Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2024, 20:59:46
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu la ce filme te uiți tu dar eu văd că Biserica încă e aici bine mersi, Duminică începe Triodul, ne pregătim de Postul Mare. Doamne ajută!
Asa si broasca zice ca e bine cand apa doar e calda, dar sa vedem cand clocoteste cum reactioneaza. Antihristul conform evangheliilor era prenzent de pe vremea apostolilor. Deci nu puteti sa va deziceti de el. E în textele voastre sacre.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2024, 21:04:16
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Asa si broasca zice ca e bine cand apa doar e calda, dar sa vedem cand clocoteste cum reactioneaza.
Cu mila lui Dumnezeu o să vedem și asta!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2024, 21:05:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu e vorba de vina unui individ, dar e vorba de demnitatea neamului. Mai mulți Părinți au spus că fiecare neam are un înger și vom fi judecați și ca neamuri, nu doar ca indivizi. Plus că dacă urmașii noștri or să fie înstrăinați de Biserică, n-o să aibă cine să ne pomenească la Dumnezeiasca Liturghie și să se roage pentru noi. Dacă unui om îi mai sunt date zile, sigur nu sunt date degeaba, fiecare are prilej să mai dea din sine pentru credință.

Cum și când rămâne de văzut și pentru noi și pentru greci și restul.
Asta zicea și biofizicianul Virgiliu Gheorghe că vremurile trăite sunt un prilej de mărturisire, dar cu toate astea poporul nu poate fi făcut bine cu forța.

La români până nu simt efectele deciziilor lor nu se trezesc, până nu simt durerea de a avea un copil măcinat de vicii, până nu-și pierd ei locuința pt că taxele sunt exorbitante, până nu se îmbolnăvesc de la un ser experimental, până când o guvernare locală USR nu-i stârpește fiscal din păcate dorm pe ei.

Nu există capacitate de a vedea în timp mai departe de momentul actual, ăsta e un mare defect să nu anticipezi pericolele sau să creezi pericole imaginare unde nu sunt.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2024, 21:10:26
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cu mila lui Dumnezeu o să vedem și asta!
100% Părerea mea e ca sunteti falsi, nu sunteti alesi. Cei alesi sunt imprastiati prin lume. Sunt speciali si nu se supun legilor statului sau tarii. Dumnezeu nu e teritorialist.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2024, 21:28:58
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta zicea și biofizicianul Virgiliu Gheorghe că vremurile trăite sunt un prilej de mărturisire, dar cu toate astea poporul nu poate fi făcut bine cu forța.

La români până nu simt efectele deciziilor lor nu se trezesc, până nu simt durerea de a avea un copil măcinat de vicii, până nu-și pierd ei locuința pt că taxele sunt exorbitante, până nu se îmbolnăvesc de la un ser experimental, până când o guvernare locală USR nu-i stârpește fiscal din păcate dorm pe ei.

Nu există capacitate de a vedea în timp mai departe de momentul actual, ăsta e un mare defect să nu anticipezi pericolele sau să creezi pericole imaginare unde nu sunt.
Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc. Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
100% Părerea mea e ca sunteti falsi, nu sunteti alesi. Cei alesi sunt imprastiati prin lume. Sunt speciali si nu se supun legilor statului sau tarii. Dumnezeu nu e teritorialist.
Să fii sănătos.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.02.2024, 21:50:04
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Să fii sănătos.
Multumesc. Sa dea Cel etern asemenea binecuvantarea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.02.2024, 22:59:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc.
Pelerinajul e în scădere de fapt, a scăzut numărul de locuitori cu câteva milioane față de 1990.
Să nu uităm că în anii 90 când nu aveai confortul personal al unei mașini cu încălzire în scaune moi ci stăteai cu orele prin frig în gări, Sihăstria și alte mănăstiri din Moldova erau luate cu asalt de sufletele în căutare de har și povață duhovnicească și la fiecare mănăstire primeai câte ceva de mâncare.

