Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2009, 02:29:35
raccoon raccoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 3
Implicit O nelamurire

Un copil cu unele probleme de sanatate, mi-a pus o intrebare care m-a cam socat si la care nici nu am stiut ce sa ii raspund. acesta m-a intrebat despre hermafroditi. de ce Dumnezeu a facut astfel de oameni care poseda atat organe genitale masculine cat si femeiesti. copilul a spus ca intelege ca e lasat de la Dumnezeu ca barbatul sa fie barbat, iar femeia sa fie femeie, fiecare cu rolul lui. atunci de ce a creat si acesti oameni, cu aceste probleme. si mai ales intrebarea care m-a pus pe ganduri a fost daca acestia pot avea copii cu ei insisi. copilul m-a intrebat daca este posibil cumva ca organul barbatesc sa intre in contact cu cel femeiesc si astfel persoana sa ramana insarcinata cu ea insasi, si daca acesta nu este un pacat in fata lui Dumnezeu.

astept raspunsurile voastre pentru ca m-a tulburat aceasta intrebare. va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2009, 10:06:14
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Poate din aceasta cauza: "..că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,
Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele."
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2009, 10:11:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne fereste!,nu are cum sa se admita asa ceva!,din punct de vedere crestinesc,nici atat!
Nu stiu de ce a lasat Dumnezeu si astfel de oameni,insa,cu siguranta,trebuiesc judecate lucrurile intr-o astfel de maniera,incat sa nu lezeze doctrinele religioase si nici pe cele etice.
La o astfel de situatie trebuie neaparat consultat un duhovnic,sau un preot care se stie a fi cu har si intelepciune.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2009, 10:30:08
raccoon raccoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Poate din aceasta cauza: "..că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,
Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele."
Da, dar in acelasi timp, credinta nu ne-a invatat ca Dumnezeu e milostiv si iertator? nu inteleg de ce ar trebui mai ales un copil, un suflet nevinovat sa plateasca. totusi un copil se stie ca are sufletul pur si nu a gresit cu nimic in fata lui Dumnezeu. de ce sa fie el asuprit, daca el nu a gresit? nu e corect ca cei care gresesc sa plateasca? de ce sa plateasca altii pentru greselile lor?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2009, 10:30:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit noi suntem de vina, nu Dumnezeu..

[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu nu este autor al raului.. insa, datorita liberei noastre vointe, El il ingaduie ! Daca nu ar da libertate totala actiunilor noastra, El ne-ar afecta direct libertatea, adica ne-ar denatura chipul Sau din noi, si anume, puterea de a fi liberi.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Citeam despre un caz din Antarctita: "[/SIZE][SIZE=3]O echipa de cercetatori a lansat un semnal de alarma dupa ce au descoperit ca ursii polari arctici sunt otraviti in mod constant de chimicalele folosite in industria lemnului si textilelor. Cercetatorii au descoperit in tesutul adipos al ursilor polari o concentratie semnificativa a acestor poluanti. Studiile de laborator au relevat faptul ca aceste substante toxice au o influenta majora asupra glandelor sexuale si tiroide, creierului si motricitatii. Poluantii au determinat o crestere uluitor de mare a numarului de ursi polari hermafroditi. Astfel, cel putin o ursoaica din 50 de exemplare din Svalbard prezinta atat organe sexuale masculine, cat si feminine, fenomen pe care oamenii de stiinta il pun categoric pe seama poluarii."[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Gandesc la faptul ca anomaliile care au loc in organismele vii - plante, animale si oameni - au loc datorita libertatii oamenilor. Actiunile noastre au consecinte nebanuite sau pur si simplu ignorate. Egoismul nostru de a trai comod si cat mai "dupa poftele simturilor trupesti" a dus la ignorarea totala a consecintelor faptelor noastre. [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Nu ne gandim ca lansarea unei rachete face o gaura in stratul de ozon, strat care se tot subtiaza. Nu ne gandim ca poluarea apelor va duce la o intoxicare a pestilor, pe care tot noi ii vom manca. Nu ne gandim ca irosirea hartiei va duce la disparitia padurilor.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Tot asa cred ca se intampla si cu hermafroditii. Ei sunt rezultatul actiunilor omului, libere si de neoprit. Dumnezeu a pus niste legi in natura si in om. Atunci cand omul nu le ia in seama si se joaca cu ele (cand polueaza si chimizeaza totul, deregland buna functionare a naturii, sau cand isi duce la extrem poftele trupului, dand peste cap intregul organism) atunci lucrurile iau o intorsatura neplacuta si fireasca, din moment ce au fost denaturate de la scopol lor prim.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Hermafroditii poseda ambele organe sexuale, insa nu in mod deplin. Barbatul poseda toate cele ale barbatului si "doar o parte" din cele ale femeii; deci organele femeiesti nu sunt complete. Si invers, in cazul femeii. Si, daca nu ma insel, cele posedate in stare completa, chiar daca nu au nimic lipsa, sunt sterile. Legat de a ramane insarcinat cu el insusi, este imposibil, din moment ce doar un organ este deplin prezent. Sper sa nu ma insel legat de acest ultim paragraf, dar nu mi-a venit in minte pana acum.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Faptele noastre iresponsabile denatureaza natura si omul !![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu respecta intru totul libertatea omului si rabda cu durere vazand urmarile acesteia, pe care omul nu le in in seama !! El nu este autor al raului sau al uratului !![/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2009, 10:37:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu,tind sa cred ca nu ar fi vorba despre un copil,atata timp cat s-a pus si problema procrearii in aceasta situatie,o problema spinoasa,de altfel,si absolut dezastruoasa in contextul in care a fost exprimata aceasta.
Deci,putina sinceritate n-ar strica!!!......
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2009, 10:38:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu nu este autor al raului.. insa, datorita liberei noastre vointe, El il ingaduie ! Daca nu ar da libertate totala actiunilor noastra, El ne-ar afecta direct libertatea, adica ne-ar denatura chipul Sau din noi, si anume, puterea de a fi liberi.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Citeam despre un caz din Antarctita: "[/SIZE][SIZE=3]O echipa de cercetatori a lansat un semnal de alarma dupa ce au descoperit ca ursii polari arctici sunt otraviti in mod constant de chimicalele folosite in industria lemnului si textilelor. Cercetatorii au descoperit in tesutul adipos al ursilor polari o concentratie semnificativa a acestor poluanti. Studiile de laborator au relevat faptul ca aceste substante toxice au o influenta majora asupra glandelor sexuale si tiroide, creierului si motricitatii. Poluantii au determinat o crestere uluitor de mare a numarului de ursi polari hermafroditi. Astfel, cel putin o ursoaica din 50 de exemplare din Svalbard prezinta atat organe sexuale masculine, cat si feminine, fenomen pe care oamenii de stiinta il pun categoric pe seama poluarii."