Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2007, 09:11:45
cristy cristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 8
Implicit

sotul meu, pe fond de stress, a avut o cadere a organismului, o suprasolicitare nervoasa i-au spus medicii. a fost sub supraveghere medicala, si nu i s-a descoperit nimic. problema este ca, inca de la acel episod (acum vreo 3 luni)a dezvoltat o teama exagerata, o sensibilitate si emotivitate iesite din comun. a facut un atac de panica, si ne-am speriat asa de tare, ca am cautat ajutor specializat. am fost la psihiatru (el inainte de a-l cunoaste eu mi-a marturisit ca a mai avut 2-3 astfel de stari de panica, insa le-a ignorat).
am fost la medic deci, i s-a prescris o reteta, si timp de o luna a luat tratament in fiecare seara. problema este ca, la controlul de rutina, medicul, vazand ca se simte mai bine, i-a spus sa micsoreze doza, adica sa ia o seara da, una nu.
de cand a inceput nout plan de tratament, iar l-au apucat gandurile negre, alimentate si de faptul ca nu a dormit vreo 2 nopti. se teme ca starea lui va recidiva, se agata de mine mai rau ca un copil, nu mai zambeste, e deprimat, nu mai are pofta de mancare. nu mai stiu ce sa fac... imi tot propun sa fiu tare pt el, insa ieri am cedat si eu... sunt foarte ingrijorata, si va cer ajutorul.
de rugat pana la episodul cu spitalul, nu se prea ruga, insa de atunci ne rugam impreuna seara. ma roaga sa-l spovedesc si impartasesc (niciodata nu s-a spovedit sau impartasit) si asta voi avea in vedere, si chiar saptamana asta vreau sa mergem. ieri am mers la biserica la slujba, dar mai mult de 10 minute nu a putut sa stea. nu mai suporta aglomeratia, il ameteste.
nu stiu ce sa fac sa-l ajut sa-si recapete linistea, nu vreau sa mai ia medicamente, pt ca poate capata dependenta, nu stiu ce rugaciuni sa spun pentru el. imi vine sa plang tot timpul cand il vad... nu mai suport sa vad ca se chinuie.
orice sfat mi-ati putea da, e binevenit si ma va ajuta mult... sunt si eu disperata, si incepe sa vada asta, si se afunda mai tare in starile lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2007, 09:44:34
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

draga cristy,parerea mea e ca orice rugaciune e buna in cazul vostru ,daca poti fa un paraclis,ajuta mult rugaciunea sotiei pt sotul ei ,dar mai bine e sa te spovedesti si sa vb cu preotul respectiv mai multe despre situatie si fa ascultare te va ajuta mult.fii alaturi de el si sa-l sprijini.cunosc un caz asemanator :un om care avea o boala nervoasa dar nu era nebun dar avea si el ganduri negre ,a facut tratament la psihiatru si cu aj sotie si cu rug acum e f bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2007, 21:19:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga cristy, in primul rand boala trebuie tartata cu seriozitate. Exsita 2 posibilitati. boala mintala sau pur si simplu Dzeu ii inagduie aceasta neputinta pentru a-l intoerce catre El. Acum nu te teme dar nici nu trata cu usurinta. iti recomand in primul rand un duhovnic, atat tie cat si sotului tau. Este foarte bine sa aveti acelasi duhovnic ( eu si sotul meu avem 16 ani de casnicie si am rezistat datorita lui). Apoi nu trebuie sa faci totul odata, intelegi? Daca el nu este invatat cu postul cu canocul cu rugaciunea e bine sa o ei treptat..mai ales ca sotul tau are aceste accse de panica. Stii cum e? E ca si cum ai cere unui copil de gradinita sa scrie:D ..trebuie mai intai sa invete "alfabetul" apoi sa scrie. Nu stiu ce sa iti spun mai mult decat sa cauti sa citesti tu mai mult decat el pantru inceput. Eu te rog din iniam sa ceri ajutor la Maicuta Domnului:) Ea, daraga mea, Ea este Mama noastra, este bucuria inimilor noastre, nu te teme vorbneste-i ca unei mame! Nu cauta cuvinte alsese, nici rugaciuni lungi ci mai mult si mai de folos este sa suspini mai des catre Ea. Nu te teme, de multe ori o astfel de incercare iti schimba viata in bine pentru totdeauna. Sotul meu a trebuit sa ma imbolnavesc eu grav sa fiu la un pas de a pleca din lume ca sa vada cu adevarat puterea Maicii Domnului si crede-ma A MERITAT!! Nu te teme, scrie-ne cand te simti singura, dezamagita, obosita..noi vom fi aici sa te ridicam cand tu vei cadea.:)
Bunul Dzxeu si Maica Domnului sa va acopere si sa va dea cele de folsos spre mantuire.
Nu mai sta aleerga la duhovnic si va fi pace:)
cu drag jenica
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2007, 21:43:59
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca vrei poti sa ne scrii de unde sunteti, poate te ajuta careva cu un duhovnic bun:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2007, 22:32:36
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Draga Cristy,fii luptatoare si intareste-te in credinta pentru sotul tau.Am un prieten care are aceiasi problema.Din cauza stresului a facut o depresie cu atacuri de panica.A incercat mai multe scheme de tratament pana sa afle ce-i trebuie.Acum se simte bine,dar face tratament si bineinteles are o legatura permanenta cu Biserica.Este bine sa se spovedeasca la un duhovnic sa faceti aghiasma acasa si sfantul maslu.Insanatosire grabnica sotului si tie rabdare si nadejde.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2007, 14:46:30
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

atacurile de panica sunt privite de unii preoti ca fiind de la cel rau...a ramas o portita deschisa si s-a strecurat ....Sf.maslu,spovedit,impartasit il va intari pe cel in cauza.Sa participe des la slujbe,in general oamenii fara incredere in Dumnezeu patesc asta...teama nejustificata ref,la pierderea serviciului,lipsa banilor,viitorul incert determina acest fenomen..INCREDEREA in Dumnezeu este leacul,apropierea de cele Sfinte,rugati-va la Sf.moaste,mergeti la Cernica daca sunteti din Bucuresti
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2007, 15:10:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cristy, shi eu am patzit exact simptomele respective, shi e grav, deci in loc sa-l duci la spovedanie, mai bine rogi pe parintele sa vina la patul bolnavului shi il rogi sa-l spovedeasca, deoarece este foarte periculos sa i se creeze o stare neplacuta mai ales ca este la primele spovedanii.... Deci ai mare grija de el.....


Acuma sa-tzi povestesc, la mine cred ca mi se tragea atat de la pacatele pe care le faceam, dar mai ales cred ca am avut un virus, un virus de meningita, ca stateam shi ashteptam sa ma apuce caderea, pe strada, in tren, oriunde.... era grozanic, shi nici nu puteam umbla.... in rest paream complet sanatos.... doar atata mi se parea ca mor, shi nu ma inshelam ca meningita chiar te omoara.... am primit shi tratament cu vitamine shi B-uri shi m-am redresat.... dar am impresia ca in cazul meu a fost shi de la pacate.......

Acuma vezi ca la inceput ataca shi deavolii cu totfelul de credintze shi pareri personale shi himere, care o sa-l sperie shi mai rau.... deci luand-o domol, cu cateva zile libere de la servici, cu odihna la pat.... sper sa-shi revina, ca shi eu mi-am revenit.... stiu cum e, e groaznic shi nu sunt cuvinte de explicat... starile sunt reale shi doar ce le-a trait le poate intzelege, ceilaltzi au impresia ca esti dus, ca te panichezi din nimic, ca tzie bine shi doar asha din senin tzi se face rau.... eu shtiu cum este.... shi greu am ishit din acele stari de panica shi moarte.... am impresia ca e vorba shi de meningita.... atunci era epidemie... dar numai pe unii ii prinde.... oricum nu stiu ce am avut, dar asha am facut shi eu, am crezut ca voi muri, shi am zis sa cheme preotzii sa ma spovedesc fiindca nici sa ma ridic din pat nu mai puteam.... era o stare coplesitor de neagra care itzi dadea certitudinea ca in scurta vreme mori.... deci nu e de joaca shi trebuie multa grija.... mie mi-a luat 1-2 luni sa-mi revin.... acuma nu mai am probleme....... deci trece.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2007, 15:32:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

uneori panica se instaleaza pe termen lung..ai fost norocos...frisoane,o tulburare inexplicabila,dorinta de a muri si teama in acelasi timp,tendinte de sinucidere,ganduri de tot felul,de-a valma.........depresia e nimic..cunosc sentimentul
teama nejustificata,frica de singuratate,de intuneric..etc.etc.Psihologii recomanda supravegherea bolnavului,mijloace de destindere,atmosfera placuta in jurul lui,terapie ocupationala(in functie de aptitudini..pictura,sport etc),program plimbari..prin CREDINTA..mari sanse de ameliorare,de vindecare....la cei instabili in credinta boala recidiveaza uneori .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2007, 16:20:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
uneori panica se instaleaza pe termen lung..ai fost norocos...frisoane,o tulburare inexplicabila,dorinta de a muri si teama in acelasi timp,tendinte de sinucidere,ganduri de tot felul,de-a valma.........depresia e nimic..cunosc sentimentul
teama nejustificata,frica de singuratate,de intuneric..etc.etc.Psihologii recomanda supravegherea bolnavului,mijloace de destindere,atmosfera placuta in jurul lui,terapie ocupationala(in functie de aptitudini..pictura,sport etc),program plimbari..prin CREDINTA..mari sanse de ameliorare,de vindecare....la cei instabili in credinta boala recidiveaza uneori .
urzicutza draga, n-ai intezeles, eu nu doream sa mor, eram shi disperat, dar vad ca exista si cazul cand vrei sa mori, oricum astea s-au intamplat acum catziva ani dar acum pe mine ma ispiteshte suicidul duhovnicesc, adica antihrismul shi nu stiu cum sa nu ma inhaitez... e deajuns un bobarnac, un gand, shi apare nepasrea sau o manie de cateva secunde shi sunt gata sa-mi pierd cumpatul, sa-mi bag picioarele shi sa ucid ceva.... e o manie ce-mi da ametzeli... e ca un rezultat, ca o concluzie care nu are alta soarta decat sa ma scoata din mintzi........ de acea banuiesc ca ar fi nevoie mare de logimoi shi de amerimnia shi nepsis pe langa rugaciune.....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2007, 17:45:24
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Vsovi asta vara imi propusesem sa citesc Filocalia, asa ca m-am apucat cu volumul 1, bine impropriu sa spun citesc ci mai degraba sa ascult in format audio:cool:, n-am reusit sa termin nici primul volum, dar stiu ca se vorbeste despre problema ta.., deasemenea poti sa incercci si Terapeutica bolilor spirituale, o gasesti in format audio pe www.arhiva-ortodoxa.info si in format pdf, dar nu sunt sigur de pdf. Si in general orice volum din Filocalie este spre folos duhovnicesc.

Toate bune
Constantin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indrumare din partea vostra! AJUTOR Sanduu Generalitati 42 07.09.2011 13:51:01
Indrumare va rog! Sanduu Generalitati 6 29.03.2011 09:51:37
Am nevoie de o indrumare ancaanca Nunta 42 06.11.2009 16:11:19