Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 14.03.2010, 16:06:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Cum voi raspunde la judecata lui Iisus Hristos?Nu stiu ce voi raspunde ca tin umbra pamatului in zadar,dar un lucru stiu ca sfintii apostoli ,Maica Domnului si in primul rand Domnul Iisus Hristos au lasat o credinta pe pamant DREPTA-CREDINTA ORTODOXA prin care acestia lucreaza .Daca ar fi un pacat si o incalcare a legii lui Dumnezeu faptul ca tinem Duminica in loc de sambata pai atunci ar fi pierit acest cult s-au ar fi venit un mesaj din CER ede la Dumnezeu ,,tine-ti mai oameni sambata si nu Duminica'' cum am mai zis-o s-ar fi impus tinerea ei tocmaio de la intemeierea crestinismului,dar nu s-a facut.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 14.03.2010, 19:05:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
sfintii apostoli ,Maica Domnului si in primul rand Domnul Iisus Hristos au lasat o credinta pe pamant DREPTA-CREDINTA ORTODOXA prin care acestia lucreaza .
Dacă Iisus ("în primul rând", dar amintit în ultimul rând) a lăsat pe pământ credința ortodoxă ar trebui să ai o dovadă din Evanghelie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Daca ar fi un pacat si o incalcare a legii lui Dumnezeu faptul ca tinem Duminica in loc de sambata pai atunci ar fi pierit acest cult
Destul de riscantă și periculoasă această concluzie având în vedere "perenitatea" cultelor păgâne și recrudescența filosofiilor satanice la care asistăm în ultima vreme.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
s-au ar fi venit un mesaj din CER ede la Dumnezeu ,,tine-ti mai oameni sambata si nu Duminica'' cum am mai zis-o s-ar fi impus tinerea ei tocmaio de la intemeierea crestinismului,dar nu s-a facut.
Dacă Legea lui Dumnezeu - singura scrisă chiar cu Degetul Lui Sfânt - nu este un mesaj destul de elocvent pentru cineva, nu mai poate impresiona nici un înviat din morți ori vocea unui înger din cer.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 14.03.2010, 19:22:18
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Poate pentru faptul că-l ținea? De ce crezi că spunea Dunmnezeu despre el că păzește legile și poruncile Lui?
Presupun ca sustii ca nici lui Isaac si Iacob nu le-a dat porunca Sabatului pt ca si ei o tinea?

Totusi, ar trebui sa reprezinte o intrebare in mintea celor care sustin serbarea Sambetei, De ce a venit aceasta porunca in scris abia in a doua carte a VT, si atunci cand a venit a venit doar in sanul poporului evreu cu recomandare directa:

"Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți zilele Mele de odihnă, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește.
Păziți deci ziua de odihnă, căci ea este sfântă pentru voi. Cel ce o va întina, acela va fi omorât; tot cel ce va face într-însa vreo lucrare, sufletul acela va fi stârpit din poporul Meu;..."
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.03.2010, 21:48:36
postavarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Totusi, ar trebui sa reprezinte o intrebare in mintea celor care sustin serbarea Sambetei, De ce a venit aceasta porunca in scris abia in a doua carte a VT, si atunci cand a venit a venit doar in sanul poporului evreu cu recomandare directa:
1. Ce s-a scris "abia in a doua carte a VT" este in stransa legatura cu ceea ce s-a scris in prima carte, de la inceput: "Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de tota lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse."(Facerea 2:3) Iar Porunca a patra spune: "Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit; de aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o." (Iesirea 20:11)

2. Prima carte a Sfintei Scripturi nu avea ca tema centrala poruncile. Iti dau inca sase carti ale Sfintei Scripturi, unde nu se pomeneste despre pazirea zilei a saptea, desi personajele din acele carti pazeau cu sfintenie aceasta zi. Citeste de la cartea lui Iosua pana la cartea a treia a regilor, inclusiv (varianta Sinodala) sau de la Iosua pana la 1 Imparati (varianta Cornilescu).

3. Tu respecti numai poruncile care au fost scrise in prima carte a Bibliei? Cele care au fost scrise "abia in a doua carte a VT" sau in cartile urmatoare, nu au valabilitate pentru tine?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.03.2010, 03:14:52
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
1. Ce s-a scris "abia in a doua carte a VT" este in stransa legatura cu ceea ce s-a scris in prima carte, de la inceput: "Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de tota lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse."(Facerea 2:3) Iar Porunca a patra spune: "Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit; de aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o." (Iesirea 20:11)?
?

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
2. Prima carte a Sfintei Scripturi nu avea ca tema centrala poruncile. Iti dau inca sase carti ale Sfintei Scripturi, unde nu se pomeneste despre pazirea zilei a saptea, desi personajele din acele carti pazeau cu sfintenie aceasta zi. Citeste de la cartea lui Iosua pana la cartea a treia a regilor, inclusiv (varianta Sinodala) sau de la Iosua pana la 1 Imparati (varianta Cornilescu).?
Unde scrie ca a 2-a carte (Iesire) trateaza tema poruncilor? Oare titlui (Iesire sau Exod) asta sugereaza.
In cartea Facerii gasim porunca Taierii imprejur, gasim porunca prin care se interzicea uciderea, ferirea de inchinarea la idoli, etc...
Asadar, nici cartea Facerii nu este straina de porunci...insa, este straina de porunca sabatului de la Iesire 20,11 (la noi este Iesire 20, 10). Apoi, este curios ca D-zeu in cap 31 de la Iesire spune lui Moise sa pazeasca Sabatul ca zi de odihna.
Acest lucru ma face sa cred ca porun ca sabatului (una din cele 10 porunci) se adreseaza doar evreilor...si ca aceasta zi , odata si odata, va fi inlocuita. Este o porunca instabila.

Citat:
În prealabil postat de postavarul Vezi mesajul
3. Tu respecti numai poruncile care au fost scrise in prima carte a Bibliei? Cele care au fost scrise "abia in a doua carte a VT" sau in cartile urmatoare, nu au valabilitate pentru tine?
Deci recunosti ca au fost porunci si in cartea Faceri! Eu respect poruncile pe care le-au tinut crestinii de 2000 de ani, nu din 1870.
Eu fac ce faceau crestinii "in prima zi a saptamanii" cand se adunau pt frangerea painii.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.03.2010, 10:38:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Presupun ca sustii ca nici lui Isaac si Iacob nu le-a dat porunca Sabatului pt ca si ei o tinea?
Presupun că nu susții că Isaac și Iacob țineau ziua soarelui și se închinau la Baal.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Totusi, ar trebui sa reprezinte o intrebare in mintea celor care sustin serbarea Sambetei, De ce a venit aceasta porunca in scris abia in a doua carte a VT
Matale ai auzit de Sfânta Tradiție? Aici nu mai ești dispus să aplici dogma ortodoxă privitoare la transmiterea prin viu grai a poruncilor dumnezeești... și tocmai aici se aplică mai cu deosebire. Până la momentul Exodului nu s-a scris nici o carte a Bibliei, toate informațiile privitoare la începuturi transmițându-se pe cale orală de la Adam la Moise doar prin câteva generații. Dacă Avraam a fost beneficiarul acestor informații și a pus în aplicare poruncile și legile lui Dumnezeu (Facerea 26,5), ce te-ar îndreptăți să crezi că Isaac (și generațiile următoare după el) n-a făcut la fel?

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
si atunci cand a venit a venit doar in sanul poporului evreu cu recomandare directa
Dar unde ai fi dorit să se manifeste dacă nu în sânul poporului ales? De ce nu am admite că și alte popoare au fost în atenția lui Dumnezeu, acestea beneficiind la rândul lor de câte un ”Exod” și de legi similare (istoria antică consemnează faptul că și alte popoare păzeau sabatul)?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.03.2010, 10:45:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

[quote=Geony;223919]Apoi, este curios ca D-zeu in cap 31 de la Iesire spune lui Moise sa pazeasca Sabatul ca zi de odihna.
Acest lucru ma face sa cred ca porun ca sabatului (una din cele 10 porunci) se adreseaza doar evreilor...si ca aceasta zi , odata si odata, va fi inlocuita. Este o porunca instabila./quote]
Este "curios", contradictoriu și chiar periculos să afirmi despre una din poruncile divine că e ”instabilă”. Vei găsi în VT comentarii cu privire și la alte porunci din Decalog, aceasta le face și pe ele să devină instabile? A fost înlocuită vreuna din aceste porunci de către Domnul Hristos?

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu respect poruncile pe care le-au tinut crestinii de 2000 de ani, nu din 1870
Trimiterea este evidentă la duminică... poți detalia unde se găsește această ”poruncă”? Prea repede ai trecut de la presupusa desființare a ”instabilei” porunci a IV-a la inexistenta poruncă duminicală.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.03.2010, 00:15:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Presupun că nu susții că Isaac și Iacob țineau ziua soarelui și se închinau la Baal.)?
Daca Biblia spunea ca Isaac si cu Iacob tinea vreo zi , credeam, asa ca ei nu tineau nici o zi...S-ar fi amintit lucru asta PT CA IATA A DEVENIT CONTROVERSAT.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Matale ai auzit de Sfânta Tradiție? Aici nu mai ești dispus să aplici dogma ortodoxă privitoare la transmiterea prin viu grai a poruncilor dumnezeești... și tocmai aici se aplică mai cu deosebire. Până la momentul Exodului nu s-a scris nici o carte a Bibliei, toate informațiile privitoare la începuturi transmițându-se pe cale orală de la Adam la Moise doar prin câteva generații. Dacă Avraam a fost beneficiarul acestor informații și a pus în aplicare poruncile și legile lui Dumnezeu (Facerea 26,5), ce te-ar îndreptăți să crezi că Isaac (și generațiile următoare după el) n-a făcut la fel?)?
Pt tine nu este Sf. Traditie, asa ca lasa vrajala sectara.
Repet, daca era atat de importanta, sigur D-zeu nu o lasa sa scape din paginile Facerii.
Da, sunt de acord cu Facere 26,5, dar te rog sa pui mataluta mana pe Biblie si sa cauti tote poruncile pe care i le-a dat D-zeu lui Avraam, astfel incat El sa poata spune lui Isaac ca tatal sau a respectat toate poruncile...daca ii porunceste cumva sabatul lui Avraam, iti promit ca impreuna cu sotia mea, parintii si fratii trecem la AZS.
Sunt indreptatit sa cred acest lucru, ca nu se face mentiune (asa cum nici o carte a Bibliei nu interzice icoanele)...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dar unde ai fi dorit să se manifeste dacă nu în sânul poporului ales? De ce nu am admite că și alte popoare au fost în atenția lui Dumnezeu, acestea beneficiind la rândul lor de câte un ”Exod” și de legi similare (istoria antică consemnează faptul că și alte popoare păzeau sabatul)?
D-zeu a dat porunca poporului abia dupa exod, de ce nu a dat-o poporului inainte de asta , daca tot era POPORUL ALES?
Si care popoare serbau SABATUL? vb la sigur, ca eu daca nu-s sigur pa ceva, ori ma fac ca ploua , ori ma retrag...asa ca nu vb din cartile "sorei", ca aia o fost pierduta rau de realitate (cauta-i fisele medicale).

PS. Daca vrei sa mai vb, as dori sa-mi rapunzi la toate intrebarile, daca nu lasa-ma in pace si nu-mi mai raspunde de fel . Multumesc pt intelegere!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.07.2021, 21:32:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Nostalgie

11 de la prima mea încercare de dezbatere teologică...

Atunci măcar credeam in ceva, aveam un tel, un ideal... Mda, eram naiv, inocent...

Marx chiar avea dreptate, religia este un drog, probabil unul din cele mai puternice...

Cu cât cunoști mai mult, cu atât știi mai puțin... Aveam o sete mare de cunoaștere, deschidere... Și într-adevăr am experimentat extrem de multe in acești 11 ani de căutări.

Dar totul a fost o iluzie...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.07.2021, 21:52:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
11 de la prima mea încercare de dezbatere teologică...

Atunci măcar credeam in ceva, aveam un tel, un ideal... Mda, eram naiv, inocent...

Marx chiar avea dreptate, religia este un drog, probabil unul din cele mai puternice...

Cu cât cunoști mai mult, cu atât știi mai puțin... Aveam o sete mare de cunoaștere, deschidere... Și într-adevăr am experimentat extrem de multe in acești 11 ani de căutări.

Dar totul a fost o iluzie...
Tainele Bisericii sunt sfințitoare, probabil asta au greșit mulți dintre cei cărora le-a scăzut râvna între timp că nu s-au apropiat de ele și nu s-au ținut cu dinții de credință, de citirea Bibliei, de participarea la slujbele sfințitoare cu fiecare ocazie, de rugăciune făcută cu multă durere, de cercetarea călugărilor și preoților.

Au fost chiar pe forum oameni care s-au ținut de credință și au ajuns pe un făgaș, ex Igor Paslusnik(Emilian) care în 2016 după o ispită era la o răscruce, iar acum s-a așezat și familial și profesional.

De ce el a fost ajutat și alții nu ?

Am găsit un articol al lui de pe blog, a vorbit cu un călugăr îmbunătățit pe Athos, acela a avut o descoperire să meargă într-o peșteră că vine Emilian să vorbească(cel puțin așa relatează), el cercetase cu o zi înainte peștera și nu era nimeni și s-a mai dus odată cu Ceaslovul doar să citească, nu se astepta să mai găsească un călugăr acolo.

Cine se delasă odată ce a apucat pe calea credinței riscă să scadă în timp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.07.2021 at 23:51:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 02:44:25
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 10:01:17
O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai. gabriel 30 Generalitati 34 23.06.2010 16:35:35
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 16:06:08