Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.03.2011, 08:42:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit off topic din nou!

Dintr-una dintre ideile lansate aici,reiese ca contraceptia este motivata de managementul global al resurselor cat si de pastrarea unei densitati demografice...??????
Pai daca asta este mobilul principal,pe cate femei ati auzit dvs ducandu-se la doctor sa comande anticonceptionale plangand de rupand camasa de pe ele de oful resurselor de pe planeta??
Haideti ca deja ne intrecem in eseistica...

Doamna care a deschis threadul cerea pareri din experienta userilor casatoriti,eventual cu copii,care impartasesc aceasi impresii si dileme,si pe deasupra mai sunt si crestini ortodoxi;altfel va pune problema contraceptiei o studenta de 25 de ani necasatorita,o doamna casatorita cu 4 copii sau alte doamne casatorite aflate in apogeul carierei,deci sa stabilim putin targetul,apoi raspundem oferind exemplul personal.

Cu exceptia catorva persoane,aici pe forum,nu se ofera deloc exemplul personal,multi dandu-si cu parerea intr-un mod idealistic cum ar considera ei ca este cel mai bine,netrecand niciodata prin acele intamplari,situatii,norme si nefacand un exercitiu de imaginatie de a se pune in situatia respectiva.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.03.2011, 09:10:49
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sunt convinsa ca se poate si cu 10 copii, ba chiar si cu 30, asa cum citisem despre o rusoaica. Insa de ce trebuie sa fie asta norma / standardul? De ce sunt considerate ca fiind "deformate" famillile fara copii sau doar cu 1-2 copii?
Nu e deformata,Doamne fereste!Deformate sunt societatea si familiile in care se fuge de responsabilitate,in viata intima,luand doar placerea din actul in sine si se feresc a avea copii.Parintele Arsenie Boca si alti mari duhovnici spun ca daca nu vrem copii,sa traim ca fratii.Daca suntem casatoriti,sa nu ne infranam de la viata intima insa sa nu fugim nici de responsabilitate.Cora,vrei sa spui ca daca folosesti contraceptive nu e un pacat din punct de vedere crestinesc?Crezi ca la Judecata,Dumnezeu va tine cont de suprapopulatie si de vremurile grele?Dar primii crestini ce trebuiau sa gandeasca cand erau ucisi pentru credinta lor,insa nu renuntau sub nici o forma la ea?Daca gandeau ca noi...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.03.2011, 09:10:59
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Eu una sunt din generatia "decreteilor" si sunt absolut convinsa ca nu va avea cine sa ne sustina la batranete. Pai daca noi astia de acum care suntem activi nu putem sustine pensiile parintilor nostri ce se va intampla cand vom ajunge noi la pensie? Acum sunt doi pensionari la o persoana activa....nu vreau sa ma gandesc ce va fi peste vreo 20 de ani....dezastru!!! Vorbesc de Romania! Nu pentru ca ar fi fost parintii nostri mai cu frica de Dumnezeu am fost noi astia de acum conceputi atunci ci pur si simplu nu au avut ce face.
Eu as fi ajuns "marinar" atunci , dar, printr-o intamplare am scapat.
Regret ca am scapat!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.03.2011, 09:30:23
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Deci putem sa traim si ca fratii si in abstinenta....oricum sunt sceptic in privinta cresterii unui copil in aceasta tara....in alte tari exista protectie sociala si statul se implica....la noi...nu...
Sunt unii cu un statut social mai privilegiat....ei pot face copil...fotbalistii...



Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Nu e deformata,Doamne fereste!Deformate sunt societatea si familiile in care se fuge de responsabilitate,in viata intima,luand doar placerea din actul in sine si se feresc a avea copii.Parintele Arsenie Boca si alti mari duhovnici spun ca daca nu vrem copii,sa traim ca fratii.Daca suntem casatoriti,sa nu ne infranam de la viata intima insa sa nu fugim nici de responsabilitate.Cora,vrei sa spui ca daca folosesti contraceptive nu e un pacat din punct de vedere crestinesc?Crezi ca la Judecata,Dumnezeu va tine cont de suprapopulatie si de vremurile grele?Dar primii crestini ce trebuiau sa gandeasca cand erau ucisi pentru credinta lor,insa nu renuntau sub nici o forma la ea?Daca gandeau ca noi...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.03.2011, 09:40:07
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

mihaela75, referitor la ce spuneai, mai spunea cineva, imi pare ca tot parintele Arssenie Boca, ca daca sotii nu pot avea copii sa traisca ca fratii.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.03.2011, 10:04:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
mihaela75, referitor la ce spuneai, mai spunea cineva, imi pare ca tot parintele Arssenie Boca, ca daca sotii nu pot avea copii sa traisca ca fratii.
Tocmai asta este una dintre marile dileme ale doamnei Mihaela,faptul ca sotul nu este credincios,sau nu vrea sa traiasca dupa canoanele crestine ,pe cand dansa da!
Cum sa-i spui unui astfel de partener sa doarma in celalalt pat?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.03.2011, 20:35:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
e complicat sa te gandesti la copil in astfel de vremuri....e o societate instabila....si nu se merita sa chinui un copil...cand o fi stabilitate mai vorbim...nu vad orizonturi verzi...
contraceptia ii mai fereste pe tineri de sarcini nedorite...hormonii vorbesc uneori...si trebuie sa ii controlezi..sau alegi sa stai in abstinenta....se poate si asa...
Aici va contrazic.
Nu "e complicat in astfel de vremuri", ci noi, cei de azi suntem extrem de COMOZI. Cautam orice mijloc sa ne usuram munca, am ajuns la a folosi "masina de spalat vase" ca ne este lene sau greata sa spalam vasele cu mainile (le protejam).
Inainte omul spala rufele la mana, muncea pe camp si crestea si cate 3 copii unul dupa altul si nu se mai plangea de "vremuri". Aveau acces la tot felul de produse de igiena si alimentare?? Mancau mamaliga cu ceapa si au crescut mari si nu am auzit pe nimeni sa-si regrete copilaria. Deci unde a fost "chinuit"?
Astea de azi sunt mofturi...
Nu contraceptia ar trebui sa ii fereasca pe tineri de sarcini ci CONSTIINTA!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.03.2011, 13:42:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit O gramada de aberatii...

...pe acest fir (ca de obicei de fapt)
Incerc sa vin cu niste lamuriri:
1. Pentru initiatoarea firului
Problema ta este ca orice ai face, va fi impotriva bisericii. Se va gasi cineva sa spuna ca este pacat. Asa ca eu nu stiu sa-ti dau un sfat crestinesc in problema ta si nu cred ca va sti vreun duhovnic.
Inteleg ca de fapt problema ta este ca mai vrei un copil si sotul nu este de acord. Practic solutiile ar fi:

a. sa discuti serios cu sotul si sa afli motivele lui. Poate ca sunt intemeiate, sau poate gasiti solutii care sa includa totusi si un bebelus.Depinde de motive (sanatate, financiare, etc.). Mai greu este daca este ceva psihic, sufleteste si nu iubeste copiii si ar face mai rau. Nu stiu cum a fost cu primul copil, daca l-a dorit si daca il iubeste si este tata bun.
Ce spune restul familiei? Isi mai doresc nepoti? Te pot ajuta daca mai vine un copil?
b. sa renunti in ascuns la anticonceptionale. Este in fond organismul tau si pot dauna si sanatatii. Nu stiu ce anume folosesti.
c. in situatia de la b. poti sa te protejezi in alt fel: calendar si abstinenta. Astea sunt solutiile cele mai putin pacatoase.
d. sa divortezi si sa-ti gasesti alt partener si sa facu cu el alti copii.

2. As dori sa incetati sa mai judecati persoane si situatii. Am mai rugat de altfel. Sunt persoane care ori deja si-au rezolvat situatia personala (au copii), ori nu vor, ori nu stiu inca ce sa faca ei cu viata lor privata, dar in schimb vin si se afla in treaba pe astfel de fire de discutie.

@FiulRisipitor - nu stiu ce varsta ai si daca esti femeie sau barbat. Tu daca nu ai copii, de ce nu faci? Zici ca este simplu, fara nici un fel de probleme.
De ce lovesti in persoane care isi doresc copii si nu pot avea si trebuie sa apeleze la medic?
De fapt nu-ti inteleg pozitia. Esti pentru sau impotriva copiilor? Ca unora le spui sa faca multi ca bunica ta, iar altora sa nu faca, sa nu mearga la medic.

@Noesissaa - la fel te intreb si pe tine. Tu pentru tine cum decizi? Vrei copii? Cati? Si de ce amani?

pentru restul:
3. Va rog sa nu mai spuneti ca in vest este mai bine, nu e saracie si poti face copii in prostie. Nu este asa.
Eu primesc lectia asta intr-una.
Am avut o discutie cu ceva persoane, povestind cum vede lumea din tara viata din vest si cat se tanjeste dupa el. Mi s-a spus si confirm si eu, am fost si suntem in continuare dezinformati si mintiti.
Exista saracie destula si copii amarati si aici. Exista unii, ca si in tara de altfel care reusesc, au sanse imense in viata, fac ce vor si au de toate si castiga milioane (artisti, oameni de televiziune, politicieni, fotbalisti, modele etc.). Dupa ei ne luam? Ei trebuie sa ne fie model si etalon? Nu cred.
In rest sunt oameni care se lupta cu viata.
Am zis ca vin aici si gasesc alta viata si raiul pe pamant si luxul pe care il vedeam in tara numai la straini (pe vremuri la mare), sau care mai vin si lucreaza la noi pentru EU si alte functii inalte.
Nu este asa. Sunt saraci pe afara si pe dinauntru.
Exista milioane de someri in vest, care mai au si copii. Ia sa va uitati cum o duc, ce-si permit si cum se duc la organizatii care le sponsorizeaza masa zilnica, ceva haine si jucarii. Exista oameni fara adapost si in vest!!!
Treziti-va putin si uitati-va in jur, si cei care locuiti in vest! Si spuneti adevarul aici!
Acei romani care au plecat si pleaca in afara nu spun adevarul: cei care nu au reusit si o duc greu fie se intorc, fie nu spun nimic.
Acei care reusesc se lauda prea mult si de fapt cine stie cum si-au adunat banii.
Si tot mai multi tineri vin si fac scoli si facultati si masterate si doctorate in vest...pentru ce? Nu pot practica profesia, nu gasesc de lucru. Vor sa ramana aici si spala vasa, muncesc la camp, sau ingrijesc bolnavi, nu se casatoresc, nu-si fac familii si copii. Asa isi irosesc viata, doar pentru a fi in vest. Pentru ce????

4. Sunt dintre aceia care isi doresc copii, dar ca de obicei, sunt pe calea de mijloc. Mi se pare egoist sa faci mai mult de 2-3 copii pentru ca apoi sa stai la mana altora, sa pui copiii mai mari sa-si iroseasca copilaria crescandu-si fartii si sclavind in casa sau mai rau, sa nu faca scoala si sa mearga la munca.
Credeam ca vremurile bunicilor au trecut demult...
Este egoism la asa parinti, care se gandesc de fapt numai la ei.
Nu stiu, ori sunt asa fertili ca la fiecare act concep, ori stau numai in pat. Alta explicatie nu am.
Daca se stiu asa fertili sa stea mai cuminti, mai cu postul.

Si culmea ciudateniei: cei care au bani multi si isi pot permite: ori nu fac copii, cel mult 1-2, ori aduna multi ca pe papusi(vezi diverse vedete celebre) si apoi ii lasa de izbeliste, ca ei au cariere si nebunii.
Cei care nu-si pot permite, in schimb, fac copii cu nemiluita. Si astia ajung in multe cazuri pe strazi, in orfelinate, cer ajutor peste tot.
Macar daca i-ar da in adoptie la cei fara copii si care isi doresc. Dar nu!!!

Eu nu gasesc explicatia.

Si poate ca financiar s-ar mai rezolva problema, cu exceptia locuintei. Cine si unde are asa case mari si dotate pentru multi copii?
Financiar sa mai spun ceva: sunt ingrozita. Tocmai ma uit dupa lucrusoare pentru a boteza un copil. Sunt mai scumpe ca lucrurile pentru adulti!!! Nu mai spun de jucarii, carti, scoala, vacante, etc.
Si nu este vorba de rasfatat copii, ci de asigurat un minimum demn, ca vad si ei la altii si isi doresc.

Cine nu stie cum este cu multi copii: mergeti si vedeti. Unele cazuri mai apar si la televizor si eu m-am ingrozit. Ultima data am vazut filmul cu femeia din SUA cu octopletii (8 deodata) si inca 4 mai marisori. Fereasca Dumnezeu!!!

Dar ce facem cu iubirea, cu educatia, cu cresterea acestor copii multi, cu talentele pe care le au si ar trebui sustinute? Parintii sunt epuizati. Alte rude nu prea intervin, sau nu sunt.
E asa usor sa spui: vreau 10 copii. De parca ai vrea 10 papusi, sau pisici!

Si ce fac femeile cu sanatatea lor? Ce organism au, cum arata pe dinauntru si la organele acelea, dupa atatea nasteri?

5. Populatia globului? Aveti o grija in plus acum? Restul s-au rezolvat?
Nu stiu daca suntem prea multi sau nu. As spune ca e cam inghesuiala, cand ma uit in jur.
Mai sunt locuri? Unde? Peste tot sunt catastrofe. Uitati-va la Japonia si toata zona aceea, Australia, SUA. Cate zone ar trebui evacuate, ca sa se protejeze oamenii de suferinte? Cutremure tot mai puternice, inundatii, razboaie.
Unde-i ducem pe aceia? Unde sa ne ducem noi?

Si mai stiu o tara care tot facea copii intr-o vreme pana au ajuns la miliarde si acum nu stiu cum sa se mai opreasca. Ghici care si ghici cum este cu femeile si copiii acolo?

Cat are de spus biserica in toate astea? Nu stiu. Numai Dumnezeu stie.
Dar mai stiu ceva: ce-si face omul cu mana lui...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.03.2011, 14:15:52
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tocmai asta este una dintre marile dileme ale doamnei Mihaela,faptul ca sotul nu este credincios,sau nu vrea sa traiasca dupa canoanele crestine ,pe cand dansa da!
Cum sa-i spui unui astfel de partener sa doarma in celalalt pat?
Daca v-ati casatorit si in biserica atunci amintiti-i de juramintele depuse, discutati des problema si rugati-va mult pentru o solutie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.03.2011, 15:54:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
.
@Noesissaa - la fel te intreb si pe tine. Tu pentru tine cum decizi? Vrei copii? Cati? Si de ce amani?
De ce aman? Din motive obiective: nu sunt casatorita, dar imi e destul de bine asa, deocamdata cel putin. :) Daca vrea Dumnezeu, voi avea cel putin 3 copii. Daca nu voi putea avea copii -- la fel de bine, voi face voia lui Dumnezeu. Nu voi apela la metode controversate gen IVF pentru a avea copii. Nu voi avorta nici un copil, chiar cu malformatii sau boli genetice.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contraceptia cauzeaza avort!!! theosis3131 Generalitati 1 21.06.2009 21:40:37