Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 27.06.2015, 23:39:40
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu este deloc lipsă de respect, este o constatare realistă.
E o constatare un pic agresiva, deja nu mai conteaza daca e realista sau nu.Daca de exemplu asvedea o doamna,care mie mi s-ar parea ca e urat imbracata,si as face o observatie referitor la lipsa ei de bun-gust, cum s-ar simti?As fi indreptatita sa fac astfel de comentarii, in virtutea faptului ca asa vad eu lucrurile?

Sunt multi oameni care se simt apropiati duhovniceste de Parintele Arsenie Boca.Nu e frumos si nici crestineste sa vorbesti asa despre nimeni, cu atat mai putin despre dansul, pentru ca trezesti sentimente negative celor din jur.Chiar daca asa ar fi realitatea( desi eu nu cred asta).

Last edited by alex190; 27.06.2015 at 23:45:42.
  #612  
Vechi 27.06.2015, 23:42:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Alex, calmează-te... eu părerea nu mi-o schimb, si consider că am spus-o cu destulă finete.
  #613  
Vechi 27.06.2015, 23:43:00
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-oamenii trebuie treziti la realitate,sa nu mai creada in inselati,false minuni,ecumenism,erezii ci in invatatura ortodoxa,in dogmele ortodoxe,in sfinti canonizati si minuni autentice
  #614  
Vechi 27.06.2015, 23:46:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-oamenii trebuie treziti la realitate, sa nu mai creada in inselati, false minuni, ecumenism, erezii ci in invatatura ortodoxa, in dogmele ortodoxe, in sfinti canonizati si minuni autentice
Da, dar ai cu cine să te-ntelegi? Poporul preferă pe Baraba! si cât mai mult circ.
  #615  
Vechi 27.06.2015, 23:54:14
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Alex, calmează-te... eu părerea nu mi-o schimb, si consider că am spus-o cu destulă finete.

Nu vreau sa iti schimb eu parerea.Vreau doar sa evidentiez faptul ca cei care il ponegriti pe Parinte, gresiti, indiferent de cum a fost si ce a facut.Nu avem noi dreptul sa judecam, si sa jignim, cu atat mai putin un om care a trait frumos, dincolo de greselile inerente oricarei fiinte umane.Suntem pe aici pentru a invata despre ortodoxie, dar ce pacat ca de multe ori ne limitam doar la cunostintele teoretice.Ca de multe ori citind postari super argumentate si erudite, nu vad de fapt acea iubire si intelegere fata de aproapele, care de fapt e baza credintei noastre.

Last edited by alex190; 27.06.2015 at 23:58:04.
  #616  
Vechi 27.06.2015, 23:57:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
... eu părerea nu mi-o schimb,
Dar cine încearcă să-ți schimbe părerea? Ai tot dreptul să fii rezervată sau și mai mult. E alegerea ta.

ps: am sentimentul că în spatele contului se află o altă persoană. :)
  #617  
Vechi 27.06.2015, 23:59:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: am sentimentul că în spatele contului se află o altă persoană. :)
E un sentiment fals. Take a look.. :)

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar cine încearcă să-ți schimbe părerea?
Nu mă refeream la tine, dragule :) ci la Alex, că ea tot insistă pe un fel de a fi care crede ca este "politically correct".

Last edited by tabitha; 28.06.2015 at 00:07:07.
  #618  
Vechi 28.06.2015, 00:06:17
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, erau ale Părintele Arsenie Boca, în sensul că le-a citit, studiat, dar nu că ar fi scrise de însuși Părintele. :)))
Nu e ceva nou că Părintele citea cărți despre magie, vrăjitorie, reîncarnare. Asta nu înseamnă că și credea în așa ceva. :)))
Dacă ai fi citit scrierile Părintelui ai fi râs la asemenea afirmații.

Părintele studia asemenea cărți pentru a ști cât mai bine toate meșteșugurile vrăjmașului. La fel și Părintele Ghelasie de la Frăsinei a studiat diferite forme ale credinței în reîncarnare și a fost acuzat că ar fi străin de ortodoxie. Iată și o explicație a Părintelui Valerian pentru acest studiu: https://www.youtube.com/watch?v=F4gxyXh-nas&t=13m26s



O sursă?
Parintele Ghelasie a scris multe prostii in cartea aia Medicina isihasta. Iata o mostra:

,In Dedublarile Energetice Mentale, Esenta Mentala din Cap se Uneste cu Energia Acumulativa Gastrica, fac un Fel de Corp Eteric si se Dedubleaza de Corpul Fizic, ce nu este Constiinta Pura de Suflet, ci tot Mental de Corp, Un Paranormal Mental Energetic ce in Ocultism se dovedeste o adevarata Sursa de Miracole Energetice. In Bolile Energiilor Acumulative Gastrice noi ca Medicina Isihasta trebuie sa Descifram aceste Mecanisme, ca sa putem interveni unde este nevoie.”

Pai asta e ocultism pur, la fel ca si obsesia parintelui Ghelasie fata de mancare, terapia prin "mancare sanatoasa", "paine harica" si alte prostii.
Chiar si parintele Staniloae l-a criticat pe parintele Ghelasie pentru aberatiile sale.
Cand au dat sfintii parinti retete de mancare in scrierile lor? Cand au vorbit ei de energie gastrica, paranormal mental energetic si alte prostii ?
Si eu chiar nu stiam ca parintele Arsenie Boca studia carti de magie. Asta e o gresala fara indoiala. Nu asa inveti sa recunosti vicleniile vrajmasului, citind carti de vrajitorie.
  #619  
Vechi 28.06.2015, 00:07:58
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Timbrul vocal se potrivește perfect, dar nu am certitudinea că această convorbire a avut loc.

Însă, chiar și așa, să plecăm de la premisa că acea înregistrare este autentică. Există posibilitatea ca cei din înregistrare să greșească, adică să fi înțeles greșit lucrurile?

ps: Părintele Arsenie Boca căuta a fi vorbit de rău, își îndemna apropiații să-l vorbească de rău și dacă nu făceau ascultare îi mustra.



Nu pun la îndoială sfințenia Părintelui Arsenie Papacioc, dar ce facem, apelăm la infailibilitate? Sincer, vreau să cred că acea înregistrare nu este autentică, nu pentru că este "anti-pr. Arsenie Boca", ci pentru că îi pune în umbră pe protagoniștii înregistrării. Chiar nu vreau să cred că Părintele Arsenie Papacioc a luat parte la o asemenea discuție...și din câte îmi amintesc spre sfârșit apare și Părintele Cleopa.
Iarta-ma frate, dar indaradnicia nu este deloc de dorit in sufletul unui ortodox. Mai concret, ori esti total razvratit, ori n-ai inteles nimic pana acum.
1 - Parintele Papacioc era in vizita la Sihastria. E normal sa apara in inregistrare si Parintele Cleopa.
2 - Parintele Ioanichie Balan nu umbla cu "nimicuri". Avea darul de a simti sfintenia cuiva. Astfel a dorit in mod special sa inregistreze cumva, dialoguri ziditoare, iar acest dialog nu este singurul. La fel a procedat si cu Parintele Paisie Olaru. In ce ma priveste, am spus-o in cateva randuri si aici pe forum: Am fost la Prislop, dar n-am simtit nimic. Nici nu era obligatoriu, mai ales ca eu chiar parca asteptam sa simt... "ceva"! Iar asta numai Dumnezeu ingaduie sau oranduieste. In schimb pe Parintele Paisie Olaru "l-am simtit" inainte sa stiu cate ceva de existenta lui. Si abia acest semn m-a determinat "sa-l caut" si sa aflu lucruri uimitoare. Da, pentru mine, Parintele Paisie Olaru este un sfant, dar este parerea mea, curata, iar pentru asta nu fac nici petitii, nici nu ma lupt sa fie canonizat. Asta tine de bunul Dumnezeu, nu de noi, pacatosii. Si tot la Sihastria sunt atatia sfinti in cimitir incat e de-ajuns sa priveghezi in liniste 15 minute, ca sa cunosti macar cativa. Fratii Parintelui Cleopa, cu siguranta sunt printre ei, iar aceasta convingere nu mi-o poate lua nimeni. Parintele Iustin Parvu, dincolo de faptul ca l-am cunoscut si m-a uimit la ultima noastra intrevedere, cand mi-a spus lucruri pe care practic nu avea cum sa le stie, mi-a aratat mie, nevrednic pacatos, la cateva saptamani dupa "plecare", cat de mult se bucura ca ma aflu acolo cu intreaga familie, si NU eram la mormantul lui, ci in biserica de la maicute, unde fusese staret, si unde am intrat doar pentru scurt timp sa ne rugam, fara sa banuiesc ce va urma... Sfintii sunt acei care cunosc sufletul si vin ei in intampinare, nu-i cautam noi, doar doar vom descoperi vreo minune, ceva. Nu spun toate astea sa ma mandresc, desi acele intamplari sunt puncte de mare referinta in viata mea, ci o spun ca o ciudatenie a acestui curent urias care s-a starnit in jurul Parintelui Arsenie Boca, pe care eu nu-l fac vinovat de ceva, dar nici nu pun la indoiala vreun cuvintel al acelor parinti-duhovnici, care au facut dovada clara a intelepciunii si harului lui Dumnezeu, fara controverse sau suspiciuni.
Tu esti extrem de ingaduitor in anumite probleme (parca mai conteaza daca vorbim de zece carti sau 100!!!), si brusc pui la indoiala pozitii ale acelor preoti de care stie toata lumea ca erau intr-o permanenta ascultare avand fiecare duhovnici, asa cum cunoastem bine din Sfintii Parinti ca trebuie sa avem. Tot ce ne-a pus cristirg la dispozitie, ar trebui macar sa ne puna in garda si sa nu ne incapatanam sa mergem pana la capat intr-o directie nefiresc de ciudata!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #620  
Vechi 28.06.2015, 00:10:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu mă refeream la tine, dragule :) ci la Alex, că ea tot insistă pe un fel de a fi care crede ca este "politically correct".
Am înțeles...dar nu văd cum că ar vrea să-ți schimbe părerea. :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31