Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.09.2009, 15:59:33
marcut marcut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2009
Mesaje: 2
Implicit interpretari ciudate

Dragii mei,sunt un martor al lui Iehova si m-a frapat modul in care interpretati Biblia....
Sa va dau doua exemple:
-imaginile din Tabernacol si Heruvimii de pe chivot NU erau asezate acolo pt.inchinare!!
Evreii NU se inchinau chivotului,ci NUMAI Tatalui ceresc,IHWH!!! (IEHOVA).
-pe cale de consecinta,cultul icoanelor si al crucii INCALCA FLAGRANT porunca a II a!!!
Acolo scrie " sa nu-ti faci chip cioplit,nici turnat,NICI VREO ASEMANARE A UNUI LUCRU DE PE PAMANT SAU DIN CER si SA NU TE INCHINI LUI"!! Clar??NU SE REFERA LA LUCRURI PAGANE,ci la TOATE LUCRURILE!! Deci,TOTI CEI CE SE INCHINA ICOANELOR SAU CRUCII,sunt,conform Bibliei,nu crestini,ci idolatrii!!! Sigur,termenul e dur,dar nu am ce face;nu eu spun aceasta,ci insusi Dumnezeu!!
Al doilea exemplu este cu privire la identitatea Fiului,Isus Christos.Dvs.dati o interpretare halucinanta unui verset foarte clar.Obarsie inseamna origine,inceput....iar Tatal nu are obarsie (inceput) in timp ce Fiul are( ...inceputul zidirii...ati citit??).Fiul are toata puterea in cer si pe pamant de la Tatal.Fiul nu cunoaste ziua sfarsitului,deci NU este Dumnezeu Atotputernic.Numai Tatal este,pt.ca Tatal este capul lui Christos.Biblia ne spune fara echivoc:"...avem UN SINGUR DUMNEZEU-TATAL...".Sigur ca-l numeste pe Fiul Dumnezeu,dar si Moise a fost facut Dumnezeu pt.Faraon....Fiul are o dumnezeire diferita de a tatalui.NU este egal cu Tatal.Biblia ne spune ca " nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu si sa traiasca" ,in timp ce pe Isus l-au vazut multi,inclusiv in glorie cereasca!!Fiul ,la sfarsitul domniei de 1000 de ani,se va supune Tatalui...
Deocamdata atat si sper sa inlaturati din comentarii indecenta si intoleranta....
  #42  
Vechi 13.09.2009, 18:05:47
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcut Vezi mesajul
Dragii mei,sunt un martor al lui Iehova si m-a frapat modul in care interpretati Biblia....
Sa va dau doua exemple:
-imaginile din Tabernacol si Heruvimii de pe chivot NU erau asezate acolo pt.inchinare!!
Evreii NU se inchinau chivotului,ci NUMAI Tatalui ceresc,IHWH!!! (IEHOVA).
-pe cale de consecinta,cultul icoanelor si al crucii INCALCA FLAGRANT porunca a II a!!!
Acolo scrie " sa nu-ti faci chip cioplit,nici turnat,NICI VREO ASEMANARE A UNUI LUCRU DE PE PAMANT SAU DIN CER si SA NU TE INCHINI LUI"!! Clar??NU SE REFERA LA LUCRURI PAGANE,ci la TOATE LUCRURILE!! Deci,TOTI CEI CE SE INCHINA ICOANELOR SAU CRUCII,sunt,conform Bibliei,nu crestini,ci idolatrii!!! Sigur,termenul e dur,dar nu am ce face;nu eu spun aceasta,ci insusi Dumnezeu!!
Al doilea exemplu este cu privire la identitatea Fiului,Isus Christos.Dvs.dati o interpretare halucinanta unui verset foarte clar.Obarsie inseamna origine,inceput....iar Tatal nu are obarsie (inceput) in timp ce Fiul are( ...inceputul zidirii...ati citit??).Fiul are toata puterea in cer si pe pamant de la Tatal.Fiul nu cunoaste ziua sfarsitului,deci NU este Dumnezeu Atotputernic.Numai Tatal este,pt.ca Tatal este capul lui Christos.Biblia ne spune fara echivoc:"...avem UN SINGUR DUMNEZEU-TATAL...".Sigur ca-l numeste pe Fiul Dumnezeu,dar si Moise a fost facut Dumnezeu pt.Faraon....Fiul are o dumnezeire diferita de a tatalui.NU este egal cu Tatal.Biblia ne spune ca " nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu si sa traiasca" ,in timp ce pe Isus l-au vazut multi,inclusiv in glorie cereasca!!Fiul ,la sfarsitul domniei de 1000 de ani,se va supune Tatalui...
Deocamdata atat si sper sa inlaturati din comentarii indecenta si intoleranta....
din cand in cand sa mai citesti si Sf. Scriptura
1. La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. 2. Acesta era întru început la Dumnezeu. 3. Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. 4. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor. 5. Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o. 6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan. 7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toți să creadă prin el. 8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină. 9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume. 10. În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. 11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. 12. Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, 13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. 14. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr. (Ioan 1, 1-14)
Harul Domnului nostru Iisus Hristos și dragostea lui Dumnezeu și împărtășirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toți!(II Co 13,13)
23. Iar Iisus umbla prin templu, în pridvorul lui Solomon. 24. Deci L-au împresurat iudeii și Îi ziceau: Până când ne scoți sufletul? Dacă Tu ești Hristosul, spune-o nouă pe față. 25. Iisus le-a răspuns: V-am spus și nu credeți. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine. 26. Dar voi nu credeți, pentru că nu sunteți dintre oile Mele. 27. Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine. 28. Și Eu le dau viață veșnică și nu vor pieri în veac, și din mâna Mea nimeni nu le va răpi. 29. Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toți, și nimeni nu poate să le răpească din mâna Tatălui Meu. 30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.
Ioan 10, 23-30




