Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 31.10.2017, 00:08:35
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest
Problema e că nu se face de râs numai pe el ci și teologia, călugăria, preoția și dă prilej să se hulească Biserica lui Hristos din pricina potlogăriilor lui.
Draga Iorest ,ai ochii cam injectati.Nu e semn bun.Vorbirea de rau e pacat foarte grav.Daca citeste duhovnicul tau (daca ai) comentariile tale de pe forum ,probabil ti-ar cere sa nu mai scrii nimic.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #442  
Vechi 31.10.2017, 01:16:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:46:00.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 31.10.2017, 08:27:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Alții sunt teologi și unii preoți începând cu vârsta de 27-28 de ani și nu știi de ei pentru că-și văd într-o tăcere responsabilă de slujire.
Nenea! NU vorbim de un PREOT !!!!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi-ar fi și rușine să merg cu alea 80 de motive
Nimeni de pe acest forum nu a fost de acord acele motive.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cine știe câți s-au scârbit de călugărie în urma citirii acelor mesaje (fără să-l cunoască pe autor)
Mănăstirile vor fi pustii din cauza mesajelor autorului. :)) Omule, mesajele lui Igor sunt comentate și majoritatea sunt dezaprobate.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă omul e și bolnav
Omul nu mai e pe forum. Vrei să-l ajuți? Poemenește-l, dar nu în stilul tău.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
atunci mai mare răspundere vor lua cei care sănătoși fiind l-au încurajat ca să râdă de el, ori i-au dat putere asupra altora.
Nu l-a încurajat nimeni, cred că majoritatea userilor activi l-au tras de mânecă.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 31.10.2017, 08:33:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Starețul Iustin Miron
Știi ce ți-ar spune Părintele Iustin?: "prietenul meu, lasă piatra jos și vino să te îmbrățișez."
Reply With Quote
  #445  
Vechi 31.10.2017, 08:59:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
să fii neserios când spui că te duci la călugărie deși nici n-ai intenția asta, dar vrei să impresionezi, chiar nu mai are rost să vorbesc în fața unor asemenea apărări.
E o greseala sa judeci intentiile cuiva. Noi putem vedea doar faptele. Si facem presupuneri privind motivatia.
Cu siguranta NU ai de unde sa stii tu intentiile ascunse ale lui Igor. Cel care poate judeca motivatia cuiva este doar Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
dacă tu crezi că e bine ce a făcut el privind motivele pe care le-a furnizat în legătură cu călugăria și abordarea față de fosta prietenă, n-ai decât.
Nu a afirmat nimeni ca motivele alea-s ok. Cele mai multe par haioase cand le raportezi calugariei. E vorba doar de faptul ca omul nu mai vrea sa scrie in prezent pe forum. El e incitant, prin radicalitatea lui, ca partener de discutie. Insa daca nu vrea sa se mai apere, nu are niciun farmec sa-l tot cotonogim. Eu i-am scris un mesaj pe facebook si zice clar ca o perioada nu va mai activa aici.

Nu o lua asa in tragic, nu Igor e cel care face de ras preotia. Sunt altii, pe la Husi si pe alte coclauri ale Gradinii Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 31.10.2017, 11:30:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:45:32.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 31.10.2017, 11:50:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vorbim de un teolog care deunăzi se și lăuda cu anii lui de studiu, chiar el zicea într-o postare că gata de acum are mulți ani de teologie și știe cum stă treaba, deci și-a cam dat cu părerea folosind argumentul autorității dat de studii.
@Iorest, lasa-l in pace, se vedea de la o posta ca e un copil care are de crescut... fara experienta dar cu multa ravna.

Stii cum e, marul trebuie sa fie copt sa-l poti manca, ii mai trebuiesc niste ani de experienta si niste ascultare lui Igor ca sa mai creasca.

Eu zic ca motivul absentei lui de pe forum este constientizarea realitatii in care se misca de fapt. Nu prea iti mai este sa dai cu ochii cu un forum dupa asa ceva.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 31.10.2017, 12:43:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vorbim de un teolog
Bună dimineața!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Numai acest topic are vreo 13 mii 700 de vizualizări, nu cred că l-au citit numai oameni care-l cunosc sau care comentează pe acest forum.
Cine citește acest topic poate vedea limpede că băiatul o luase pe arătură, dovadă sunt destule replici sănătoase ale celorlați useri și de luat în seamă.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și are mult mai multe threaduri în care a strecurat tot felul de prostioare cărora le-a dat o spoială (pseudo)duhovnicească.
Cu replici pe măsură!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am înțeles că nu mai vrea să comenteze și bine face
Bingo!
Reply With Quote
  #449  
Vechi 05.11.2017, 18:47:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ajută.
Întâi îmi cer iertare pentru orice sminteală ce vi-am adus în neputințele mele sau ale voastre.
Am fost chemat să dau un răspuns și pentru liniștea care o doresc tuturor, vreau să-l dau. Nu să mă apăr, că nu mă simt atacat, că vă iubesc, ci să scriu un pic, pentru liniștea tuturor.
Pe forum nu mai activez, din ascultare față de duhovnic, că i-am cerut dezlegarea de forum și din multe motive, nădăjduiesc, duhovnicești, în măsura duhovniciei mele mici, care o am.

