Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 27.10.2014, 14:58:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

anita, nu zic ca n-or fi si sectanti printre ei....dar nici n-are cum sa fie toti sectanti...dar garantezca sunt si ortodocsi printre ei.

Mie nu mi s-a parul normala reactia lor. Puteau foarte bine sa faca ca altii, sa semneze frumos ca nu doresc cardul si sa nu-l ia, nu sa "omoare" mesagerul...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 27.10.2014, 16:25:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am inteles. E simpla treaba cu spurcatii de atei.
Haideti totusi sa nu mergem atat de departe.

Ce spuneti despre castigatorii din ultimii ani ai Premiului Nobel pentru Pace? Unde va sfarsi, spre exemplu, Malala Yousafzai, proaspat laureata a acestui premiu? Aceasta adepta a Islamului i-a intors spatele lui Hristos. O fi luptat ea pentru libertatea femeilor din Pakistan, riscandu-si viata, dar... este acest lucru suficient?

Intrebari:
1) Unde credeti ca va sfarsi sufletul acestei biete pacatoase?
2) Unde credeti ca este corect sa sfarseasca sufletul acestei biete pacatoase?

Multumesc!
Chiar nu vreau sa imi incarc memoria cu astfel de nume. Bravo ei daca a scos la lumina pe bietele femei.Si o fi reusit sa le elibereze din sclavia barbatilor ?
Reply With Quote
  #233  
Vechi 27.10.2014, 17:34:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In apocalipsa spune de nr.666 ,cap.13
De acolo pana la cipuri, cale lungaaaa....

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Chiar nu vreau sa imi incarc memoria cu astfel de nume. Bravo ei daca a scos la lumina pe bietele femei.Si o fi reusit sa le elibereze din sclavia barbatilor ?
Cu pasi mici, reuseste. A fost impucata in cap tocmai penru ca reuseste.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 27.10.2014, 20:35:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si totusi accesul la credinta nu a fost ingradit ,ce era in sufletul omului nu a disparut.
Să înțeleg că documentele cu cip șterg credința din sufletul omului?

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pe cand acum ,desi nelegal ,se ingradeste accesul omului la servicii medicale.
Vrei să spui că unii fără discernământ își îngrădesc accesul la serviciile medicale.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De unde stii ca cei care refuza cardurile sunt fanatici ,
Te rog nu-mi atribui afirmații pe care nu le-am făcut.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De unde stii ca cei care refuza cardurile sunt fanatici ,poate sunt oameni profund credinciosi in fapta si cuvant.
Până acum, cei ce refuză cardurile au dovedit contrariul, în schimb, este evidentă ingnoranța și necunoașterea învățăturii dreptei credințe. Dovadă, multe întrebări și probleme pe care le-am ridicat au rămas în aer, fără nici un răspuns din partea celor care refuza cardurile.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu cate persoane credincioase stiu nu s-au laudat ca au refuzat cardurile ,dimpotriva nu am discutat acest subiect.
Da, avem aici un caz care va da foc cardului de sănătate, iar pe cel bancar l-a ars.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da ,am citit.Acolo nu se spune ,dar Hristos spune ceva,cand vezi ca maslinul a inmugurit stii ca se apropie vara,deci ,cand aceste semne se vor ivi trebuie sa luam aminte ,sa avem trezie ,si da exemplul cu sluga ramasa sa pazeasca casa.
Eu te-am întrebat dacă știi ziua și ceasul sfârșitului? Și ți-am făcut trimitere la Matei cap 24. Ceea ce nu vrei să vezi scrie clar: „Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.” (Matei 24, 36). Apoi: „Și se va propovădui această Evanghelie a împărăției în toată lumea spre mărturie la toate neamurile; și atunci va veni sfârșitul.” (Matei 24, 14).

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In apocalipsa spune de nr.666 ,cap.13
Ai scultat explicația pr. Mihoc? Reluăm discuția?
Reply With Quote
  #235  
Vechi 28.10.2014, 13:24:02
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Si in concluzie, luam cardul sa nu? Lamuriti-ma si pe mine.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 28.10.2014, 13:31:34
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si in concluzie, luam cardul sa nu? Lamuriti-ma si pe mine.
Depinde. Eu zic sa asteptati comunicatul oficial al BOR, sau al Papei, dupa caz.
In oice caz, nu faceti de capul dumneavoastra.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 28.10.2014, 21:16:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si in concluzie, luam cardul sa nu? Lamuriti-ma si pe mine.
Eu nu l-am luat. I-am spus postasului sa nu insiste si omul a inteles. Mi-a mai trimis o instiintare, apoi cardul a fost trimis la expeditor. De aceste ispite scapa coine poate.

Solutii colective nu vor exista, deoarece situatia a fost gandita foarte bine pas cu pas si s-au luat deja ,,masurile necesare". Fiecare accepta sau respinge documentele cu cip pe raspunderea lui.

Daca omul vede in cardul de sanatate un avantaj, il va lua. Daca vede un pericol, indiferent pe care plan, il va refuza.

Nu incalcam nicio lege daca refuzam acest card de sanatate. Am platit asigurarile de sanatate, asa ca avem dreptul la servicii medicale cu sau fara card. In schimb, cei care incearca sa ni le impuna incalca mai multe legi.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 28.10.2014, 21:34:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu l-am luat. I-am spus postasului sa nu insiste si omul a inteles. Mi-a mai trimis o instiintare, apoi cardul a fost trimis la expeditor. De aceste ispite scapa coine poate.

Solutii colective nu vor exista, deoarece situatia a fost gandita foarte bine pas cu pas si s-au luat deja ,,masurile necesare". Fiecare accepta sau respinge documentele cu cip pe raspunderea lui.

Daca omul vede in cardul de sanatate un avantaj, il va lua. Daca vede un pericol, indiferent pe care plan, il va refuza.

Nu incalcam nicio lege daca refuzam acest card de sanatate. Am platit asigurarile de sanatate, asa ca avem dreptul la servicii medicale cu sau fara card. In schimb, cei care incearca sa ni le impuna incalca mai multe legi.
Aparent, din 2015, pacientul nu mai poate fi tratat decat daca este o urgenta.

Antonia, tu ai telefon mobil?
Reply With Quote
  #239  
Vechi 29.10.2014, 11:19:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Momentan inca medicii nu au nici cititoarele de card... cand le-or avea cu totii...nu se stie.

In elvetia merge bine treaba cu cardul de sanatate din cate mi-a povestit un prieten care e elvetian;
Acuma...nu stiu cat de bine gandita e treaba la noi in tara..probabil e gandita prost ca mai toate lucrurile importante...

off topic: auzisem ieri in maxi taxi la radio ca Ministerul Educatiei vrea sa bage manuale electronice... Si sunt unele (multe chiar) scoli si grainite in care toaleta e in curte si igiena e spre zero... dar lor le arde de manuale electronice, ca deh...ce conteaza sa ai la indemana in scoli niste masuri de igiena?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 29.10.2014, 11:53:00
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Momentan inca medicii nu au nici cititoarele de card... cand le-or avea cu totii...nu se stie.

In elvetia merge bine treaba cu cardul de sanatate din cate mi-a povestit un prieten care e elvetian;
Acuma...nu stiu cat de bine gandita e treaba la noi in tara..probabil e gandita prost ca mai toate lucrurile importante...

off topic: auzisem ieri in maxi taxi la radio ca Ministerul Educatiei vrea sa bage manuale electronice... Si sunt unele (multe chiar) scoli si grainite in care toaleta e in curte si igiena e spre zero... dar lor le arde de manuale electronice, ca deh...ce conteaza sa ai la indemana in scoli niste masuri de igiena?!
Asta inseamna ca se fac lucrurile fara cap. Nici la noi nu sunt cititoare de card. Nu stiu ei ca toaleta e in fundul curtii pentru ca nici nu calca pe acolo. Plus ca se fac si afaceri cu aceste manuale, ma gandesc.
Ei oricum sunt rupti total de situatia din tara, ca toti oamenii cu bani, care sunt la conducere si nu au nici cel mai mic interes pentru ridicarea tarii.

Last edited by aubergine; 29.10.2014 at 12:07:04.
Reply With Quote
Răspunde