Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2010, 18:48:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parastas - Parintele Gabriel Nicu

In data de 1 iulie 2010 se implinesc cinci ani de cand parintele Gabriel Nicu a plecat la cele vesnice. Parintele Gabriel Nicu a slujit in satul Boranesti, iudetul Ialomita si in satul Gresia, comuna Stejarul, judetul Teleorman. (A se vedea si www.parintelenicugabriel.ro)

Sambata, 26 iunie, in Mogosesti, satul natal al parintelui Gabriel Nicu, comuna Dragomiresti, judetul Dambovita, din nou vor veni crestini din toata tara, care l-au cunoscut direct si indirect pe acest minunat preot. Din nou cimitirul bisericii va rasuna de cantecele celor care-l pretuiesc:

,,Sfânt părinte din alt sat,
Mulți se miră ne-ncetat
Că vin la mormântul tău
Și te chem când mi-este greu...''
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2010, 20:37:24
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit persoana escrocata de 'sfantul parinte' Gabriel Nicu

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In data de 1 iulie 2010 se implinesc cinci ani de cand parintele Gabriel Nicu a plecat la cele vesnice. Parintele Gabriel Nicu a slujit in satul Boranesti, iudetul Ialomita si in satul Gresia, comuna Stejarul, judetul Teleorman. (A se vedea si www.parintelenicugabriel.ro)

Sambata, 26 iunie, in Mogosesti, satul natal al parintelui Gabriel Nicu, comuna Dragomiresti, judetul Dambovita, din nou vor veni crestini din toata tara, care l-au cunoscut direct si indirect pe acest minunat preot. Din nou cimitirul bisericii va rasuna de cantecele celor care-l pretuiesc:

,,Sfânt părinte din alt sat,
Mulți se miră ne-ncetat
Că vin la mormântul tău
Și te chem când mi-este greu...''
Ce idiotzenie!... idolatrie curat-murdara, nu alta!... probabil ca toate babaciunile analfabete si alte 'gura-casca' usor de impresionat, si pers. habotnice (gen 'tipic-tipic si la inima nimic', vba par. A. Papacioc), 'se mira ne-ncetat', in lipsa de altceva mai bun de facut!... si cum ciza i-a 'pus pe liber' pe multi...
...personal, am cunoscut pe cineva care a avut numai de suferit de pe urma acestui 'sfant parinte', pers. respectiva povestind prin ce a trecut cand a fost escrocata si de ultimii bani de acel Gabriel Nicu, si care era sa ii lase si familia fara casa, pe strazi etc. Strigator la cer, nu alta!...
Dar ce mai conteaza, hai sa-i tot 'ridicam in slavi' si sa-i declaram 'intr-o veselie', sfinti, pe toti neavenitii sau parvenitii din ultima vreme etc, gen Gabriel Nicu, sau Cristian Pomohaci, sau popa Marian din Videle s.a. Ce a facut unul ca Gabriel Nicu sa devina sfant? a avut cumva 'in spate' ani grei de inchisoare si prigoane comuniste, sau ani de pustnicie, precum par. Ilie Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc sau Pantelimon (de la man. Ghighiu) s.a.?! Nici pe departe!... Tare mi-e teama ca astia se incadreaza la 'capitolul' celor despre care pomenea par. Ilie Cleopa cand vorbea pe tema despre 'minunile din vremea lui antihrist', sau despre care pomenea Insusi Mantuitorul Iisus Hristos, denumindu-i 'prooroci mincinosi' sau 'falsi profeti' etc. Ar trebui sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne ajute sa invatzam sa deosebim duhurile, ca mare trebuintza avem!...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2010, 22:32:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Ce idiotzenie!... idolatrie curat-murdara, nu alta!... probabil ca toate babaciunile analfabete si alte 'gura-casca' usor de impresionat, si pers. habotnice (gen 'tipic-tipic si la inima nimic', vba par. A. Papacioc), 'se mira ne-ncetat', in lipsa de altceva mai bun de facut!... si cum ciza i-a 'pus pe liber' pe multi...
...personal, am cunoscut pe cineva care a avut numai de suferit de pe urma acestui 'sfant parinte', pers. respectiva povestind prin ce a trecut cand a fost escrocata si de ultimii bani de acel Gabriel Nicu, si care era sa ii lase si familia fara casa, pe strazi etc. Strigator la cer, nu alta!...
Dar ce mai conteaza, hai sa-i tot 'ridicam in slavi' si sa-i declaram 'intr-o veselie', sfinti, pe toti neavenitii sau parvenitii din ultima vreme etc, gen Gabriel Nicu, sau Cristian Pomohaci, sau popa Marian din Videle s.a. Ce a facut unul ca Gabriel Nicu sa devina sfant? a avut cumva 'in spate' ani grei de inchisoare si prigoane comuniste, sau ani de pustnicie, precum par. Ilie Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc sau Pantelimon (de la man. Ghighiu) s.a.?! Nici pe departe!... Tare mi-e teama ca astia se incadreaza la 'capitolul' celor despre care pomenea par. Ilie Cleopa cand vorbea pe tema despre 'minunile din vremea lui antihrist', sau despre care pomenea Insusi Mantuitorul Iisus Hristos, denumindu-i 'prooroci mincinosi' sau 'falsi profeti' etc. Ar trebui sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne ajute sa invatzam sa deosebim duhurile, ca mare trebuintza avem!...
Nu cred ca ai fost informat corect. Parintele Gabriel Nicu a ajutat material pe multi, nu a escrocat cum spui. Inventeaza altceva denigrator, nu ca a lasat oameni pe drumuri!

Dar tu vei raspunde pentru ce ai scris. Oricum din tonul mesajului nu rezulta ca ai fi dornic sa afli adevarul despre acest preot. Vrei sa-ti impui un punct de vedere in concordanta cu mesajul parintelui Iustin Parvu si atat.

Intr-un dialog in care primeaza orgoliile si jignirile n-am de gand sa ma implic. A confunda minunile facute prin puterea divina cu falsele minuni ale lui antihrist mi se pare o tehnica mai mult decat paguboasa.

Dumnezeu sa te ajute sa-ti vezi greseala!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2010, 23:37:49
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit caderea in idolatrie sau/si habotnicie constituie pacate destul de grave...

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu cred ca ai fost informat corect. Parintele Gabriel Nicu a ajutat material pe multi, nu a escrocat cum spui. Inventeaza altceva denigrator, nu ca a lasat oameni pe drumuri!

Dar tu vei raspunde pentru ce ai scris. Oricum din tonul mesajului nu rezulta ca ai fi dornic sa afli adevarul despre acest preot. Vrei sa-ti impui un punct de vedere in concordanta cu mesajul parintelui Iustin Parvu si atat.

Intr-un dialog in care primeaza orgoliile si jignirile n-am de gand sa ma implic. A confunda minunile facute prin puterea divina cu falsele minuni ale lui antihrist mi se pare o tehnica mai mult decat paguboasa.

Dumnezeu sa te ajute sa-ti vezi greseala!
Cu persoane care au obsesii si fixatii de tip habotnic, nici eu n-am de gand sa ma implic! Si oricum, nu am avut de gand si nici nu mi-am propus aici sa initiez vreun fel de dialog pe aceasta tema, ci doar am expus o parere despre ceea ce tocmai am aflat si care mi s-a parut de-a dreptul revoltator! Si nici nu caut sa imi impun absolut nici un punct de vedere, nici sa il favorizez pe par. Iustin Parvu aici (dar, ma rog, persoanele cu idei fixiste citesc si vad numai ceea ce le convine, pai cum altfel?!), ci doar am dat cateva exemple, am nominalizat cativa preoti (printre care si unii aflati inca in viata, precum par. Iustin Parvu etc), care ar merita apelativul de sfinti pt. suferintele indurate de-a lungul vremii si pt. vietile lor care se apropie de sfintenie, in opinia multora (nu doar a mea). Si cel putin, cei cativa enumerati de mine aici sunt recunoscuti general, si pe buna dreptate, de catre majoritatea populatiei crestin-ortodoxe atat din tara noastra cat si de peste hotare, de catre multi romani aflati in diaspora.
...'sa afli adevarul despre acest preot' - tocmai l-am aflat, din pacate, mai devreme, chiar inainte de a fi postat mesajul initial, si m-a socat, efectiv!
...'nu ca a lasat oameni pe drumuri!' - slava Domnului ca n-a mai apucat, fiindca s-au 'trezit' persoanele respective la timpul potrivit si au realizat cu cine aveau de-a face, si au intrerupt orice legatura!... tot slava Domnului si ca le-a 'deschis' ochii...
Iar faptul ca par. Gabriel Nicu 'a ajutat multi', nu inseamna mare lucru; la fel si multitudinea de sectantzi ajuta material pe f. multi, la fel si dracii pot ajuta, in aparentza, dar cum?! asta e intrebarea! prin ce metode, luand de la altii prin escrocherii subtile si tertipuri abile, si lasand pe altii in situatii disperate etc?! Ai fost tu langa el in permanentza, ca sa vezi exact metodele prin care ii ajuta pe altii?! Daca te-o fi ajutand pe tine in vreo niscaiva pb, asta nu inseamna mare lucru, adica probabil ca o fi insemnand pt. tine, dar in primul rand ar trebui sa Ii multumesti lui Dumnezeu, si nu sa cazi intr-un soi de idolatrie bigota cum faci tu.
Dumnezeu sa te ajute pe tine sa-ti vezi greseala, adica mai precis caderea in idolatrie si habotnicia/bigotismul, care sunt pacate destul de serioase, si mai ales, f. subtile si periculoase pt. mantuirea sufletului!...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2010, 01:26:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Cu persoane care au obsesii si fixatii de tip habotnic, nici eu n-am de gand sa ma implic! Si oricum, nu am avut de gand si nici nu mi-am propus aici sa initiez vreun fel de dialog pe aceasta tema, ci doar am expus o parere despre ceea ce tocmai am aflat si care mi s-a parut de-a dreptul revoltator! Si nici nu caut sa imi impun absolut nici un punct de vedere, nici sa il favorizez pe par. Iustin Parvu aici (dar, ma rog, persoanele cu idei fixiste citesc si vad numai ceea ce le convine, pai cum altfel?!), ci doar am dat cateva exemple, am nominalizat cativa preoti (printre care si unii aflati inca in viata, precum par. Iustin Parvu etc), care ar merita apelativul de sfinti pt. suferintele indurate de-a lungul vremii si pt. vietile lor care se apropie de sfintenie, in opinia multora (nu doar a mea). Si cel putin, cei cativa enumerati de mine aici sunt recunoscuti general, si pe buna dreptate, de catre majoritatea populatiei crestin-ortodoxe atat din tara noastra cat si de peste hotare, de catre multi romani aflati in diaspora.
...'sa afli adevarul despre acest preot' - tocmai l-am aflat, din pacate, mai devreme, chiar inainte de a fi postat mesajul initial, si m-a socat, efectiv!
...'nu ca a lasat oameni pe drumuri!' - slava Domnului ca n-a mai apucat, fiindca s-au 'trezit' persoanele respective la timpul potrivit si au realizat cu cine aveau de-a face, si au intrerupt orice legatura!... tot slava Domnului si ca le-a 'deschis' ochii...
Iar faptul ca par. Gabriel Nicu 'a ajutat multi', nu inseamna mare lucru; la fel si multitudinea de sectantzi ajuta material pe f. multi, la fel si dracii pot ajuta, in aparentza, dar cum?! asta e intrebarea! prin ce metode, luand de la altii prin escrocherii subtile si tertipuri abile, si lasand pe altii in situatii disperate etc?! Ai fost tu langa el in permanentza, ca sa vezi exact metodele prin care ii ajuta pe altii?! Daca te-o fi ajutand pe tine in vreo niscaiva pb, asta nu inseamna mare lucru, adica probabil ca o fi insemnand pt. tine, dar in primul rand ar trebui sa Ii multumesti lui Dumnezeu, si nu sa cazi intr-un soi de idolatrie bigota cum faci tu.
Dumnezeu sa te ajute pe tine sa-ti vezi greseala, adica mai precis caderea in idolatrie si habotnicia/bigotismul, care sunt pacate destul de serioase, si mai ales, f. subtile si periculoase pt. mantuirea sufletului!...
Mie mi-a fost duhovnic in ultimii doi ani de viata si nu am ce sa-i reprosez ca preot. Daca inainte de asta o fi cazut in vreo ispita, asta nu stiu. Crestinii parintelui vorbesc despre minuni petrecute in timpul vietii si dupa trecerea la cele vesnice.

Fiecare e cu povestea lui. Daca vii si-i spui ce ai scris mai sus unuia pe care parintele l-a vindecat de epilepsie, de surzenie ori de schizofrenie ori de alte boli, iti rade in nas, oricine ai fi! Daca stai de vorba cu persoane ca mine care n-au avut cine stie ce probleme, dar l-au apreciat ca duhovnic, vei vedea ca exista suficiente sfaturi utile pe care acest parinte a avut curajul sa le dea credinciosilor, asumandu-si riscul de a deveni incomod. Stand de vorba cu mai multi crestini, iti dai seama ca dincolo de habotnicii, bigotisme si idolatrii mai exista ceva. Si exista ceva frumos.

Sa zicem ca sunt eu bigota, habotnica si idolatra. Dar cand exista cateva sute sau poate chiar mii de ,,bigoti", de ,,habotnici" si de ,,idolatri", deja ei nu mai pot fi ignorati. Cateva sute au dat marturii scrise pana acum.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2010, 02:25:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit numai Dumnezeu vindeca

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mie mi-a fost duhovnic in ultimii doi ani de viata si nu am ce sa-i reprosez ca preot. Daca inainte de asta o fi cazut in vreo ispita, asta nu stiu. Crestinii parintelui vorbesc despre minuni petrecute in timpul vietii si dupa trecerea la cele vesnice.

Fiecare e cu povestea lui. Daca vii si-i spui ce ai scris mai sus unuia pe care parintele l-a vindecat de epilepsie, de surzenie ori de schizofrenie ori de alte boli, iti rade in nas, oricine ai fi! Daca stai de vorba cu persoane ca mine care n-au avut cine stie ce probleme, dar l-au apreciat ca duhovnic, vei vedea ca exista suficiente sfaturi utile pe care acest parinte a avut curajul sa le dea credinciosilor, asumandu-si riscul de a deveni incomod. Stand de vorba cu mai multi crestini, iti dai seama ca dincolo de habotnicii, bigotisme si idolatrii mai exista ceva. Si exista ceva frumos.

Sa zicem ca sunt eu bigota, habotnica si idolatra. Dar cand exista cateva sute sau poate chiar mii de ,,bigoti", de ,,habotnici" si de ,,idolatri", deja ei nu mai pot fi ignorati. Cateva sute au dat marturii scrise pana acum.
Sa fie clar: nu acel parinte a facut acele vindecari (daca ele s-au petrecut, intr-adevar), ci numai Dumnezeu!
False vindecari pot face si acei 'guru' hindusi, budisti si alti vrajitori de prin India (si de peste tot, in ultima vreme, din pacate) etc, si asta fiindca ei induc bolile (de multe ori si de la distantza) si tot ei 'vindeca' apoi, cu ajutorul dracilor carora le slujesc si pe care ii slujesc. Iar mai pe urma, cei 'vindecati' astfel si multimile etc, incep sa ii tot 'ridice in slavi' si sa ii aclame ca pe niste sfinti etc, ori nu li se cuvine, fiindca nu sunt decat niste impostori care inseala lumea, din pacate!... (Mai sunt unii naivi care ar spune: 'ei si ce daca-i de alta religie, din moment ce a vindecat sau facut nu-stiu-ce, inseamna ca e sfant, au si alte religii sfintii lor' etc - dar scrie clar ca Iisus Hristos le va zice unor astfel de 'vindecatori', la Judecata de Apoi: 'Multi vor zice Mie în ziua aceea: "Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am vindecat? Nu în numele Tău am propovăduit?" Si voi zice către ei: Duceti-vă de la Mine, blestematilor, în focul cel vesnic! Nu vă cunosc pe voi'). Acuma nu ca as face vreo aluzie la 'par. tau', Gabriel Nicu, dar prefer circumspectzie si prudentza in astfel de cazuri (mai ales ca am patzit mult prea multe, la viatza mea, si am intalnit fel si fel de persoane - daca am vazut pana si calugar beat, si vreo cativa popi care dracuiau, fumau, beau si injurau s.a.m.d.... dar, de asemenea, am intalnit si pers. cu viata apropiata de sfintzenie, insa pacat ca doar extrem de putzine, dar mai bine totusi decat nimic), n-ar trebui sa ma mai mire mai nimic... orice e posibil. Incerc sa-ti inteleg, oarecum, punctul de vedere si entuziasmul etc, dar inclin insa a privi cu oarece suspiciune si scepticism unele asa-zise minuni....
Mai citisem pe undeva si despre niste secte de protestanti care au mers intr-un oras unde tot asa, vroiau sa insele lumea cu 'pastorul' lor 'minunat' care se pregatea sa faca niste 'minuni' si 'vindecari', dar ca nu a putut vrajitorul sa faca nimic atunci acolo, din cauza ca in acel oras se afla un preot ortodox cu viata sfanta, ale carui rugaciuni l-au impiedicat sa-si foloseasca puterile dracesti, iar apoi protestantii incercau sa intarate multimile asupra acelui preot ortodox si sa il discrediteze etc. Unii Sf. Parinti spuneau ca vor veni vremuri in care oamenii vor spune raului bine si adevaratii crestini ortodocsi vor fi alungati pana si de prin biserici, de catre falsii crestini, sau ca se vor construi multe biserici, dar preotii vor lucra mai mult la 'caramizile lui Faraon' decat la sufletele oamenilor, si din pacate, s-ar parea ca deja cam traim acele vremuri...
'Sa zicem ca sunt eu bigota, habotnica si idolatra. Dar cand exista cateva sute sau poate chiar mii de ,,bigoti", de ,,habotnici" si de ,,idolatri", deja ei nu mai pot fi ignorati.' - atunci chiar ca e si mai grav!... inselare in masa! Doamne pazeste!... vba lui Eminescu: 'oamenii, din toate celea fac icoana si privaz' - nimic mai adevarat si mai actual!... daca au ajuns unii sa se inchine fara ca macar sa stie precis cui si de ce se inchina, ca in articolul de la linkul (care mi s-a parut relevant de exemplificat in acest caz), pe care il voi posta aici mai jos: http://www.adevarul.ro/locale/bucure...280172322.html
Un alt articol asemanator mai aparuse si prin revista Felicia, mai demult, despre un anume 'sfant' Vasile de prin com. Goldeanu Silistea (doar ca asta era contemporan cu noi, spre deosebire de baba Ana vindecatoarea de hemoroizi din articolul scris in ziarul Adevarul), care avusese grija sa-si 'fabrice' un trecut cat mai 'impresionant', 'lacrimogen' si care 'dadea bine', si care cica 'intra in transa' si incepea sa 'bolboroseasca' (tot felul de bazaconii), si avea nu-stiu-ce 'capacitatzi' (de inselatorie, prefacatorie si extorcare in mod sigur, nu stiu daca mai avea si altele...), iar multa lume il vizita acasa, si unele cucoane mai tampite se mai si apucau sa ingenuncheze, tarandu-se, cu lumanari aprinse intr-o mana si chinuindu-se sa-i atinga hoitul escrocului imputzit cu cealalta s.a.m.d.... exemplu de caz de idolatrie ingrijoratoare!... ca sa nu mai vbim de prostie crasa, si mai ingrijoratoare!... de-a dreptul strigator la cer!... in loc sa fi mers, colo, la bis., sa ingenuncheze asa in fata Sfintelor Icoane ale Sfintilor vindecatori, care s-au jertfit pt. credintza!... Am tot cautat de zor articolul respectiv, ca sa pot posta aici link-ul tot ca exemplu, dar nu l-am mai gasit, probabil ca l-au sters, nu stiu ce s-a putut intampla intre timp...

