Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.07.2013, 16:10:27
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Eu am mers dinspre Ramnicu -Valcea catre Sibiu(la aproximativ 50 km de Sibiu) si undeva in localitatea Cainenii Mari se face un drum la dreapta catre Manastirea Boia ,satul Boisoara. Drumul este practicabil cu orice fel de masina, este un drum forestier, totusi sa nu fi plouat indelung, exista riscul sa ramai impotmolit in noroi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2013, 15:25:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit dezamagire...

Iata ce am gasit pe site-ul manastirii pe care voiam sa o vizitez ( pentru ca e realtiv aproape, se poate ajunge cu trebul si e totusi la munte, nu neaparat din alte motive, ci pentru ca doar acolo puteam ajunge; si eu as prefera un loc retras, departe, in creierii muntilor, etc, dar nu am nici timp, nici bani, nici posibilitati de transport, nici incuviintare de la "stapanire", si mai pot sa matrezesc si cu urmatoarea surpriza:):

"Conditii de cazare:
Fiecare persoana care doreste sa se cazeze in unitatea noastra trebuie sa prezinte un act de identitate valabil.
Cazarea se face pentru o perioada de maxim 3 nopti.
Nu pot fi cazate femei singure.


MASA

mic dejun - x RON/pers
prinz – x RON/pers
cina – x RON/ pers

In zilele de miercuri si vineri precum si toate posturile de peste an mancarea servita este de post.

Cazarea in cadrul manastiri se face doar cu obligativitatea participarii la sfintele slujbe"

Concluzii : nu e obligatoriu sa mananci la orele la care mananca monahii (sau mai bine zis sa nu mananci)

Nelamuriri :
1. cuplurile necununate se pot caza la manastire impreuna (in aceeasi camera)?
2. daca sunt mai multe femei singure se pot caza totusi la manastire? nici daca ma duc cu mama?
3. aceasta regula se aplice oare in locul respectiv pentru ca e manastire de calugari si nu de maici?

Last edited by fallen; 08.08.2013 at 15:30:08.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2013, 15:29:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este normal ca dacă mănăstirea este de călugări, aceștia să se ferească de ispite. La maici probabil regula este invers.
Se obișnuiește ca bărbații să fie cazați în camere separate de ale femeilor, indiferent dacă sunt căsătoriți sau nu. Nu știu dacă așa este peste tot.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2013, 15:41:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Presupun ca in alte manstiri nu te poti caza de loc.
Cert e ca, asa cum speram sa nu mi se confirme, o femeie singura are prea putine sanse, cel putin la noi in tara, sa ajunga undeva unde isi doreste. Iar cu ajutorul barbatului cel mai sigur loc in care ajunge este in bucatarie la cratita.
Scuze de off-topic.
Intrebare : stiti cumva cu ce as putea ajunge, vreodata, la manastirile Cetatuia si Sf. Modest? sunt masini (microbuze) care merg din Buc. spre Campulung prin Targoviste? Sau trebuie sa schimb la Targoviste?
De la noi s emai fac pelerinaje de 1 zi si nu costa mult (60-70 lei) la Cetatuia, insa nu se viziteaza si schitul Sf, Modest la care din cate am inteles nu se poate urca decat pe jos si e undeva pe "dealul de vizavi" de Cetatuia. Daca aflu, poate ajung intr-o duminica in vara sau toamna asta...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.08.2013, 18:39:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reusit sa ajung la manastirea Caraiman, e drept ca nidecum retrasa, insa probabil una din cele mai frumoase din tara, am pus poze la profil. Mi-ar fii placut, dar probabil o vor face in viitor, sa se construiasca si la noi (in Bucegi) schituri pe varful muntelui (ca pe Olimp, de exemplu), unde sa ajungi cu greu, dupa oarece nevointa. Eventual in locul unde se spune ca s-a adapostit parintele Gherontie timp de 10 ani, ascunzandu-se de securitate?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.09.2013, 16:12:30
tiberiu maricuta tiberiu maricuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2013
Mesaje: 6
Implicit daca vreti ceva linisstitor

Citat:
În prealabil postat de Zina Dragan Vezi mesajul
Dar o manastire sau schit de maicute, departe de lume (dar fara restrictie de km) unde s-ar putea afla?
Daca cautati ceva unde sa ramaneti si daca Dumnezeu va ingaduie cautati pe Ioan Baron ,un loc in care se traieste o viata sfanta(muntele Rarau)...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.09.2013, 16:37:21
tiberiu maricuta tiberiu maricuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2013
Mesaje: 6
Implicit Sau cautati-va linistea in Muntele Rarau

Un loc binecuvantat de Dumnezeu si unde se ajunge doar cu binecuvantare ,asta in care vreti sa ramaneti si sa slujiti bunului Dumnezeu,in acest minunat munte sunt nenumarati pustnici de care are'' grija '' un om a Lui Dumnezeu pe numele lui Ioan Baron ,la timpu lui si el fost pustnic,care astazi are o cabana in varf de munte unde se poate ajunge numa la picior pe vreme buna se face cam 5-6 ore din Campulung Moldovenesc, iar pe vreme ploioasa sau iarna se ajunge cu elecopteru pt oameni ca noi ,fratele Ioan in schimb poate pe orice anotimp,dar repet in zona se ajunge numa daca ai binecuvantare de la .....pana mai ieri de la parintele nostru iubit Iustin Pirvu....acuma nu mai stiu cine se ocupa de acest munte.....creca parintele Veniamin Baican de la sfanta Manastire Rarau.In acesti munti a trait un mare sfant necunoscut al romaniei batranu parinte Zosima care avea putere sa se faca nevazut si a prezis foarte multe lucruri care se intampla astazi....si multi alti sfinti....Doamne ajuta!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare