Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2017, 22:36:15
TigrisHan TigrisHan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2017
Mesaje: 1
Implicit Parastas 9 luni de Moșii de toamnă

Vă salut!
Pe 4 noiembrie am programat un parastas de 9 luni. As™a a picat s™i n-am avut inspirat›ia să consult preotul mai din timp...m-a dojenit nit›el...
Am credint›ă, însă nu practică, as™adară nu sunt obis™nuit asa de bine la cutumele ortodoxe.

Preotul mi-a comunicat că parastasul de 9 luni e "cap de rând" s™i nu face parastas pe 4 noiembrie, adică de Mos™ii de toamnă. Adică ...că nu vine pe acasă, să sfintească câteva bucate s™i să servească ceva s™i el, pentru că altfel - spune asa domnia sa - ar trebui să meargă pe la toată lumea, dacă face as™a o concesie.
N-am insistat (e cunoscut ca dificil uneori), însă am smuls de la el cum că pot duce mâncare la biserică pentru sfint›ire, apoi s-o amestec cu restul s™i să fac acasă parastasul cu oameni, însă fără el.

În fine...
Curiozitatea m-a împins totus™i să caut cu migală pe net detalii.. S˜i vă zic că n-am găsit vreo interzicere ca un preot să facă un parastas tocmai de Mosii de toamnă.
Totus™i am înteles că de perioada Mosiilor de toamnă se fac pomeniri GENERALE ale mortilor. Ale tuturor..
Dar de ce nu si o pomenire/parastas INDIVIDUAL?
Pentru că ar beneficia decedatul de două pomeniri în acelasi timp? S˜i care ar fi problema? Se consideră o ... FAVORIZARE s™i e vreun păcat?

Vă întreb pentru cultura generală, este interesant pentru mine, despre cum se pune problema.

Stimă.

Last edited by TigrisHan; 01.11.2017 at 22:51:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare