Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.11.2008, 00:40:56
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Draga ortodox, Mantuitorul a readus la viata pe fiica lui Iair, pe Lazar, pe fiul vaduvei din Nain si ne intrebam daca am vazut sfinti cu trupul tatuat? Nu uita, Dumnezeu face minuni in omul care se impartaseste cu Trupul si Sangele Sau. E indicat sa privim altfel oamenii. Nu e bine ca atunci cand vedem pe cineva tatuat sa spunem ca acela nu se va mantui. Dupa cum nu e sanatos a gandi ca omul lipsit de tatuaj, doar pentru faptul ca e lipsit de el, poate face din trupul sau templu al Duhului Sfant.

Daca am fi fost contemporani cu femeia desfranata, cu Zaheu, cu talharul, etc probabil am fi crezut despre ei ca nu se vor mantui. Si cu toate acestea, toti sunt dati ca modele de urmat pentru noi. Sunt exemple diferite de a ajunge la Hristos.

Mare dreptate.Omul nu e ceea ce pare la prima vedere.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.11.2008, 00:59:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa ne dumirim, va propun sa facem putina cercetare: sa-i intrebam pe cei pe care ii cunoastem si sunt tatuati, daca s-au rugat inainte de tatuare si daca se mai roaga si acum. Sa vedem la ce rezultat ajungem.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.11.2008, 01:27:11
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

da costele,

Femeia desfrinata,zaheu,tilharul...sint exemple de urmat pentru noi,dar nu in sensul ca trebuie sa desfrinam,sa tilharim,etc...ca o sa vina o vreme cind o sa ma impartasesc cu Hristos...ca s-ar putea sa nu o mai apuc.Ei sint exemple pentru noi in ceea ce priveste pocainta lor,nu viata de dinainte...


Ortodox4life s-a dus cumva intr-o extrema( in limbaj mai ales ),tu te-ai dus in cealalta...el s-a dus inspre dreapta iar tu inspre stinga.El indeamna sa nu pacatuim,ceea ce ne indeamna si Dumnezeu ( Sa nu furi,sa nu minti,sa nu ucizi...)...tu ce spui aici eu nu inteleg.Hai sa te intreb direct:Este pacat sa te tatuezi sau sa-ti faci piercing,sau sa-ti mutilezi trupul ?
Iar daca este pacat,si nu ti-l spovedesti exista riscul sa-ti pierzi viata vesnica ?

Pilda cu tilharul de pe cruce,si femeia desfrinata,etc....se da mai ales oamenilor deznadajduiti,care nu mai cred in mintuirea lor...nu in alt sens.

Revenind la lucruri mai serioase,parerea mea despre tatuaje,si piercing si altele...este ca reptilienii incearca sa-i obisnuiasca pe oameni de pe acum cu faptul de a fi insemnati,de a avea obiecte straine in corpul lor.Eu cred ca oamenii nu se simt comfortabili sa stie ca au un obiect de metal in ei ( cip ),sau sint insemnati precum puscariasii,sau vitele (tatuaj ).De asemenea cerceii la barbati ( asta e pro gay,sa efemineze barbatii )....tocmai de aceea se folosesc( reptilienii,martienii )si de moda si de celebritatile de la holywood si aiurea sa-si atinga scopurile uricioase...cum spunea parintele Iustin,acum se incearca demonizarea oamenilor,si la chip ( adica cum arata ) dar si la suflet ( pacatul nu mai este asa rau,nu mai este nevoie de Iisus Hristos Dumnezeu pentru mintuire,etc...ecumenisme intr-un cuvint,ca sa o fac sa zimbeasca pe AncaMiha)
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.11.2008, 02:11:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc lui Dumnezeu ca m-a mangaiat astazi si prin tine, Sherlock, m-a facut sa zambesc.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.02.2009, 20:48:21
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

E clar ca tatuajul se face pt. a iesi in evidenta si din mai multe motive spuse deja aici;care desi par mai dure,ele sunt adevarate.Unora le place sa-si faca ceva mai de neinteles dar la vedere,un fel de "smerenie" afisata.
Nu cred ca este un crestin adevarat care sa spuna ca nu-i pacat;e de-ajuns sa analizezi putin motivele pt. care ti-l faci sa-ti dai seama.
Dar,ele nu sunt ca o pecete a lui antihrist,ti le-ai facut,gata esti cu al' rau,dar daca mergi pe drumul cel bun,gata cu tatuajele si alte prostioare.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.02.2009, 23:16:01
pitulicea pitulicea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 19
Implicit

Tatuajele sunt un pacat la fel ca fusta mini, pantalonii sub buric, tricourile ce nu dovedesc a acoperi pielea, pantofii cui, parul in culori extravagante, machiajul exagerat, muschii umflati, fumatul, frecventarea discotecii ........ De ce sunt pacat, pentru ca se apeleaza la toate acestea pentru a ispiti, cel putin la inceput, a demonstra celor din jur cat de libertini sunt, ca ei nu sunt incorsetati in "principii invechite" cum sunt crestinii. Acest comportament este specific miscarii New Age.
Astfel cei care-si fac tatuaje nu pot fi considerati crestini.
Daca acestia ajung sa se caiasca, sa le para rau, sa le fie rusine de ele, sa constientizeze ca sunt pacat si sa se roage pentru a fi iertati, atunci putem spune ca acela e pe calea cea buna. Daca omul nu constientizeaza pacatul atunci cum sa se roage pentru iertarea lor?
__________________
Domne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Maica Preasfanta miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Duhule Sfant miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Presfanta Treime miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Amin.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.02.2009, 23:28:13
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Bine ca ai avut puterea sa scrii

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Eu am niste tatuaje facute din liceu. Am avut, mai bine spus, ca le-am sters (cu laser). Au ramas niste semne care se observa doar daca te uiti cu atentie.

E cel mai rau dintre toate chestiile, tatuajul... ca machiajul se ia usor, cerceii doar ii scoti si nu-i mai porti... dar de tatuaje e foarte greu sa scapi, ca si daca sunt sterse, un mic semn tot ramane in locul unde au fost facute.

E un teribilism, din pacate teribilismul asta cu tatuajele si piercingurile era in voga si cand eram eu in liceu, am facut-o efectiv ca sa fiu "cool"...

Sunt convinsa ca din cei care-si fac tatuaje, 90% regreta acest lucru. Uite insa ca regretul nu este de ajuns... Nu stiu ce sa cred... duhovnicului mi-a fost jena sa-i spun asa ceva...
Si am multe, multe pacate care mi-a fost jena sa le spun... Ma gandesc... doar mama mea stie cat de cat (dar nu tot) despre mine, dar m-a iertat, ca e mama, si eu sunt singurul ei copil... Dar bunicii si restul familiei, daca mi-ar sti toate pacatele, nici nu m-ar mai primi sa le trec pragul...
ultima data cand m-am spovedit a fost acum un an, cand am realizat ca nu-i pot spune duhovnicului toate pacatele din trecut, pt ca sunt pacate prea mari, si ar fi si mult de zis, nici nu m-ar lasa sa termin de spus tot... Regret, si ma duc la biserica duminica si cand mai pot... mai iau anafura, dar si de aia am indoieli ca am voie sa o iau ,la cate pacate si ce fel de pacate am eu...

Doamne-ajuta!

De-ai stii ce bine te inteleg.

Am mers prin viata cu pacatele in carca ani buni pentru ca ma gandeam cum ma va privi parintele dupa ce ma voi spovedi. Cum voi mai avea eu curajul sa ma mai intalnesc cu parintele duhovnic dupa ce va afla ce pacate am eu? Era o vreme cand visam sa ma duc intr-o localitate oarecare, sa spun ce am pe suflet, sa scap si sa nu mai dau pe acolo niciodata. Mergeam duminica la biserica, ma miruiam, luam anafura (greseala) si tot amanam sa ajung la acea mare spovedanie. MARE GRESEALA. ANI PIERDUTI!!!!!

Draga sora,

Bine ai revenit pe drumul cel bun. Dumnezeu ti-a dat gandul bun si ai scris ce ai pe suflet. Regretele sunt semnele ca te-ai intors sincer cu fata catre Dumnezeu, care te asteapta de atata vreme. Gandurile celelalte, ezitarile tale sunt de la Satana care se bucura ca nu ajungi la duhovnic si "te ajuta" cum poate el mai bine sa nu reusesti sa te spovedesti. IA HOTARAREA BUNA SI DU-O PANA LA CAPAT. Cauta-ti un duhovnic cat mai apropape de casa, caci nu numai ca nu iti va fi rusine sa revii la dansul dar, iti vei dori sa il revezi mai des decat crezi acum.

Parintele Teofil Paraian spunea azi la Trinitas ca recomanda celor care vor sa se spovedeasca un program in 10 puncte, din care 5 de la dansul: (1)prezenta cel putin duminica la Sfanta Liturghie, (2) doua capitole din Noul Testament zilnic, (3)rugaciuni dimineata, la pranz si seara cel putin, (4) rugaciunea de pazire "Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine, pacatoasa." si (5) post miercurea si vinerea in cursul saptamanii si sa tii cele 4 posturi mari din timpul anului. Celelalte 5 puncte sunt de la Parintele Arsenie Boca: (6) oxigen, adica sa traiesti in aer curat, (7) glicogen, adica hrana rationala si echilibrata, (8) somn, cel putin 6 ore de somn continuu, (9) sa nu faci risipa de energie sexuala, (10) sa ai conceptie de viata crestina, adica sa nu aluneci in practicarea si altor discipline (yoga, zen samd).

Apoi vezi in Postul Mare, cand poate parintele duhovnic sa te primeasca si MARTURISESTE TOT, fara frica, asa cum vorbesti in forul tau interior cu Dumnezeu, cu Iisus Hristos, cu Maica Domnului, cu Sfintii pe care ii ai aproape. NU MAI EZITA. ASTA DE LA ALA VINE. EL NU VREA SA TE ELIBEREZI.

Cum iti alegi duhovnicul? Fa-ti rugaciune sa-ti dea Dumnezeu parintele duhovnic care iti trebuie. Propune-ti sa mergi si la alte biserici, intereseaza-te cine spovedeste acolo si vezi daca il simti ca pe cel care il cauti. Cand simti ca l-ai gasit, du-te hotarata si roaga-l se te accepte ca fiica duhovnicesca.

Faptul ca iti pare rau pentru cele ce-ai facut este semnul bun. Nu mai ezita. Mergi si te spovedeste. Sa fii convinsa ca parintele duhovnic a auzit multe alte pacate mult mai grele decat ale tale. Nu vei fii nici prima, nici ultima, nici cea mai pacatoasa. Toti suntem pacatosi. Dumnezeu te asteapta, tu te caiesti de cele facute. Ce mai astepti? Hai!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.02.2009, 00:00:11
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit pt NUME

Ai facut un pas, mai fa unul si scapa de povara ,mai drept decat a scris Laur n-am ce-ti zice ...cat despre ce spuneai :tatuajele, chiar si inlaturate cu laser, lasa niste mici urme ,nu-i bai,dimpotriva ele iti vor aminti un timp ,,ce-ai fost" ca sa te poti bucura de ce-ai devenit. Doamne ,ajuta pe toata lumea .
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.02.2009, 15:31:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Fiecare se manifesta cum crede.Tatuajul este de regula un simbol prin care persoana respectiva se identifica,nimic mai mult.
Ca unii le aplica pentru a iesi in evidenta,a epata,e partea a doua,dar aici tine de bunul gust al fiecaruia.
Chiar nu intelegeti ca Dumnezeu se uita la sufletul omului inainte de orice?
La ce folos ca esti fizic curat ca lacrima,cu cenusa in cap si cu haine sobre,daca in sufletul tau esti un om macinat de frustrari si rautati visavi de fiintele din jur?Va spun eu: la nimic!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.02.2009, 15:41:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

E adevarat ca Dumnezeu cauta la inima omului nu la fata, dar cand vrei sa urmezi Lui, sa te lepezi de cele lumesti pt a trai in pocainta, fiecare lucru sa te bucure prin prisma credintei in Domnul Hristos atunci te lepezi de uraciunile si nimicurile lumii care te fac mai degraba clovn si mascarici decat un crestin care-si respecta trupul ca pe un Templu al Duhului Sfant, daca Duhul Sfant locuieste in noi, nu vom spurca acest lacas chiar de lumea intreaga ar face-o

Daca suntem a lui Hristos ne lepadam poftele si patimile, am murit pacatului si inviem pentru Hristos, nu trebuie sa gasim scuze, trebuie sa constientizam ca nu e bine, Dumnezeu nu tine seama de vremurile in care nu cunosteam dar acum gata ne facem temple ale Duhului curati si neintinati
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 15:37:11