Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1031  
Vechi 23.01.2013, 18:49:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Rebecca, linistiti-va!...
Singura mea sabie e o sabioara de hartie pe care i-am confectionat-o fiicei mele cand ne jucam de-a hotii si vardistii. Fiti linistita, sunt eu insumi un top de hartie (si cerneala) precum poate ati sesizat deja.

Dava voiti sa sprijiniti BOR, faceti ca toata lumea cuvioasa: roadele Duhului. Le stiti prea bine... Scrie pe-acolo pe unde cititi.

Apropos, nu mai dati cu citate ca si cum ati roti spade si bate pe deasupra capului. Ca, fiind grele, citatele astea se poate sa va cada in cap!
  #1032  
Vechi 23.01.2013, 22:19:58
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
,,Ortodoxia nu este doar un fel de organizație pur pământească care este condusă de patriarhi, episcopi și preoți care dețin slujirea în Biserica care se numește în mod oficial ,,Ortodoxă”. Ortodoxia este ,,Trupul lui Hristos” mistic, al cărui Cap este Însuși Hristos (potrivit Efeseni 1, 22-23, Coloseni 1, 18 și 24 și următoarele), și în alcătuirea sa intră nu numai preoți, ci toți cei care cred cu adevărat în Hristos, care au intrat pe o cale legiuită prin sfântul botez în Biserica pe care El a întemeiat-o, cei care trăiesc pe pământ și cei care au murit în credință și evlavie”

De citit aici , cu rabadare :
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...iva-nr-19.html
Slava Domnului pentru luminare cu postarea aceasta!!! pe mine una ma intristeaza rau de tot sa vad cum e lovita credinta noastra, cu ostentatie si viclenie!! foarte clara delimitarea ce-o aratati cu Biserica in politica!! Minunata elocventa!
Faceti ceva si pentru Alin, incercati sa vorbiti cu el, voi aveti o buna inraurire asupra lui si poate-l convingeti ca nu e bine ce crede (ce face).... mai ales atacurile verbale din tot mai desele lui postari ca aceasta
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=201
il rog pe cu ocazia asta si pe Cezar sa incerce, pentru ca e pacat ce se intampla!! poate el chiar nu vede/ intelege ca .....Ceea ce se intamplă astăzi in viata noastră bisericească este foarte grav, nu este lucru lipsit de importantă. Nu trebuie să trecem indiferenti pe langă problemele cu care se confruntă Biserica noastră. Sfintii Părinti asa ne invată, că atunci cand credinta ne este primejduită, porunca Domnului este să nu păstrăm tăcerea si nimeni nu este indreptătit să zică dar, ce, eu sunt prea mic, cine sunt eu să mă amestec in problemele Bisericii" Nu, dragii mei, Sfintii Părinti ne invată că dacă noi vom rămane nepăsători si vom tăcea, pietrele vor striga.
Doamne ajuta!! am sperante ca voi citi candva in postarile lui cu totul alte cuvinte, inspirate de un alt Duh! ca voi respira cu inima usoara vazand ca si-a revenit!
  #1033  
Vechi 23.01.2013, 23:32:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Georgiana , mai buna-i o rugaciune , o rugaciune pentru noi toti !

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Slava Domnului pentru luminare cu postarea aceasta!!! pe mine una ma intristeaza rau de tot sa vad cum e lovita credinta noastra, cu ostentatie si viclenie!! foarte clara delimitarea ce-o aratati cu Biserica in politica!! Minunata elocventa!
Faceti ceva si pentru Alin, incercati sa vorbiti cu el, voi aveti o buna inraurire asupra lui si poate-l convingeti ca nu e bine ce crede (ce face).... mai ales atacurile verbale din tot mai desele lui postari ca aceasta
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=201
il rog pe cu ocazia asta si pe Cezar sa incerce, pentru ca e pacat ce se intampla!! poate el chiar nu vede/ intelege ca .....Ceea ce se intamplă astăzi in viata noastră bisericească este foarte grav, nu este lucru lipsit de importantă. Nu trebuie să trecem indiferenti pe langă problemele cu care se confruntă Biserica noastră. Sfintii Părinti asa ne invată, că atunci cand credinta ne este primejduită, porunca Domnului este să nu păstrăm tăcerea si nimeni nu este indreptătit să zică dar, ce, eu sunt prea mic, cine sunt eu să mă amestec in problemele Bisericii" Nu, dragii mei, Sfintii Părinti ne invată că dacă noi vom rămane nepăsători si vom tăcea, pietrele vor striga.
Doamne ajuta!! am sperante ca voi citi candva in postarile lui cu totul alte cuvinte, inspirate de un alt Duh! ca voi respira cu inima usoara vazand ca si-a revenit!
RUGĂCIUNEA PĂRINTELUI ARSENIE BOCA

Doamne Iisuse Hristoase,
ajută-mi ca astăzi toată ziua
să am grijă să mă lepăd
de mine însumi,
că cine știe din ce nimicuri
mare vrajbă am să fac,
și astfel, ținând la mine,
Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase
ajută-mi ca rugăciunea
Prea Sfânt Numelui Tău
să-mi lucreze în minte mai repede decât fugarul pe cer,
ca nici umbra gândurilor rele
să nu mă întunece,
că iată mint în tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii în taină
între oameni, ai milă de noi:
Că umblăm împiedicându-ne
prin întuneric,
patimile ne-au pus tină
pe ochiul minții,
uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind
inimile noastre
și toate împreună au făcut temnița
în care Te ținem:
Bolnav, Flămând și fără haină.
Și așa risipim în deșertăciuni
zilele noastre,
umiliți și dosădiți până la pământ.

Doamne, Cela ce vii în taină
între oameni, ai milă de noi:
Vino și Te sălășluiește întru noi, împreună cu
Tatăl și cu Duhul,
precum ai zis
că Duhul Tău Cel Sfânt
Se roagă pentru noi
cu suspine negrăite, când graiul
și mintea noastră
rămân pe jos neputincioase.

Doamne, Cela ce vii în taină
între oameni, ai milă de noi:
Că nu ne dăm seama
ce nedesăvârșiți suntem,
cât ești de aproape
de sufletele noastre
și cât Te depărtăm
prin minciunile noastre.
Ci luminează lumina Ta peste noi
ca să vedem lumea prin ochii Tăi,
să trăim în veac prin viața Ta,
Lumina și Bucuria noastră,

Slavă Ție! Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1034  
Vechi 24.01.2013, 02:35:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Rebecca, dezbaterea privind BOR s-a purtat si se poarta pe multe topicuri, ca subiect principal sau secundar, iar parerile sunt impartite.
Atat eu cat si Cristiboss am amintit uneori anumite aspecte care tin de domeniul evidentei si nu mai sunt un secret pentru nimeni: exista si nereguli si practici lumesti evidente in BOR, pe care credinciosii le semnalizeaza mai prompt sau mai tardiv, mai bine sau mai stangaci, cum poate fiecare.
Accentul meu nu a fost insa pe o critica a BOR. Nu sunt in masura sa o fac.
Insa am aratat mereu ca ma indoiesc de foloasele amestecarii BOR in politica si ca preferinta mea se indreapta nu catre luarea de masuri secularizate in Biserica. Dimpotriva, asteptarea mea e catre intensificarea vietii de credinta. Iar aceasta, vadit lucru, nu prea se intampla concret, pretutindeni. Multe abateri si rataciri se petrec, iar noi o stim cu totii din variate surse. Si mari duhovnici deplang si ei, in public, scaderea vietii de credinta pe la noi...

Citatele din Parinti, minunate ca intotdeauna, trec din pacate prin realitatea pestrita a practicilor zilei. Care adeseori nu e tocmai in duh patristic, ci de-a dreptul lumesc.
Cu totii avem demonstratii numeroase, sub ochii tuturor, ale unor greseli si abuzuri strigatoare la Cer savarsite in BOR si in ierarhie, la varf.

Si totusi nu ne ocupam prioritar cu treaba asta! Nu suntem carcotasi si cartitori... Doar am amintit, ca sa nu se creada ca dormim si ne indopam cu citate sfinte iar altceva nu facem.
Poate in fundul muntelui ar fi altfel... Dar aici in oras, in lume, nu putem trai fara a spune, macar, ce vedem ca se petrece sub ochii nostri, ai tuturor. Spunem o vorba, dam un semn acolo si NU insistam.

Noi nu facem o campanie anti-BOR, fereasca Sfantul! Ci dimpotriva, punem rugaciune alaturi de ceilelati credinciosi, pentru buna pastorire din ierarhia BOR.
Cred ca ar fi o mare greseala sa identificam greselile omenesti ale preotilor, monahilor si mirenilor cu BOR. Iisus Hristos este BOR; noi, enoriasii suntem parti mici ale BOR, iar greselile mele sunt doar ale mele, nu ale Bisericii. Biserica nu are pata si nu va avea in veci.

