Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.05.2011, 16:45:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Apropos! Mi-am scos optiunea de a afisa religia pentru a nu "jigni" persoane sensibile..

Si daca poti sa-mi spui.. cu ce m-ar putea interesa pe mine daca o prietena se manuieste sau nu atata timp cat e un om bun si nu-mi greseste mie sau celorlalti cu nimic ?
Pe mine ma intereseaza. Vreau ca prietenii mei sa se mantuiasca.
Acum am o noua cunostinta care-mi este draga si ma doare ca este iehovista. Ma rog pt ea sa ajunga ortodoxa.
Poate o pomeniti si voi in rugaciuni: Pamela.
  #32  
Vechi 07.05.2011, 16:53:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nu, nu s-au lepadat de Hristos, atata timp cat au facut faptele lui Hristos si credeau sincer in Domnul Hristos. O sa ai o surpriza placuta, draga anna, cand vei ajunge in Rai! Eu o sa ma bucur vazandu-te, dar din alta parte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ai citit postarile lui glykys despre bunica ei? Glykys a rugat forumistii pt citirea Psaltirii, pomeniri la Sf. Liturghie, rugaciuni pt bunica ei.. Si a treia zi de la Inviere, bunica ei i-a aparut in vis si i-a spus CAT DE GREU SE AJUNGE IN RAI! I-a spus ca daca nu mijlocea pt ea Sf. Paraschiva (pt care avea mare evlavie) nu ar fi ajuns acolo! Si i-a mai spus lui Glykys ca din neamul lor crestin ortodox practicant, doar doua persoane se mai afla acolo! (cuvintele mele difera poate de postarea ei pt ca mi-a povestit cu mai multe detalii).

Sper ca Glykys nu se supara pe mine ca folosesc acest exemplu din viata ei. Pe mine m-a impresionat mult, am citit de multe ori postarile ei despre bunica.

Ceea ce spune ea se potriveste cu marturii pe care le-am citit in alte parti.
Pe scurt: mantuirea este dificila. Nu se produce "accidental", ca sa zic asa. Necesita dorinta arzatoare, credinta si efort. Si evident, ramanerea in dreapta credinta!
  #33  
Vechi 07.05.2011, 16:56:18
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ai citit postarile lui glykys despre bunica ei? Glykys a rugat forumistii pt citirea Psaltirii, pomeniri la Sf. Liturghie, rugaciuni pt bunica ei.. Si a treia zi de la Inviere, bunica ei i-a aparut in vis si i-a spus CAT DE GREU SE AJUNGE IN RAI! I-a spus ca daca nu mijlocea pt ea Sf. Paraschiva (pt care avea mare evlavie) nu ar fi ajuns acolo! Si i-a mai spus lui Glykys ca din neamul lor crestin ortodox practicant, doar doua persoane se mai afla acolo! (cuvintele mele difera poate de postarea ei pt ca mi-a povestit cu mai multe detalii).

Sper ca Glykys nu se supara pe mine ca folosesc acest exemplu din viata ei. Pe mine m-a impresionat mult, am citit de multe ori postarile ei despre bunica.

Ceea ce spune ea se potriveste cu marturii pe care le-am citit in alte parti.
Pe scurt: mantuirea este dificila. Nu se produce "accidental", ca sa zic asa. Necesita dorinta arzatoare, credinta si efort. Si evident, ramanerea in dreapta credinta!

