Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 07.03.2024, 10:04:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Cei drept in ziua de azi nu se mai moare de foame (la noi), insa abundenta asta alimentara existenta prin supermarket-uri te duce in timp catre diversele sectii ale spitalelor. Mancarea de calitate costa enorm.
Mâncarea e tot mai scumpă, cu 20 de euro - 100 de lei nu iei mai nimic, mă refer doar la alimente de bază nu delicatese de lux.
Fă un experiment și vezi câte alimente de bază pui în coș de 100 de lei și cât te țin mâncând 3 mese pe zi din ele.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Legat de haine, mai zilele trecute cand ma duceam dimineata la servici am vazut o coada la un magazin ca pe vremea lu' Ceasca. Se bagase marfa la Second Hand!!! Hainele noi care se vand la mall-uri cu preturi cat de cat mai bune au o calitate indoielnica, le speli de 3 ori si se degradeaza. Daca vrei haine mai bune nu-ti ajunge un salariu de 3000 de lei.
La second hand sunt cozi că oamenii nu-și mai permit, există discrepanțe mari chiar în județe de tip Cluj, sunt oameni care nu-și permit o operație de cataractă.
Mai sunt chirii destul de mari la Cluj, București, orașele universitare, deci chirii, întreținere mai ales iarna, cam topesc veniturile

Cozi la discounturi pt haine am văzut și în Viena și nu cred neapărat că neamțul e calic sau zgârcit, pur și simplu calculează cât să cheltuie ca să-i ajungă banii de la o lună la alta.


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Daca vrei o masina noua sau o casa nu are sens sa discutam la un salariu de 3000. Si bine e sa fi sanatos, un tratament bun costa enorm. Adevarul e totusi ca se putea si mai rau, mult mai rau (vezi Ucraina, sau Gaza sau Corea de Nord etc). Ar trebui sa-i multumim lui Dumnezeu ca macar noi avem pace.
Păi ca să fii sănătos tot îți trebuie bani să investești în hrană de calitate plus activități sportive și drumeții, și timp dacă muncești și nu ai timp de ele e tot anapoda.

Până și abonamentele la săli s-au scumpit, că au mărit tva-ul de la 5% la 19% deși obezitatea e cea mai mare din istoria României și obezitatea nu se face neapărat de la nivel de trai bun ci de la mâncare de proastă calitate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 07.03.2024, 11:32:44
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit



Apropo, asta e 'biserica' cu 300 milioane factura la gaze.

Scuzati, dar catedrala e cat palatul parlamentului cand te uiti de jos.
Pe langa asta, preotul de acolo se plange, dar nu specifica daca a fost factura de regularizare sau e media lunara de iarna si nici nu spune ca are sau nu ajutor de la BOR sa plateasca din utilitati. Adevarul prin omisiune tot minciuna este. Poate nici nu a dat indexul la gaz lunar. E povestea vesnica a romanului care din nepasare, nu a urmarit trendul din ultimii 2 ani in care doar cei ce nu au dat indexul lunar au primit facturi umflate si au aparut in presa sa se planga ca sunt persecutati pe nedrept. O sa mai persiste trendul asta ani buni pana se desteapta toti.
Eu inteleg situatia lor acolo la biserica, dar clujul este un oras cu salariu mediu de 4 ori mai mare decat in orasul meu excrement. Eu am fost iarna asta chibzuit si am strans din buci si mi-a venit la gaz mai putin media fata de anul trecut.
Am fost chibzuit si am trecut la hidroelectrica unde am cel mai ieftin curent, am incetat sa mai incalzesc casa noaptea(la casa e foarte frig fata de bloc) si am tinut calorifer electric cu termostat pe 17 grade doar in camera in care dorm.
Ziua am dat drumul la gaz timp de 12 ore din care in medie am setat in asa fel incat centrala sa mearga 5-6 ore in functie de temperatura de afara. In felul asta factura gaz+curent e mai mica fata de anul trecut gaz.
Recomandarea generala la catedrala acolo e sa-si puna panouri electrice radiante ca sa nu le fie frig, nu lemne ca e oras, nu gaz.
Eu sincer sunt curios cat ii vine lu' Daniel intretinerea la bucuresti in noua catedrala. Posibil sa fie tot la radel legati.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 07.03.2024, 12:39:37
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mâncarea e tot mai scumpă, cu 20 de euro - 100 de lei nu iei mai nimic, mă refer doar la alimente de bază nu delicatese de lux.
Așa, de pamplezir, se plange toată lumea, inclusiv elvețienii, care au cel mai mare salariu din Europa. Ca asa-i omul, lacom.

