Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2010, 20:41:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Draga Vasilica ce sa zic unde nu e cap vai de picioare .Ar fi multe intrebari de ce insa banul dicteaza comertul sa traiasca si dupa cum vezi filosofia in ziua de azi e inseala si mergi mai departe tu faci bani ce iti pasa de ceilalti?Profesori buni nu prea mai sunt adica dascali care sa educe modele deloc si cum isi asterne omul asa doarme ..... din pacate
Dureros frate Marius eu locuiesc aici si nu sarbatoresc consider ca nu e fany de loc, am fost intrebata aici la serv ce costum am sa port vinerea asta? nici unul
Mag pline de toate felurile de uratenii pina nici la nepotul meu nu-i plac ca sint dracesti asa mi-a zis el.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 26.10.2010 at 02:42:13.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2010, 22:16:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mare zarva in America cu sarbatoarea asta draceasca dar de ce si romanii au preluat-o fiind o tara majoritar ortodoxa?
Aceasta "sărbătoare" este preluată in școli de catre profesorii de lb. engleză, motivând că e singura lor activitate. Nici măcar nu se alarmează cănd văd elevii punându-și coarne si măști oribile, ba din contra li se pare hazliu si demn de premiat costumul cel mai satanist

Și de regulă se tine vinerea când pentru crestini este ziua Rastignirii Fiului lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2010, 22:40:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Mie Halloween-ul mi se pare o mare porcarie, deja sunt pline magazinele de cranii, cozi de maturi, schelete, dovleci psihopati, palarii de vrajitoare, paianjeni si alte tampenii menite sa-i faca pe bietii copii sa ude patul de frica... De altfel trebuie sa-i menajam pe cei mici de mesajele violente pe care unele filme le transmit (vezi "nerecomandat copiilor sub 12 ani" de exemplu) dar cand vine vorba sa-i costumam intr-un cearsaf murdar de sange totul e in regula, perfect adecvat varstei!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.10.2010, 23:19:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Aceasta "sărbătoare" este preluată in școli de catre profesorii de lb. engleză, motivând că e singura lor activitate. Nici măcar nu se alarmează cănd văd elevii punându-și coarne si măști oribile, ba din contra li se pare hazliu si demn de premiat costumul cel mai satanist

Și de regulă se tine vinerea când pentru crestini este ziua Rastignirii Fiului lui Dumnezeu.
Nu inteleg, in octombrie Hristos a fost rastignit?

Si Halloween-ul si Craciunul si Pastele au devenit business: se duce la colindat numai pentru a face bani, si nu pentru a vesti nasterea lui Hristos... la fel cum mos craciun si iepurele de pasti au inlocuit complet semnificatia acestor sarbatori.

Cat despre fragilitatea pshicului copilului, rastignirea si halloweenul stau pe acelasi plan: nu stiu daca este mai bine sa-i arati un om care sufera si este torturat pe o cruce, plin de sange decat scheletre si masti...
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.10.2010, 00:56:21
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Bun,e vorba de bani.Sa se castige cat mai mult ,cat mai repede si cu cel mai mic efort.Eu ma intreb : De ce nu se promoveaza sarbatorile noastre traditionale? pe care le intelegem toti si ar avea mai multi clienti !....si mai mare castig...Eu cred ca principalul motiv e..."naivitatea" in care ne complacem toti de la Revoluite incoace.Statul,ar trebui sa incurajeze mai concret in acest sens,altfel santem o natiune care va disparea ... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.10.2010, 17:01:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Astea nu-s sarbatori

Si eu consider ca sunt doar niste prostii importate de comercianti, ca sa castige nu un ban ci multi bani de pe pielea fraierilor (care nu sunt doar fraieri, de fapt sunt persoane fara traditii solide si fara credinta)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.10.2010, 19:06:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda !, am citit pe-aici ca nu este " fany " deloc sa se serbeze Hallowen, ca nu este crestineste si asa mai departe. Iar eu ma gandesc asa, ca o "tampita " , voua vi se pare ca toata propaganda asta diavoleasca specific crestineasca este " fany " ? ? ?
Vi se pare ok sa se vorbeasca in sus si in jos, toata ziua si noaptea despre cel diavol, despre puterea lui, despre faptul ca ne domina, ne chinuie, ne poarta o gramada de gesturi si instincte, ne ispiteste, ne insufla s.m.d ? ? ?
Voua vi se pare destul de " fany " sa-l tot puneti inainte pe cel diavol ( conferindu-i o importanta deosebita ) ? Mie nu ! Eu m-am cam saturat de cel diavol de pe buzele crestinilor, asa ca, sarbatoarea Hallowen-ului este chiar una inofensiva, pe langa sinistra distractie permanenta si perpetua de-a " diavolul " si de-a vrajmasul din viata bietilor oameni.
Eu m-am saturat, asa ca, mai bine ma duc sa scobesc un bostan, sa-i pun o lumina si sa nu ma gandesc la " lucruri dracesti ", ci doar la o sarbatoare imprumutata din traditia unui popor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 19:08:39.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.10.2010, 21:21:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu inteleg, in octombrie Hristos a fost rastignit?
Ziua de Vineri este zi de post in Biserica Ortodoxa intrucat intr-o zi de vineri a fost rastignit Hristos Dumnezeu pentru iertarea pacatelor noastre!
Pentru tine conteaza luna sau semnificatia zilei?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.10.2010, 21:57:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Apropo de " aproapele " in chip de Dumnezeu .
Intr-o zi am avut de sustinut un exament foarte important si am convenit sa las copilul la cineva, desi, de obicei nu-l las la nimeni ( fiindca nu vrea nimeni ). Acel cineva nu a mai putut si, pur si simplu, umblam dimineata pe la 7 si nu stiam unde sa-l duc, desi m-a invrednicit Dumnezeu cu o familie, nu doar foarte numeroasa, ci si foarte " fara ocupatie ".
Asadar, umblam cu copilul dimineata, ca bezmetica si nu aveam unde sa-l las, asta, in conditiile in care am rude care locuiesc la 10 secunde de mine si surori de 30 de ani care " nu fac nimic, pe romaneste " . Imi venea sa plang, desi sunt foarte obisnuita, insa riscam sa nu dau examenul...asta in conditiile in care persoanele mai sus amintite nu s-ar dezice de un post ( de mancare ) nici sa le pisti cu ceara, sau de slujbele pompoase de la hramuri... NO COMMENT !
Pacat, lenea si indiferenta, minciuna, invidia si rautatea( despre asta este vorba in relatia de mai sus ) nu prea sunt canonisite si pedepsite de duhovnic, dar incalcarea postului sau a asistarii la biserica, Da ! Ei, de-aia oamenii cred in felul acesta ( fara fapte fata de cei din jur), fiindca nu prea au nevoie de constiinta ca sa se infraneze de la mancare, ori sa i-a tramvaiul pana la biserica, dar pentru o atitudine etica si sensibil omeneasca, este nevoie, si-nca cat !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 22:01:21.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.10.2010, 22:05:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mda !, am citit pe-aici ca nu este " fany " deloc sa se serbeze Hallowen, ca nu este crestineste si asa mai departe. Iar eu ma gandesc asa, ca o "tampita " , voua vi se pare ca toata propaganda asta diavoleasca specific crestineasca este " fany " ? ? ?
Vi se pare ok sa se vorbeasca in sus si in jos, toata ziua si noaptea despre cel diavol, despre puterea lui, despre faptul ca ne domina, ne chinuie, ne poarta o gramada de gesturi si instincte, ne ispiteste, ne insufla s.m.d ? ? ?
Voua vi se pare destul de " fany " sa-l tot puneti inainte pe cel diavol ( conferindu-i o importanta deosebita ) ? Mie nu ! Eu m-am cam saturat de cel diavol de pe buzele crestinilor, asa ca, sarbatoarea Hallowen-ului este chiar una inofensiva, pe langa sinistra distractie permanenta si perpetua de-a " diavolul " si de-a vrajmasul din viata bietilor oameni.
Eu m-am saturat, asa ca, mai bine ma duc sa scobesc un bostan, sa-i pun o lumina si sa nu ma gandesc la " lucruri dracesti ", ci doar la o sarbatoare imprumutata din traditia unui popor.
Rezonez la cele scrise de tine Ory.
Eu nu inteleg cum pot persista unii ortodocsi in viziuni sumbre / pedepse / inselari diavolesti / infranari permanente / auto-flagelari pentru miliardele de pacate, etc. fara sa se indeparteze de BUCURIA lui Hristos!!
Parintele de la noi de la biserica aminteste mereu in cadrul predicii de urmatorul pasaj din Biblie:

"Matei 28:8-10 Ele au plecat repede de la mormânt, cu frică și cu mare bucurie, și au alergat să dea de veste ucenicilor Lui. Dar iată că le-a întâmpinat Isus, și le-a zis: ,,Bucurați-vă!" Ele s-au apropiat să-I cuprindă picioarele, și I s-au închinat. Atunci Isus le-a zis: ,,Nu vă temeți; duceți-vă de spuneți fraților Mei să meargă în Galilea: acolo Mă vor vedea."

Cele doua indemnuri ale lui Iisus cel Inviat sunt "Bucurati-va!" si "Nu va temeti!", le mai ascultam noi oare?

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impotriva Halloween-ului C.tin Vrajitoria 37 01.03.2017 13:56:53
'Pagini din istoria neamului romanesc' Laura19 Generalitati 43 25.06.2013 13:31:16
Portul popular/traditional romanesc zaharia_2009 Generalitati 32 03.09.2012 17:54:30
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 19:51:45
Abecedar romanesc z3nn Stiri, actualitati, anunturi 4 12.03.2007 00:32:22