala, si dragostea crestina, supranaturala. In terminologie latina, confuzia dintre amor si caritas . Caritatea nu este ceva de ordinul sentimentului, ci ceva de ordinul vointei. Vechiul Testament spune sa ne iubim aproapele, iar Isus insista asupra acestui lucru, facand din el criteriul fundamental de judecata in Ziua Aceea. Dar cum sa-l iubesti pe aproapele daca ar fi vorba de un sentiment, ca doar nu poti porunci inimii ? Explicatia aceasta este: iubirea de care vorbeste Cristos este exercitiu de vointa. Eu il iubesc pe aproapele nu fiindca mi-o fi cazut cu tronc si nici fiindca mi-e simpatic. Nu, nici pe departe nu-mi sunt simpatici toti oamenii cu care ma incrucisez in drumurile mele de la Ierusalim la Ierihon. Ci, il iubesc pe aproapele fiindca poarta imaginea lui Cristos. Fiindca stiu absolut sigur ca insusi Cristos il iubeste atat de mult incat a suferit si a murit pentru el. Dragostea crestina este, deci, o dragoste straluminata de Cristos, sursa luminii.


Dar, daca acest aproape al meu nu mai este in niciun fel icoana a lui Cristos ? Daca Domnul nu-l mai iubeste, oricare legatura dintre el si Dumnezeu fiind iremediabil rupta ?


Sa o luam altfel. Aveti o poza. A mamei, a sorei, a oricarei fiinte dragi. Desigur, poza aceea va este draga si e lucrul cel mai natural sa o purtati aproape de inima. Nu suportul, nu cartonul va este drag, ci imaginea pe care il poarta. Atat de draga va este fotografia, incat, chiar daca ar fi patata, chiar daca imaginea ar fi deformata, veti incerca sa o retusati. Uneori, din fericire, asemenea incercari reusesc si bucuria e mare, mai mare chiar decat cand am vazut fotografia in perfecta stare. Dar se poate intampla ca, din nenorocire, in ciuda incercarilor dv, fotografia sa se strice complet. Se schimoniseste, imaginea devine de nerecunoscut pana la punctul ca nu mai vedeti nimic pe ceea ce era, pana nu de mult, o fotografie de pret. Atunci, nu gasiti ca e lucrul cel mai normal sa puneti acel carton gol la gramada de gunoi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2019, 06:01:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
...

treaba cu adam si pacatul primordial este fundamentala in crestinism,...
E mai mult un alibi cinic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2019, 06:30:12
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
E mai mult un alibi cinic.
nu stiu ce e cu tine, nu mai esti demetrius ala pe care-l stiu eu... gandeste-te la crestinism ca la un castel din carti de joc, tu vrei sa scoti chiar cartea aia pe care s-a construit...

foarte devreme, prin secolul doi chiar, a existat un tip care se numea marcion. asta, nene, ar fi putut sa duca crestinismul pe o cale mult mai corecta. vroia sa-l rupa complet de iudaism, simtea si a scris despre repulsia pe care o avea fata de dumnezeul judecator al evreilor si credea doar in dumnezeul iubirii revelat in Iisus Hristos. vt trebuia sa dispara din biblia crestina, aceasta ar fi trebuit sa contina doar scrierile lui pavel si evanghelia dupa luca. tipul a avut un impact major in teologia crestina de inceput, in tot bazinuil mediteraneean s-a scris impotriva lui, din franta pana in siria...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2019, 09:57:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
treaba cu adam si pacatul primordial este fundamentala in crestinism, iar ortodoxia spune ca dumnezeu l-a avertizat pe adam, ai grija ce faci, eu sunt viata, daca pleci de langa mine o sa mori! orice clasament e o aberatie.
nu ortodoxia sustine ca Dumnezeu l-a avertizat pe Adam caci in cazul in care v-a manca din fructul oprit va muri, ci Biblia spune acest lucru.

Citat:
evident ca si aici iudaismul stie mult mai multe si mai bine, dar asta e alta discutie...:)) presupun ca akhenaton era si mai doxar in treaba asta...:))
nu cred acest lucru. Atat iudaismul cat si crestinismul folosesc acelasi Vechi Testament
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2019, 03:07:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu stiu ce e cu tine, nu mai esti demetrius ala pe care-l stiu eu... gandeste-te la crestinism ca la un castel din carti de joc, tu vrei sa scoti chiar cartea aia pe care s-a construit...

foarte devreme, prin secolul doi chiar, a existat un tip care se numea marcion. asta, nene, ar fi putut sa duca crestinismul pe o cale mult mai corecta. vroia sa-l rupa complet de iudaism, simtea si a scris despre repulsia pe care o avea fata de dumnezeul judecator al evreilor si credea doar in dumnezeul iubirii revelat in Iisus Hristos. vt trebuia sa dispara din biblia crestina, aceasta ar fi trebuit sa contina doar scrierile lui pavel si evanghelia dupa luca. tipul a avut un impact major in teologia crestina de inceput, in tot bazinuil mediteraneean s-a scris impotriva lui, din franta pana in siria...:))
Ortodoxia foloseste doar Noul Testament, liturghia ortodoxa nu are citiri din VT, spre deosebire de romano-catolici.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.03.2019, 06:14:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... iubirea de care vorbeste Cristos este exercitiu de vointa. Eu il iubesc pe aproapele nu fiindca mi-o fi cazut cu tronc si nici fiindca mi-e simpatic. Nu, nici pe departe nu-mi sunt simpatici toti oamenii cu care ma incrucisez in drumurile mele de la Ierusalim la Ierihon. Ci, il iubesc pe aproapele fiindca poarta imaginea lui Cristos. Fiindca stiu absolut sigur ca insusi Cristos il iubeste atat de mult incat a suferit si a murit pentru el. Dragostea crestina este, deci, o dragoste straluminata de Cristos, sursa luminii...
Adevarat si foarte frumos spus.

Citat:
, daca acest aproape al meu nu mai este in niciun fel icoana a lui Cristos ? Daca Domnul nu-l mai iubeste, oricare legatura dintre el si Dumnezeu fiind iremediabil rupta ?
Daca asa puneti problema atunci putem spune ca Dumnezeu nu e Atotputernic fiindca nu poate sa nu-l mai iubeasca pe om, indiferent de legaturile pe care omul le tine sau le rupe.
Legatura dintre Dumnezeu si om nu poate fi rupta; invers se poate, dar nu prea mai conteaza.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

Citat:
o luam altfel. Aveti o poza. A mamei, a sorei, a oricarei fiinte dragi. Desigur, poza aceea va este draga si e lucrul cel mai natural sa o purtati aproape de inima. Nu suportul, nu cartonul va este drag, ci imaginea pe care il poarta. Atat de draga va este fotografia, incat, chiar daca ar fi patata, chiar daca imaginea ar fi deformata, veti incerca sa o retusati. Uneori, din fericire, asemenea incercari reusesc si bucuria e mare, mai mare chiar decat cand am vazut fotografia in perfecta stare. Dar se poate intampla ca, din nenorocire, in ciuda incercarilor dv, fotografia sa se strice complet. Se schimoniseste, imaginea devine de nerecunoscut pana la punctul ca nu mai vedeti nimic pe ceea ce era, pana nu de mult, o fotografie de pret. Atunci, nu gasiti ca e lucrul cel mai normal sa puneti acel carton gol la gramada de gunoi ?
Eu cred ca nu imaginea este de mare pret, ci legatura dintre duhul meu si duhul acelei fiinte dragi, legatura ce se transmite si suportului(cartonului), pana legatura ramane draga. Apoi...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.03.2019 at 06:10:36.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare