Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.04.2011, 17:03:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

O lectură foarte folositoare în perioada Penticostarului (și nu numai)

PĂRINTELE JUVENALIE – Experiența Rugăciunii lui Iisus în spiritualitatea românească


http://cartianastasia.wordpress.com/...ea-romaneasca/

Într-o frumoasă continuitate cartea Mitropolitului Irineu al Olteniei

PĂRINTELE MITROPOLIT IRINEU – Experiența mistică a Părinților orientali

http://cartianastasia.wordpress.com/...lor-orientali/
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.09.2011, 12:41:48
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Ca si necrestin, mi-au placut "Lupul de stepa", Herman Hesse, cred.."Medelenii" lui Teodoreanu, .."La rascruce de vanturi"..."Pascalierul", si alte nuvele de Agarbiceanu...

Cand am devenit crestin, mi-au placut mult "Talita Kumi - Inviind pe drumul Damascului", de Ecaterina Fermo, poeziile lui Nechifor Crainic, Traian Dorz, scrierile sf Siluan, Simeon-Noul Teolog, Arsenie Papacioc..Rafail Noica, Siluana Vlad, Danion Vasile...

Multi dintre noi, cei care venim la credinta in Hristos, Mantuitorul si Domnul nostru, din ateism si alte rataciri, venim sovaielnici si speriati intre voi, vinovati, confuzi, facem urat si mai vorbim golaneste, ca sa ne mascam teama, in general frica de respingere, pentru ca nu stim mai nimic despre viata de obste, suntem "nedusi la biserica", vorba aia, si asupra noastra au mare impact cei mentionati mai sus, pentru ca vorbesc un limbaj accesibil noua, si nu unul atat de teologic incat sa nu intelegem nimic, sau atat de "sfant" incat sa ne faca sa ne simtim si mai mizerabili si patetici si groaznic de pacatosi decat ne simtim deja, ci dimpotriva, citindu-i sau ascultandu-i pe ei, ne simtim intelesi, nejudecati, nedispretuiti, incurajati, iertati si iubiti..si vietile lor, cuvintele lor, scrierile lor, pentru noi sunt ca un izvor vindecator si curatitor...Mesajul lui Dumnezeu prin ei catre noi este ceva de genul..."hai, copile, ca se poate..stiu ce-ai facut, cum ai trait, si totusi, esti al Meu, te-am asteptat cu mult dor, vreau sa indrept viata ta, ca sa ai parte de zile bune si fericire, cum inca nu ai cunoscut...si vreau sa Ma cunosti ca Acela care nu te va parasi niciodata..si-ti Voi fi alaturi, prin tot ce vei trece, si la bine, si la rau...si daca tu nu alegi de buna-voia ta sa pleci de la Mine, Eu..sunt Acela Care, niciodata, si sub nici o forma.. "Nu te voi lasa, nici nu te voi parasi".(Evr, 13:5)

Lor, si celor ca ei din zilele noastre, care nu se scarbesc de noi, prinsii de razboi, fosti atei, pagani, pacatosi groaznici, lepadaturi ale lumii acesteia, ci vin cu bratele deschise sa ne intampine, ba se mai si baga dupa noi prin canale, prin bolnite, prin puscarii, printre drogati, alcoolici, etc, si daca-i batem, sau scuipam, sau injuram, plang, nu raspund raului cu rau, ci se roaga pentru noi cu mai mare ardoare, ne dau literal, si haina de pe ei daca noi nu avem, si impart cu noi coltul lor de paine,...fac o plecaciune de mare respect in inima mea, nu ca unui idol, ci ca unui OM, si ma rog ca Insusi Dumnezeu, Atotputernicul, Iubitorul de oameni,..sa fie rasplata ostenelilor lor...

Scuze de divagatie, dar cartile astea imi place cel mai mult sa le citesc, ma marcheaza, ma amprenteaza..ma fac sa-mi doresc sa fiu...Om... Epistolele vii ale lui Hristos, care umbla printre noi in trupuri de om, in zilele noastre...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)

Last edited by Sara I; 24.09.2011 at 13:08:08.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.09.2011, 16:49:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca astazi il praznuim pe Sfantul Siluan Athonitul, imi aduc aminte ca am vazut cartea scrisa de acest sfant intitulata ,,Intre iadul smereniei si iadul deznadejdii'' la o cunostinta a mea. Am citit cateva pagini cu interes si apoi mi-am cumparat-o si eu.

Este o carte de o mare valoare duhovniceasca din care se poate invata cum sa luptam cu mandria si cu deznadejdea, acesti dusmani de temut ai mantuirii noastre.

Astazi am citit din nou despre acest sfant. Numele acestui sfant este legat de indemnurile ,,Tine mintea in iad si nu deznadajdui'' primite de la Insusi Mantuitorul.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.09.2011, 22:27:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Pentru cei ce vor sa-si largeasca orizontul cunoasterii,

cu un budism esentializat in stil japonez,

recomand cartea CALEA ACCEPTARII, care poate fi citita si descarcata de la aceasta adresa.


http://josho-adrian.blogspot.com/201...-tannisho.html

Este o carte remarcabila care merita o ora de lectura.


P.S.
Nu fac reclama, nu-l cunosc pe autor. Am dat accidental peste carte. O consider valoroasa pentru ca subliniaza importanta majora a fundamentului pe care sunt cladite practicile budiste: refugiul in Dumnezeu (in cazul japonezilor Amida - Buddha Milei Universale), a credintei si a rostirii Numelui.

Lectura placuta.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.11.2011, 10:13:46
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Mi-a ajuns recent in maini o carte, minunata. "Invataturi despre bine si rau", de episcopul Nicolae Velimirovici, tradusa in romana de p. Teofil Petrescu. E ca o trambulina inspre cerul lui Dumnezeu.
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.11.2011, 23:57:00
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu scuzele de rigoare ,o sa potez ceva aici complet offtopic,dar am motive,era un topic cu privire la filme,dar nu il mai gasesc,asa ca postez aici.

In ultimele 4 saptamini,in fiecare joi,odata cu un ziar de sport,gsp,s-a dat si un cd cu filme istorice,sunt un mare fan al lor.Primul a fost ,,Acvila Legiunii a-IX-a",a urmat ,,Regatul razboiului",apoi ,,Henry al IV-lea"si la final,a aparut joia aceasta, filmul de exceptie: ,,Cuceritorul:Legenda lui Taras Bulba".Toata lumea a auzit de Taras Bulba.Filmul este facut de rusi,adica exact cum stiu rusii sa faca unul:nationalist,de exceptie,coloana sonora super,actori rusi pt ca numai ei pot juca un asemenea rol.Filmul tare de tot,rog pe credinciosii ortodocsi mai aprinsi din fire,dupa ce il vad,sa nu puna mana pe sabie,precum cazacii ortodocsi din film si sa invadeze Polonia :) Chiar mi-a placut mult,l-am terminat acum de vazut pe CD si le recomand pe toate dar mai ales pe acesta.Probabil ca inca mai poate fi gasit la chioscurile de ziare,cred.

Vizionare placuta :)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.11.2011, 21:04:11
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Mi-a ajuns recent in maini o carte, minunata. "Invataturi despre bine si rau", de episcopul Nicolae Velimirovici, tradusa in romana de p. Teofil Petrescu. E ca o trambulina inspre cerul lui Dumnezeu.
Îți recomand „rugăciuni pe marginea lacului” de același autor.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.11.2011, 21:49:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pentru cei ce vor sa-si largeasca orizontul cunoasterii,

cu un budism esentializat in stil japonez,

recomand cartea CALEA ACCEPTARII, care poate fi citita si descarcata de la aceasta adresa.


http://josho-adrian.blogspot.com/201...-tannisho.html

Este o carte remarcabila care merita o ora de lectura.


P.S.
Nu fac reclama, nu-l cunosc pe autor. Am dat accidental peste carte. O consider valoroasa pentru ca subliniaza importanta majora a fundamentului pe care sunt cladite practicile budiste: refugiul in Dumnezeu (in cazul japonezilor Amida - Buddha Milei Universale), a credintei si a rostirii Numelui.

Lectura placuta.
cand am zis ca ideile tale nu sunt ortodoxe, te-ai suparat.
Acum mi s-a confirmat ipoteza.
Dragul meu, aceasta amestecatura e foarte periculoasa.
Acusi o sa ajungi sa spui ca de fapt, amandoua sunt bune, deoarece amandoua au atatea asemanari.
iti recomand intai cartile sfintilor parinti:Serafim Rose, Siluan athonitul, Paisie Aghioritul s.a
Citeste orice carte ortodoxa vrei, dar lasa ratacirile budiste la o parte.
Altfel....strasnica-i prapastia!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.11.2011, 20:06:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cand am zis ca ideile tale nu sunt ortodoxe, te-ai suparat.
Acum mi s-a confirmat ipoteza.
Dragul meu, aceasta amestecatura e foarte periculoasa.
Acusi o sa ajungi sa spui ca de fapt, amandoua sunt bune, deoarece amandoua au atatea asemanari.
iti recomand intai cartile sfintilor parinti:Serafim Rose, Siluan athonitul, Paisie Aghioritul s.a
Citeste orice carte ortodoxa vrei, dar lasa ratacirile budiste la o parte.
Altfel....strasnica-i prapastia!
Tot ce indreapta inima spre bunatate si dragoste este bun, pentru ca natura Lui Hristos aceasta este.
Si tot ce ne desparte de cele doua este rau.

Inflexibilitatea are partile ei bune si partile ei rele.

Ceea ce am recomandat este sesizarea acelorasi principii expuse insa intr-o alta forma.

Legarea unor principii de forma ne limiteaza capacitatea de acceptare a diversitatii, generand conflicte atat in interior cat si in exterior. ( aici gasim sursa atrocitatilor facute in numele unei religii, indiferent de forma acesteia)

Cand recunoastem universalitatea principiului putem spune ca si "neamurile" sunt chemate la mantuire nu numai crestinii.

Religia este o artificialitate necesara corectarii miscarilor inimii.

Religia nu trebuie sa fie practicata de dragul religiei.

Religia se afla sub dragoste si nu invers.
__________________

Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.11.2011, 21:15:20
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Îți recomand „rugăciuni pe marginea lacului” de același autor.

o mica rectificare, cartea se numeste "Rugaciuni pe malul lacului" si este intr-adevar minunata.... e un balsam, o recomand si eu cu toata caldura, iti schimba starea sufleteasca, te face sa vibrezi..

Eu una dupa ce l-am descoperit pe Sfantul Nicolae Velimirovici, am comandat tot ce se gaseste pe piata cu semnatura lui, nu degeaba este numit Gura de aur al sarbilor.

Last edited by oana72; 13.11.2011 at 21:18:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49