Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2014, 23:00:13
TheWolfdog's Avatar
TheWolfdog TheWolfdog is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?

Buna, sunt prima data pe acest forum si, ca orice om, am o multime de intrebari. Totusi, sunt cateva care ma apasa destul de tare. Si una dintre ele ar fi cea din titlu: Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?
Ma scuzati daca s-a mai pus intrebarea aceasta aici pe forum. De asemenea as vrea sa zic ca am doar 16 ani asa ca as prefera niste raspunsuri mai concise, mai putin tehnice poate, poate chiar si niste indrumari. Eu am mai cautat si pe internet, pe google si multi afirma ca animalele nu au viata dupa moarte precum noi oamenii deoarece nu au suflet. Eu sunt o mare iubitoare de animale, dupa cum vedeti si la avatar si la nume si acest lucru oarecum ma deranjeaza. Inteleg la insecte sau pesti sau reptile si pasari, dar mamiferele sunt atat de aproape de oameni si de multe ori am vazut ca si ele simt emotiile. Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?

Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2014, 23:32:05
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Buna, sunt prima data pe acest forum si, ca orice om, am o multime de intrebari. Totusi, sunt cateva care ma apasa destul de tare. Si una dintre ele ar fi cea din titlu: Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?
Ma scuzati daca s-a mai pus intrebarea aceasta aici pe forum. De asemenea as vrea sa zic ca am doar 16 ani asa ca as prefera niste raspunsuri mai concise, mai putin tehnice poate, poate chiar si niste indrumari. Eu am mai cautat si pe internet, pe google si multi afirma ca animalele nu au viata dupa moarte precum noi oamenii deoarece nu au suflet. Eu sunt o mare iubitoare de animale, dupa cum vedeti si la avatar si la nume si acest lucru oarecum ma deranjeaza. Inteleg la insecte sau pesti sau reptile si pasari, dar mamiferele sunt atat de aproape de oameni si de multe ori am vazut ca si ele simt emotiile. Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?

Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
Buna
Tututor ne plac animalele, fiecare om are un animal preferat. Si daca oamenii iubesc animalele cu siguranta ca si Dumnezeu le iubeste. Chiar mai mult decat credem noi.
Uite ce scrie pe website-ul CrestinOrtodox:

"In textul de la Isaia 11, 6-9, se spune ca in lumea de dincolo, lupul va trai laolalta cu mielul, leopardul cu caprioara, iar pruncii se vor juca fara teama cu serpii. Din acest text reiese ca animalele vor fi prezente in lumea vesnica. Dar Sfintii Parinti nu vorbesc despre prezenta lor in viata fara de sfarsit. Dimpotriva, in comentariile lor, animalele sunt chipul oamenilor impatimiti sau ale celor pagani, care in cele din urma vor ajunge la unirea cu Hristos....
Mai mult citeste aici:
http://www.crestinortodox.ro/religie...re-118997.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2014, 00:24:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?
Bine ai venit !

Animalele au suflare de viata, sunt vietati. Dar nu au suflet nemuritor.

Prin urmare, crestinii, in covarsitoarea lor majoritate, cred ca viata animalelor se incheie odata cu moartea lor si ca ele nu beneficiaza de o viata de dupa aceasta limita.

Trebuie observat ca aceasta nu este o invatatura de nivel dogmatic, ci de nivel imediat inferior. Astfel, in principiu, poti fi un bun ortodox si sa crezi, in acelasi timp, in existenta unui suflet nemuritor in animale. Pe de alta parte, o asemenea credinta ar ridica probleme teologice deosebite. Ca sa nu spun irezolvabile.

Citat:
Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?
Nu, fiindca animalele nu au merit. Din aceleasi motive pentru care nu au vinovatie. Meritul si vina sunt ca urmare a libertatii. Libertate au numai oamenii. Putem spune ca "un animal este liber" in sensul ca se misca prin padure si nu in cusca la zoo. Dar nu putem spune ca este liber in sensul ca are libertate de alegere intre bine si rau, intre Dumnezeu si diavol. Aceasta libertate o au numai oamenii (ajunsi la varsta intelegerii). Comportamentul animalelor este guvernat de instincte si reflexe. Ele nu pot ajunge in rai din exact aceleasi motive pentru care nu pot ajunge in iad.

