Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 30.12.2015, 14:11:43
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Uite si tanculetzuuuuuuuu..... https://www.youtube.com/watch?v=pfGP-dGjjnY
Pffff... cel mai bun tank este Challenger 2 . No contest boy!
https://www.youtube.com/watch?v=qbX5iQPBGZ0
  #212  
Vechi 30.12.2015, 15:29:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Date și documente întocmite de cine?
Ai putea sa recunosti ca printre cei de atunci au fost si vandali, criminali.

Sau unii care s-au impuscat intre ei, pentru ca habar nu aveau de normele de siguranta la manipularea armelor si totusi li s-a dat una.
Sau pentru ca au vazut prea multa casete VHS cu Rambo si s-au trezit tragand in cladiri pentru ca asa s-a auzit sau a venit un ordin de pe cine stie unde, acolo fiind altii care faceau exact la fel si din aceleasi motive.

Si au murit, ca glontul nu face politica. Si eroi, nah.
Si aia care stateau in casele lor si si-au luat un glont, poate de la lunestii KGB & SRI, poate de la fanii lui Rambo si astia tot eroi.

Sau au fost imbarcati in autobuze si trimisi sa fie mitraliati la Otopeni inainte sa puna piciorul jos.
Ca daca nu stiati, teroristii vin cu autobuzul.
Si astia eroi pentru libertate, desi daca ar fi avut sansa sa fie intrebati ce vor sa faca si unde sa mearga, cred ca preferau sa fie in alta parte, dar nu ne doare gura si avem destui bani din taxele fraierilor sa inchidem gura la mame, tate, surori, frati. copii.

Si etc.

Aaa.. zici ca au mai fost poate si idealisti care au iesit cu flori in mana stringand "Exista Dumnezeu" si si-au luat un glont in cap de la mare distanta, chestie de care au fost 100% feriti Iliescu si echipa care facea cu mana de la balcon?

Probabil ca da, au fost cativa si din astia, dar iarasi e o problema, ca marturisirea lor nu mai deranja pe nimeni ci si-au luat-o pentru ca trebuia sa iasa ecuatia cu "revolutia".

Repet inca o data, ca te-ai facut ca nu vezi, daca macar astia au existat si tii cu ei, ar trebui sa nu-ti refuzi realitatea si sa faci un joc emotional stupid care de fapt nu ajuta cu nimic memoriei lor ci exclusiv pe calai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.12.2015 at 15:37:34.
  #213  
Vechi 30.12.2015, 15:58:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Nu stiu ce treaba ai tu, care ne numesti pe noi "romani" si "spalati pe creier de BOR", cu martirii si sambetele noastre.
Dar n-am zis asta niciodata. Si eu sunt 1/3 roman. Si nu sunteti spalati pe creier de BOR, sunteti spalati pe creier de partidele pe care le votati.

Citat:
Ar trebui sa iti vezi de treburile natiei si bisericii tale.
Pai eu sunt "multiculturality" si ortodox.
Citat:
In tara lui nap-dooh-nope, voi nu avet-i nimic mai bun de facut decat sa va holbati in dos-ul nostru?
Nush despre ce tzara vorbesti tu acolo, dar un lucru este cert.Din 89 incoace
tot ce a vrut generatia voastra sa faca s-a ales praf si pulbere si ati obtinut
exact contrariul.Asta nu e coincidenta.Cand toate comploteaza impotriva ta nu cumva vointa ta este contrara vointei lui Dumnezeu ?
Nu cumva lupti impotriva aceluasi Dumnezeu pe care zisesi ca-l slujesti ?

Este imposibil sa nu faci o paralela cu cele intamplate cu poporul evreu
dus in robie la neamuri straine si ceea ce se intampla acum.
Din 89 sunteti pedepsiti de parca ati deschis cutia Pandorei.Oare de ce ?
Ca sa stii: lipsa de minte, de orientare si imposibiitatea de a-ti da seama pe
ce lume traiesti este tot o pedeapsa a lui Dumnezeu.
De fapt starea in care va gasiti, reprezinta o stare fara Dumnezeu.
  #214  
Vechi 30.12.2015, 16:18:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asadar, ca sa încheiem acest subiect, mai zic doar atata- cinste militiei si securitatii romane, din perioada anilor 1964-1989.
Traiasca militia, securitatea si comunistii doar ca o amintire amara si urata!

Cine nu vede ca revolutia a adus ceva bun, acum are ocazia s-o faca. Iata ca indivizi precum Florinvs au devenit neputinciosi in a-si mai arata "calitatile" umane.
Ce sa-i faci Florinvs, asta-i viata! Ti-oi face tu familie unde sa poti tiraniza si dicta in voie? Sper ca nu!

Esti un exemplar rar, pana si cei care au tras multe sfori si-au dispus de functii tot s-au adaptat. Numai tu ai ramas un nostalgic, dragul de tine! Si nici macar n-ai apucat sa gusti din puterea comunismului. Vai, acum esti condamnat sa fierbi in suc propriu pana n-oi mai putea. Unde-ti este biroul de la care sa dai ordine, cine sa te linguseasca, cui sa mai slugaresti precum o masa amorfa lipsita de creier si plina de ura pentru cei care nu-ti seamana?

Fii bun cu tine. Printre muzica de bodega si spriturile cu prietenii de pahar, ia si citeste cartile pe care ti le-am recomandat. Acum, Dumnezeu cu mila - fie te vor lasa impasibil, fie te vor trezi la realitate.

Imagineaza-te pt. cateva clipe ca esti flamand, insetat, mort de slab, bolnav, inghetat, batut crunt, mancand din acelasi vas unde tocmai ti-ai facut nevoile fiziologice, batjocorit, umilit, cu dor de casa si familie - acolo, dupa gratii, unde niste brute de oameni si-au descoperit bucuria si satisfactia de a chinui alti oameni, semeni de-ai lor. Dupa ce-ai fost saltat din senin, doar pentru ca nu ti se potriveste profilul cu cel dorit de regim.

Studenti, preoti, intelectuali si oameni simpli, dar cu coloana vertebrala, care nu s-au plecat regimului, nu s-au lepadat de Hristos, "elemente" - cum ii numesti tu, au fost ridicati abuziv, torturati in tot felul... de cine? Cei mai aprigi tortionari au fost persoane slabe, animate de dorinta de putere si inavutire, gata oricand sa slugareasca si sa execute ordine criminale. Ba chiar s-au intrecut pe sine si pe superiorii lor. Oameni mari la stat, dar mici la suflet, adevarati diavoli in trup de om.

Multe grozavii s-au intamplat acolo de care trebuie sa afli si tu. Citeste, te rog!
Comunismul al carui adept esti a scos ce-a fost mai urat din oameni. In timp ce unii au devenit bestii, criminali, dictatori, despoti si diavoli, altii s-au sfintit, devenind ingeri de lumina, eroi, martiri... Multi au murit, altii au innebunit, prea putini au tradat, cei mai multi s-au ridicat spiritual din iadul comunismului. Au piedut slujbe, case, familii, dar nu s-au pierdut pe sine!

Citeste, Florinvs, sa nu mori prost!

Last edited by crinrin; 30.12.2015 at 16:26:33.
  #215  
Vechi 30.12.2015, 17:06:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
NU stiam ca are competente infailibile de a decreta care sunt eroi.
Printre "vandali și criminali" au fost și eroi. Și eu zic că raportul a fost invers, majoritatea au fost eroi.

Prefer să "greșesc" împreună cu Biserica, decât să mă alătur anarhiei bazate doar pe un raționament lipsit de compasiune.

http://www.activenews.ro/stiri-socia...ie-1989-128059

Last edited by ovidiu b.; 30.12.2015 at 17:23:19.
  #216  
Vechi 30.12.2015, 17:45:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si nu sunteti spalati pe creier de BOR, sunteti spalati pe creier de partidele pe care le votati.

Din 89 incoace
tot ce a vrut generatia voastra sa faca s-a ales praf si pulbere

Din 89 sunteti pedepsiti de parca ati deschis cutia Pandorei.Oare de ce ?


De fapt starea in care va gasiti, reprezinta o stare fara Dumnezeu.
Auzi mă gâgă? Mă, da' poate te reținem mă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #217  
Vechi 30.12.2015, 18:25:45
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si eu sunt 1/3 roman.
Pai zi domle asa!
Acum te intelegem, fii linistit...
  #218  
Vechi 30.12.2015, 18:52:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pai zi domle asa!
Acum te intelegem, fii linistit...
Dar am zis domnle' la inceputul discutiei.
  #219  
Vechi 30.12.2015, 21:19:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Traiasca militia, securitatea si comunistii doar ca o amintire amara si urata!

Cine nu vede ca revolutia a adus ceva bun, acum are ocazia s-o faca. Iata ca indivizi precum Florinvs au devenit neputinciosi in a-si mai arata "calitatile" umane.
Ce sa-i faci Florinvs, asta-i viata! Ti-oi face tu familie unde sa poti tiraniza si dicta in voie? Sper ca nu!

Esti un exemplar rar, pana si cei care au tras multe sfori si-au dispus de functii tot s-au adaptat. Numai tu ai ramas un nostalgic, dragul de tine! Si nici macar n-ai apucat sa gusti din puterea comunismului. Vai, acum esti condamnat sa fierbi in suc propriu pana n-oi mai putea. Unde-ti este biroul de la care sa dai ordine, cine sa te linguseasca, cui sa mai slugaresti precum o masa amorfa lipsita de creier si plina de ura pentru cei care nu-ti seamana?

Fii bun cu tine. Printre muzica de bodega si spriturile cu prietenii de pahar, ia si citeste cartile pe care ti le-am recomandat. Acum, Dumnezeu cu mila - fie te vor lasa impasibil, fie te vor trezi la realitate.

Imagineaza-te pt. cateva clipe ca esti flamand, insetat, mort de slab, bolnav, inghetat, batut crunt, mancand din acelasi vas unde tocmai ti-ai facut nevoile fiziologice, batjocorit, umilit, cu dor de casa si familie - acolo, dupa gratii, unde niste brute de oameni si-au descoperit bucuria si satisfactia de a chinui alti oameni, semeni de-ai lor. Dupa ce-ai fost saltat din senin, doar pentru ca nu ti se potriveste profilul cu cel dorit de regim.

Studenti, preoti, intelectuali si oameni simpli, dar cu coloana vertebrala, care nu s-au plecat regimului, nu s-au lepadat de Hristos, "elemente" - cum ii numesti tu, au fost ridicati abuziv, torturati in tot felul... de cine? Cei mai aprigi tortionari au fost persoane slabe, animate de dorinta de putere si inavutire, gata oricand sa slugareasca si sa execute ordine criminale. Ba chiar s-au intrecut pe sine si pe superiorii lor. Oameni mari la stat, dar mici la suflet, adevarati diavoli in trup de om.

Multe grozavii s-au intamplat acolo de care trebuie sa afli si tu. Citeste, te rog!
Comunismul al carui adept esti a scos ce-a fost mai urat din oameni. In timp ce unii au devenit bestii, criminali, dictatori, despoti si diavoli, altii s-au sfintit, devenind ingeri de lumina, eroi, martiri... Multi au murit, altii au innebunit, prea putini au tradat, cei mai multi s-au ridicat spiritual din iadul comunismului. Au piedut slujbe, case, familii, dar nu s-au pierdut pe sine!

Citeste, Florinvs, sa nu mori prost!

Represiunea politica de care amintiti dumneavoastra (si oameni torturati, ucisi, etc) a fost numai pana in anii 1960-1964, cand Romania se afla sub ocupatie sovietica practic.
Atunci securitatea era una total subordonata intereselor sovietice, majoritatea securistilor fiind, pana in anii 1960-1964, cetateni sovietici, sau de etnie maghiara sau evreiasca.

Dupa 1960-1964, situatia se schimba radical. Atat securitatea cat si militia devin institutii nationale, conduse de romani, pentru a servi tara si poporul roman.
Consilierii sovietici sunt total scosi din securitate si militie.
Se imbunatateste si calitatea cadrelor de militie si securitatea, multi fiind oameni cu studii superioare , bine educati si manierati (baietii de la securitate erau numiti "baieti cu ochii albastri").
Dupa anii 1960-1964 se schimba radical si metodele de lucru a militiei si securitatii, prioritatea schimbandu-se de la represiunea interna din anii 1950, la spionaj si contraspionaj, protejarea secretelor economice romanesti, mentinerea ordinii si linistii publice, combaterea infractiunilor economice, etc.

Dupa 1964 in Romania nu au mai existat detinuti politici. Iar la un meci de fotbal, la un sprit la "Cina" sau la vreo petrecere sau o partida de table, se spuneau bancuri despre regim sau era criticat deschis regimul, si nimeni nu a patit nimic din cauza asta!
Cel putin aici la Husi, dupa un meci castigat de "Steaua Mecanica", toata lumea se indrepta in corpore spre restaurantele de atunci "Cina", "Intim", "Podgoria", si cand se apuca lautarul de cantat, si militianul si securistul se prindeau in hora sau sarba!
Apoi la tara, in comune, exista obiceiul ca la nunti sa fie chemat si seful de post.
  #220  
Vechi 30.12.2015, 22:12:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

3 intamplari care arata ca si militienii si securistii din anii 1964-1989 erau oameni si se comportau si ei omeneste.

In anii 1980, personalul de miscare din statia CFR Husi a primit dispozitie de manevrare a unei garnituri de vagoane de marfa la linia 17, prin impingere. Cum statiile radio erau la incarcat, impiegatul de miscare decide ca manevra sa se efectuieze fara utilizarea statiilor radio portabile, dand dispozitie in acest sens partidei de manevra.
Partida de manevra incepe operatiunea, cu mecanicul de locomotiva conducand pe postul din partea dreapta, cu mecanicul-ajutor supraveghind garnitura din postul din partea stanga, si cu manevrantii de vagoane la mijlocul si urma garniturii (echipati cu fanioane si fluiere).
Insa datorita lipsei vizibilitatii, linia fiind in curba, dar si datorita faptului ca mecanicul-ajutor a atipit pentru cateva secunde, acesta nu a mai observat semnalul dat cu fluierul si fanionul de manevrantii de vagoane "bun asa manevra", si nu i-a comunicat mecanicului de locomotiva sa opreasca. Ca urmare, acesta continuua impingerea garniturii, iar ultimul vagon depaseste opritorul fix de la capatul liniei, deraiaza si se rastoarna, de era sa darame si casa unuia ce locuia in aceea zona.
A urmat ancheta, iar ofiterul de securitate care raspundea de statia CFR Husi l-a luat la intrebari pe impiegatul de miscare din aceea tura, ca de ce nu a dat statii radio la partida de manevra.
Atunci, destul de nervos si fiind si in timpul serviciului si in uniforma, impiegatul de miscare l-a luat la rost pe securist- "Ba, voi stiti ce jafuri de statii radio ne dau astia aici ?! De nu-ti poti face treaba cu ele, se descarca foarte repede". Si l-a facut cu ou si cu otet pe securist, iar acesta a plecat din biroul de miscare cu capul plecat.

In 1969 tata a plecat intr-o excursie in Ungaria si Cehoslovacia, la Praga urmand a asista si la meciul de fotbal romania- Cehoslovacia.
La urcarea in autocarul ONT la Vaslui, ghidul vine la tata si spune- "Pe durata excursiei, veti colabora cu un tovaras Parjol, sa nu fie probleme". Tata si-a dat seama pe loc ca acela era de la securitate, si si-a dat seama ca daca zice nu, nu mai pleaca in excursie. Si a zis da de complezenta.
Ajunsi la Praga, tovarasul Parjol a venit la tata si i-a spus- "Vedeti pe unde va duceti, cu cine stati de vorba, etc". La care tata i spune- "Tovarasul Parjol, eu nu stiu daca dumneavoastra a-ti platit sau nu excursia. Insa eu am platit-o si am de gand sa ma bucur de ea, asa ca nu-mi spuneti dumneavoastra pe unde sa ma duc si ce sa fac". Foarte indignat, Parjol i-a zis "Ei, cum va permiteti, a sa aveti probleme cand va intoarceti in tara".
Iar tata i-a spus- "Asta mai vedem noi". Si l-a lasat sa vorbeasca la pereti si si-a vazut de treaba.
Bineinteles ca nu a avut nici cea mai mica problema cand s-a intors in tara.
Peste ani, cand a trebuit sa se duca la niste contractari de mobila la ICRM Iasi, la desfacere ca gestionar-sef, tata da cu ochii de Parjol!
Parjol face ochii cat cepele, si cum acuma el aveea nevoie de tata sa-i contracteze marfa, incepe sa se scuze ("Stiti, atunci cu excursia, a fost o neintelegere, mi-au cerut sefii, se mai intampla, etc, haideti sa mergem undeva la o masa sau o bere, etc).

Prin anii 1980, cum astia ezitau a ne da repartitie de apartament, tata nervos- "Las ca va aranjez eu". Si se duce la Vaslui- era unu Tanase la partid- si i spune- "Eu vreau sa fac cerere oficiala sa emigrez in URSS cu familia, ca am acolo neamuri". Tanase s-a facut alb ca varul, de ziceai ca urmeaza sa cada de pe scaun, si a incercat sa-l ia cu binisorul pe tata- "Vai, nea' Valerica, stiti, e greu, e prestigiul tarii in joc, ce a sa zica sefii, imi faceti probleme, etc". Tata cum era hotarat i zice- "Nimic! Nu discut nimic! Am dreptul conform legii- dumneata esti obligat sa-mi inregistrezi cererea". Si Tanase nu a avut ce face si a inregistrat cererea (dar care probabil nu ar fi fost aprobata nicioadata).
Cand s-a intors in Husi, tata s-a intalnit cu baietii de la securitate (pe care tot Husul i stia cine sunt). Ei i-au zis lui tata- "Vai, nea' Valerica, ce ne-ati facut". Tata mirat- "Da' ce v-am facut ma ?!"
Iar aia de la securitate au zis- "Pai stiti , ne-au luat sefii la rost, ca de ce nu am stiut de intentiile dumneavoastra". La care tata mirat- "Pai cum vine asta- ce treaba aveti voi cu intentiile mele ?!" Iar aia de la securitate- "Pai stiti, ne cer sefii, etc".
Atunci tata le-a zis- ca erau baieti simpatici, care tineau la chefuri si glume- "Bine ma, data viitoare am sa va spun ce am de gand, sa nu mai aveti probleme cu sefii"! Apoi o masa la "Cina" au dat si ei, dar tot ei veneau la depozit cu rugaminti- "Stiti, dom' sef, avem si noi nevoie de un frigider , de o masina de spalat, de niste materiale de constructii, etc".
Iar dupa acest episod, aproape imediat, prima secretara Aneta Slivneanu l-a chemat pe tata sa vada niste apartamente care se construiau in centru si sa-si aleaga unu. Tata a zis- 'Mama voastra! Acuma se poate deci".
Subiect închis