Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2012, 22:32:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si bibliografia unde este?
Ca altfel suna ca o poveste..

Inca ceva: ai vreo ipoteza pentru care sunt lasati sa se desfasoare desi sunt sigur ca sunt multe aspecte legale prin care pot fi incriminati?

Inca o data, nu cred ca ei sunt de vina cat inertia romanilor care conduc.

Iar daca legal nu se poate face nimic, orice altceva risca sa duca la evenimentele din '90 de la Targu Mures si nu este exclus sa ne alegem si cu un Kosovo in varianta romaneasca.

Last edited by AlinB; 02.09.2012 at 22:39:39.
  #22  
Vechi 02.09.2012, 22:54:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Alin.B locuiesti in Ardeal?
  #23  
Vechi 03.09.2012, 07:42:27
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu se poate ca în Tg Mureș de exemplu să mergi să ceri o pâine, iar vânzătoarea să te întâmpine în ungurește. I-am cerut o pâine, iar ea refuzat să mă servească, chipurile că nu a înțeles, așteptând să vină o colegă care vorbea românește. Mi s-a întâmplat să mă rătăcesc în Miercurea Ciuc. Am oprit mașina pentru a întreba direcția căutată. Persoana pe care am întrebat-o mi-a răspuns în ungurește ceva de genul ”nem tudom, a romána” adică ”că nu știe românește”.
Eu am trecut frecvent prin judetele Covasna si Hrghita. Merg adesea in Ardeal prin pasul Siriu (Buzau), Ojdula (Vrancea) si Oituz(Bacau). Nu mi s-a intimplat niciodata ceea ce spuneti dumneavoastra mai sus. Insa mi s-a intimplat asta vorbind moldoveneste cu romanii ardeleni. Am avut doua situatii cand oamenii mi-au intors spatele pur si simplu. Din acest motiv orasele Brasov si Timisoara si Sibiu au devenit pentru mine orase de tranzit, incerc sa nu opresc in ele niciodata, nici macar sa alimentez. De exemplu, o fosta colega de servici, fara sa ma cunoasca si fara sa fi schimbat cu mine nici macar 20 de fraze, auzind ca sunt din Moldova a spus despre mine ca sunt femeie usoara si chiar a raspandit zvonul acesta printre colegi.

Asa ca, nu stiu eu exact cat de rai sunt maghiarii din Ardeal dar stiu sigur ca ardelenii sunt destul de rai. Cel putin cu mine au fost.

Last edited by nutucutu; 03.09.2012 at 07:50:51.
  #24  
Vechi 03.09.2012, 07:52:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asa ca, nu stiu eu exact cat de rai sunt maghiarii din Ardeal dar stiu sigur ca ardelenii sunt destul de rai. Cel putin cu mine au fost.
De asta migrează farte mulți moldoveni în Ardeal? Deși subiectul abordat de tine este off topic.

Last edited by ovidiu b.; 03.09.2012 at 08:49:43.
  #25  
Vechi 03.09.2012, 08:43:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De asta migrează farte mulți moldoveni în Ardeal? Deși subiectul abordat de tine este off topic.
Subiectul nu stiu daca e chiar off topic. Vroiam doar sa mentionez ca perceptia ardelenilor este putin eronata. Ei sunt in permanenta nemultumiti: de guvern, de maghiari, de moldoveni,de bucuresteni, de tara in care traiesc etc. Dar sunt multumiti si mandri de un singur lucru: de ei insisi. Daca lucrurile as sta invers probabil ca ar vedea ca nici maghiarii nu sunt atat de rai, ca nici ei sunt atit de buni si ca nici nu exista o conspiratie nationala impotriva lor.

Last edited by nutucutu; 03.09.2012 at 08:46:35.
  #26  
Vechi 03.09.2012, 08:59:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Subiectul nu stiu daca e chiar off topic. Vroiam doar sa mentionez ca perceptia ardelenilor este putin eronata. Ei sunt in permanenta nemultumiti: de guvern, de maghiari, de moldoveni,de bucuresteni, de tara in care traiesc etc. Dar sunt multumiti si mandri de un singur lucru: de ei insisi.
În primul rând nu am afirmat că ungurii din România sunt răi, ci doar am subliniat faptul că ei refuză cu încăpățânarea lor specifică să vorbească românește.

Acum legat de ardeleni, modoveni, eu m-aș abține de a pune etichete. Nu spun că ardelenii sunt mai cu moț decât restul, respectiv mai buni, ba din contră aș spune că ardelenii sunt mai reci decât moldovenii, dar asta datorită probabil influențelor vestice sub a căror ocupație au fost. Dar să știi că eu cunosc moldoveni, care nu sunt de acord cu mine și spun că e invers. Dar știi de ce? Din cauza faptului că ei cunosc ardeleni de treabă. În concluzie nici ardelenii, nici moldovenii nu sunt mai presus. Eu cred că și ardelenii și moldovenii sunt oameni buni, dar să nu uităm că fiecare pădure are uscăturile ei. Deci depinde și în ce conjuctură și prin ce oameni ai ajuns să cu cunoști ardelenii. Oricum nu poți pune o etichetă doar pentru că ai cunoscut 2-3 ardeleni. Am umblat mult prin Moldova și mie personal care sunt ardelean, mi se par oameni frumoși moldovenii. Noi în fiecare om ar trebui să vedem lucrurile frumoase indiferent din ce regiune se trage. Cât despre unguri este cu totul o altă poveste pe care nu aș dori să o amestecăm cu altele, dar repet nu afirm că ei sunt răi, ci doar încăpățânați în a vorbi românește.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca lucrurile as sta invers probabil ca ar vedea ca nici maghiarii nu sunt atat de rai, ca nici ei sunt atit de buni si ca nici nu exista o conspiratie nationala impotriva lor.
Bine...te invit în să locuiești într-o zonă populată de ei și apoi sunt curios dacă ai să mai judeci astfel lucrurile. E ușor să stai pe margine și să vii să dai lecții de iubire. Știi câți români suferă din cauza minorității lor între unguri? Știi că dacă nu cunoști limba maghiară nu te poți angaja român fiind? Știi de câte discriminări au parte românii la ei în țară? Se pare că nu știi.

Uite aici un punct de vedere a unui român implicat direct:

Citat:
În prealabil postat de tikaalba Vezi mesajul
Stiti voi cum e sa fii minoritar in propria ta tara?Nu-i tot una sa bati din palme sau sa primesti palme,usor de vorbit pentru cei aflati in afara cercului,mai dureros pentru cei care se afla,AICI.

@Laura 19 /Ce va fi,va fi,n-avem ce face....adica,sa stam cuminti,ascultatori si aliniati ca la gradinita??,,Ce va fi,va fi...,,pentru tine are un sens,iar pentru mine si altii ca mine are cu totul alt sens,crede-ma.

Last edited by ovidiu b.; 03.09.2012 at 09:35:49.
  #27  
Vechi 03.09.2012, 09:02:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti convins pe ce baze?
Am trăit între ei și știu. E suficient?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
I-ai prins cand vorbeau, in secret, romaneste?
Mi se pare lipsă de respect să refuzi să știi limba țării a cărei cetățean ești. Ești de altă părere?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si chiar daca nu vor, de aici si pana la "planul diabolic"...sa fim seriosi.
Ce mai vrei? Primele semnale au apărut. Ei acum cer autonomie, asta e doar primul pas spre mai multe pretenții... Istoria poate confirma acest lucru.
  #28  
Vechi 03.09.2012, 09:08:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E normal să aibă nas și să li se permită să-l aibă. Nu-s ei prietenii puterii, oricare ar fi aia? Și cu atât mai mult a celei actuale?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #29  
Vechi 03.09.2012, 09:43:03
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bine...te invit în să locuiești într-o zonă populată de ei și apoi sunt curios dacă ai să mai judeci astfel lucrurile. E ușor să stai pe margine și să vii să dai lecții de iubire. Știi câți români suferă din cauza minorității lor? Știi că dacă nu cunoști limba maghiară nu te poți angaja? Știi câte alte restricții sunt puse românilor la ei în țară? Se pare că nu știi.
Nu dau nici o lectie de iubire. Doar constat. Pe de alta parte, incepand cu facultatea si continuaind cu locurile de munca pe care le-am avut, am avut de-a face cu colegi ardeleni. Sincer, daca ar fi sa aleg un loc unde sa traiesc tot restul vietii, Ardealul ar fi ultima alegere. Cunosc cativa romani care sufera din cauza ca sunt minoritari, calugaritele din congregatia Preasfintei Inimi a Lui Isus din Odorheiul Secuiesc. Daca in zonele acele din Covasna si Harghita or fi romani care sufera la propriu, ma indoiesc ca exista astfel de romani in judetele cu populatie majoritar romaneasca, gen Brasov, Sibiu, Hunedoara, Cluj etc.

Referitor la angajare si criterii subiective de angajare: sunteti cumva preot sau calugar si nu ati fost niciodata angajat? Aveti idee in cate companii exista acest crieteriu? Am un cumnat din Brasov care era revoltat ca in compania in care a lucrat era imposibil sa avanseze pentru ca directorul era din Sibiu, iar acesta promova in functii de conducere doar sibieni. Lucrurile acestea exista de cind lumea si probabil ca vor exsista in continuare. Nu v-ati obisnuit cu ele? Unii promoveaza maghiari, altii homosexuali, altii femei, altii barbati, fiecare cu "obiectivitatea" lui.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca ardelenii au o capacitate deosebita de a se autocompatimi si de a se ridica in slavi pe ei insisi. De exemplu sunt foarte indurerati cind vorbesc despre suferintele lor in timpul ocupatiei austro-ungare dar nu ezita sa se laude cu influenta germana pe care au capatat-o in urma acestei ocupatii. Sau, uita ca niste oameni pe care acum ii dispretuiesc, moldovenii si muntenii, si-au dat viata pentru ei; cu toate ca poate, ar trebui sa le poarte recunostinta si sa se roage pentru ei pentru binele facut. Toate aceste lucruri le-am constat de-a lungul timpului, iar eu, in acest moment, nu mai cred in dreapta judecata a ardelenilor, inclusiv in aceasta problema cu minoritatea maghiara.

Last edited by nutucutu; 03.09.2012 at 09:49:01.
  #30  
Vechi 03.09.2012, 10:07:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu dau nici o lectie de iubire. Doar constat. Pe de alta parte, incepand cu facultatea si continuaind cu locurile de munca pe care le-am avut, am avut de-a face cu colegi ardeleni. Sincer, daca ar fi sa aleg un loc unde sa traiesc tot restul vietii, Ardealul ar fi ultima alegere. Cunosc cativa romani care sufera din cauza ca sunt minoritari, calugaritele din congregatia Preasfintei Inimi a Lui Isus din Odorheiul Secuiesc. Daca in zonele acele din Covasna si Harghita or fi romani care sufera la propriu, ma indoiesc ca exista astfel de romani in judetele cu populatie majoritar romaneasca, gen Brasov, Sibiu, Hunedoara, Cluj etc.
Și mă rog, ce ar trebui să se întâmple? Nu normal ar fi ca ei, ungurii, să se dea după noi și nu noi după ei?
Subiect închis