Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2010, 22:28:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
De ce sa fie intr-o eroare??
Ora de religie nu are ca si continut Cuvantul lui Dumnezeu? Este o eroare atunci cand astepti ca cel care iti transmite cuvantul lui Dumnezeu CU BINECUVANTAREA BISERICII sa fie un model??

Ce eroare este in acest lucru?
Felul în care preotul și profesorul de religie vorbesc despre cuvântul lui Dumnezeu este diferit. Când preotul citește sau predică cuvântul lui Dumnezeu este un alt Cristos: el se află in persona Christi capitis. De aceea, cel puțin teoretic, în asemenea prilejuri preotul este înveșmântat cu veșminte împărătești și se află în amvon.
Când profesorul vorbește despre cuvântul lui Dumnezeu în fața copiilor, avem un magistru și avem discipoli: cineva, care se presupune că știe, vorbește cu unii care se presupune că vor să afle. Un tată (sau o mamă) și copiii. Se pun întrebări, se dau răspunsuri, se fac ateliere. Ceea ce este vertical într-o parte, este orizontal în cealaltă. Ceea ce este, din punct de vedere liturgic, în afara lumii pământești acolo, este pe pământ, într-o școală generală, "în capitala unui giudeț de munte" dincoace. Oricât ați încerca să mă convingeți de contrariu, preotul este altceva decât cadru didactic, așa cum liturghia este altceva decât ora de religie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2010, 22:35:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul

Pedagogul desavarsit este Iisus Hristos si Evanghelia marturiseste aceasta. Asa ca eu nu as absolvi profesorul de religie de o slujire a cuvantului lui Dumnezeu!

.
Este ideal ceea ce propui tu si interesant, insa mi se pare NErealist, Iosif. Gindeste-te doar ca acei copii in tot timpul petrecut la scoala sunt expusi 99,9% la un rationament critic si itrospect bazat pe VERIFICARI si date clare, cu trimiteri la izvoare si dovezi reale , palpabile nu de domeniul "sufletului" si a inchipuirii, vezi; literatura, chimia, fizica, matematica, chiar si Ed Fizica iar tu prin slujire bisericeasca banuiesc ca nu ai face decit sa le scurtcircuitezi circuitele primite prin educatia laica.
De aceea pregatirea religioasa, este si ea foarte buna, dar trebuie facuta LITERAL in Biserica, nu in scoala, unde sarcii de ei vor fi socati...si asa sunt ei vai de capul lor...!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2010, 22:17:34
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Vai si de capul nostru...pentru ca acesti copii nu sunt de la ei insisi asa cum sunt!

Oscilam intre o fundamentare teologica si una pedagogica a educatiei religioase. Eu cred ca imbinarea corecta a celor doua vor duce la SLUJIREA Cuvantului lui Dumnezeu.

Profesorul e transmitator de informatii si creator de atitudine. Un profesor de religie este acolo cu BINECUVANTAREA BISERICII, deci el lucreaza pentru Biserica!

Cati mai constientizeaza asta? S-au ne-am laicizat si misiunea aceasta invatatoreasca?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2010, 19:58:11
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Slujirea profesorului de religie

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Felul în care preotul și profesorul de religie vorbesc despre cuvântul lui Dumnezeu este diferit. Când preotul citește sau predică cuvântul lui Dumnezeu este un alt Cristos: el se află in persona Christi capitis. De aceea, cel puțin teoretic, în asemenea prilejuri preotul este înveșmântat cu veșminte împărătești și se află în amvon.
Când profesorul vorbește despre cuvântul lui Dumnezeu în fața copiilor, avem un magistru și avem discipoli: cineva, care se presupune că știe, vorbește cu unii care se presupune că vor să afle. Un tată (sau o mamă) și copiii. Se pun întrebări, se dau răspunsuri, se fac ateliere. Ceea ce este vertical într-o parte, este orizontal în cealaltă. Ceea ce este, din punct de vedere liturgic, în afara lumii pământești acolo, este pe pământ, într-o școală generală, "în capitala unui giudeț de munte" dincoace. Oricât ați încerca să mă convingeți de contrariu, preotul este altceva decât cadru didactic, așa cum liturghia este altceva decât ora de religie.
HRISTOS A INVIAT!
Ma bucur ca un om care se numeste catolic sa scrie la semnatura un mesaj de a unui mare Sfant crestin ortodox Ioan Gura de Aur.
Doamne ajuta!
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2010, 20:22:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
HRISTOS A INVIAT!
Ma bucur ca un om care se numeste catolic sa scrie la semnatura un mesaj de a unui mare Sfant crestin ortodox Ioan Gura de Aur.
Doamne ajuta!

Adevarat a inviat!
Amatyyy, Sf. Ioan Gura de Aur a trait cu mult inainte de marea schisma, ce-i drept, in spatiul rasaritean, cand nu existau ortodocsi si catolici...Toti sfintii care au trait inainte de 1054 sunt recunoscuti si de catre ortodocsi, si de catre catolici.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2010, 22:55:50
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Slujirea profesorului de religie

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Amatyyy, Sf. Ioan Gura de Aur a trait cu mult inainte de marea schisma, ce-i drept, in spatiul rasaritean, cand nu existau ortodocsi si catolici...Toti sfintii care au trait inainte de 1054 sunt recunoscuti si de catre ortodocsi, si de catre catolici.
Doamne ajuta!
Asta sincer nu stiam ,prima oara aud.
Atunci de ce Sfantul Ioan Gura de Aur este considerat ortodox si nu catolic?
Chipul Sfantului il putem vedea pe icoanele ortodoxe si pe peretii bisricilor ortodoxe.
La catolici este asa?
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2010, 23:51:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Asta sincer nu stiam ,prima oara aud.
Atunci de ce Sfantul Ioan Gura de Aur este considerat ortodox si nu catolic?
Chipul Sfantului il putem vedea pe icoanele ortodoxe si pe peretii bisricilor ortodoxe.
La catolici este asa?
La catolici stiu ca Sf. Ioan Gura de Aur este supranumit "doctorul Bisericii". Despre cinstirea si cultul lui la catolici ar trebui sa stie mult mai multe Mihnea. Oricum, in mod sigur, catolicii nu celebreaza Sf. Liturghie compusa de el, asa cum o avem noi.
Repet, este un sfant din secolul IV, deci care a trait mai inainte de mare schisma, pe vremea cand Biserica era Una si de aceea este recunoscut si de catre catolici. Ce-i drept, el s-a nascut in spatiul rasaritean, in Antiohia. Cei mai importanti sfinti pe care ii consideram ai nostri, ortodocsi, sunt si la catolici: Sf. Fecioara Maria, Sf. Nicolae, Sf. Gheorghe...
Si noi, ortodocsii, avem sfinti, deci de dinainte de marea schisma, care provin din spatiul apusean, bunaoara, Fericitul Augustin (care, la catolici, din cate stiu eu, se bucura de o foarte mare cinstire si sta la bazele gandiri lor teologice), Grigorie cel supranumit de catre noi, ortodocsii, Dialogul, care a fost nici mai mult, nici mai putin, decat papa al Romei... (iata cate ceva despre el - http://paginiortodoxe.tripod.com/vsm..._dialogul.html).
Evident, rolul si importanta acestora difera semnificativ, la ortodocsi si la catolici... Mihnea poate oferi mult mai multe detalii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2010, 11:11:15
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

in decursul anilor de scoala am avut 2 absolvente de teologie care ne-au indrumat ca profesoare. prima din ele f.hotarta si sigura pe materia ce o avea de predat isi facea datoria si eram la zi cu programa scolara-orele cu nimic mai deosebite dacat cele de trigonometrie sau fizica. a2a, la fel de hotarata dar totusi cu oarece inclinatie spre problemele personale ale fiecaruia-orele aduceau mai mult cu o conferinta.
In mintea mea a ramas urmatoarea imaginerima profesoara ce am avut-o si-a facut datoria strict de profesor si ne-a invatat niste lucruri despre care nu imi aduc aminte dar dc aud vorbind despre ele imi suna oarecum cunoscut ca am mai auzit undeva. Cea de-a 2a profesoara ne-a invata si ea aceleasi lucruri uitate dar in plus ii datorez mult mai multe: m-a invatat ce inseamna sa fii crestin-ortodox.
Ii multumesc d-soarei profesoare Otilia pt dragostea ce ne-a aratat-o mie si tuturor elevilor sai si ii datorez multe din viata mea de crestin.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2010, 11:43:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Felul în care preotul și profesorul de religie vorbesc despre cuvântul lui Dumnezeu este diferit. Când preotul citește sau predică cuvântul lui Dumnezeu este un alt Cristos: el se află in persona Christi capitis. ..................... Oricât ați încerca să mă convingeți de contrariu, preotul este altceva decât cadru didactic, așa cum liturghia este altceva decât ora de religie.
Mi se pare mult prea indrazneata expresia "el se afla in persoana Christi capitis"- suna a infailibilitate. Daca la catolici se rezuma la papa, vad ca tu ai extins-o si la preoti. Daca ar fi fost valabila, nu am mai fi avut erezii, ca doar vorbea Hristos.
Repet, este prea indrazneata exprimarea. Nu cred ca cineva indrajneste sa puna semnul egal intre profesorul de religiei si preot, dar nici sa cadem in capcana ca prin preot harul, Duhul Sfant graieste/ lucreaza intr-un mod irezistibil.

Last edited by georgeval; 19.04.2010 at 21:26:20.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.04.2010, 14:24:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Ii multumesc d-soarei profesoare Otilia pt dragostea ce ne-a aratat-o mie si tuturor elevilor sai si ii datorez multe din viata mea de crestin.
Uite astfel de recunostinta ar trebuie sa se nasca in inimile elevilor in urma predarii religiei de catre profesori de religie. Multi profesori sunt acolo pentru ca nu alt serviciu....si incearca sa isi implineasca datoria....daca si-o implinesc.

Ne responsabilizam unii pe altii in functie de atitudinea pe care o adoptam!

Profesoratul este o slujire! Si inca una binecuvantata! sa nu uitam ca cel mai mare impact il au familia si scoala pana la o anumita varsta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea preotesei: chipuri de preotese E_my Preotia (Hirotonia) 40 14.12.2013 20:01:00
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 15:18:33
Vestimentatia profesorului Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 19.05.2011 20:00:24