Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 08.08.2011, 10:21:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Pai asa se si intampla. Femeile care au nascut copii si nu ii vor, ii abandoneaza.
Faptul ca numarul de avorturi este mai mare decat cel de copii abandonati demonstreaza ca femeile nu sunt totusi nerabdatoare sa isi lase copiii sa moara de foame, si cand raman, avorteaza.
Demonstraza ca exista liber arbitru si cei, cele (in cazul asta) care ar fi putut duce viata de ingeri au ales sa fie fapte de draci, sa-si omoare proprii copii sub pretextul "binelui" care i-l fac.
Pe ei/ele de ce nu i-a "scutit" nimeni de complicatiile vietii pe care o duc?

Muritori de foame? Pai sigur ca daca ii arunca in wc sau la gunoi, mor de foame. De frig, sufocati, etc.
Marturie a grijii materne pe care o invoci.
Altfel Statul de bine de rau, se ingrijeste de ei.

Nu copii au vrut sa sii protejze ci vietile lor meschine si fara sens.
Ca fara busola morala (macar), nu poti vorbi de un sens.

Citat:
Nu ii multumeste nimic in afara de abstinenta sau incriminarea avortului.
Cine vrea, n-are decat sa foloseasca anti-conceptionale, Biserica nu obliga pe nimeni la nimic.

Citat:
Perfect. Eu o scot si ti-o dau tie. O cresti, daca supravietuieste in afara uterului meu?
Sigur ca da, asa cum si tu ai supravietuit.

Last edited by AlinB; 08.08.2011 at 10:24:53.
  #152  
Vechi 08.08.2011, 19:50:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Parerea mea:

Cred ca nu ar mai fi atatea avorturi in tara (si in lume) daca barbatii cand au chef de sex de placere ar recurge la autoexcitare. Tot pacat este, dar nu cred ca din autoexcitare rezulta sarcina nedorita
Unde am ajuns , DOAMNE , sa justificam un pacat cu alt pacat . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #153  
Vechi 08.08.2011, 20:05:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Parerea mea:

Cred ca nu ar mai fi atatea avorturi in tara (si in lume) daca barbatii cand au chef de sex de placere ar recurge la autoexcitare. Tot pacat este, dar nu cred ca din autoexcitare rezulta sarcina nedorita
si cine ar trebui sa faca aceasta recomandare?!
Biserica?!
e ca si si cum ar zice: "de ce talhariti? furati"
  #154  
Vechi 09.08.2011, 09:11:30
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aveți dreptate, nu rezultă. O altă modalitate ar fi practicarea sexului anal. De asemenea, din zoofilie nu rezultă sarcini nedorite.
Dar cred ca din sex anal si zoofilie pot rezulta boli venerice.
  #155  
Vechi 09.08.2011, 09:16:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Dar cred ca din sex anal si zoofilie pot rezulta boli venerice.
Da, din sex anal pot rezulta boli venerice. Interesant e că din zoofilie pot rezulta mai puține boli venerice decât din sexul numit în perioadele revolute ale istoriei "normal". Desigur, există mereu un risc. Pentru a diminua aceast risc, încurajarea zoofiliei ar fi insuficientă: ar trebui să fie încurajată zoofilia cu prezervativ.
Pentru sexul anal, deja există prezervative speciale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #156  
Vechi 09.08.2011, 12:32:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parcă subiectul thread-ului nu e despre perversiunile sexuale.
  #157  
Vechi 09.08.2011, 12:48:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va invit sa cititi: http://www.adevaruldespreavort.ro/ce...are?format=pdf

Pregatiti-va, o sa fiti putin socati, cutremurati.

mai gasiti destule aici: http://www.provita-craiova.com/brosuri.php

Last edited by Adriana Cluj; 09.08.2011 at 12:52:34.
  #158  
Vechi 09.08.2011, 13:39:07
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Parcă subiectul thread-ului nu e despre perversiunile sexuale.
Dar din cauza unor perversiuni sexuale rezulta avorturile, parerea mea.
  #159  
Vechi 09.08.2011, 21:44:14
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de EllaTheodora23 Vezi mesajul
O fiinta umana care creste IN corpul ei. Ea trebuie sa treaca prin durerile facerii si de multe ori, ea trebuie sa il creasca singura. Pentru ca in majoritatea cazurilor, cand se ajunge la avort inseamna ca acel copil nu e dorit de parinti sau e o greseala adolescentina, iar parintii nu au posibilitati sa'l creasca. Si bineinteles, unui barbat ii e mult mai usor sa se spele pe maini de problema. Se ia si pleaca si isi vede de treaba. In timp ce femeii nu ii e atat de usor. Asta cred ca ti'a scapat.
Ce surpriza, ca un barbat nu se gandeste si la asta!

Nu sunt de acord cu metodele contraceptive, in niciun caz cu avorturile sau anticonceptionale(care sunt tot un fel de eliminare a ovulului fecundat) si sa ai relatii intime cu prezervativul e pacat, dar totusi, cei care stiu ca exista riscul unei "greseli adolescentine", sa-l foloseasca decat sa ajunga la avort.

Adica daca o fata nu e casatorita(sau poate ca da), si scopul relatiilor este doar placerea, sa foloseasca prezervativul, daca stie ca in cazul in care va ramane insarcinata va avorta.Adica este un pacat mare sa te protejezi, dar nu se poate compara cu avortul.

Imi cer scuze daca recomand un pacat in schimbul altului, dar cred ca nu se pot compara.


Citat:
În prealabil postat de Kildare Vezi mesajul
Nu a spus nimeni ca e ceva bun, doar necesar in anumite situatii.
Ideea este ca trebuie militat pentru educare si informare in domeniul acesta si nu pentru interzicere. La urma urmei este corpul femeii daca ea decide sa faca 20 de avorturi desi tu i-ai explicat toate riscurile e problema ei.
Cum s-a mai spus pe forum, si suna foarte urat, dar daca tu "erai considerat necesar in anumite situatii"?

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Mi se pare de bun simt sa recunosti si ca o femeie duce o sarcina daca vrea ea. Sunt curioasa cati barbati sunt de acord sa isi doneze, de exemplu, un testicul in numele vreunei cauze de pe lumea asta, asa cum spun si ei ca statul ar trebui sa impuna unei femei cum sa isi foloseasca uterul.

Numero 2, cum spuneam, uterul este la femeie, nu la stat. Daca vrea si isi pune ambitia poate avorta oricum, de la infometare, andrele, pana la epuizare fizica, se gasesc metode, iar toate femeile moarte dupa astfel de avorturi probabil vor crea imaginea unui regim de trista amintire. S-a mai facut, nimic nou sub soare.
Evident ca o femeie poate sa avorteze, de la principiul "ca pot sa-mi omor copilul, ca e in mine". Si cum este la fel de evident ca a ajunge in Rai sau in Iad ramane la propia alegere.

"Era în război. O femeie din Sibiu, Cătălina, a aflat că soțul ei a murit. A luat în brațe copilul și fugea cu el prin Sibiu. În pântece avea alt copil. La un moment dat a văzut că era plină de sânge. O schijă îi omorâse și copilul din brațe. Deznădăjduită și descumpănită s-a dus și a avortat copilul din pântece. Auzind apoi de Părintele Arsenie Boca s-a dus și ea la Mănăstirea Sâmbăta. După Sf. Liturghie Părintele a ieșit și a strigat: “Cătălină, Cătălină, ce-ai făcut! Știu că ți-a murit soțul și copilul. Ai fost încercată. Dar dacă-l lăsai pe cel din pântece… Ai omorât un copil cu care Dumnezeu avea un plan mare!”. ( pr. Petru Vanvulescu )"

"S-a dus la Părintele Arsenie Boca o femeie însărcinată care nu voia să aibă copii. Părintele i-a zis: „Dacă tu nu faci copilul ăsta, fata asta, omori mama a doi preoți." Peste vreo 20 de ani fata a născut la rândul ei doi gemeni. Nu am aflat dacă au ajuns preoți dar sigur așa este. (Taflan Maria, com. Mândra)"
  #160  
Vechi 09.08.2011, 21:54:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Azi mâine și pe topicul "Despre viclenia sectanțiilor " se va discuta despre sex! Vine glykys imediat să pună lacătul și aici!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 09.08.2011 at 21:56:10.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49