Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2009, 21:33:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce inseamna "Pe noi insine si unii pe altii ..."
Trebuie sa ne daruim lui Dumnezeu pe noi insine in INTREGIME, cat si pe ceilalti. Cand spunem pe altii nu intelegem pe tovarasul nostru de viata sau pe copii nostri, ci pe toti ceilalti ce se afla in Bisrica! La Sfanta Jertfa toti suntem UN SUFLET, o inima, o credinta si o BISERICA, trebuie sa ne sustinem reciproc, si sa aflem odihna si linistea, unul in celalalt, dupa indemnul Apostolului Pavel "spre intarire si mangaiere" (Rom1,11). Noi L-am primit pe Hs, Il dam mai departe, ca sa Il primim de la altul, prin comuniune si IUBIRE. Asa ne daruieste preotul harul dumnezeiesc prin punerea mainii sale pe capetele noastre!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2009, 22:11:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1. Ce inseamna "Pe noi insine si unii pe altii ..."

2. Cum adica "Noi ii inchipuim in taina pe Heruvimi" ?

Multumesc anticipat.
Consider ca la a doua intrebare ti s-a raspuns. Voi incerca sa raspund la prima, facand referire la cartea Parintelui Staniloae "spiritualitatea si comuniune in Liturghia Ortodoxa".
Atat noi cat si semenii nostri am primit viata ca dar de la Dumnezeu. Daruindu-ne viata , Dumnezeu ne-a facut si pe noi in stare sa daruim, dar ne si cere sa o daruimla randul nostru in mod liber. Semenii nostri sunt daruri date noua de Dumnezeu. Si darul dat noua in persoanele semenilor trebuie sa-l intoarcem lui Dumnezeu, convingandu-i sa se daruiasca si ei insisi lui Dumnezeu. Nimic nu este obiectual sau pasiv in aceasta daruire.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2009, 23:21:26
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Trebuie sa ne daruim lui Dumnezeu pe noi insine in INTREGIME, cat si pe ceilalti. Cand spunem pe altii nu intelegem pe tovarasul nostru de viata sau pe copii nostri, ci pe toti ceilalti ce se afla in Bisrica! La Sfanta Jertfa toti suntem UN SUFLET, o inima, o credinta si o BISERICA, trebuie sa ne sustinem reciproc, si sa aflem odihna si linistea, unul in celalalt, dupa indemnul Apostolului Pavel "spre intarire si mangaiere" (Rom1,11). Noi L-am primit pe Hs, Il dam mai departe, ca sa Il primim de la altul, prin comuniune si IUBIRE. Asa ne daruieste preotul harul dumnezeiesc prin punerea mainii sale pe capetele noastre!!!

Iti multumesc foarte mult pentru postarile tale, le citesc cu mare atentie!
Felicitari ca ai ales acest drum al credintei, iti doresc sa devii un preot cu multa intelegere si iubire pentru credinciosi si mai putini credinciosi!
Pana atunci iti doresc mult ajutor la examenele care le ai de sustinut!
Bunul Dumnezeu sa-ti lumineze calea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2009, 06:52:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

1. Eu am cerut raspuns la expresia "pe noi insine si unii pe altii", nu la ceea ce urmeaza. Se pare ca este o metafora sau chiar doua, o exprimare foarte compacta a ceva ce caut inca sa inteleg.

2. Noi ii inchipuim pe Heruvimi prin imnul intreit de slava pe care si ei il inalta Domnului Savaot. Insa se pare ca Serafimii cantau asta:

Isaia 6, 2-3: Serafimi stăteau înaintea Lui, fiecare având câte șase aripi: cu două își acopereau fețele, cu două picioarele, iar cu două zburau
Și strigau unul către altul, zicând: "Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul Savaot, plin este tot pământul de slava Lui!"

Eu credeam ca noi (in special crestinii) ne asemanam cu Heruvimii prin ratiunea (si intelepciunea crestinilor participanti la Liturghie) cu care ne-a inzestrat/binecuvantat Dumnezeu, pentru ca din cate stiu Heruvimii cei cu ochi multi sunt caracterizati de intelepciune mai presus decat orice alta ceata ingereasca.

Daca mai raspundeti, va rog sa nu mai copiati lungi citate din carti, ci scrieti simplu si la obiect ceea ce ati inteles voi din cartile respective.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2009, 10:07:37
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am cerut raspuns la expresia "pe noi insine si unii pe altii", nu la ceea ce urmeaza. Se pare ca este o metafora sau chiar doua, o exprimare foarte compacta a ceva ce caut inca sa inteleg.
Frate sa iti dau un exemplu:
Stalin cand prigonea crestinii le spunea: "Voi nu vedeti ca chiar Scriptura voastra spune ca <Nu este Dumnezeu!>" ce facea el? Se legase de Psalmul 13,1 "A zis cel nebun in inima sa: Nu este Dumnezeu!" el nu mai lua ce este inainte ci NUMAI ce este dupa! Evident ca era pe placul lui... nu vroia sa se recunoasca "nebun"!

Am dat acest exemplu fara vreo aluzie la fratia ta, dar ca sa poti intelege un citat din Sf.Scriptura, sau o zicere din Sf.Liturghie sau din oricare slujba din Cult, trebuie sa iei CONTEXTUL in care se spune el! Trebuie sa vezi in ve imprejurare s-a spus, ce este inainte de acel text si ce este dupa! Altfel luand ca .... Stalin.... intelegem ERONAT si spre vatamarea sufletului!

Deci toate sunt legate prin conjunctia "si": pe NOI insine [COLOR=red]si[/COLOR] UNII pe ALTII [COLOR=red]si[/COLOR] TOATA viata noastra, lui HRISTOS-Dumnezeu sa o DAM"!
Ca sa poti sa ii dai si pe altii lui Dumnezeu TREBUIE SA TE DARUIESTI MAI INTAI PE TINE INSUTI lui Dumnezeu! Daruindu-ne lui Dumnezeu ne facem ca si EL, asemanatori LUI, si devenim plini de iubire atat fata de El cat si fata de SEMENI! Si in IUBIREA asta, NU POTI FI EGOIST, ci incepi sa ii aduci si pe altii la DUmnezeu sa se BUCURE impreuna cu tine in Imparatia Sa!!! La Sf.Liturghie, la Sfanta Jertfa toti suntem UN SUFLET, o inima, o credinta si o BISERICA, trebuie sa ne sustinem reciproc, si sa aflam odihna si linistea, unul in celalalt, dupa indemnul Apostolului Pavel "spre intarire si mangaiere" (Rom1,11)!


Daca nici acum nu ai inteles, te rog frumos sa ma ierti!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2009, 11:46:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Daca nici acum nu ai inteles, te rog frumos sa ma ierti!!!
"Pe noi insine" nu pricepeam. Eu intelegeam "sa ne dam pe noi insine (cui sa ne dam? insine)", nu "pe noi insine (insine ca pronume de intarire) lui Dumnezeu sa ne dam"... Stupid. :)

Partea cealalta am intuit-o bine.

Dar cum ramane cu Heruvicul? Caci nu-s lamurit de textele alea lungi postate de tine. Noi ii inchipuim pe Heruvimi prin cantecele de lauda aduse Divinitatii?... Parca de Serafimi spune la Isaia 6, 2-3. Bine, asta nu inseamna ca Heruvimii nu canta si ei lui Dumnezeu, insa...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2009, 12:33:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E o invitatie in a fi in intregime in daruirea catre Hristos, asa cum sunt cetele ingeresti. Nu intamplator se spune "toata grija cea lumeasca sa o lepadam..." Atunci cand aceasta grija mai este prezenta in om, el nu se poate umple cu adevarat de Hristos. E un om jumatate daruit Lui. Insa, Hristos ne vrea intregi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2009, 20:30:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Pe noi insine" nu pricepeam. Eu intelegeam "sa ne dam pe noi insine (cui sa ne dam? insine)", nu "pe noi insine (insine ca pronume de intarire) lui Dumnezeu sa ne dam"... Stupid. :)

Partea cealalta am intuit-o bine.

Dar cum ramane cu Heruvicul? Caci nu-s lamurit de textele alea lungi postate de tine. Noi ii inchipuim pe Heruvimi prin cantecele de lauda aduse Divinitatii?... Parca de Serafimi spune la Isaia 6, 2-3. Bine, asta nu inseamna ca Heruvimii nu canta si ei lui Dumnezeu, insa...
Costel deja a subliniat. Nu cred ca aceasta cantare se refera exclusiv doar la ceata Heruvimilor, ci la toti ingerii daca avem in vedere Liturghia ingereasca al carei Arhiereu este Hristos. daca avem in vedere ierahia cereasca a lui Dionisei, in care Heruvimii si Serafimii fac parte din prima triada, atunci putem spune ca Heruvicul devine un indemn ca fiecare credincios asemenea acestor ingeri sa fie cat mai aproape de jertfa lui Hristos, spropierea nu in sens spatial, ci in sensul iluminarii, contemplatiei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2009, 13:27:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut un preot care pune 3 flori in spatele crucii pe care o tine in mana, atunci cand la Sf. Liturghie face cruce peste enoriasi. Stiti sa-mi spuneti de ce procedeaza asa?

Deasemeni, cand citeste Evanghelia din amvon ( fiind vorba de o biserica catolica pe care o folosesc ortodocsii, in lipsa de o biserica ortodoxa). Intreb, caci atunci cand a fost si episcopul nu s-a mai urcat in amvon. Cum e corect?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2009, 13:10:52
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Am si eu o nelamurire. Chiar daca nu m-am intrebat niciodata ce inseamna Sfintele daruri,ma intreb acum si singurul raspuns care mi se pare si cel mai potrivit este ca Sfintele Daruri reprezinta darurile aduse de cei 3 magi pruncului Iisus. Alte pareri? Poate stiti mai multe decat mine!:)
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 00:23:35
impartasania in "acele" momente ale lunii ionita Impartasania (Taina Euharistiei) 98 09.08.2013 20:48:15
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 14:18:10
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 19:57:32
Textul Liturghiei ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 05.12.2006 14:54:25