Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.09.2014, 19:47:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cand am schimbat locul unde mergeam Duminica la Sfanta Liturghie, am cautat mult pana sa gasesc o biserica unde sa imi placa slujba cu adevarat. Din pacate, si biserica pe care am ales-o dupa multe cautari, si la care merg de doi ani de zile, este departe de idealul meu. Imi place aici faptul ca preotii slujesc fara graba si cu evlavie, dar sunt foarte multe persoane la slujba si este extrem de greu sa te concentrezi. Am observat ca atunci cand toti cei prezenti la slujba se concentreaza cu adevarat la ce se citeste, trairea pe care o ai se schimba fundamental. Din pacate, la bisericile unde vin multi oameni, inevitabil majoritatea vor fi cu mintea aiurea. As dori sa evit o dezbatere despre dimensiunea eclesiologica a crestinismului, despre faptul ca vrem sa se mantuiasca cat mai multi, etc. și sa va intreb doar daca stiti in Bucuresti vreo biserica unde preotii/preotul sa slujeasca cat de cat cu evlavie si unde sa vina cat mai putine persoane. Multumesc!

edit: scuze pentru „B” din titlul topicului (asa cum inca apare el in lista subiectelor)
Te poti concentra in orice biserica, cu conditia sa nu iei deloc in seama la ce este in jur, sa stai ori cu ochii inchisi, ori sa stai extrem de in fata aproape de altar pentru a nu baga de seama la cei ce vin in timpul slujbei, sa incerci din rasputeri sa te concentrezi pe ce se intampla. Nu e de vina lumea, ci noi suntem de vina cand nu ne putem concentra, daca vrem biserici cu putina lume inseamna ca nu prea suntem sociabili, nu prea iubim oamenii, suntem elitisti, si dispretuim pe cei din jur. Ne dorim o biserica exclusivista, personala, in care preotul sa ne acorde numai noua atentie pentru ca noi suntem mai speciali decat ceilati, suntem mai cu mot. Mantuitorul a primit multimi la el, nu a predicat numai pentru 3 oameni si pe restul i-a trimis pe campii pentru ca il deranjau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.09.2014, 15:45:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Prietenii atei, sau anticrestini, printre care si sotul ( desi el nu e ateu, nici chiar intruntotul anticrestin, doar anti-biserica), sugereaza ca daca nu mai avem loc in biserici, sa ne reunim si sa ne rugam in aer liber, pe stadioane, in parcuri, pe camp, etc...( doar si Mantuitorul a predicat sub cerul liber, nu ?)


Pana la urma m-am mai gandit si, desi nici el n-a fost de acord cu mine, pt ca nu cunoaste ai intelege rolul bisericii, mi-am dat seama ca ce am spus ieri dincoli n-a fostbo blasfemie chiar asa mare.... pana la urma si biserica, prin Mantuitorul si prin slujitorii lui purtatori de har, realizeaza o curatire a noastra de pacate, o primenire fara de care mantuirea nu ar fi posibila ..asa cum in baie ne curatim trupurile, in biserica, la spovedanie mai ales, ne curatim sufletele.. ( defapt asta a si prefigurat Mantuitorul cand a spalat picioarele ucenicilor),.si cred io ca pana la urma ce aud si vad Dumnezeu si preotii lui de la noi, la aceasta sfanta taina, ar putea fi mult mai scarbos si dezgustator decat toata murdaria si intinaciunea trupurilor.....
( deci, concluzia la care " sar", pana la urma ne trebuie si "Catedrala Mantuirii", pt curatirea sufletelor; desigur o putem face si sub cerul liber, asa cum si baia o putem face in aceleasi conditii, insa e preferabil pevreme mai calduroasa :)...

Last edited by fallen; 18.09.2014 at 16:01:11.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.12.2014, 07:26:09
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Biserica Sf Ilie "Hanul Coltei" Bucuresti

Dragii mei,
va recomand cu bucurie si caldura sa mergeti la Biserica Sf ILie "Hanul Coltei" din Bucuresti.
Parintele Gabriel este un om bland si cu multa dragoste. Ceea ce ma impresioneaza in mod deosebit acolo este multimea copiilor.. Cand vine momentul impartasirii cu Hristos, randul este pana la usa... Totul este in pace si buna randuiala. Majoritatea sunt copilasi. Copilasi, ce stau cuminti si asteapta sfiosi sa primeasca pe Hristos. Copii, ce stiu exact ce trebuie sa faca, cum trebuie sa se miste..in Biserica. E foarte multa bucurie acolo, fratilor. VENITI!!
La sfarsitul slujbei, se face agapa frateasca. La usa, enoriasii aduc cafea si prajiturele, ce sunt puse pe masa iar fiecare serveste.
De cate ori ajung in Bucuresti si merg la Biserica Sf Ilie, inima se umple du bucurie.
Ingaduiti-mi sa impart cu voi bucuria aceasta..
Va asteptam acolo! veniti..la Hanul Coltei..

Preot paroh: Gabriel Grigorescu
Telefon: 0721 287 351

Email: contact@sfantul-ilie.ro
Adresa: Strada Doamnei, nr. 18, sector 3, Bucuresti

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&...81828268,d.d24

Last edited by Jennyy; 12.12.2014 at 07:28:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare