Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2011, 19:51:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa ca fa pace cu taica-tu,mancati frumos cartofi prajiti impreuna si nu te da mai pios si mai incercat decat el caci nu stii ce spui...
Frumoasa dojenire..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2011, 19:51:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Stai asa. Eu nu ma mandresc cu asa ceva. Eu incerc sa ma tin de ce se zicea in Pelerinul roman inelgatura cu postul cum se tine. In nici un caz sa ma mandresc. Si am mai tinut post asa pe cel de Craciun tot asa mai aspru lam tinut.
dar atunci ai facut-o cu ascultare?
eu nu inteleg de ce ne intrebi pe noi si nu pe duhovnic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.03.2011, 04:43:41
just_inn33's Avatar
just_inn33 just_inn33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Investim în vise...

Dragul nostru "Darkanian", ce vârstă ai, dacă nu te superi? Întreb pentru că este un lucru esențial (cel puțin pentru mine), în cazul în care vrei să primești un răspuns adecvat. Sărind peste informația pe care nu o avem, încerc sa adaug și eu un simplu și personal punct de vedere referitor la problema ridicată de tine. Nu trebuie să-l iei de bun, ci doar să te inspiri din el (dacă vrei), ca și din toate celelalte p.d.v. ale prietenilor forumiști.

Vrei să postești așa cum ne-ai spus? Se poate!!!
- postul este un exercițiu al voinței și dacă tu VREI să postești așa cum ți-ai propus, vei reuși, iar mulțumirea ta va fi pe măsură;
- tatăl tău postește, dar nu ca tine ("cum ar trebui")? Nu contează! Postește si el, ferice de o familie ca a voastră, în care Hristos încă Își mai găsește locul!
- postești așa pentru că ți-ai autoimpus sau vrei să respecți o regulă? Că dacă vorbim de reguli...s-ar putea să cădem foarte ușor sub incidența "vai"-ului rostit de Mântuitorul și vom strecura țânțarul, dar vom înghiți cămila;
- ești debusolat pentru că nu ești încurajat de cei din jur în alegerile tale? Nici nu știu dacă vei fi vreodată! Dar nici asta NU CONTEAZĂ! Fii TU însuți, același mereu, puternic, hotărât, responsabil, voios și optimist, dar nu uita că personalitatea se mai poate "ajusta" și din mers;
- duhovnicul joacă un rol important în viața fiecărui creștin autentic. Ai unul? Dacă da, mă mir să nu-ți fi răspuns deja la problema ta. Nu te întreb dacă i-ai cerut părerea, pentru că la duhovnic mergi să mărturisești toate păcatele săvârșite, nu să-i ceri voie să postești. Sunt convins, însă, că el este cel mai în măsură să te îndrume, având în vedere că te cunoaște mai bine decât părinții tăi (cel puțin teoretic);
- există și o doamnă Florea Georgeta care vorbește cu "îngerul"? Sincer, nu am auzit de ea dar, dacă mai și scrie, e grav!
- ți-ai dori să fii lăsat să postești așa cum ai început sau ai vrea ca și părinții tăi să postească la fel ca tine? E important, pentru că dilema ta nu-mi pare a se rezuma doar la zilele cu post aspru;
- îți par cunoscute cuvintele: "...sau poruncile duhovnicilor lor n-au păzit..."? E o frântură dintr-o rugăciune de dezlegare, rostită de arhiereu sau de către preot, cu precădere în Postul Mare sau la nevoie. Ai primit "porunca" să postești așa? Mă îndoiesc. Știi, canoanele se aplică diferențiat credincioșilor, în funcție de gen, vârstă, pregătire intelectuală, stare civilă și materială, "capacitate" morală... Preotul te îndrumă, tu hotărăști până la urmă. Și, dacă hotărârea ta coincide cu sfatul lui, e ideal;
- crezi că și eu mă număr printre cei care te îndeamnă să mănânci cartofi prăjiți cu tatăl tău? Nu! Dimpotrivă, te admir pentru dragoste și curaj; pentru dragostea față de Dumnezeu și pentru curajul de fi TU;
- fără să o cunosc pe Doamna Florea Georgeta "bioenergeta", mi-o inchipui ca pe o Hellen White "reloaded";
- răspunsul la orice întrebare legată de post se regăsește în Apostolul și Evanghelia ce s-au citit Duminică, de lăsatul secului de brânză;
- mica ta problemă va fi, de fapt, un mare răspuns, dacă vei reuși să duci pînă la capăt această strădanie de a fi bineplăcut lui Dumnezeu în felul tău;
- dilema cu postul și situația familială este doar începutul... Multe încercări ale credinței vor veni peste tine, multe ispite vei avea și mari vor fi dilemele tale în decursul anilor! Liniștea o vei găsi în rugăciune și în oameni asemenea ție. Însă cu ceilalți care nu sunt la fel ca tine ce vei face?

Mai ai răbdare să citești câteva rânduri?

Am avut un coleg în seminar care era al doilea pe clasă (eu vorbesc acum de timpurile în care competiția între elevi nu devenise încă ceva desuet). Învăța extraordinar de bine. Un tip foarte ordonat, respectuos și de pus la rană. Peste toate acestea avea o mare calitate: era un om de cuvânt. Se trăgea dintr-o familie de militari de carieră. Părinții și fratele lui geamăn - toți în domeniu: mama maior, tatăl colonel, iar fratele intrase la Liceul Militar când el a intrat la Seminarul Teologic. Și-a dorit atât de mult să dea la seminar încât a ignorat rugămințile, sfaturile, apoi presiunile familiei care îl îndrumau către o carieră militară. A început seminarul cu o poftă nemaiîntâlnită. Cu educația cazonă pe care o primise din familie ne-a uimit pe toți. Dacă utrenia din zilele de rând începea la 6 dimineața, el la 5 jumătate era în curtea bisericii (un simplu exemplu), dacă spunea ceva era literă de lege pentru el, își respecta cu exigență cuvântul dat. Cu toții l-am îndrăgit, fără excepție. După 3 ani, brusc, s-a schimbat total. Nu cred că motivul schimbării lui s-a consumat într-o singură zi, ci cu siguranță smintirea sa a fost rezultatul întregii perioade petrecute la seminar. A devenit de nerecunoscut în limbaj, în comportament, în atitudinea față de Biserică, în general. Celelalte calități și le-a păstrat intacte. Toți cei 5 ani de liceu am fost colegi de bancă. La sfârșit, eu am dat mai departe la Teologie, el la Drept. Am rămas prieteni. Eu am ajuns preot, el ofițer în trupele de intervenție DIAS. Au trecut ani după angajarea noastră în "câmpul muncii". Tot prieteni am rămas, doar că ne-am schimbat înfățișările și profilul de activitate: eu pe la pomeniri, el pe la descinderi. Într-o bună zi, ieșeam din curtea bisericii cu epitropul, un moș bătrân și simpatic. O dubă a S.P.I.R. oprește lângă noi, din ea coboară cinci mascați. Unul fără cagulă, ras în cap și cu un scorpion tatuat pe ceafă, vine direct spre mine și mă îmbrățișează. Colegul meu de bancă...!!! Nu ne văzuserăm de 7 ani! Moșul s-a blocat și fără intenție, dar cu surprindere, se uita la el. Deodată, îi strigă colegul meu: "Ce-i, tataie? Ce te uiți așa? Ți s-a făcut de înmormântare? Zi, că te rezolv imediat! Iete, popa-i aici cu noi și te duce și la groapă!" Inutil să mai spun ce a urmat... Comicul de situație nu este doar o categorie estetică în literatură sau o interpretare scenică!
De ce ți-am spus toate acestea? Mai întâi de toate ca să te destind puțin ("Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii..."). Apoi ca să îți semnalez existența în jurul tău și a altor oameni, total diferiți de tine (sunt 9 fericiri - tot atâtea categorii de oameni care vor împărți Raiul). Mai apoi ca să îți aduc aminte că Dumnezeu nu gândește ca noi ("...nu tot cel ce-Mi zice Mie: Doamne, Doamne! va intra în împărăția cerurilor..."). Și/Dar nu în ultimul rând să te felicit din inimă pentru ceea ce faci și să te încurajez dezinteresat să rămâi TU.
Poate multe din cele spuse de mine îți pot părea paradoxuri. Doar par, nu sunt. Până la urmă, citești ce vezi, crezi ce vrei și faci cum crezi!




Cu respect, Constantin
__________________
"Sunt cu ceara picurate
Filele-n bucoavna mea,
Dar cetesc cum pot in ea..."

Last edited by just_inn33; 08.03.2011 at 04:56:44.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.03.2011, 07:10:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Stai asa. Eu nu ma mandresc cu asa ceva. Eu incerc sa ma tin de ce se zicea in Pelerinul roman inelgatura cu postul cum se tine. In nici un caz sa ma mandresc. Si am mai tinut post asa pe cel de Craciun tot asa mai aspru lam tinut.
Am inteles...initial am crezut altceva...in fine,multe se inteleg gresit aici,pe forum.
In legatura cu mica ta problema,e bine sa intrebi pe cineva in masura,spre a urmari sa nu-ti mahnesti nici tatal prin neascultare.
In rest, post binecuvantat sa ai impreuna cu familia ta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.03.2011, 16:37:21
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Draga Darkanian, e bine ca vrei sa postesti si doresti sa faci acest lucru asa cum trebuie.
Dumnezeu sa-ti ajute!

Problema ta e delicata ...
Si-mi pare rau ca ai primit si cateva raspunsuri nepotrivite, dure.

E adevarat ca trebuie sa ne ascultam parintii.
Insa, din relatarile tale, si mie mi se pare dubioasa aceasta doamna (de care eu n-am auzit pana acum) ale carui sfaturi le urmeaza tatal tau cu sfintenie.

In aceasta situatie e necesar sfatul unui parinte.
Trebuie cantarite bine lucrurile, un parinte duhovnic te va ajuta sa gasesti o cale de mijloc asa incat sa nu superi nici pe tatal tau (si sa-l invartosezi mai rau), dar si tu sa fii linistit.

Asadar, singurul meu sfat este acela sa mergi la preotul duhovnic (sau sa-l cauti daca nu ai unul) si sa-l intrebi cum e bine sa procedezi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.03.2011, 16:57:26
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Daca voia Lui Dumnezeu este sa imi ascult parinti si sa nu tin un post aspru, atunci am sa merg asa.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.03.2011, 17:26:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Darkanian, avem exemple si la unii sfinti, cand din dorinta de a se odihni mai putin, au slabit si nu au intarit firea omeneasca. Nu se supara Dumnezeu daca nu-i daruiesti un post aspru, se intristeaza daca uiti de El. Eu zic sa te rogi mai mult si poate ca rod al rugaciunii, va veni si ziua cand vei putea sa postesti fara a-ti slabi firea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2011, 18:15:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Problema mea este legata de post. Parinti mei postesc si eu dar altfel. De exemplu: astazi luni 7 martie si maine normal se tine un post mai aspru... mancare seara doar asa putin niste paine si apa. Tatal meu face cartofi prajiti si iam spus ca si eu mam hotarat sa tin post ( normal eu vroiam sa il tin in secret si am zis ca este mai bine daca ii zic ).. iar el mia zis ca bravo si ca sa mananc cartofi prajiti cu el.. Eu iam zis in schimb ca astazi si maine se tine mai aspru iar dezlegare la ulei este sambata si duminica. El a zis ca asta este o prostie, cine a zis acest lucru nu este intreg la minte, ca Dumnezeu a zis ca nu trebuie sa postim sa picam jos din picioare, ci sa postim pentru sanatatea noastra. Eu stiam ca postim pentru sanatatea noastra ( aici este adevarat ) , postim pentru infranare, postim pentru credinta pe care o avem mica acolo. Apoi a inceput sa imi zica ca de aici incepe sa apara bolile , ca ei o sa se chinuiasca cu mine pan spitale etc. Aici este adevarat ca ei se chinuiesc cu mine daca ma imbolnavesc, dar asa scrie ca Postul acesta este mai aspru, dezlegare la ulei sambata si duminica, se mananca asa cat sa nu ne saturam. Pur si simplu sunt intr-o dilma aici. Sa postesc asa cum postesc ei, sau sa postesc asa cum scrie ca este cu acest post. Nu inteleg deloc. Eu vreau sa tin un post asa cum trebuie,, nici cu fel si fel de mancaruri cu maioneza, pateuri vegetale, care eu asa le vad mai mult ar fi fariseisme.
Sunt total ametit cu acest lucru. Nu stiu deloc ce sa fac, cum sa fac cu acest post. Si vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva un sfat ceva. La mine este problema ca tata citeste din ce zice Doamna Florea Georgeta , femeia care zice ca vorbeste cu ingerul si ia dat multe lucruri care sa le scrie in carti. Si eu nu cred in aceste lucru, descantecele , zodiile , nu are ce cauta in religie. Infine. Ajutati cu un sfat ceva ! Eu am prins o frica de tata, incat cand incerc sa citesc o carte religioasa , de exemplu citesc mult din Pelerinul Roman ca imi pare o carte foarte buna, ma ascund, si nu numai o carte religioasa, ci si o carte normala. Ca odata citeam Mataniile de Florence F. Braclay si cand ma vazut mia zis sa nu mai citesc prostii destea ci sa citesc ce cartile acelei femei. Si eu nu vreau deloc ca vad in acele lucruri neadevarate. Sunt multe de zis. Merg foarte greu acum in relatia familiara, oricat am incercat sa le ii zic lu tata despre acele lucruri nu ma crede , el o tine pe a lui ca asa zice aceea femei. Doar pe mama ce am reusit so mai luminez. ca am vorbit odata cu ea si iam zis despre acele lucruri din cartile femeiei aceleia. si a inceput ca nici ea sa nu mai creada ci sa se indoiasca de ce scrie acolo.
Darkanian, problema se poate rezolva cu intelepciune. In cartea ,,Dai vointa, iei putere , scrisa de Nicodim Mandita este scris modul cum se posteste in fiecare post. Arata-i pur si simplu ce scrie acolo. Scrie asa cum stii si tu, adica in Postul Mare si in postul Adormirii Maicii Domnului se mananca fara ulei de luni pana vineri inclusiv. Se poate gati mancare de post fara ulei cata vrei: pilaf de legume, fasole iahnie (tot cu legume pasate), ciorba, ciuperci fripte, cartofi copti, salata de cruditati. Se mai pot consuma nuci, alune, fructe, sucuri de legume si de fructe etc. Eu ma mai rasfat si cu asa ceva.

Cu putina vointa se poate. Eu nu ma cert cu nimeni in familie pentru asa ceva. Gatesc fara ulei (de luni pana vineri inclusiv), iar cine vrea isi pune si ulei. Trebuie sa prepar singura hrana pentru intreaga familie, dar si osteneala e necesara. Incerc sa tin seama de puterile mele, sa fiu atenta si la ispite, caci daca pune stapanire demonul maniei pe sufletul nostru, se duc roadele postului.

Cartofii prajiti ne incarca de toxine oricand i-am manca. Bine e sa profitam de perioada postului si sa mancam hrana sanatoasa. Zaharul sa-l inlocuim cu miere. Sa ne curatam si sufletul de pacate prin pocainta si sa ne curatam si trupul de toxine prin evitarea prajelilor. Mai ramane problema cantitatii de hrana. Aici, dupa vointa si putinta fiecaruia. In functie de varsta, de starea sanatatii, de vointa, de sfatul duhovnicului, de munca pe care o prestam, putem alege sa consumam hrana necesara, fara a ne imbuiba cu mancare cu ulei sau fara ulei.

Last edited by antoniap; 08.03.2011 at 18:18:51.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2011, 19:58:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lecturi filocalice la vreme de post: Sf. Ioan Scararul – Despre pantecele atotlaudat si tiran
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Problema de suflet...mica? jalina Generalitati 39 04.12.2012 17:09:22
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 14:01:11
o mica problema danutzek83 Din Noul Testament 102 24.11.2010 14:38:58
Buturuga mica andreicozia Generalitati 2 18.09.2009 23:47:10
o mica alinare mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.09.2008 15:43:13