Cezar, spune-mi te rog, cine exprima o idee mai precis si mai frumos decat un sfant? De ce sa nu dam citate? Ele au darul sa ne atinga mai direct si pe termen mai indelungat, decat daca am folosi doar cuvintele noastre, mai mult sau mai putin mestesugite. Iar cuvintele din Sfanta Scriptura ne fac sa ne impartasim cu Domnul.

Si iti dau dreptate, nimeni nu face campanie impotriva Bisericii. Chiar dimpotriva!
  #1035  
Vechi 24.01.2013, 03:33:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Monumentale perle ale noii dogmatici

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iisus Hristos este BOR
Vedeti, de-asta iau eu uneori hotararea (care dureaza din fericire doar cateva clipe) sa ma retrag in fundul unei pesteri si sa urlu acolo ca un lup sau poate pur si simplu sa ma ofer hrana pentru licurici...
Cand vad afirmatii ca aceasta si ca altele asemenea lor... imi vine sa ... sa ce? Sa nimic.
Doamne ajuta!
  #1036  
Vechi 24.01.2013, 12:29:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Slava Domnului pentru luminare cu postarea aceasta!!! pe mine una ma intristeaza rau de tot sa vad cum e lovita credinta noastra, cu ostentatie si viclenie!!
Credinta cipofoba poate fi lovita cu toata ostentatia si fara ezitare, nu e pacat, ba dimpotriva.


Citat:
poate el chiar nu vede/ intelege ca .....Ceea ce se intamplă astăzi in viata noastră bisericească este foarte grav, nu este lucru lipsit de importantă. Nu trebuie să trecem indiferenti pe langă problemele cu care se confruntă Biserica noastră. Sfintii Părinti asa ne invată, că atunci cand credinta ne este primejduită, porunca Domnului este să nu păstrăm tăcerea si nimeni nu este indreptătit să zică dar, ce, eu sunt prea mic, cine sunt eu să mă amestec in problemele Bisericii"
Ai dreptate, vezi suntem de acord intr-o privinta, de asta si trebuie facut ce ziceam mai sus, ratacirea cipofoba sa fie data pe fatza cu toate minciunile si vicleniile ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2013 at 12:35:32.
  #1037  
Vechi 24.01.2013, 12:37:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Apropo de politica! In aprilie 2007 Parlamentul Romaniei l-a suspendat pe presedintele tarii, provocand o serie intreaga de opinii pro si contra. A fost un fapt cat se poate de controversabil intr-o „democratie”! Biserica a fost chemata si ea sa-si spuna un punct de vedere si, iata ce a fost de precizat: cauzele acestei „galcevi a inteleptilor cu lumea” nu trebuiesc cautate numaidecat in imediatul lumii politice de atunci si de astazi! Ar trebui sa ne intoarcem la anul 1789 cand, prin Revolutia Franceza, s-au pus bazele unui sistem politic fara de Dumnezeu. Trebuie s-o spunem foarte clar: nu Dumnezeu a conceput „democratia”, Dumnezeu a instaurat „teocratia”, iar Sfanta Scriptura a Vechiului Testament ne arata ce fel si cum anume erau randuiti „conducatorii” poporului Sau si, mai ales, dupa care „Constitutie”: erau alesi de Dumnezeu si randuiti de Acesta cu ungere sfanta, iar nu cu „mandat de serviciu” pe patru sau cinci ani. Punand pe „om” in centrul lumii, iar nu pe Dumnezeu — Stapanul ei, oamenii L-au izgonit pe Acesta din viata publica, inlocuind sistemul teocratic cu cel democratic, construit de oameni, pentru oameni si, de cele mai multe ori, cu oameni care au prea putin de-a face cu Dumnezeu. Unde a fost Dumnezeu in toata acea tulburare? Acolo unde L-au izgonit si L-au marginalizat oamenii: in sufletele unora care au inteles demult ca Dumnezeu nu mai poate avea prea mult de-a face cu acest sistem politic neteocratic.

Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...rte-ale-lumii/ )
Fara suparare, dar si sistemele asa zis teocratice au fost la fel de abuzive cu omul de rand ca si "democractia" moderna daca nu chiar mai mult uneori.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1038  
Vechi 24.01.2013, 13:22:23
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
RUGĂCIUNEA PĂRINTELUI ARSENIE BOCA

Doamne Iisuse Hristoase,
ajută-mi ca astăzi toată ziua
să am grijă să mă lepăd
de mine însumi,
că cine știe din ce nimicuri
mare vrajbă am să fac,
și astfel, ținând la mine,
Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase
ajută-mi ca rugăciunea
Prea Sfânt Numelui Tău
să-mi lucreze în minte mai repede decât fugarul pe cer,
ca nici umbra gândurilor rele
să nu mă întunece,
că iată mint în tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii în taină
între oameni, ai milă de noi:
Că umblăm împiedicându-ne
prin întuneric,
patimile ne-au pus tină
pe ochiul minții,
uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind
inimile noastre
și toate împreună au făcut temnița
în care Te ținem:
Bolnav, Flămând și fără haină.
Și așa risipim în deșertăciuni
zilele noastre,
umiliți și dosădiți până la pământ.

Doamne, Cela ce vii în taină
între oameni, ai milă de noi:
Vino și Te sălășluiește întru noi, împreună cu
Tatăl și cu Duhul,
precum ai zis
că Duhul Tău Cel Sfânt
Se roagă pentru noi
cu suspine negrăite, când graiul
și mintea noastră
rămân pe jos neputincioase.

Doamne, Cela ce vii în taină
între oameni, ai milă de noi:
Că nu ne dăm seama
ce nedesăvârșiți suntem,
cât ești de aproape
de sufletele noastre
și cât Te depărtăm
prin minciunile noastre.
Ci luminează lumina Ta peste noi
ca să vedem lumea prin ochii Tăi,
să trăim în veac prin viața Ta,
Lumina și Bucuria noastră,

Slavă Ție! Amin.
s-ar părea că Părintele avea dreptate....„Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veți cădea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu vă fie frică pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarașul de drum al fiecaruia, de la naștere pana la moarte. Imi pare rau ca sunteți cei de pe urmă. Vă vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul! Trebuie sa ne intarim spiritualiceste, ca altfel viata noastră este moarta, chiar daca ne merge numele ca traim. Luați exemplu de la Stefan cel Mare, care cu o mână de oameni întariți spiritualiceste, ținea pe tătari la Nistru si pe turci la Dunăre”.

îți răspund cu o altă Rugăciune:

O, Maică Sfântă a vieții mele, spre tine ochii mei privesc
Și dintr-a lumii valuri grele, pe tine Maică, Te zăresc.
Ajutor, Maică Fecioară,
Ajutor, dă-mi ajutor!
Sunt robul tău care te roagă,
Maică Fecioară,
Ajutor, dă-mi ajutor!
Între necazuri neîncetate, în chin și patimi eu mă frâng,
Rănit de patimi și păcate, privesc cu dor la Cer și plâng.
În Cer m-așteaplă Sfinții îngeri, m'-așteaptă Ceata Drepților.
Iar eu pe valea cea cu plângeri petrec străin și călător
În Cer un Tată Bun mă cheamă. în Cer e Dulcele lisus, În Cer ești Tu, iubită Mamă, deci locul meu e-n Ceruri, Sus.
Primejdii multe mă-'mpresoară, ispitele mă strâmtoresc,
Tu ești nădejdea mea, Fecioară: spre tine ochii mei privesc!
Din zori de zi și până-n noapte, trăind mereu te voi chema.
Nu mă lăsa Maică Fecioară, nădejdea mea. Nu mă lăsa!!
  #1039  
Vechi 24.01.2013, 13:28:12
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Credinta cipofoba poate fi lovita cu toata ostentatia si fara ezitare, nu e pacat, ba dimpotriva.




Ai dreptate, vezi suntem de acord intr-o privinta, de asta si trebuie facut ce ziceam mai sus, ratacirea cipofoba sa fie data pe fatza cu toate minciunile si vicleniile ei.
râzi a pagubă (și măcar de-ar fi numai paguba ta proprie și personală, dar din reaua-voință a unora ca tine iată soarta țării)

ești înfierat în cugetul tău! ferească Dumnezeu de oameni ca tine... parcă ai fi politician: vorbești de pace, de iubire de semeni, dar arăți armele și în același timp fluturi sloganuri că toți suntem egali din naștere!
  #1040  
Vechi 24.01.2013, 14:34:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara suparare, dar si sistemele asa zis teocratice au fost la fel de abuzive cu omul de rand ca si "democractia" moderna daca nu chiar mai mult uneori.
Pai or fi abuzive sistemele teocratice care gandesc in genul "Hristos este ...noi!" Cand un sistem Il vede pe Domnul identificat cu insusi sistemul, cand un sistem teocratic a uitat ca omul e om iar Domnul e Dumnezeu... o fi inca si mai rau decat in democratie. Se stie.

Dar nu despre aceasta vorbeste acolo Episcopul. Ci despre Biserica, de care noi suntem straini, ca sisteme politice. Si fata de care ne facem de cap in chip si fel.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11