Last edited by cherub; 23.06.2010 at 04:59:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2010, 09:59:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desigur, numai Dumnezeu vindeca, dar prin rugaciunile unor oameni pe care-i iubeste. Parintele Gabriel Nicu era un rugator, nu un vindecator. Era preot de mir, dar ducea o viata de pustnic in mijlocul multimii, o viata de post si rugaciune. Efectele rugaciunii i-au fost remarcate inca din timpul seminarului de catre un fost profesor al sau. Colegii de seminar de asemenea si-l amintesc ca avand mare ravna spre nevointa si rugaciune. In plus, exista multi preoti si calugari care il apreciaza si acum.

E firesc sa fim prudenti, dar sa nu uitam ca in zilele noastre se seamana confuzie cu buna stiinta si se compromit valorile, astfel incat sa nu mai stim ce sa credem. Parintele ne-a spus el insusi sa cautam sa-l imitam, nu sa-l laudam, caci asta n-ar duce la nimic bun. Iar eu, desi sunt o incapatanta si o suspicioasa notorie, a trebuit sa observ ca tot ce m-a invatat acest parinte e corect. L-am verificat pas cu pas. Nu-l urmam orbeste. Daca spunea ceva mai deosebit, verificam cine mai spune asa ceva. Si gaseam: parintele Paisie Aghioritul, parintele Lavrentie de Cernigov, parintele Arsenie Boca, inginerul Mircea Vlad (Apocalipsa 13) si, ulterior, chiar parintele Iustin Parvu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2010, 23:29:36
iordanmihai iordanmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Mesaje: 8
Implicit Pentru cei care nu l-au cunoscut pe Parintele Gabriel ar fi bine sa TACA

Raspund in primul rand utilizatorului "cherub" care asa cum am spus in titlu pentru a nu-si primi "osanda" sa TACA. Nu poate vorbii din auzite,pentru a sustine cele afirmate ar fi trebuit sa fie prezent la slujbele tinute de Parintele Gabriel,si atunci parerea ar fi fost alta.Atata timp cat Nu a fost prezent impreuna cu crestinii la Sfinte Liturghii.sfinte Masluri,Cununii,Botezuri si Inmormantari Nu poate sa-si dea cu parerea.Numai atunci ar fi vazut ca Parintele Gabriel NU primea bani.Si atunci sa ne spuna acest "cherub" cati preoti din zilele noastre mai practica lucrul acesta.Dar sa citim din Sfanta Scriptura:"Iarta-l Doamne ca nu stie ce face"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2010, 00:23:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De cei plecati numai de bine sa vorbim si mai ales sa ne rugam pentru sufletele lor ! Dumnezeu sa-l odihneasca in lumea celor drepti ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2010, 04:45:57
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit imi cer iertare pt. mesajele cam indignate postate anterior in cadrul acestui topic

bine, imi cer iertare pentru indignarea mea din mesajele (posibil denigratoare) postate aici mai sus la adresa acestul preot, Gabriel Nicu. Poate ca ma cam orbise 'furia de moment' si m-am grabit putin cu unele acuzatii si critici, bazate doar pe ceea ce am auzit din relatarea succinta a unei persoane etc. Ar trebui sa-mi tot repet intr-una ca nu mi se cuvine mie sa judec preotii, indiferent de ce pacate ar avea sau pe baza unor acuzatii neverificate (si/sau, respectiv, nedovedite etc), dar ca un 'facut' parca, nu ma pot abtzine cateodata, s-ar parea ca ispita asta ma biruie mai de fiecare data!...
'Pune, Doamne, straja gurii mele, si usa de ingradire imprejurul buzelor mele'... (Ps. 140)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 23:48:33
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 16:43:45
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 11:49:48
Nicu Wagner..cantari crestine tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 40 05.04.2009 21:16:31
Cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)? dan_ion Vrajitoria 85 14.11.2008 10:47:08