Insa eu eram salariat 1n 1990, Aveam echivalentul a 150$. Acum depășesc 1000$. Imi este frica de Dumnezeu sa scheaun si sa ma vait.

Daca m-as lasa dus de val desigur ca aș cârti non-stop ca ce rau o duc eu si ca maine voi muri de foame si o sa trebuiasca sa-mi vand casa ca nu mai pot plati facturile de scumpe ce sunt si se vor mai face. Dar pe mine corurile astea plangacioase care tot cersesc continuu, tot se vaita de saracie si profetesc extinctia, nu ma impresioneaza deloc si nu vreau sa le tin isonul.

Prefer sa fiu multumitor, sa lupt pentru mai bine, sa am nadejde in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 07.03.2024, 23:21:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Apropo, asta e 'biserica' cu 300 milioane factura la gaze.
Scuzati, dar catedrala e cat palatul parlamentului cand te uiti de jos.
Subiectul era altul, peste noapte, același consum a explodat cu 250%, nu conta că se consumă la fel, la preț de 250% nu ai ce face, când va mai crește cu 250% vor executa silit activele parohiei.

Era vorba că lucruri care erau cândva normale, un consum normal la gaz într-o lună de iarnă blândă cu 16 grade temperatura încăperii, a explodat din cauza sancțiunilor pe gaz rusesc și din cauza ambițiilor cretine ale PNL-PSD de a decarboniza România, de a bloca construcția de hidrocentrale, de a nu mai produce energie ieftină din ardere de cărbuni.
Are legătură și cu șacalii din familiile PPE și S&D care vor sacrifica Europa în cel mai cretin experiment posibil în timp ce economiile altor continente cresc bazându-se pe energie ieftină.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pe langa asta, preotul de acolo se plange, dar nu specifica daca a fost factura de regularizare sau e media lunara de iarna si nici nu spune ca are sau nu ajutor de la BOR sa plateasca din utilitati. Adevarul prin omisiune tot minciuna este.
Dacă nu specifică, e clar că e factura obișnuită, specifică consumul lunar defalcat deci e clar că a fost atent la index.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Eu inteleg situatia lor acolo la biserica, dar clujul este un oras cu salariu mediu de 4 ori mai mare decat in orasul meu excrement. Eu am fost iarna asta chibzuit si am strans din buci si mi-a venit la gaz mai putin media fata de anul trecut.
Am fost chibzuit si am trecut la hidroelectrica unde am cel mai ieftin curent, am incetat sa mai incalzesc casa noaptea(la casa e foarte frig fata de bloc) si am tinut calorifer electric cu termostat pe 17 grade doar in camera in care dorm.
E o minciună asta cu abundența în Cluj, oamenii obișnuiți cu venituri medii chiar își permit greu chirii, o casă din cauza unora IT-iști, medici, notari șamd care umflă prețurile.
Mai e și Untoldul care a scumpit imobiliarele, deci oamenii cu venituri modeste sunt prizonierii unui oraș care din cochet și jovial devine tot mai snob.

Citat:
Eu sincer sunt curios cat ii vine lu' Daniel intretinerea la bucuresti in noua catedrala. Posibil sa fie tot la radel legati.
Nu plătește PF Daniel factura pe Catedrala Mântuirii ci toată țara dă tributul pt construcția ei fiecare eparhie, chiar și cele mai sărace, depopulate, îmbătrânite și pline de șomaj județe trimit peșcheșul mai sus.

La Catedrala factura la energie e dată de consumul electric de pe șantier momentan și acolo sunt costuri astronomice.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.03.2024 at 23:26:41.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 25.03.2024, 16:56:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Vor cenzura tik-tokul ?

https://r3media.ro/deputatul-aur-dan...-sa-interzica/

Dan Tanasă, afirmă că se pregătește o cenzură pe rețelele de socializare de către coaliția PSD-PNL

Astfel, deputatul AUR explică într-un comunicat AUR că sondajul, ce relevă faptul că tinerii votează AUR, a creat o “isterie” în cadrul coaliției, aceștia dorind interzicerea tik-tok-ului.

”Ce nu pot controla, vor să interzică! Isteria creată în PSD-PNL de sondajul care arată că tinerii votează AUR devoalează fața hidoasă a două partide autoritare și cu adevărat extremiste.

Pentru că nu îi pot controla pe tineri, pentru că nu pot manipula prin TikTok, ce vor „democrații” lideri ai PSD-PNL? Să interzică TikTok.

Ce urmează? Să nu lase tinerii să voteze?

Frica le-a intrat în oase celor din PSD și PNL, liderilor acestor partide în frunte cu Rareș Bogdan sau Lucian Romașcanu.

Tinerii nu vor putea fi manipulați niciodată de aceste partide care calcă în picioare drepturile românilor.

Pe 9 iunie nu vor fi doar alegeri, ci va fi lupta generației noastre și a tuturor tinerilor din România pentru viitor și împotriva unui sistem putrezit condus de PSD-PNL!”, a declarat deputatul Dan Tanasă, potrivit unui comunicat AUR.

Reacția AUR vine în contextul în care reprezentanții PSD și PNL vor să închidă sau să „reglementeze serios” rețeaua Tik-Tok, după ce un sondaj de opinie a arătat că majoritatea tinerilor români ar vota cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR).

Astfel Rareș Bogdan, europarlamentar PNL și candidat în viitoarele alegeri, recunoaște că din sondajele partidului și focus-grupuri se observă o tendință de „îndreptare a tinerilor spre AUR”, posibila cauză fiind Tik-Tok-ul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 26.03.2024, 01:52:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vor cenzura tik-tokul ?...
Pentru că nu îi pot controla pe tineri, pentru că nu pot manipula prin TikTok, ce vor „democrații” lideri ai PSD-PNL? Să interzică TikTok.
...
N-are legatura cu politica. Este o simpla instructiune de interdictie initiata in State si care a fost raspandita colectivului prin lume. Este la fel ca si multe regulamente si legi din trecut si cele care urmeaza.

Cind vezi ca ceva se voteaza un UE, Franta de exemplu, asteapta-te ca in citeva saptamani, cel mult luni sa apara si in tara, poate usor sub alta formulare dar cu aceeasi esenta si efect.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 26.03.2024, 07:24:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
N-are legatura cu politica. Este o simpla instructiune de interdictie initiata in State si care a fost raspandita colectivului prin lume. Este la fel ca si multe regulamente si legi din trecut si cele care urmeaza.

Cind vezi ca ceva se voteaza un UE, Franta de exemplu, asteapta-te ca in citeva saptamani, cel mult luni sa apara si in tara, poate usor sub alta formulare dar cu aceeasi esenta si efect.
Ce spui tu era valabil dacă aplicau legi de interzicere sau restricționare când s-a apucat și SUA să o facă, acum un an.

Pe ei îi deranjează ultimul sondaj că tinerii votează masiv AUR

https://www.hotnews.ro/stiri-politic...a-viitoare.htm

Ți-a scăpat pasajul

Astfel Rareș Bogdan, europarlamentar PNL și candidat în viitoarele alegeri, recunoaște că din sondajele partidului și focus-grupuri se observă o tendință de „îndreptare a tinerilor spre AUR”, posibila cauză fiind Tik-Tok-ul.

De altfel s-au apucat din nou în mizerabilitatea lor să arunce cu lături în tinerii care votează AUR, că n-au discernământ și bla bla, când Iohannis se folosea de facebook în 2014 să câștige tinerii aveau discernământ, dacă ar vota PNL-PSD-USR le-ar cânta numai ode acești jegoși propagandiști ai sistemului.

E la fel ca și diaspora cât a fost folosită să voteze anti-PSD a fost bună, când votează și anti-PNL sau anti-USR e formată din căpșunari, badante, hoți, prostituate și oameni care au meserii precare și nu înțeleg ei jocul politic, tre să fie luminați de somități.

Dacă nu votezi cum vrea sistemul, sau gândești în afara paradigmei impuse automat te linșează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 26.03.2024, 10:11:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Articolul subliniază de cinci ori că AUR este de extremă dreaptă.
Adica Fascism, Naționalism, Nazism, Legionarism, Rasism, Șovinism, Xenofobie.
Mersi dar mai bine, nu!

OK, aia spune articolul, pentru mine Simion nu e extrema dreapta ci un simplu mascarici.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 26.03.2024, 11:22:41
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit


Claudiu Târziu:
Citat:
Sunt realmente scandalizat de cazul elevului Vlad Țăranu de la Colegiul Tehnic "George Bariți" din Baia Mare, caz care sintetizează toată toxicitatea sulfuroasei corectitudini politice globaliste ce inundă și mutilează pe nesimțite toate societățile.

Un elev român de clasa a X-a, sancționat pentru ... patriotism? Este uluitor!!! I-a fost scăzută nota la purtare, i s-a administrat o mustrare scrisă și i-a fost impusă consilierea psihologică după ce a adus în școală câteva stickere pe care scria "Eroii nu mor niciodată" și "Basarabia e România".

Conducerea Colegiului Tehnic "George Barițiu" a considerat că acestea ar fi "materiale care, prin conținutul lor, atentează la independența, suveranitatea și integritatea națională a țării, care cultivă violența și intoleranța", deci elevul trebuie pedepsit pentru propagandă unionistă, culmea!, într-un colegiu al cărui patron spiritual este unu ilustru precursor al unionismului.
Articolul: https://www.gazetademaramures.ro/ele...nia-mare-26750

Citat:
A urmat o vizită a mamei lui Vlad la școală, discuții și, în final, această mustrare și scăderea notei la purtare, care poate fi anulată dacă elevul dovedește un comportament ireproșabil până la sfârșitul anului. Vlad, însă, nu e supărat din cauza sancțiunii, ci fiindcă el consideră că i s-a făcut o nedreptate: „Eu am citit și statutul elevului, și regulamentul, dar în niciunul dintre ele nu am găsit o regulă pe care să o fi încălcat. Nu m-a deranjat sancțiunea, ci motivul că aș fi atentat la independența, unitatea, integritatea și suveranitatea țării. Când a fost chemată mama, au zis că nu se poate face politică în școală. Dar e un ideal național, nu e propagandă politică. George Barițiu spunea «Ca să voiești ceva, se cere unire, iar fără unire voința nu are tărie» și mai spunea că «Unirea și unimea națională sunt bunuri mari, importante și însuflețitoare, care nu cer mai mult decât voința tare de a fi și a rămâne un singur popor». Iar eu, în Colegiul Tehnic care poartă numele lui George Barițiu sunt sancționat pentru că promovez același ideal pe care îl promova el?”.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 26.03.2024 at 12:45:49.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 26.03.2024, 14:01:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Articolul subliniază de cinci ori că AUR este de extremă dreaptă.
OK, aia spune articolul, pentru mine Simion nu e extrema dreapta ci un simplu mascarici.
Păi ce ai vrea să susțină și hoitnews, care e situl ce a dat pozele cu Geoană de la Vântu de acasă înainte de turul 2 al prezidențialelor din 2009, de unde le-a avut dacă nu de la servicii ?

Observ că și Peter Costea și unii protestanți, s-au alăturat AUR, pe lângă Terheș și chiar unii catolici, fiindcă pericolul generat de viitoare legi pro avort, pro căsătorie și adopții homo, sau care vor tăia dreptul la liberă exprimare al creștinilor e mai mare decât divergențe de tot felul pe care le discutăm noi aici.

https://www.facebook.com/AliantaRena...1865251535495/

Chiar nu vreau să alunecăm în foamete și haos, plus costuri exorbitante ale vieții pe baza experimentului Green Deal.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.03.2024 at 14:05:28.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
politica, stiri