Asa este, dar eu cred ca tu vei avea o surpriza placuta. Asa simt eu.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #34  
Vechi 07.05.2011, 17:01:16
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Incep prin cuvintele Parintelui Cleopa , Dumnezeu sa-l odihneasca in imparatia Sa , care spunea :"Multumim Maicii Domnului ca suntem ortodocsi ! Si sa ne ajute Preasfanta sa sa ramanem ortodocsi pana la capat! ". Staruinta in ORTODOXIE , adica in modul autentic de viata , si staruinta in adevarul care slobozeste si mantuieste , nu este egoism , fanatism sau dispret fata de alta credinta , precum dau de inteles unii binevoitori si mari iubitori , iertatori , impaciuitori , si alte cele de pe acest forum pur ORTODOX . Ci aceasta exprima dimensiunea universala , dragostea si filantropia Bisericii Ortodoxe . De asemenea ea constituie si ultima posibilitate pe care o ofera pentru o schimbare duhovniceasca radicala a Occidentului , dar si pentru o slobozire a Orientului din robia mincinosilor dumnezei .Indiferent ce cred si propovaduiesc catolicii si fractiunile sectare desprinse din ei , Biserica este una , cea Ortodoxa , pentru ca ea sta strans unita cu Capul ei , care este Iisus Hristos ! Incercarile de unire cu papistasii nu vor avea sorti de izbanda in vecii vecilor , atata timp cat in Apus nu se va reveni la Traditia Sfintilor Parinti . Iata cat de clar ne spune Parintele Staniloae :"Daca crestinismul apusean vrea sa renasca si sa-si recastige puterea pierduta acasa la el , trebuie sa se identifice complet cu ORTODOXIA , nu sa caute sa toarne si la noi apa oaselor lui imbatranite ! " Viata religioasa din confesiunile vestice este pe moarte .Tot regretatul Staniloae accentua :"...falsitatea celor care cu insinuari vulpesti , confunda voit Legea Veche cu Adevarul dreptei-credinte , al Revelatiei ultime ( in afara careia nimic altceva nu mai avem a astepta ) , ocolind un lucru simplu , dar esential : A FI ORTODOX INSEAMNA ESENTIALMENTE A FI INDRAGOSTIT DE A D E V A R , deoarece DRAGOSTEA NU SE BUCURA DE NEDREPTATE , CI SE BUCURA DE ADEVAR ". Biserica Ortodoxa nu s-a dedat la nici un fel de schimbare a adevarului revelat si cuprins in Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie ! Poate fi ORTODOXIA radicala ? DA , ea este radicala , ea cere absolutul - cere DEZRADACINAREA REALA A PATIMILOR ! Da , domnilor catolici , protestanti , si alte faramituri , suntem fericiti asa cum suntem , suntem fericiti ca suntem ortodocsi , caci prin ORTODOXIE suntem noi insine ! ! ! " Prin ea suntem cei dintai intr-o casa care-i a noastra din mosi-stramosi si nu codasi intr-o casa ocupata de altii. Un neam care tine la demnitatea lui trebuie sa fie intreg acolo unde este . Un neam hibrid , cu jumatate fiinta intr-o parte , cu jumatate in alta , nu stie ce este niciodata. . . DESTINUL NOSTRU E HOTARAT DE ISTORIA NOASTRA ! "( D. Staniloae ) .. Adevarul este Hristos , Biserica Ortodoxa , cuvantul Ortodox asta inseamna , iar cei ce propovaduiesc unitatea trebuie sa-si motiveze despre ce unitate-i vorba , atata timp cat Adevarul nu poate fi impartit . Sa luam aminte la cuvintele Parintelui Cleopa :" Stefan cel Mare n-a fost baptist ! Mircea cel Batran n-a fost evanghelist sau adventist ! Alexandru cel Bun n-a fost martorul lui Iehova ; nebunii astia care au iesit acum. Nici o secta nu exista in tara noastra pe atunci . Acestia vin din strainatate , platiti de masonisa ne strice dreapta credinta si originea noastra si radacina noastra de popor ORTODOX "!A venit vremea sa nu mai stam indiferenti in numele "bunatatii" , "iertarii" si al "prieteniei " , pentru a nu lasa in voie pana la sfarsit lupii imbracati in haina de oaie sa-si faca nestingheriti jocul ! " CU OMUL ERETIC SA NU VORBESTI , IN CASA SA NU-L PRIMESTI , LA MASA SA NU STAI CU DANSUL , BUNA ZIUA SA NU-i DAI " ( Sfantul Efrem Sirul ) Ei sunt inaintemergatorii lui Antihrist . Cei ce s-au desparit de Biserica Ortodoxa , s-au desparit de Hristos , iar " FIECARE SECTAR CARE S-A DESPARIT DE BISERICA , S-A DESPARIT DE HRISTOS . ESTE OM AL SATANEI "- Sa luam aminte !
Eu cred ca Biserica Ortodoxa ar trebui sa dea un comunicat OFICIAL in care sa clarifice urmatoarele aspecte:
1. Aveti sau nu aveti voie sa fiti prieteni cu cei de alta religie
2. Aveti sau nu aveti voie sa va rugati pentru ei
3. Aveti sau nu aveti voie sa lucrati pentru ei
4. Aveti sa nu aveti voie sa folositi lucrurile create de ei

Eu vad o mare confuzie pe aici; unii zic ca da, altii ca ba. Ce va permite Biserica Ortodoxa sa faceti?

PS Din postarea dumneavoastra am inteles ca este foarte periculos sa va cumparati o pereche de incaltaminte facuta in Portugalia, ca e facuta de eretici si v-ati putea infesta
  #35  
Vechi 07.05.2011, 17:03:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca Biserica Ortodoxa ar trebui sa dea un comunicat OFICIAL in care sa clarifice urmatoarele aspecte:
1. Aveti sau nu aveti voie sa fiti prieteni cu cei de alta religie
2. Aveti sau nu aveti voie sa va rugati pentru ei
3. Aveti sau nu aveti voie sa lucrati pentru ei
4. Aveti sa nu aveti voie sa folositi lucrurile create de ei

Eu vad o mare confuzie pe aici; unii zic ca da, altii ca ba. C|e va permite Biserica Ortodoxa sa faceti?
Confuzia e in mintea ta , prietene !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #36  
Vechi 07.05.2011, 17:04:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Asa este, dar eu cred ca tu vei avea o surpriza placuta. Asa simt eu.
Har , smerenie si jertfa de sine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #37  
Vechi 07.05.2011, 17:06:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
De fapt nu ma intereseaza mantuirea nimanui...ce ma intereseaza sunt valorile umane .
Scuze , dar aici vorbim de adevarata valoare , nu de umanism si alte orientari omenesti , create de om , de mintea lui ! Iertare , am inteles acum , ce si cum !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #38  
Vechi 07.05.2011, 17:15:06
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Har , smerenie si jertfa de sine !
Da, Cristi, eu asa o vad pe anna, cu Har, smerenie si jertfa de sine. Si pe bunicii ei, la fel.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #39  
Vechi 07.05.2011, 17:16:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si evident, ramanerea in dreapta credinta!
Exact ,pentru ca :"Din toate formele in care s-a ramificat crestinismul in istorie , aceea care a pastrat in mod cu totu curat adevarul lui Hristos este ORTODOXIA "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #40  
Vechi 07.05.2011, 17:17:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, Cristi, eu asa o vad pe anna, cu Har, smerenie si jertfa de sine. Si pe bunicii ei, la fel.
Adevarat , adevarat , adevarat !. Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11