Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2011, 19:19:15
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Cind esim din Biserica?

Buna, in ce moment avem voie sa iesim din Biserica la Sfinta Liturghie? dupa Tatal Nostru e permis?, si alta intrebare in saptamina Luminata dupa Pasti avem voie sa lucram? ca in calendar este cu rosu
P.S as dori parerea unui Preot daca este.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2011, 19:23:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

din cate stiu, se poate iesi din Biserica dupa ce preotul da binecuvantarea de a iesi, sau dupa ce se canta "cu pace sa iesim" ...

Aici ma duc la o Biserica greceasca si iesim cu totii din Biserica dupa ce parintele ne spune "Bonjour a tous et bon dimanche!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2011, 19:26:12
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
din cate stiu, se poate iesi din Biserica dupa ce preotul da binecuvantarea de a iesi, sau dupa ce se canta "cu pace sa iesim" ...

Aici ma duc la o Biserica greceasca si iesim cu totii din Biserica dupa ce parintele ne spune "Bonjour a tous et bon dimanche!"
Iar cu saptamina Luminata ce parere ai se poate de lucrat s-au nu ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2011, 19:31:15
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Iar cu saptamina Luminata ce parere ai se poate de lucrat s-au nu ?
Te referi la mers la servici sau la lucrat munci casnice,dat cu sapa?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2011, 19:33:56
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Te referi la mers la servici sau la lucrat munci casnice,dat cu sapa?
Ma refer la gatit mincare, dat cu aspiratorul prin casa, spalat rufele baitul etc. si da mersul la serviciu deoarece in cazul meu pot alege sa stau acasa in acea saptamina
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2011, 19:38:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Ma refer la gatit mincare, dat cu aspiratorul prin casa, spalat rufele baitul etc. si da mersul la serviciu deoarece in cazul meu pot alege sa stau acasa in acea saptamina
In calendarul romanesc cel putin, cu rosu in saptamana luminata sunt luni, marti (a doua si a treia zi de Pasti) si vineri (Izvorul tamaduirii). In rest poti sa lucrezi.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2011, 19:41:59
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Ma refer la gatit mincare, dat cu aspiratorul prin casa, spalat rufele baitul etc. si da mersul la serviciu deoarece in cazul meu pot alege sa stau acasa in acea saptamina
Nu stiu daca exista canoane in acest sens,dar hai sa ne gandim...Ti.ai tine coiii cu uscaturi o saptamana ca nu le poti face o supa pt ca e Saptamana Luminata?Poti slavi pe Domnul si in lucrurile marunte pe care le faci.
Iar legat de servici....tinem cont ca unii lucreaza in spitale(oamenii mor si se nasc si atunci) ,altii furnizeaza energia electrica,altii conduc in transportul public...Cred ca ar fi bine daca s.ar respecta macar acele 3 zile trecute cu rosu in calendar.Am vazut ca sunt magazine pe a caror geamuri scrie cu mandrie DESCHIS SI PE 24 APRILIE DE PASTE!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2011, 19:43:17
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In calendarul romanesc cel putin, cu rosu in saptamana luminata sunt luni, marti (a doua si a treia zi de Pasti) si vineri (Izvorul tamaduirii). In rest poti sa lucrezi.
Iar la mine in calendar toata saptamina e cu rosu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2011, 19:49:42
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nu stiu daca exista canoane in acest sens,dar hai sa ne gandim...Ti.ai tine coiii cu uscaturi o saptamana ca nu le poti face o supa pt ca e Saptamana Luminata?Poti slavi pe Domnul si in lucrurile marunte pe care le faci.
Iar legat de servici....tinem cont ca unii lucreaza in spitale(oamenii mor si se nasc si atunci) ,altii furnizeaza energia electrica,altii conduc in transportul public...Cred ca ar fi bine daca s.ar respecta macar acele 3 zile trecute cu rosu in calendar.Am vazut ca sunt magazine pe a caror geamuri scrie cu mandrie DESCHIS SI PE 24 APRILIE DE PASTE!!
Pai Parintele meu Duhovnic a spus ca Duminica nu se face mincare si nu se spala rufele , si nici baie probabil nu se face, si daca Duminica nu se permit acestea la fel e si in cazul sarbatorilor nu ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2011, 19:53:45
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Pai Parintele meu Duhovnic a spus ca Duminica nu se face mincare si nu se spala rufele , si nici baie probabil nu se face, si daca Duminica nu se permit acestea la fel e si in cazul sarbatorilor nu ?
Da are dreptate parintele.Nu vreau sa comentez despre cum sunt unele zile trecute cu rosu in calendar,iar in anii urmatori nu mai sunt.Cine se ocupa de calendar?De exemplu Sf Sava anul trecut pe 12 aprilie a fost cu rosu trecut in calendarele de Buzau si Vrancea,iar anul acesta a fost cu cruce neagra....In Bucuresti cel putin mereu a fost trecut cu negru
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 21:13:56
Dar cind suntem iesiti din Biserica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 24.10.2010 21:04:13
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51
Cum si cind ne impotrivim ecumenismului dmb Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 35 07.04.2009 11:33:46