Am fost plecat în Sfântul Munte Athos unde am stat o perioadă ca pelerin, vizitând locurile sfinte și viața duhovnicească a acelor sfinți, cu dorința vie de-a rămâne acolo, iar asta din ascultare și dezlegare de la duhovnic, că până la urmă duhovnicul nu poate să împiedice un om de pe cărările mântuitoare, nu? Căsătoria și călugăria. Mi-a spus: dute și dacă simți că asta vrei cu adevărat, rămâi, ai dezlegare și binecuvântare, cel puțin poți încerca o perioadă și apoi ai timp să te hotărăști.

Deci acolo am fost binecuvântat, să îmi împlinească Domnul dorința să ajung să văd și să vorbesc cu pustnici, în zonele Karulia, Katunakia, Kavsokalivia și să găsesc oameni cu viață mult îmbunătățită și chiar desăvârșită, de la Marea Lavră, schitul Prodromul, Lacu, Sfânta Ana, Pantelimon, Sfintele Mănăstiri Pavel, Grigoriu și altele, oameni plini de Duhul Sfânt, unde am rămas cam câte o noapte sau două la fiecare, căutând cuvânt pentru mântuirea mea. Am primit binecuvântare să rămân în unele locuri, dar atenționarea principală a fost de la pustnici, ca să nu mă joc cu călugăria, oameni a căror viață am găsito peste orice cuvânt și simțirile avute când am vorbind cu ei, a păcii și bucurie, înțelepciunii, discernământului, siguranței, credinței și dragostei, nădejdii, oamenii Duhului Sfânt, mi-au spus că ei pentru mine simt să merg în lume, să fiu preot cât mai bun acolo, că e mare nevoie de misiune printre oameni. Și pentru rugăciunile lor, pentru că nu am simțit nici eu că sunt pregătit să rămân toată viața în Athos, având credință mult mai slabă ca a puternicilor mucenici athoniți, am decis să fac ascultare, să mă întorc în lume și să nădăjduiesc la mântuirea mea aici, iar dacă e din mila Domnului, nădăjduind să-mi dau cea mai bună măsură a mea în Sfânta Preoție, de care pururea nevrednic voi fi și voi rămâne.

Iar motivele pentru călugărie, de la început, da, sunt întro măsură copilărești, dar nu ne spune Domnul? „până nu vă veți întoarce și nu veți fi precum copii, nu veți intra în Împărăția Cerurilor”, iar comentariul patristic de la acel verset, îl iubesc la fel de mult ca versetul, anume se vorbește despre măsura bărbatului-copil în Hristos, minte de bărbat coborâtă în inima de copil, azi un paradox în lumea tot mai lipsită de Hristos.
Deci nădăjduiesc că nu vă smintiți, sau nădăjduiesc că măcar nu prea mult și mă îngăduiți și-mi purtați din neputințe, să nu vă smintiți de măsura care am avuto atunci și modul cum am înțeles să vorbesc despre problemele lumii în care trăim. Iertați-mă. Firesc, călugăria e mult mai mult decât o sumă de motive, oricât de teologic de bine explicate, sau mai copilăresc explicate. Căsătoria tot așa, e mult mai mult.

Nădăjduiesc să mai vizitez Sfântul Munte Athos, unde am fost atunci prima dată, dar care am ajuns să-l iubesc nespus, ca un izvor de Har, de Duhovnicie, de Sfințenie și de Duhul Sfânt Dumnezeu, cu adevărat ocrotire a Maicii Domnului, care se luptă mult să-și păstreze în sfințenie grădina, care e cerută mereu de demoni, tot mai furibund, cum spunea un Părinte acolo...

Și da, iertați-mă, sunt retras de pe forum, nu știu pentru cât timp, poate pentru totdeauna, fiindcă duhovnicia nu se face și se trăiește în spațiile virtuale, care devin atât de ușor, atât de toxice, că pot ucide, fiindcă au ucis și vor mai ucide, suflete și trupuri, deci aici doar ne informăm de unele aspecte, de care ne putem lipsi cu bucurie, în favoarea Sfintelor Cărți Duhovnicești, în special scrise de Sfinți canonizați și mai ales în favoarea Sfintelor Slujbe, de la care bine este să fim nelipsiți, participând mai ales la cântare, la citit, la rugăciune fierbinte și cu lacrimi de pocăință, cine poate.

Îmi cer iertare pentru postările unde nu m-am ridicat la așteptările voastre, ale majorității, am încercat să fiu cât de bine am putut, de ajutor, oricum niciodată nu poți mulțumi pe toți, nici Hristos nu a vrut asta, respectând libertatea, nici Apostolii, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, iar pentru că ei sunt exemplele care trebuie să le înțelegem, să le urmăm, de ei să ascultăm și la ei să ajungem, bine este „să fim sfinți, precum Tatăl nostru sfânt este”, să ajungem fiecare la măsura lui, cât de bine poate „să fim lumina lumii”, fie ele luminiță de candelă, sau lumină de lumânare, de sfeșnic, de felinar, de sobă, de cuptor, sau stâlp de foc, dar să fim lumina lumii. Și sigur, nu cerem să facem fapte mai mari decât cele ce le-a săvârșit El, Hristos Domnul, cum El Însuși spune că vom face și Apostolii și Sfinții Părinți cu adevărat au făcut, dar mai bine zis Domnul prin ei, ci cerem să ne dăm măsura noastră cât mai bună, să urcăm din „slavă-n slavă”, cum spune Sfântul Vasile cel Mare, adică mereu să ne îmbunătățim.

Vă mulțumesc tuturor care ați spus o rugăciune pentru mine, Dumnezeu să vă răsplătească înmiit dragostea jertfelnică și să vi-o înmulțească. Să-mi dați un mesaj privat să vă pomenesc și eu și să nu încetăm rugăciunea unii pentru alții, că e cea mai dulce simțire care o poate avea vreodată un om, să se roage în Biserică, cu Sfintele Icoane vii, purtătoare de Duh Sfânt, ale persoanelor vii, care nu mai au spațiu și timp, ci pot să ajungă peste tot, care e Domnul și Sfinții.
Deci vă rog să mă iertați și să mă pomeniți, Remus-Emilian păcătosul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.12.2017 at 23:24:36.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 05.11.2017, 19:23:21
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ajută.
Întâi îmi cer iertare pentru orice sminteală ce vi-am adus în neputințele mele sau ale voastre.
Am fost chemat să dau un răspuns și pentru liniștea care o doresc tuturor, vreau să-l dau. Nu să mă apăr, că nu mă simt atacat, că vă iubesc, ci să scriu un pic, pentru liniștea tuturor.
Pe forum nu mai activez, din ascultare față de duhovnic, că i-am cerut dezlegarea de forum și din multe motive, nădăjduiesc, duhovnicești, în măsura duhovniciei mele mici, care o am.

Am fost plecat în Sfântul Munte Athos unde am stat o perioadă, ca pelerin, vizitând locurile sfinte și viața duhovnicească a acelor sfinți, cu dorința vie de-a rămâne acolo, iar asta din ascultare și dezlegare de la duhovnic, că până la urmă duhovnicul nu poate să împiedice un om de pe cărările mântuitoare, nu? Căsătoria și călugăria. Mi-a spus: dute și dacă simți că asta vrei cu adevărat, rămâi, ai dezlegare și binecuvântare, cel puțin poți încerca o perioadă și apoi ai timp să te hotărăști.

Deci acolo am fost binecuvântat, să îmi împlinească Domnul dorința să ajung să văd și să vorbesc cu pustnici, în zonele Karulia, Katunakia, Kavsokalivia și să găsesc oameni cu viață mult îmbunătățită și chiar desăvârșită, de la Marea Lavră, schitul Prodromul, Lacu, Sfânta Ana, Pantelimon, Sfintele Mănăstiri Pavel, Grigoriu și altele, oameni plini de Duhul Sfânt, unde am rămas cam câte o noapte sau două la fiecare, căutând cuvânt pentru mântuirea mea. Am primit binecuvântare să rămân în unele locuri, dar atenționarea principală a fost de la pustnici, ca să nu mă joc cu călugăria, oameni a căror viață am găsito peste orice cuvânt și simțirile avute când am vorbind cu ei, a păcii și bucurie, înțelepciunii, discernământului, siguranței, credinței și dragostei, nădejdii, oamenii Duhului Sfânt, mi-au spus că ei pentru mine simt să merg în lume, să fiu preot acolo, că e mare nevoie de misiune printre oameni. Și pentru că nu am simțit nici eu că sunt pregătit să rămân toată viața în Athos, având credință mult mai slabă ca a puternicilor mucenici athoniți, am decis să fac ascultare, să mă întorc în lume și să nădăjduiesc la mântuirea mea aici, din mila Domnului, nădăjduind la Sfânta Preoție, de care pururea nevrednic voi fi și voi rămâne.

Iar motivele pentru călugărie, de la început, da, sunt întro măsură copilărești, dar nu ne spune Domnul? ”până nu vă veți întoarce și nu veți fi precum copii, nu veți intra în Împărăția Cerurilor”, iar comentariul patristic de la acel verset, îl iubesc la fel de mult ca versetul, anume se vorbește despre măsura bărbatului-copil în Hristos, azi un paradox în lumea tot mai lipsită de Hristos.
Deci nădăjduiesc că nu vă smintiți, sau nădăjduiesc că nu prea mult și îmi îngăduiți și-mi purtați din neputințe, să nu vă smintiți de măsura care am avuto atunci și modul cum am înțeles să vorbesc despre problemele lumii în care trăim. Firesc, călugăria e mult mai mult decât o sumă de motive, oricât de teologic de bine explicate, sau mai copilăresc explicate. Căsătoria tot așa.

Nădăjduiesc să mai vizitez Sfântul Munte Athos, unde am fost atunci prima dată, dar care am ajuns să-l iubesc nespus, ca un izvor de Har, de Duhovnicie, de Sfințenie și de Duhul Sfânt Dumnezeu, cu adevărat ocrotire a Maicii Domnului, care se luptă mult să-și păstreze în sfințenie grădina, care e cerută mereu de demoni, tot mai furibund, cum spunea un Părinte acolo...

Deci sunt retras de pe forum, nu știu pentru cât timp, poate pentru totdeauna, fiindcă duhovnicia nu se face și se trăiește în spațiile virtuale, care devin atât de toxice, că pot ucide, fiindcă au ucis și vor mai ucide, suflete și trupuri, deci aici doar ne informăm de unele aspecte, de care ne putem lipsi cu bucurie, în favoarea Sfintelor Cărți Duhovnicești, în special scrise de Sfinți canonizați și mai ales în favoarea Sfintelor Slujbe, de la care bine este să fim nelipsiți, participând mai ales la cântare, la citit, la rugăciune fierbinte și cu lacrimi de pocăință.

Îmi cer iertare pentru postările unde nu m-am ridicat la așteptările voastre, oricum niciodată nu poți mulțumi pe toți, nici Hristos nu a vrut asta, nici Apostolii, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, iar pentru că ei sunt exemplele care trebuie să le înțelegem, să le urmăm, de ei să ascultăm și la ei să ajungem, bine este ”să fim sfinți, precum Tatăl nostru sfânt este”, să ajungem fiecare la măsura lui, cât de bine poate ”să fim lumina lumii”, fie ele luminiță de candelă, sau lumină de lumânare, de sfeșnic, de felinar, de sobă, de cuptor, sau stâlp de foc, dar să fim lumina lumii. Și sigur, nu cerem, să facem fapte mai mari decât cele ce le-a săvârșit El, Hristos Domnul, cum El Însuși spune că vom face și Apostolii și Sfinții Părinți cu adevărat au făcut, dar mai bine zis Domnul prin ei, ci cerem să ne dăm măsura noastră cât mai bună, să urcăm din ”slavă-n slavă”, cum spune Sfântul Vasile cel Mare, adică mereu să ne îmbunătățim.

Vă mulțumesc tuturor care ați spus o rugăciune pentru mine, Dumnezeu să vă răsplătească înmiit dragostea jertfelnică și să vi-o înmulțească. Să-mi dați un mesaj privat să vă pomenesc și eu și să nu încetăm rugăciunea unii pentru alții, că e mai dulce simțire care o poate avea vreodată un om, să se roage în Biserică, cu Sfintele Icoane vii, purtătoare de Duh Sfânt, ale persoanelor vii, care nu mai au spațiu și timp, ci pot să ajungă peste tot, care e Domnul și Sfinții.
Deci vă rog să mă iertați și să mă pomeniți, Remus-Emilian păcătosul.
Superba postare!
Sa te ajute Cerurile sa faci ce trebuie si este bun.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare