Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.10.2007, 20:35:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Mie mi-e frica tot timpul ca iasa din altar si ma intreaba de ce prostii am mai facut!
Da, frumos ca ai gandul asta. Cred ca e bun si pentru mine, multumesc !
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.10.2007, 19:18:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Citat:
În prealabil postat de vsovi

inseamna ca nu-l vezi pe Dumnezeu daca nu tzi-ai dat seama pana acum ca tocmai Iconostasul este insushi Hristos....
Va rog sa ma iertati ca v-am "iritat" adevarul este ca sint tare prost daca nu inteleg cum spuneti dumneavoastra. Eu il credeam pe Iisus personal (in sensul cuvintului) nu un simbol oarecare... Iertati-ma! Mie mi-e frica tot timpul ca iasa din altar si ma intreaba de ce prostii am mai facut!
Nu va suparati insa daca am sa continuii sa-L cred de fata si nu reprezentat. Va rog multnu va suparati pentru...ca nu pot altfel
Doamne ajuta!
stimate prietene drag, poi se poate sa fi asha p-ironic shi albuziv? poi nu se poate sa se mai irite omul :p ? dar nu cu rautate ca m-am calmat iute... poi cum? tu crezi ca noi avem de-aface cu simboluri? poi e mereu de fatza shi chiar personal asha cum spui dumneata... dar raman totushi la ideea insuflata de biblie shi de isvoade shi navoade ca Iconostasul in Bserica e chiar Hristos, il reprezinta pe Hristos in marimea perfectziunii sale, carand crucea noastra shi impacandu-ne cu Dumnezeu... sper ca nu ai imprumutat din felul protestant/sectant de a-l percepe pe Hristos... domnule, sa fii sanatos...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.04.2009, 09:43:44
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cunoaste cineva insemnatatea inchiderii si deschiderii usilor imparatesti in timpul Sfintei Liturghii?
De exemplu la biserica mea avem 2 preoti, care slujesc pe rand ca protos, unul dintre ei nu inchide usile imparatesti decat dupa iesirea cu sfintele daruri cand se canta "ca pe imparatul" , celalalt imediat dupa Binecuvanatrea pt inceperea Liturghiei inchide usile dar nu tragi si perdeaua si le deschide doar inaintea vohodului mic, apoi la o alta biserica la care merg, preotul nu inchide usile imparatesti decaa in momentul impartasirii preotilor dupa "Unul Sfant"

Imi poate spune cineva daca exista vre-o regula in ceea ce priveste inchiderea si deschiderea usilor imparatesti la Sf Liturghie?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.05.2011, 10:48:06
mihai florea mihai florea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
uneori in spatele iconostasului se intimpla vedenii ale preotilor care ii fac sa reactioeze pe fiecare in mod diferit,iar noi nevazind ce vede preotul ci numai reactia lui am putea sa ne smintim si sa ne punem intrebari asupra preotului ca ce este cu o anumita atitudine alui ;dar el nu va explica ceea ce DUMNEZEU ii arata doar lui pt a-l lamuri pe el ,pe preot intr-o anumita privinta,ca pastor de suflete. Sar putea ca la catolici sa nu se prea intimple astfel de evenimente din cauza ratacirii lor dogmatice.
serios??? cunosti cazuri? poate ar fi mai bine sa nu vorbesti mai departe zvonuri auzite de la altii
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.05.2011, 11:04:55
mihai florea mihai florea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Catolicii si restul neamurilor, au uitat de adevarata psihologie crestina a Omului, de pacatos, lenes si puturos si l-au facut un GIGANT OCCIDENTAL care le stie pe toate si este IN CONTROL, EL OMUL si VOIA LUI! si ca urmare au adoptat o pseudo-psihologie de tip masonic New-ageista care umfla omul in mindria lui la dimensiuni astronomice.
De ce crezi ca avem obsesia sa cucerim Cosmosul?:D cind de fapt suntem ca vai de capul nostru...cade o placuta de pe scutul termic(Atlantis) si mor toti iar noi visam cai verzi pe pereti!
Esti tare! am citit comentariile tale postate, mi-a fost de mare folos link-ul cu templul iudaic si locurile sfintite pentru rugaciune, am vazut si ce autori sunt citati acolo.
Am observat ca aici se cam face prozelitism(sau sa zic fanatism??)..
Am o intrebare simpla... daca "catolicii si restul neamurilor" sunt intr-o "ratacire dogmatica", de ce sunt folosite cartile, studiile si lucrarile lor?? "Noi fiind ortodocsi, nu ar trebui sa le folosim pe ale noastre?"
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.09.2011, 21:06:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
In primele sec crestine in biserici nu exista iconostas, acesta s-a introdus mult mai tarziu ca o prefigurare a catapetesmei din templu, dupa parerea mea nu a fost o idee buna introducerea iconostasului pt ca intr-un fel priveaza credinciosii de ceea ce se intampla in altar si parca ii distanteaza de comuniunea liturgica si euharistica, este un fel de a spune ca noi, credinciosii nu avem dreptul sa vedem ce se petrece acolo ca si cum Dumnezeu nu ar vrea sa fim partasi la jertfa euharistica, mai nou multi teologi ortodocsi sunt de parere ca iconostasul ar trebui eliminat sau cel putin usile imparatesti ar trebui sa ramana deschise pe tot parcursul Liturghiei si totodata rugaciunile rostite in taina de catre preot ar trebui rostite cu voce tare ca in vechime pt ca fiecare credincios sa auda!
Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Voi ce parere aveti?
Spunea cineva in paginile anterioare, citandu-l pe Pavel Florenski "Daca se va inlatura iconostasul, altarul va dispare cu totul din constiinta oamenilor” si sunt intru-totul de acord. Tu privesti iconostasul ca o obstructie ce te impiedica sa vezi altarul, insa acesta demarcatie nu separa oamenii de altar,ci evidentiaza ca prezenta sacra din cadrul bisericii exista atat prin revelatie, cat si prin anticipare, altarul fiind „sursa” celei de a doua veniri a Lui Hristos.

Daca parcurgem spatiul interior al bisericii, de la intrare spre altar , caracterul acestuia devine din ce in ce mai privat, spatiul e mai putin accesibil, pentru ca noi il actualizam pe Hristos prin vederea „nevazuta”. Accentul se pune pe traire, spatiul e astfel compus incat sa-ti deschida ochii, insa nu ochii trupesti, ci ochii spirituali. Omul, privind iconostasul, nu se gandeste la preot, le ce face el efectiv dincolo, ce mestereste ( doar ce poate sa faca?!) , ci se gandeste la Dumnezeu. Tampla reflecta lumina duhovniceasca care lumineaza mintea spre contemplare pentru a intelege cele mai presus de simturi, cele de dincolo de icoane, adica Imparatia Lui Dumnezeu ce va sa vie. Iconostasul e o materializare a asteptarilor noastre pline de speranta, icoanele servesc la inaltarea de la pamant spre cer a gandurilor si sentimentelor noastre.

Spuneai in al doilea post ca iconostasul nu-ti intareste credinta. Eu spun ca din contra, iconostasul si intreg spatiul ortodox este astfel compus astfel incat sa-ti intareasca credinta, e un spatiu liber, in care tu poti interactiona cu sacrul, ai libertatea de miscare, poti sa parcurgi spatiul de la est, adica din zone de actiune liturgica mai intensa , catre vest, catre cele cu o intensitate mai mica , poti sa te inchini la icoane, poti sa aprinzi o lumanare etc. Sa elimini iconostasul, eventual sa aduci altarul spre centru (cum fac mai nou romano-catolicii) si sa mai asezi scaune si banci in biserica, transforma spatiul interior intr-unul dramatic, asemeni salii de teatru, in care credinciosul devine static, un spectator cuminte, care asteapta reprezentatia preotului pe scena. Biserica se desacralizeaza, devine un spatiu public, asemanator spatiului neo-protestant, o sala de adunare si nu un spatiu al anticiparii eshatologice.

In legatura cu prezenta iconostasului in biserica, sa stii ca acesta exista si in primele secole crestine, nu sub forma „consacrata” in sec. X, insa ideea de delimitare a naosului de altar exista. Pana in sec.III noi nu putem vorbi de lacase de cult propriu-zise, forma arhitectonica era neuniforma, crestinii fiind prigoniti, se adunau in case de rugaciuni sau catacombe, insa din momentul in care lacasul de cult primeste o semnificatie si o identitate independenta,iconostasul e prezent. Dovezile arheologice si documentele istorice (scrierile lui Eusebius) atesta ca bisericile din sec. III si inc. sec. IV aveau iconostas de inaltime variabila, fie sub forma unei „ingradituri” din lemn sculptat in jurul altarului (biserica din Tir), fie o colonada cu perdele. Eu sunt pentru iconostas, nu neaparat unul opac, nu m-ar deranja nici un iconostas traforat, de genul „a fi sau a nu fi”, insa sa existe, nu sa-l eliminam; cred in efectul lui psihologic.

Last edited by ioanna; 07.09.2011 at 11:23:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37