Cu iubire in Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.11.2014 at 00:34:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2014, 06:09:08
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Buna, sunt prima data pe acest forum si, ca orice om, am o multime de intrebari. Totusi, sunt cateva care ma apasa destul de tare. Si una dintre ele ar fi cea din titlu: Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?
Ma scuzati daca s-a mai pus intrebarea aceasta aici pe forum. De asemenea as vrea sa zic ca am doar 16 ani asa ca as prefera niste raspunsuri mai concise, mai putin tehnice poate, poate chiar si niste indrumari. Eu am mai cautat si pe internet, pe google si multi afirma ca animalele nu au viata dupa moarte precum noi oamenii deoarece nu au suflet. Eu sunt o mare iubitoare de animale, dupa cum vedeti si la avatar si la nume si acest lucru oarecum ma deranjeaza. Inteleg la insecte sau pesti sau reptile si pasari, dar mamiferele sunt atat de aproape de oameni si de multe ori am vazut ca si ele simt emotiile. Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?

Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
In Biblia Ortodoxa scrie:

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie;(Fac9,9-10)


Sa-ti traiasca cainele si sa-l iubesti asa cum te iubeste si el pe tine!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2014, 06:09:52
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine ai venit !

Animalele au suflare de viata, sunt vietati. Dar nu au suflet nemuritor.

Prin urmare, crestinii, in covarsitoarea lor majoritate, cred ca viata animalelor se incheie odata cu moartea lor si ca ele nu beneficiaza de o viata de dupa aceasta limita.

Trebuie observat ca aceasta nu este o invatatura de nivel dogmatic, ci de nivel imediat inferior...
Aveti dreptate; este(asa cum spuneti) o invatatura inferioara si asta pentru ca omul se considera prea destept.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, fiindca animalele nu au merit. Din aceleasi motive pentru care nu au vinovatie. Meritul si vina sunt ca urmare a libertatii. Libertate au numai oamenii. Putem spune ca "un animal este liber" in sensul ca se misca prin padure si nu in cusca la zoo. Dar nu putem spune ca este liber in sensul ca are libertate de alegere intre bine si rau, intre Dumnezeu si diavol...
Oare credeti ca acest caine a fost dresat sa resusciteze pestele? Nu a fost alegerea lui izvorata din compatimire?

]

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aceasta libertate o au numai oamenii (ajunsi la varsta intelegerii). Comportamentul animalelor este guvernat de instincte si reflexe. Ele nu pot ajunge in rai din exact aceleasi motive pentru care nu pot ajunge in iad.
Acest caine va ajunge in rai fiindca a ajuns la varsta intelegerii; spre deosebire de muuulti oameni.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2014, 06:19:35
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Buna
Tututor ne plac animalele, fiecare om are un animal preferat. Si daca oamenii iubesc animalele cu siguranta ca si Dumnezeu le iubeste. Chiar mai mult decat credem noi.
Uite ce scrie pe website-ul CrestinOrtodox:

"In textul de la Isaia 11, 6-9, se spune ca in lumea de dincolo, lupul va trai laolalta cu mielul, leopardul cu caprioara, iar pruncii se vor juca fara teama cu serpii. Din acest text reiese ca animalele vor fi prezente in lumea vesnica. Dar Sfintii Parinti nu vorbesc despre prezenta lor in viata fara de sfarsit. Dimpotriva, in comentariile lor, animalele sunt chipul oamenilor impatimiti sau ale celor pagani, care in cele din urma vor ajunge la unirea cu Hristos....
Mai mult citeste aici:
http://www.crestinortodox.ro/religie...re-118997.html
Isaia prooroceste ca lumea se va schimba radical si atunci hainul va trai laolalta cu milostivul, hotul cu truditorul, criminalul cu cersetorul, nevinovatii cu pacatosii, la fel cum dealurile si vaile se vor nivela, pentru ca oamenii se vor elibera de patimi si frustrari.


P.S. N-am citit linkul dat de tine inainte sa scriu acest mesaj.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2014, 14:52:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Eu sunt o mare iubitoare de animale, dupa cum vedeti si la avatar si la nume si acest lucru oarecum ma deranjeaza. Inteleg la insecte sau pesti sau reptile si pasari, dar mamiferele sunt atat de aproape de oameni si de multe ori am vazut ca si ele simt emotiile. Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?
Care este parerea voastra, parerea ortodoxa sa zicem, pe acest subiect? Aveti anumite teorii?
Animalele au viata, dar nu au suflet, care este chipul si asemanarea lui Dumnezeu, doar oamenii au. Aceasta presupune ratiune, vointa proprie, constiinta, etc. De exemplu un animal nu stie ca este animal, nu isi constientizeaza conditia.
Si animalele pot avea unele simtaminte. Noi dupa ce murim ne ramane sufletul, dar ele nu au sufletul ca omul. Asta nu inseamna ca nu poti iubi toate vietatile, pentru ca au viata in ele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2014, 15:54:04
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Dumnezeu iubeste animalele

Dumnezeu săvârșește minuni chiar și cu animalele, și cu fiarele, El cunoaște exact numărul lor, le îngrijește, le hrănește, le adapă și le îndrumă cu Duhul Lui acolo unde voiește:

„Puii leilor mugesc ca să apuce și să ceară de la Dumnezeu mâncarea lor... toate către Tine așteaptă să le dai lor hrană la bună vreme. Dându-le Tu lor, vor aduna. Deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăți. Dar întorcându-Ți Tu fața Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor și se vor sfârși, și în țărână se vor întoarce. Trimite-vei duhul Tău și se vor zidi și vei înnoi fața pământului” (Psalmul 103, 22-31).

Dumnezeu Creatorul este și Dumnezeu Atotțiitorul.

(Sfântul Nicolae Velimirovici, 105 capete despre minuni, traducere de Preot Victor Manolache, Editura Egumenița, Galați, 2011, pp. 28-29)

Sursa:
http://www.doxologia.ro/cuvant-de-fo...ele-pamantului
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2014, 16:29:41
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, fiindca animalele nu au merit. Din aceleasi motive pentru care nu au vinovatie. Meritul si vina sunt ca urmare a libertatii. Libertate au numai oamenii. Putem spune ca "un animal este liber" in sensul ca se misca prin padure si nu in cusca la zoo. Dar nu putem spune ca este liber in sensul ca are libertate de alegere intre bine si rau, intre Dumnezeu si diavol. Aceasta libertate o au numai oamenii (ajunsi la varsta intelegerii). Comportamentul animalelor este guvernat de instincte si reflexe. Ele nu pot ajunge in rai din exact aceleasi motive pentru care nu pot ajunge in iad.
Si eu iubesc foarte mult animalele si am mila fata de ele. Toata viata mea am avut animale de companie, animalute luate de pe strada.
Ele nu pot ajunge nici in Rai nici in iad? Atunci UNDE ajung?
Eu cred ca pentru ca au suflare de viata de la Dumnezeu, ajung inapoi la Dumnezeu, unde este tot binele.
Tot ce e viu in jurul nostru e creat de Dumnezeu si totul e tinut de El in viata iar forma de energie a sufletelor lor se intoarce tot la Dumnezeu.
Noi avem un spirit superior, avem vointa etc, alegere libera de a dori sa mergem la Rai sau iad, cu noi e alta treaba, dar ele prin natura, firea lor indeplinesc poruncile lui Dumnezeu si atunci merita sa ajunga la bine in vesnicie.
Nu scrie in Biblie de ele daca sunt nemuritoare pentru ca Biblia e revelata pentru noi, dar asa e logic si asa simt ca Dumnezeu in bunatatea Sa care o are pentru orice creatura, nu creeaza fiinte vii care sa nu aiba un rost pe pamant si un viitor dincolo.
Asta e parerea mea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2014, 17:43:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
dar asa e logic si asa simt ca Dumnezeu in bunatatea Sa care o are pentru orice creatura, nu creeaza fiinte vii care sa nu aiba un rost pe pamant si un viitor dincolo.
Asta e parerea mea.
Rostul animalelor este spre a servi omului (sau altor animale). Ele servesc drept hrana, imbracaminte, paza, companie ori in alte feluri mai rare (conduc orbi, ghideaza marinari, salveaza rataciti pe munte etc). Nu vad nicio logica pentru care ar avea viata de veci, fiindca pe lumea cealalta nu mai pot servi omului.

Prin anii 70 a devenit celebra fraza unui tanar preot catolic, care predica despre faptul ca numai omul (si ingerul) a primit darul nemuririi. O tanti mai in varsta s-a ridicat revoltata sa il infrunte, explicand ca porcusorul ei de Guineea va trai vesnic. E asa de minunat porcusorul ei de Guineea, incat precis Dumnezeu il va nemuri. Dealtfel, se stie, toti porcusorii de Guineea sunt minunati si toti vor merge direct in rai. "Dar, doamna," spuse preotul, "daca porcusorul dv de Guineea va merge sigur in rai, trebuie sa aveti mare grija de dv! Va dati seama cat va fi de nenorocit daca va vedea ca v-ati dus in alta parte ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare