Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2011, 19:55:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Un răspuns desăvârșit.
Intr-adevar este, numai ca penticostalii deja cred ca sunt cu Dumnezeu, ca vorbesc in limbi, ca au duhul, nu? Si atunci exista o cale de convingere daca nu vointa lor sincera de a cauta Adevarul?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.06.2011, 20:04:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dacă te (se) gândești(e) să faci(ă) pasul ăsta, bine ar fi să aibă un prieten care să îi poată face cunoscută Ortodoxia. Căci singur e greu să nu te poticnești.

Cam tot ce se practică în Biserica Ortodoxă e criticat de către neoprotestanți (vorbesc din experiență). Dacă părinții au fost neoprotestanți, copiii au crescut învățând că e păcat să te închini, să cinstești icoanele și sfinții, că nu e nevoie de un cult în Biserică și că nu e bun cultul morților (care ar fi păgân). Și multe alte obiecții. Semnificația acestor practici și gesturi trebuie explicată.

Abia atunci vei putea înțelege că acestea nu sunt piedici, ci căi spre Dumnezeu.

Multe le poți afla chiar aici, răsfoind forumul sau saitul, căci sunt sumedenie de articole și răspunsuri.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2011, 20:38:50
faniela faniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Mesaje: 7
Implicit

Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2011, 20:41:24
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Protestanții cred că Îl vor întâlni pe Domnul numai după sfârșitul lumii. Noi știm că El este aici, în Biserică.
Nu am mai auzit aceasta doctrina. Unde ati intalnit-o?

Din cate stiu eu, fiecare (neo)protestant crede ca Hristos este prezent in Biserica Sa.
Noi credem ca Domnul este in mijlocul bisericii ori de cate ori ne intalnim.
Dupa promisiunea Sa: „Căci acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor.” Matei 18:20

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă părinții au fost neoprotestanți, copiii au crescut învățând că e păcat să te închini, să cinstești icoanele și sfinții, că nu e nevoie de un cult în Biserică și că nu e bun cultul morților (care ar fi păgân). Și multe alte obiecții.
Este adevarat.
Aceeasi situatie se regaseste si in cazul copiilor de ortodocsi. Ei sunt invatati ca penticostalii nu sunt crestini, ca sunt tremurici, ca sting lumina si comit incesturi, ca vorbirea lor in limbi e demonica. Si multe altele de acest fel.

E modul in care au inteles crestinii sa-si protejeze odraslele.

Last edited by penticostalul; 17.06.2011 at 20:44:41.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2011, 20:45:00
faniela faniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Mesaje: 7
Implicit

Doar cei care traiesc in credinta ortodoxa merg in rai? Atunci ce fac cei din India Africa etc care nu stiu nimic de credinta ortodoxa? Ca ma indoiesc sa fie ortodocsi misionari pe acolo.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.06.2011, 20:52:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?
Nu te supara, dar eu nu pot considera egala credinta ortodoxa cu o alta credinta( a oricarui cult ar fi) hulitoare a Sfintei Cruci, a Maicii Domnului. Parerea mea, exista o mare diferenta! Logic ca nu va lipseste mai nimic si aveti aprte de vindecari cand pretul acestora este sufletul. Sunt multe de discutat numai ca nu vad rostul, mi se pare ca incerci sa ne convingi de beneficiile cultului in care te-ai nascut. Uscaturi sunt peste tot, dar esenta conteaza, Duhul Adevarului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2011, 20:53:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu am mai auzit aceasta doctrina. Unde ati intalnit-o?
Din cate stiu eu, fiecare (neo)protestant crede ca Hristos este prezent in Biserica Sa. Noi credem ca Domnul este in mijlocul bisericii ori de cate ori ne intalnim. Dupa promisiunea Sa: „Căci acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor.” Matei 18:20
Nu m-am exprimat corect. După această viață neoprotestanții cred că Îl vor mai întâlni pe Hristos doar la Judecată.
În viața asta merg la adunare, se roagă, cântă, citesc despre Iisus, însă nu au acea prezență directă a Sa, în Sfintele Taine. Pentru ei Cina Domnului simbolizează Trupul și Sângele Său. Pentru ortodocși, acolo chiar este Trupul și Sângele Mântuitorului.
De asemenea, e o prezență mai mare a harului, prin toate lucrările sfințitoare ale Bisericii, de care neoprotestanții se lipsesc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2011, 20:55:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Doar cei care traiesc in credinta ortodoxa merg in rai? Atunci ce fac cei din India Africa etc care nu stiu nimic de credinta ortodoxa? Ca ma indoiesc sa fie ortodocsi misionari pe acolo.
Fiecare va fi judecat dupa stradania depusa de a cunoaste pe Dumnezeu. Nu cred ca in Africa si India nu a ajuns Evanghelia lui Hristos transmisa prin Sfintii Apostoli, iar Adevarul exista si acolo pentru cei care doresc sa dainuie in El!

Din cate stiu in India a propovaduit Evanghelia Apostolul Toma.

Last edited by gabriela8; 17.06.2011 at 20:57:38.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2011, 20:57:00
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu mi-as permite vreodata sa sfatuiesc pe cineva ceva in legatura cu spiritualitatea proprie. nu cred ca poti convinge pe cineva sa-si schimbe religia pt ca daca asa te-ai nascut si ai crescut si ai vazut in parintii tai modele nu stiu de ce ti-ai schimba religia pt altcineva, decat poate din dragoste pt sotul / sotia ta?
draga faniela, eu te felicit pt felul in care vorbesti desre familia ta cu atat de mare caldura si iubire. fiecare sa-l slaveasca pe Domnul in felul sau si astfel cred ca El este multumit, sa ne vada ca ne respectam unii pe altii si ca incercam sa ne toleram fara a ne impiedica de dogme.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2011, 20:57:59
faniela faniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Mesaje: 7
Implicit

Si multi vorbesc despre penticostali doar din auzite...mai intai ar trebui sa se documenteze bine, sa asiste la un program de la biserica si abia apoi sa-si spuna parerea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45