Acum unele mănăstiri văd vizita ca pe un concediu unde te cazezi și achiți, e clar că e scump să asiguri hrană și cazare dar mulți care au mers prin pelerinaje și au mai prins și debutul anilor 2000 mărturisesc că nu mai e ce a fost.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.
Din păcate am căzut urât la examenul închiderii Bisericilor și frica de virus, la neîndeplinirea cvorumului de 30% pt referendumul pt familie.

Toate astea pt că nu ne-am îngrijit și am lăsat în mâna lui Vadim, Dan Diaconescu etc să monopolizeze mișcarea patriotică, naționalistă suveranistă, sau ne-am încrezut în conservatorismul de mucava a lui papahagi și paleologu care cauționau un partid balama de tipul PMP care nu s-a opus real la închiderea Bisericilor, la delapidările de miliarde din pandemie pe produse neconforme, la frica generată mediatic de Ludovic Orban, la amenzile nesimțite de 20 de milioane dacă te plimbai în oraș fără o foaie, la distrugerea micilor afaceri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.02.2024 at 23:02:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.02.2024, 23:48:11
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vic007rau Vezi mesajul
prima tara crestina ....

Ce vrei sa insinuezi? Biserica intotdeauna e impotriva homosexualitatii si va fi mereu impotriva homosexualitatii.

Legile au fost date de parlamentari, nu de Biserica. Din ce am inteles chiar unul dintre ei, este homosexual (din parlamentul Greciei).

Mai bine ai sterge cuvantul "crestina" si inlocuieste cu prima tara din Sud-Estul Europei, pentru ca dai de gandit ca: "crestinii au aprobat asa ceva"....ceea ce nu e adevarat. Toti din Parlamentul lor se vad ca fac jocurile Occidentului.

Occidentul care e deja decazut, cum e? Protestantii au facut mariaj in bisericile lor in Olanda prima oara, apoi in SUA. In SUA sunt metodistii care chiar fac mariaje in biserici, aici in Grecia totul e civil, casatorii civile, nu ai sa vezi in bisericile ortodoxe Adam cu Adam.

Poate in astea protestante, gen metodisti, dar nu cred ca in Grecia sunt metodisti. Ei sunt cu LGBT, va dau linkuri sa vedeti, daca nu ma credeti de acesti protestanti care deja practica in "biserica" asa ceva.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 20.02.2024 at 00:01:35.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2024, 00:21:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ce vrei sa insinuezi? Biserica intotdeauna e impotriva homosexualitatii si va fi mereu impotriva homosexualitatii.

Legile au fost date de parlamentari, nu de Biserica. Din ce am inteles chiar unul dintre ei, este homosexual (din parlamentul Greciei).
O parte a societății grecești e căzută, vorbim de o diasporă numeroasă care are contacte cu Statele Unite, ei nu au nevoie de viză să se stabilească în Canda, SUA, Elveția șamd, trebuie să recunoaștem că e un trend de decădere la ei, fiindcă susținătorii parteneriatelor civile gândesc precum susținătorii partidului democrat din SUA.

Totuși alegerile în Grecia sunt câștigate cu mai puține voturi decât la noi, deci e nevoie de un partid suveranist susținut de Biserică și creștinii practicanți și la ei.

Trebuie să ne mobilizăm masiv încă de la primele ore la vot în 9 iunie și la alegerile care vor urma, lecția Greciei e decisivă, trebuie să stopăm, să încetinim cât mai mult orice tendiță auto-destructivă.

Altfel tot ce vorbim aici e doar risipă de timp și energie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2024, 00:27:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc. Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.
Astea-s sfaturi pentru copiii de pana la prima spovada, care inca n-au vazut sangele lor.


1. De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte.
2. Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus, începătorul și plinitorul credinței, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ținut seama de ocara ei și a șezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu.
3. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.
4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.(Evrei12,1-4)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grecia, homosexualitate