[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Gandesc la faptul ca anomaliile care au loc in organismele vii - plante, animale si oameni - au loc datorita libertatii oamenilor. Actiunile noastre au consecinte nebanuite sau pur si simplu ignorate. Egoismul nostru de a trai comod si cat mai "dupa poftele simturilor trupesti" a dus la ignorarea totala a consecintelor faptelor noastre. [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Nu ne gandim ca lansarea unei rachete face o gaura in stratul de ozon, strat care se tot subtiaza. Nu ne gandim ca poluarea apelor va duce la o intoxicare a pestilor, pe care tot noi ii vom manca. Nu ne gandim ca irosirea hartiei va duce la disparitia padurilor.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Tot asa cred ca se intampla si cu hermafroditii. Ei sunt rezultatul actiunilor omului, libere si de neoprit. Dumnezeu a pus niste legi in natura si in om. Atunci cand omul nu le ia in seama si se joaca cu ele (cand polueaza si chimizeaza totul, deregland buna functionare a naturii, sau cand isi duce la extrem poftele trupului, dand peste cap intregul organism) atunci lucrurile iau o intorsatura neplacuta si fireasca, din moment ce au fost denaturate de la scopol lor prim.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Hermafroditii poseda ambele organe sexuale, insa nu in mod deplin. Barbatul poseda toate cele ale barbatului si "doar o parte" din cele ale femeii; deci organele femeiesti nu sunt complete. Si invers, in cazul femeii. Si, daca nu ma insel, cele posedate in stare completa, chiar daca nu au nimic lipsa, sunt sterile. Legat de a ramane insarcinat cu el insusi, este imposibil, din moment ce doar un organ este deplin prezent. Sper sa nu ma insel legat de acest ultim paragraf, dar nu mi-a venit in minte pana acum.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Faptele noastre iresponsabile denatureaza natura si omul !![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu respecta intru totul libertatea omului si rabda cu durere vazand urmarile acesteia, pe care omul nu le in in seama !! El nu este autor al raului sau al uratului !![/SIZE]
Cel ce nu ia seama, seama va da! Nesocotinta nu ramane fara rasplata. De fapt rasplatiti vom fi dupa "rasplata"noastra. Ora scadentei este atat de aproape, mult mai aproape decat credem noi ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2009, 10:45:31
raccoon raccoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu stiu,tind sa cred ca nu ar fi vorba despre un copil,atata timp cat s-a pus si problema procrearii in aceasta situatie,o problema spinoasa,de altfel,si absolut dezastruoasa in contextul in care a fost exprimata aceasta.
Deci,putina sinceritate n-ar strica!!!......
Pai parintii sanatosi fiind, de unde sa stie ca vor avea un copil cu "defecte"? si copilul ajuns la o varsta a inceput sa puna intrebari..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2009, 19:43:13
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raccoon Vezi mesajul
Un copil cu unele probleme de sanatate, mi-a pus o intrebare care m-a cam socat si la care nici nu am stiut ce sa ii raspund. acesta m-a intrebat despre hermafroditi. de ce Dumnezeu a facut astfel de oameni care poseda atat organe genitale masculine cat si femeiesti. copilul a spus ca intelege ca e lasat de la Dumnezeu ca barbatul sa fie barbat, iar femeia sa fie femeie, fiecare cu rolul lui. atunci de ce a creat si acesti oameni, cu aceste probleme. si mai ales intrebarea care m-a pus pe ganduri a fost daca acestia pot avea copii cu ei insisi. copilul m-a intrebat daca este posibil cumva ca organul barbatesc sa intre in contact cu cel femeiesc si astfel persoana sa ramana insarcinata cu ea insasi, si daca acesta nu este un pacat in fata lui Dumnezeu.

astept raspunsurile voastre pentru ca m-a tulburat aceasta intrebare. va multumesc!
Spunea Sf. Teofan Zavoratul ca uneori se mai nasc copii handicapati pentru ca altfel acestia ar fi ajuns sa faca pacate si si-ar fi pierdut sufletul. Astfel insa se vor mantui. Nestiute sunt caile Domnului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2009, 20:55:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uneori nu Dumnezeu vrea asta.Daca sa zicem femeia a consumat alcool si iese un copil foarte bolnav nu e obligatoriu din voia lui Dumnezeu.Sunt multe accidente in timpul sarcinii si nasterii care se petrec,nu mai dati vina pe Dumnezeu.

iar la partea cu Dumnezeu pedepseste pentru vina parintilor nu prea e adevarat,nu ar face Dumnezeu una ca asta,stim cazuri in care parintii sunt vai de mama lor si copii sunt olimpici si inteligenti ,sportivi,medaliati etc.Dumnezeu pedepseste fiecare suflet.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40