  #43  
Vechi 13.09.2009, 22:43:48
marcut marcut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2009
Mesaje: 2
Implicit acum nu mai inteleg nimic...

Ce legatura au versetele postate pe forum cu ceea ce am comentat eu???
Vreti sa dovediti dumnezeirea lui Isus...dar eu nu o neg!!! Numai ca,noi crestinii avem UN SINGUR DUMNEZEU ADEVARAT -Tatal-Ioan 17:3 si I Cor.8:5,6.Un singur Dumnezeu Atotputernic...TATAL.Isus este Marele Preot,Unicul Mijlocitor intre noi si Dumnezeu( deci nu mijloceste intre noi si El insusi!!!),Regele nostru,Invatatorul,Mantuitorul nostru...Calea,Adevarul si Viata.....
El nu poate fi Dumnezeu si Mare Preot in acelasi timp,asa cum ipoteza ca ar fi fost Dumnezeu si om in acelasi timp este ilogica...si falsa.Poate sa fie Dumnezeu ispitit??Se poate inchina El cuiva??? Poate Dumnezeu sa moara???
Cum explicati faptul ca Enoh,Noe,Avraam,Moise,David,Isaia,Daniel,Ioan Botezatorul,Petru,Pavel ,Matei,Luca etc.NU AU CREZUT IN TREIME,aceasta fiind introdusa in biserica in anul 382 e.n.la Conciliul de la Constantinopole??
Si Ioan1:1 ne vorbeste de un inceput al Cuvantului ,care era Dumnezeu ...dar era in acelasi timp CU Dumnezeu!Vedeti? Fiul este un Dumnezeu diferit de Tatal,supus Tatalui....iar Tatal nu are inceput,pe cand Fiul are.Si Dvs.,trinitarienii,ignorati Ioan 1:18.NIMENI NU L-A VAZUT PE DUMNEZEU!!! Asa scrie acolo....Nu l-a vazut nimeni pe Isus??
Si va rog sa-mi mai explicati un lucru: ce fel de preotie detin preotii ortodocsi??? Biblia ne vorbeste prin apostolul Pavel de doua preotii: dupa randuiala lui Aron si dupa randuiala lui Melhisedec.Care din cele doua o au??
Si inca un lucru:daca avem un singur Mijlocitor intre noi si Dumnezeu,de ce Dvs.va rugati:"Sfanta Nascatoare (theotokos) mijloceste pt.noi"???Ce baza biblica aveti pt.aceasta???
  #44  
Vechi 14.09.2009, 00:10:35
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Nedumerire!

Mai omule ce cauti pe forumul acesta?Chiar nu iti dai seama ce vorbesti si despre cine vorbesti?Cum poti sa spui despre Maica Domnului asa ceva?
Dar voi sectantii sunteti chiar asa de indoctrinati.Se si vede din explicatiile de pe topic.Ce cauti aici pe forumul acesta.Dute omule la iehovistii tai ca nimeni nu vrea sa stea de vb cu tine.
Voi care nu tineti nici o sarbatoare ,voi care bateti din usa in usa sa va impartiti pliantele care nu au nici o valoare pt nimeni,indraznesti sa intri pe forumul acesta si sa ne vb despre Maica Domnului.
Dute omule si lasane in pace ca aici nu ii locul tau!
  #45  
Vechi 14.09.2009, 00:24:15
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Vii si ne spui cum interpretam noi biblia?????????????
Biblia ne învață că există doar un singur Dumnezeu adevărat (Isaia 43:10-11; 44:6,8). Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt sunt identificați ca fiind Persoane distincte dintr-o Dumnezeire triunită (Mat.3:16-17; 2Cor.13:14). În întreg Noul Testament Fiul și Duhul Sfânt, cât și Tatăl, sunt în mod separat identificați ca fiind Dumnezeu. Fiecare posedă atribute divine și acționează ca Dumnezeu (Fiul: Marcu 2:5-12; Ioan 20:28; Evrei 1:8; Duhul Sfânt: Fapte 5:3-4; 2Cor.3:17-18).
Deschide ochii si inima daca poti.
  #46  
Vechi 14.09.2009, 10:11:27
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Sa va ierte Dumnezeu !!

pe cei ce sunteti Iehovisti ca va inselati amarnic, chiar in biblie scrie sa va cinstiti parinti, si voi nici pe Mama Mantuitorului Nostru nu O cinstiti ? Casa pe care Insasi Intelepciunea lui Dumnezeu Siesi Si-a zidit-o ? vai de voi, ca nici un Mijlocitor nu o sa aveti cand va veni momentul, caci cel ce necinsteste Mama cum ar putea sa-l cinsteasca pe Fiu ? Iar cel ce il necinsteste pe Fiu, va fi asemeni slugii care ii s-a dat pe mana via, iar cand a fost la cules si l-a trimis Tatal pe Fiu dupa rod, sluga la omorat . Ce credeti ca va face mai apoi Tatal ? Dumnezeu sa ne ierte pe toti dupa mare mila lui !
  #47  
Vechi 14.09.2009, 15:07:59
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcut Vezi mesajul
Ce legatura au versetele postate pe forum cu ceea ce am comentat eu???
Vreti sa dovediti dumnezeirea lui Isus...dar eu nu o neg!!! Numai ca,noi crestinii avem UN SINGUR DUMNEZEU ADEVARAT -Tatal-Ioan 17:3 si I Cor.8:5,6.Un singur Dumnezeu Atotputernic...TATAL.Isus este Marele Preot,Unicul Mijlocitor intre noi si Dumnezeu( deci nu mijloceste intre noi si El insusi!!!),Regele nostru,Invatatorul,Mantuitorul nostru...Calea,Adevarul si Viata.....
El nu poate fi Dumnezeu si Mare Preot in acelasi timp,asa cum ipoteza ca ar fi fost Dumnezeu si om in acelasi timp este ilogica...si falsa.Poate sa fie Dumnezeu ispitit??Se poate inchina El cuiva??? Poate Dumnezeu sa moara???
Cum explicati faptul ca Enoh,Noe,Avraam,Moise,David,Isaia,Daniel,Ioan Botezatorul,Petru,Pavel ,Matei,Luca etc.NU AU CREZUT IN TREIME,aceasta fiind introdusa in biserica in anul 382 e.n.la Conciliul de la Constantinopole??
Si Ioan1:1 ne vorbeste de un inceput al Cuvantului ,care era Dumnezeu ...dar era in acelasi timp CU Dumnezeu!Vedeti? Fiul este un Dumnezeu diferit de Tatal,supus Tatalui....iar Tatal nu are inceput,pe cand Fiul are.Si Dvs.,trinitarienii,ignorati Ioan 1:18.NIMENI NU L-A VAZUT PE DUMNEZEU!!! Asa scrie acolo....Nu l-a vazut nimeni pe Isus??
Si va rog sa-mi mai explicati un lucru: ce fel de preotie detin preotii ortodocsi??? Biblia ne vorbeste prin apostolul Pavel de doua preotii: dupa randuiala lui Aron si dupa randuiala lui Melhisedec.Care din cele doua o au??
Si inca un lucru:daca avem un singur Mijlocitor intre noi si Dumnezeu,de ce Dvs.va rugati:"Sfanta Nascatoare (theotokos) mijloceste pt.noi"???Ce baza biblica aveti pt.aceasta???
eu iti demonstrez cu scriptura ca Iisus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat. Inca nu ai dat un raspuns la versetele care le-am postat. Te cam incurca?


