Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.04.2010, 20:58:00
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConitzaAna Vezi mesajul
Si inca ceva: Eu cred ca niciun om nu este unealta diavolului. PACATUL este unealta, nu pacatosul. Oricat de spurcat ar fi fost un om, el are pana in ultima clipa sansa la mantuire ( avem exemplul talharului de pe cruce)...Asa ca, Radule, este, intr-adevar, mai usor sa le tragi acelor criminali cate-un glonte-n cap, decat sa incerci sa-i faci sa regrete ce au facut si, eventual, sa se transforme din indraciti in induhovniciti. Este mai usor, dar oare este DREPT?
Nu m-am confruntat niciodata in viata cu o asa oroare si nici nu stiu cum as reactiona( probabil n-as mai fi asa pacifista), dar, deocamdata...imi permit sa sustin dreptul la o a doua sansa (Desigur, fara lux in puscarii...categoric!)
Da ! Nici nu-ti doresc sa te confrunti cu raul imund care poate zace in om,desigur,in omul indiavolit !
Sa nu uitam ca in Scriptura se spune ca Diavolul e stapanul acestei lumi,deci el face si drege multe pe aici !
Insa sa-l lasam pe uciga-l crucea acolo unde i-i locul, iar cat despre noi, Dumnezeu sa ne aiba in paza !!!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.04.2010, 14:22:34
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Lightbulb Despre iertare

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Ai interpretat gresit si foarte subiectiv demersul meu ! De fapt e o deformare facuta prin prisma personalitatii tale anxioase fata de ideea dreptatii si a razbunarii divine !
Tie ti-e frica de un Dumnezeu razbunator si dur,probabil pentru pacatele tale care sunt multe,nu stiu !!! De aceea ai vrea un Dumnezeu soft ,care ,desigur,ca este foarte comod pentru un pacatos ca tine !!!(daca esti pacatos, asta, nu stiu !)
Leapada-te de aceasta frica, accepta un dumnezeu obiectiv, al dreptatii !!!
Desigur,ca Isus venind in lume isi propune sa salveze orice e de salvat,iara purezicunea sa o loveasca cu biciul ! Asta e logica suprema a dreptatii divine !
Parca in Vechiul Testament nu aveam un Dumnezeu soft ! Isus vine sa aduca iubirea si iertarea, insa in mod echilibrat ! Combinand ca un medic,drepatatea si iubirea,pentru a face bine bolnavului !
Iara in ce priveste omul indiavolit,scuza-ma dar nu pot crede ca Dumnezeu l-ar ierta de pilda pe Stalin ! Sau cine stie ! Insa nu uita, ca logica si ratiunea umana,ne sunt date de la el,de la Logos !!! Deci nu ne putem insela grav, uzand de ele just !!!




Domnul il iarta pe Stallin,daca el s-a spovedit si daca funerariile sale lau ajutat sa treca cu bine,atata,tot.Nu intelegi Domnul nostru Iisus Hristos este Judecator,dar e si un Dumnezeu de iubire nu de rautate.Da Domnul poate sasi pedepseasca un fiu dar El poate sal ierte.Da,fiindca fii lui Israel se tot rugau la idolatrii,de asta Il supara pe Dumnezeu,idolatriile in loc ca fii lui Israel sa se roage Lui,dar tot iau iertat,dar ei tot continuau sa se roage la pietrele alea fara suflet.De ce nu ierti pe aproapele tau?De ce?

Iti dau sase leacuri impotriva osandirii care tie ti se potrivesc:

1.Trebuie sa ne retinem limba ca sa nu vorbim osandirii.
2.Cand vedem pe cineva ca greseste,trebuie sa-l compatimim,sa vedem in el pe cinveva bolnav si sa ne rugam pentru el,ca sa-l izbaveasca Dumnezeu din ghearele pacatului
3.Osandirea pe sine
4.Nu te lega de oamenii barfitori,nu te imprietenii cu oamenii clevetitorii(dar iartai prin rugaciune)
5.Smeriti-va!Luati aminte la pacatele voastre si nu la cele straine!
6.Sfintii Parinti au oprit aspru transmiterea ori povestirea cuvintelor straine cand acesta are caracter strain(informatorii).Retine!

Cartea de Sfantul Serafim Alexiv-Nu judeca ca sa nu fi tu judecat.Sa iei si sa citesti din ea.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.04.2010, 21:19:39
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Domnul il iarta pe Stallin,daca el s-a spovedit si daca funerariile sale lau ajutat sa treca cu bine,atata,tot.Nu intelegi Domnul nostru Iisus Hristos este Judecator,dar e si un Dumnezeu de iubire nu de rautate.Da Domnul poate sasi pedepseasca un fiu dar El poate sal ierte.Da,fiindca fii lui Israel se tot rugau la idolatrii,de asta Il supara pe Dumnezeu,idolatriile in loc ca fii lui Israel sa se roage Lui,dar tot iau iertat,dar ei tot continuau sa se roage la pietrele alea fara suflet.De ce nu ierti pe aproapele tau?De ce?

Iti dau sase leacuri impotriva osandirii care tie ti se potrivesc:

1.Trebuie sa ne retinem limba ca sa nu vorbim osandirii.
2.Cand vedem pe cineva ca greseste,trebuie sa-l compatimim,sa vedem in el pe cinveva bolnav si sa ne rugam pentru el,ca sa-l izbaveasca Dumnezeu din ghearele pacatului
3.Osandirea pe sine
4.Nu te lega de oamenii barfitori,nu te imprietenii cu oamenii clevetitorii(dar iartai prin rugaciune)
5.Smeriti-va!Luati aminte la pacatele voastre si nu la cele straine!
6.Sfintii Parinti au oprit aspru transmiterea ori povestirea cuvintelor straine cand acesta are caracter strain(informatorii).Retine!

Cartea de Sfantul Serafim Alexiv-Nu judeca ca sa nu fi tu judecat.Sa iei si sa citesti din ea.
Nu ai prea inteles ce am vrut sa zic,in toate postarile,...ca Isus mergand in templu si punand mana pe bici, se asteapta ca si noi sa facem la fel, sau ne arata ca o putem face...in ce mod, nu pot eu sa zic acuma, ar fi prea greu sa dau un mod de actiune sau o procedura !
Isus insusi care e un model de actiune pentru noi, a pus mana pe bici,...deci, ne indeamna si pe noi sa ofacem, am zis ca eu nu pot sa zic cum,e prea greu, si nu ma bag...dar, indemnul l-am sesizat...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.04.2010, 13:44:49
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Exclamation despre biciul Domnului Iisus Hristos

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Nu ai prea inteles ce am vrut sa zic,in toate postarile,...ca Isus mergand in templu si punand mana pe bici, se asteapta ca si noi sa facem la fel, sau ne arata ca o putem face...in ce mod, nu pot eu sa zic acuma, ar fi prea greu sa dau un mod de actiune sau o procedura !
Isus insusi care e un model de actiune pentru noi, a pus mana pe bici,...deci, ne indeamna si pe noi sa ofacem, am zis ca eu nu pot sa zic cum,e prea greu, si nu ma bag...dar, indemnul l-am sesizat...

nu a biciuit omule,dar ar trebui sa stii ca Mantuitorul nostru a fost biciut de romani.Da,Domnul,i-a certat,i-a mustrat dar tot iubeste,nu uita.

Tu ce fel de crestin esti?iubitor,manios sau un judecator?Tu uiti ca Domnul este Judecatorul Lumii intregi,citeste si tu Sfintele Scripturi si vei gasi in ea si iubirea Lui fata de om,jerfa cea mai mare,.o jertfa ce ne arata ca suntem niste pacatosi,ticalosii ca L-am rastignit,dar El a facut numai si numai prin dragostea Sa de fata de om,sa nu uiti,dar a Inviat si nea spus sa ne bucuram.Deci daca nu vei intelege pe Domnul ca El este un bun Dumnezeu atunci esti un fatarnic,ai grija sa nu te ratacesti undeva.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.06.2010, 21:55:17
Emanuel Cristian's Avatar
Emanuel Cristian Emanuel Cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Emanuel Cristian
Implicit

Fratilor cu inima buna nu va mai intaratati cu fel de fel de iscoade, ca diavolul ne impinge pe toti in spate sa gresim , hai sa nu vedem in noi decat greseli, fiecare om este lasat de Dumnezeu ca o lucrare pe pamant si fiecare dintre noi avem misiunea noastra aici , asa ca nu trebuie sa judecam pe nimeni indiferent de ce face , trebuie doar sa il ajutam sa se indrepte prin exemplele noastre in fapte nu sfaturi.
Fiti buni si iertati-va aproapele, ca altfel nu vom fi iertati si mantuiti !




http://www.youtube.com/watch?v=RwFYUJb03d0

Pasii mei indrepteaza-i dupa cuvantul Tau si sa nu ma stapaneasca nici o faradelege. Izbaveste-ma de clevetirea oamenilor si voi pazi poruncile Tale. Fata Ta arat-o robului Tau si ma invata indreptarile Tale. Sa se umple gura mea de lauda ta, ca sa laud slava Ta, toata ziua mare cuviinta Ta!

Bine voi cuvânta pe Domnul în toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea!

Last edited by Emanuel Cristian; 27.06.2010 at 22:02:59.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.06.2010, 23:23:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Radule, daca tot iti doresti atat de mult sa-L imiti pe Cristos, eu iti sugerez ca mai intai sa ajuti atatia oameni cati a ajutat El, sa vindeci atatia oameni cati a vindecat El, sa te jertfesti pe tine pentru alti, asa cum a facut El.

Si abia dupa aceea sa cercetezi daca iti mai arde sa te iei dupa pacatosi cu biciul.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.06.2010, 00:15:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit un eretic al biciului

Domnule Radu,
aveti in fata un eretic al invataturii cu biciul. Nu pot s-o inteleg
si pace. Oricat ma straduiesc. Ia incercati-o pe spinarea mea,
ca tot ii cocarjata de ani, nu face doua parale, poate imi vine
mintea la cap si ma luminez si io. Fiti fara mila, va rog.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Venirea lui Mesia (Isus Cristos) Alin27 Din Noul Testament 23 23.12.2010 17:25:14
Frica si indoiala lui Cristos !(marcu 14,33-36) Radu32 Din Noul Testament 15 03.12.2010 10:43:03
Mos Craciun sau Isus Cristos? Ioan_Ciobota Generalitati 2 27.12.2007 00:16:57
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 16:33:53