Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.10.2009, 19:49:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul

Chiar asa, eterna sa va fie dragostea, Dorin!!!
Chiar si daca nu este eterna deoarce nu poate exista asa ceva ci doar in filme si romane, sa va fie bine impreuna!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.10.2009, 20:14:56
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Dumnezeu sa va rasplateasca ...

Foarte tare va admir si eu pe amandoi!!! Imi sunteti foarte, foarte dragi... Va simt ca pe fratii mei de la care am mereu ceva de invatat! Felicitari pentru toate postarile voastre. Dupa parerea mea sunt cele mai folositoare... duhovniceste!
Dumnezeu sa va rasplateasca timpul petrecut aici, pentru intarirea noastra, a tuturor...si...LA CAT MAI MULTE POSTARI, fratii mei dragi!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.10.2009, 00:08:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dumnezeu sa va ajute!

Cu drag, Andrei
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.10.2009, 00:11:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe plan duhovnicesc, laudele pot fi mult mai nocive decat criticile. Pe cei pe care-i apreciem nu trebuie sa-i aruncam in prapastia mandriei, deoarece ii...ucidem duhovniceste. Daca ne apucam de clasificari, apoi isi baga cel rau coada prea tare. Eu zic sa lasam clasamentele in seama lui Dumnezeu.

Am citit ca odata un staret isi lauda constant ucenicul pentru evlavia sa. Ucenicul a murit si staretul era sigur ca acesta s-a dus in Rai. Odata, insa, ucenicul i-a aparut staretului in vis si i-a spus ca se chinuieste in iad deoarece, fiind mareu laudat, el s-a lasat biruit de mandrie. Atunci staretul si-a dat seama de greseala facuta, caci nu i-a daruit ucenicului comoara cea mai de pret: smerenia. Mai mult, l-a aruncat in mandrie.

Sfantul Siluan Athonitul povesteste un episod autobiografic asemanator. In primii ani de calugarie si el a fost aruncat in mandrie de duhovnicul sau. Astfel, dupa ani de lupta duhovniceasca, a avut parte de o descoperire pe care ne-a lasat-o : ,,Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.10.2009, 16:11:28
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu pot spune cata bucurie simt cand primesc iubire din partea celor pentru care nu am facut inca nimic.
Va multumesc pentru gandurile si cuvintele calde.

Da, cu ajutorul lui Dumnezeu m'am nascut a doua oara. Sunt sot.
Azi noapte am ajuns in oras. Stau o zi, dar fug din nou. De luni revin insa pe termen lung. :)
Nadajduiesc sa fiu cat mai repede tata si bunic. :)

Slava lui Dumnezeu pentru toate.
Ma straduiesc sa intrupez cele scrise, de obicei, pe forum. Este greu, dar frumos.

Noapte cu pace, tuturor, dragii mei prieteni.
Dumnezeu sa va ajute in casnicia voastra si sa aduceti roade bune spre folosul comunitatii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.10.2009, 10:32:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Va pretuiesc mult, in primul rand rabdarea si blandetea voastra,
si, desi cred ca sunt mult mai in varsta, cel putin decat windorin,
am facut mult timp umbra degeaba pamantului, asa ca acuma
incerc sa ma tin dupa voi, macar ca merg de-a busilea si dau
mereu cu nasul in tarana.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.10.2009, 17:35:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bunul nostru coleg si prieten , DORIN , s-a casatorit ! Casa de piatra si Bunul dumnezeu sa va ocrotesca !
Bunul Dumnezeu sa va daruiasca dragoste, pace, intelegere. sa aveti o casnicie fericita , binecuvantata cu copilasi frumosi si sanatosi!
dragostea voastra inceputa aici sa continue si dincolo unde se va desavarsi!

SA FITI FERICITI!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.11.2010, 15:58:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Postez mesajul de mai jos ca o atentionare.

De multe ori am remarcat laude la adresa lui Windorin si a altora care frumos scriu pe forum, fiind inspirati si vrednici de luare-aminte. Cei care i-au laudat nu constientizeaza insa pericolul pe care laudele il aduc sufletelor respectivilor. Nu va dati seama ca, daca omul este duhovnicesc, nu are nevoie de ridicare in slavi de catre ceilalti? Este extrem de periculos sa faceti asta, pentru ca intervine implicit ispita slavei desarte si a parerii de sine.

Nu mai faceti asta, pentru ca nu e sanatos pentru sufletele lor. E adevarat ca multi isi aduna cununi rabdand ispita si ignorand gandurile de marire care vin din surse lumesti; dar si pericolul caderii este enorm, mai ales pentru cei cu viata imbunatatita, ale caror pacate se rezuma mai mult la ganduri si vorbe gresite.

Sa avem grija unii de altii, o grija manifestata chiar si la nivelul gandurilor si al cuvintelor. Scuze, dar m-am simtit dator sa mentionez aceste lucruri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.11.2010, 10:30:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa avem grija unii de altii, o grija manifestata chiar si la nivelul gandurilor si al cuvintelor.
Scuze, dar m-am simtit dator sa mentionez aceste lucruri.
Multumesc pentru cuvant si pentru grija, Florin Ionut.
Ai dreptate, impartasesc si eu gandul ca nu e bine sa rostim pe fata aprecierile.

Cea mai mare bucurie a unui "cuvantator" este aceea de a se fi folosit cineva din cuvintele lui, iar aceasta se va vedea la judecata. Daca cele spuse sunt de la Domnul, ele vor izvora si fara aprecieri, ba inca si dupa critici, in acelasi duh de pace si bucurie, iar de nu sunt de la Domnul, ele isi vor arata adevarata fata in momentul unei dezaprobari sau al unei critici. Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ceva de genul ca nu de aplauze are nevoie, ci de infaptuirea celor spuse de el.. abia atunci cuvantul isi atinge rostul.

Cu toate acestea, nu "cuvantatorii" tin lumea, ci "infaptuitorii".

Desi nu obisnuiesc sa imi "propovaduiesc" bucuriile, fac totusi un pogoramant, pentru iubirea voastra,
si va marturisesc ca din data de 19 octombrie sunt tata. Sotia a nascut o fetita.
Slava Domnului pentru minunatul dar. Dea Domnul sa aiba mintea luminata, sa fie credincioasa si sanatoasa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 24.11.2010 at 10:35:54.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.11.2010, 10:33:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc pentru cuvant si pentru grija, Florin Ionut.Desi nu obisnuiesc sa imi "propovaduiesc" bucuriile, fac totusi un pogoramant, pentru iubirea voastra si va marturisesc ca incepand cu 19 octombrie am inceput a'mi tine in brate primul copil. Sotia a nascut o fetita.
Felicitari!! Dumnezeu sa o ocroteasca!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aplaudati-l pe Costel Busuioc!!! monica73 Generalitati 31 13.02.2014 17:34:11