  #48  
Vechi 04.11.2009, 02:43:32
OryNider OryNider is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin MSN pentru OryNider Trimite un mesaj prin Yahoo pentru OryNider
Exclamation

Citat:
imaginile din Tabernacol si Heruvimii de pe chivot NU erau asezate acolo pt.inchinare!!
Este adevărat că chivolul era în Sfâta Sfiintelor udne doar marele preot intra odată pe an și se închina la Șama care era mai strălucitoare decât obiectele de aur.

Ce ai de comentat despre șarpele de aramă ? Nici lui nu i se închinau israeliții ?

Referitor la dumnezeirea Domnului Iisus, este pierdere de vreme deoarece majoritatea sectelor martorilor o recunosc în afră de câțiva ateiști care umblă la ei și nu recunosc preexistența Domnului ca "Cuvânt".

Ași putea să citez:

Proverbe 30:4 - Cine s-a suit în ceruri și iarăși s-a pogorât, cine a adunat vântul în mâinile lui? Cine a legat apele în haina lui? Cine a întărit toate marginile pământului? Care este numele lui și care este numele Fiului Său? Spune dacă știi!

La acesta un brahamist ar zice că se referă la fiul regelui.

Învățătorul Pavel, apostolul a citat din Psalmul 2:

Cel ce locuiește în ceruri va râde de dânșii și Domnul îi va batjocori pe ei! Atunci va grăi către ei întru urgia Lui și întru mânia Lui îi va tulbura pe ei; Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.

Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut!

Cere de la Mine și-Ți voi da neamurile moștenirea Ta și stăpânirea Ta, marginile pământului.

Le vei paște pe ele cu toiag de fier; ca pe vasul olarului le vei zdrobi!"

Și acum împărați, înțelegeți! Învățați-vă toți, care judecați pământul!

(Psalmul 2:4-10)

Ep. Evrei 1:1-6; 5:5 - După ce a vorbit în vechime părinților noștri prin prooroci, în multe rânduri și în multe chipuri, Dumnezeu, la sfârșitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul pe care L-a pus moștenitor al tuturor lucrurilor, și prin care a făcut și veacurile.
El, care este oglindirea slavei Lui și întipărirea Ființei Lui, și care ține toate lucrurile cu Cuvântul puterii Lui, a făcut curățirea păcatelor, și a șezut la dreapta Măririi în locurile prea înalte, ajungând cu atât mai presus de îngeri, cu cât a moștenit un Nume mult mai minunat decât al lor.
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?” Și iarăși: „Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?”

Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi-născut, zice: „Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!”

Amin

Last edited by OryNider; 04.11.2009 at 02:46:33. Motiv: ortografie
  #49  
Vechi 04.11.2009, 20:27:24
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ideea e ca nu sunt crestini. Din moment ce ei cred ca Iisus a fost un simplu om sunt mai degraba antihristi
Asta e pusa de la tine si e o minciuna sa stii ca cred ca ISUS este fiul LUI DUMNEZEU si ca toate au fost facute prin FIU adica toata creatia.
  #50  
Vechi 04.11.2009, 20:58:44
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Am o intrebare pentru martorii LUI IEHOVA.
Dece credeti voi ca ISUS era in cer arhanghelul MIHAIL?
Dece nu credeti ca ecsista viata dupa moarte si dece credeti ca o sa ecsistati numai in memoria LUI DUMNEZEU pina la inviere?
Dece nu credeti in iad si rai?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43