Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2010, 13:25:37
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii si al suferintei omului?

O teorie năstrușnică din ultimul “Cuvânt” al ereticilor pucioși lansează teorema că “Dumnezeu este autorul bolii și a suferinței”, folosindu-le ca mijloace educative pentru om:


“Se duce omul la doctor și-i dă doctorii doctorul, dar nici un doctor nu gândește și nu știe să spună de unde vine boala la om, și nu-i dă omului doctorii după boala lui, ca să se vindece de boala de la care vine suferința. O, nu știe omul că trupul plin de durere e doctorie pentru el. Altfel de doctor este Dumnezeu, Care trimite omului suferință pentru vindecare dacă omul nu ia ca doctorie umilința cea pentru păcate și pocăința apoi și iubirea apoi pentru Domnul vindecătorul.(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 4 decembrie 2010)


Ce știm însă din Biblie? Iov a primit suferință și boală de la diavol, nu de la Dumnezeu. Dumnezeu doar a îngăduit-o, ca să se învedereze dreptatea și răbdarea lui Iov. Înainte de a intra în porci, diavolii au cerut învoire și au primit-o de la Iisus, dar nu El a avut inițiativa aceasta. Dimpotrivă, Domnul a fost doctorul sufletelor și a trupurilor, samarineanul milostiv care a uns cu untdelemn și vin rănile celui suferind, Cel care a plâns și apoi l-a înviat pe Lazăr și pe fiul și fiica celor care îi jeleau. Este o jignire și un afront și o blasfemie să-L facă cineva pe Dumnezeu autorul suferinței, fie ea și “educativă” (sau “vindecătoare”, cum spun pucioșii) pentru om. Diavolul aduce suferința iar Domnul doar o tolerează pentru o vreme. A inversa termenii ecuației înseamnă a dovedi ori rea intenție blasfemiatoare, ori o rațiune adânc deformată și profund pervertită. Prin demersul lor “original”, pucioșii se regăsesc așadar în cel puțin una dintre aceste două situații, dacă nu cumva chiar în amândouă.

Întrebarea însă poate rămâne, ca suport de reflecție teoretică: Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii și al suferinței omului?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2010, 16:25:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Crede cu toata fiinta in Dumnezeu, respecta Poruncile si bolile te vor ocoli.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2010, 17:04:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul

Întrebarea însă poate rămâne, ca suport de reflecție teoretică: Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii și al suferinței omului?

[/font]
In mod cert Dumnezeu este autorul felului in care ne manifestam si traim pe pamint, El fiind Creatorul acestor nivele de existenta, cer, pamint si cele intermediare, acele "ceruri" de care brusc si neasteptat(!) aminteste si Sf Pavel.

Incepind cu legea cea mai evidenta inca de la nastere, cea a gravitatiei si continuind cu legea imbatrinirii celulelor prin diversele mecanisme bio-chimice(96 la numar), noi implicit suntem expusi direct in incidenta acestor fenomene multiple de care nu avem cum sa scapam sub nici o forma oricit de mult ne-am inconjura de mituri si legende, imaginatie si inchipuiri care ne transporta cu gindul la o lume de vis si fabulatii ca am putea face si drege nu stiu ce minuni...este trist dar adevarat si ne confera TREZVIE!

Pe pamint legile dicteaza nu cei care populeaza pamintul in orice moment, orcine ar fi ei, oameni sau zei incarnati!

Inteleg ca multora nu o sa le convina, dar asta este, adevarul doare!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2010, 11:38:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Crede cu toata fiinta in Dumnezeu, respecta Poruncile si bolile te vor ocoli.
Nu neaparat.

Bolile sunt o consecinta a pacatului stramosesc, din care ne impartasim toti. Nu neaparat pacatul personal, ci slabirea firii umane datorata pacatului stramosesc duce (si) la boli.

Nu, bolile nu sunt create de Dumnezeu ci sunt un rau pe care Dumnezeu il tolereaza, deocamdata, din diverse motive: respectarea libertatii omului, ca mijloc de mantuire, si altele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2010, 11:46:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Atunci cand vorbim despre boli, trebuie sa avem in vedere doua categorii morale de oameni: pacatosi si drepti. Pentru cei dintai bolile sunt o urmare a pacatului, pentru cei din urma sunt un semn al progresului spiritual - primesc boli, dar si in aceste conditii nu se revolta impotriva lui Dumnezeu, cresc prin ele in iubire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2010, 12:12:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din mila Domnului ni se iarta pacatele, insa dreptatea Lui ingaduie ca urmarile firesti ale pacatelor sa fie suportate de catre noi si de catre urmasii nostri. De aceea unii sunt bolnavi chiar daca sunt Sfinti, pentru pacatele inaintasilor lor. Suportand boala fara cartire, omul poate sa conlucreze la planul Domnului de a-i aduce pe inaintasii lui adormiti la o stare de mai bine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2010, 13:16:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca unii oameni au reusit sa faca prin cine stie ce procedee sa modifice unii virusi sa apara virusi modificati genetic,nu or putea oare si dracii sa perverteasca cine stie ce microorganisme sa le faca virusi?Sau bacterii sa le faca bacterii care aduc boli?
Eu asa cred ca dracii au pervertit unele microorganisme si bacterii pentru a aparea bolile infectioase.
Normal sunt si alte tipuri de boli care nu tin de bacterii si virusi eu m-am referit la bolile infectioase,care parerea mea sunt facute de draci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2010, 15:35:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Atunci cand vorbim despre boli, trebuie sa avem in vedere doua categorii morale de oameni: pacatosi si drepti. Pentru cei dintai bolile sunt o urmare a pacatului, pentru cei din urma sunt un semn al progresului spiritual - primesc boli, dar si in aceste conditii nu se revolta impotriva lui Dumnezeu, cresc prin ele in iubire.
Cred ca problema e mai complexa. Majoritatea oamenilor sunt pe undeva pe la mijloc intre pacatosi si drepti, cu diferite nuante.
Si fiind amestecati cred ca nu putem spune care boala este din cauza pacatului si care pentru indreptare.. Probabil ca tot amestecat. Oricum si o urmare a pacatului poate fi folosita pentru mantuire, exemplul cel mai clar este chiar moartea, prin care ajungem la Viata (sau nu).
Si mai exista intr-adevar si boala pe care o purtam pentru altii - ca o forma de suferinta pe care o luam asupra noastra, desi ea vine din alta parte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2010, 16:17:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii și al suferinței omului?
Da, cred că bolile și suferința pot veni ca urmare a voinței directe a lui Dumnezeu. Cred că Dumnezeu a fost autorul Potopului și tot El a trimis cele zece plăgi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2010, 16:29:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, cred că bolile și suferința pot veni ca urmare a voinței directe a lui Dumnezeu. Cred că Dumnezeu a fost autorul Potopului și tot El a trimis cele zece plăgi.
Toate acestea s-au petrecut in istoria mantuirii desigur dupa caderea omului in pacat, adica dupa ce omul a pus inceput intru sine bolii si suferintei.

Dumnezeu nu este autorul bolilor si al suferintei. Le ingaduie si se foloseste de ele, -de vreme ce tin de conditia cazuta a omului -, ca de niste "leacuri". Noi nu trebuie sa luam in considerare numai cat sunt de "amare" aceste leacuri, ci cat folos ne aduc. Avem nevoie sa vedem ratiunea lor, din perspectiva lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39