Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2006, 14:42:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Am auzit multe lucruri despre parintele Ioan Iovan de la M-rea Recea de pe langa Tg. Mures.
Cine poate sa-mi dea mai multe amanunte despre acest parinte sau cine la cunoscut personal ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2007, 11:37:55
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Parintele Calistrat de la Barnova atentiona sa nu ne ducem la Recea, pt ca se intampla lucruri incorecte: prea usor se da Sfanta Impartasanie, se da unora si uscata, acasa, sa se impartaseasca singuri. Am fost odata mai demult acolo, l-am vazut pe parintele. Personal, am avut un sentiment ciudat de apasare sufleteasca in urma acestei vizite, ceea ce nu se intampla cu alte locuri, asa ca inclin sa-l cred pe parintele Calistrat. Poate altcineva stie mai multe.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2007, 11:54:59
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Oare ce sa fie? cititi articolul urmator http://www.cronicaromana.ro/pedofil-printre-icoane.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2007, 13:52:50
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Oare ce sa fie? cititi articolul urmator http://www.cronicaromana.ro/pedofil-printre-icoane.html
Am fost la parintele Calistrat, si va spun ca nimic nu este adevarat din ce este scris in articol.. Diavolul incearca calomnierea oamenilor lui Dumnezeu..
Eu am fost la parintele recent. Este un om deosebit, si cu har as spune eu .
Cei care il cunosc va rog sa spuneti parerea voastra, pentru a nu ne face partasi la calomnierea parintelui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2007, 22:07:17
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:D Parintele Calistrat e Parinte duhonic cu adevarat...schimba vieti omul acela iar cei care au fost macar odata la le stiu despre ce vorbesc!!!
Pacat de cat de sarac e locul in care sta si asta spune multe de smerenia lui si soborului de preoti si parinti de acolo...De ar fi adevarat Diavolul s-ar inconjura de bogatii si alte lucruri scumpe!!1
Iar cu Pr Ioand Iovan...diavolul lucreaza...stiti voi!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2007, 12:56:32
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

? Ce dovezi ai? Mai sus relatam o intamplare pur personala, poate sa nu fi avut vreo legatura cu parintele Ioan. Eu insa eram chiar curioasa cum stau lucrurile cu Sfanta Impartasanie de acolo. Cineva spunea ca parintele Ioan si parintele Arsenie Boca au fost prieteni buni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2007, 06:53:46
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Da si Iuda cu Iisus au fost !
Eu nu-l cunosc pe parintele respectiv. Dar am auzit multe povesti, de la "pelerinii" veniti cu excursii organizate, cu autocare sa fie si ei de fata la o exorcizare.
Personal nu cred ca lui Iisus ii place circul, spectacolul iar urmasiilor lui ar trebuii sa le placa tot la fel (daca au har)sa vindece fara surle si tobe si fara spectatori...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2007, 11:27:13
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

irina77
Sper sa nu ma intelegi gresit dar inclin sa cred ca te-ai lasat influentata de vorbe si ti-ai autoindus starea vis-a-vis de pr.Ioan.
Eu il cunosc nu bine...ci foarte bine pe pr.Calistrat,tin ffff mult la el si-i respect atitudinea,uneori chiar i-o aprob(asta depinde de subiect),tinem o legatura duhovniceasca cat de cat permanenta si asta de vreo 15 ani...este unul din multii duhovnici ai moldovei si ai tarii pe care ii cunosc si cu care ma sfatuiesc destul de des(cand cu unul,cand cu altul...in functie de cum ii gasesc disponibili atunci cand am nevoie...ca incredere am in toti)
Despre pr.Ioan am auzit multe si bune si rele...dar mai multe spre rau.La un moment dat am avut ocazia sa fiu in zona Tg.Mures si m-am oprit si la manastirea Recea.A fost extraordinar ce am putut sa vad acolo,lasand la o parte situatia si aspectul exterior-material...m-a impresionat organizarea si asta in mare parte se datoreaza pr.Ioan...nu intru in prea multe amanunte desi ar fi ceva de spus dar nu tine de acest subiect.

Am simtit ca trebuie sa-l vad si sa vorbesc cu parintele...am asistat la Sf.Liturghie oficiata de pr.Ioan Iovan si apoi am mers si am stat cateva ore de vorba...a fost extraordinar...am descoperit in mod direct un om si un duhovnic adevarat...departe de tot ce stiam pana in acel moment...este o personalitate integra: cult,traitor,smerit,analitic,bun organizator,meticulos,nepretentios...la finalul discutiei i-am povestit despre cum am gandit despre el pana in acel moment si i-am cerut iertare....mi-a spus ca stia si de aceea a si acceptat sa stea cu mine atata timp,pt ca sufletul meu a avut nevoie sa se convinga si sa se usureze...am plans de fericire ca m-a descoperit si l-am descoperit...
Atunci(iunie 1999) a fost prima data cand l-am vazut,apoi am mai avut ocazia de 2 ori sa merg la Recea dar ultima data pr.Ioan era foarte bolnav...imi este dor sa-l mai vad,sa mai vorbim,desi sunt sigura ca nu voi mai avea o a doua sansa sa-mi acorde atata timp pt ca nu mai am aceeasi nevoie iar Pr.stie asta.

Deci, irina draga am tinut sa-ti povestesc aceasta intamplare pt a intelege ca este important sa comunici si sa fii obiectiv in a trage o concluzii...nici nu-ti poti imagina cate stiam despre pr.Ioan si maica Veronica de la Vladimiresti cand am ajuns la Pr.la Recea...si nici nu-ti poti imagina ce soc am avut sa constat ce departe eram de realitate si mai ales in ce ratacire ma scaldam judecand un astfel de Duhovnic.
Dar...desigur...asta a fost valabil pt mine si toti cei care merg acolo,am vazut ca vin foarte multi pelerini si nu cred ca toti se duc numai ca e locul frumos de vreme ce e coada permanent la usa Pr-lui...nu e valabil si pt tine sau altii care n-au cautat sa comunice ci numai au auzit sau au privit de la distanta cautand sa simta...spun asta pt ca la fel am facut si eu pana in acel minunat moment cand am hotarat sa-i vorbesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2007, 11:35:32
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
:D Parintele Calistrat e Parinte duhonic cu adevarat...schimba vieti omul acela iar cei care au fost macar odata la le stiu despre ce vorbesc!!!
Pacat de cat de sarac e locul in care sta si asta spune multe de smerenia lui si soborului de preoti si parinti de acolo...De ar fi adevarat Diavolul s-ar inconjura de bogatii si alte lucruri scumpe!!1
Iar cu Pr Ioand Iovan...diavolul lucreaza...stiti voi!!!
Inainte de a face asemenea afirmatii despre pr.Ioan cerceteaza si convinge-te singur...nu te mai lua dupa vorbe.
Iar in ceea ce-l priveste pe pr.Calistrat iti dau absoluta dreptate.Intre cei doi mari duhovnici pr.Calistrat imi este mai aproape pt ca relatia noastra duhovniceasca dureaza de ceva ani si imi este mult mai la indemana.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2007, 13:04:45
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
irina77
Sper sa nu ma intelegi gresit dar inclin sa cred ca te-ai lasat influentata de vorbe si ti-ai autoindus starea vis-a-vis de pr.Ioan.
Eu il cunosc nu bine...ci foarte bine pe pr.Calistrat,tin ffff mult la el si-i respect atitudinea,uneori chiar i-o aprob(asta depinde de subiect),tinem o legatura duhovniceasca cat de cat permanenta si asta de vreo 15 ani...este unul din multii duhovnici ai moldovei si ai tarii pe care ii cunosc si cu care ma sfatuiesc destul de des(cand cu unul,cand cu altul...in functie de cum ii gasesc disponibili atunci cand am nevoie...ca incredere am in toti)
Despre pr.Ioan am auzit multe si bune si rele...dar mai multe spre rau.La un moment dat am avut ocazia sa fiu in zona Tg.Mures si m-am oprit si la manastirea Recea.A fost extraordinar ce am putut sa vad acolo,lasand la o parte situatia si aspectul exterior-material...m-a impresionat organizarea si asta in mare parte se datoreaza pr.Ioan...nu intru in prea multe amanunte desi ar fi ceva de spus dar nu tine de acest subiect.

Am simtit ca trebuie sa-l vad si sa vorbesc cu parintele...am asistat la Sf.Liturghie oficiata de pr.Ioan Iovan si apoi am mers si am stat cateva ore de vorba...a fost extraordinar...am descoperit in mod direct un om si un duhovnic adevarat...departe de tot ce stiam pana in acel moment...este o personalitate integra: cult,traitor,smerit,analitic,bun organizator,meticulos,nepretentios...la finalul discutiei i-am povestit despre cum am gandit despre el pana in acel moment si i-am cerut iertare....mi-a spus ca stia si de aceea a si acceptat sa stea cu mine atata timp,pt ca sufletul meu a avut nevoie sa se convinga si sa se usureze...am plans de fericire ca m-a descoperit si l-am descoperit...
Atunci(iunie 1999) a fost prima data cand l-am vazut,apoi am mai avut ocazia de 2 ori sa merg la Recea dar ultima data pr.Ioan era foarte bolnav...imi este dor sa-l mai vad,sa mai vorbim,desi sunt sigura ca nu voi mai avea o a doua sansa sa-mi acorde atata timp pt ca nu mai am aceeasi nevoie iar Pr.stie asta.

Deci, irina draga am tinut sa-ti povestesc aceasta intamplare pt a intelege ca este important sa comunici si sa fii obiectiv in a trage o concluzii...nici nu-ti poti imagina cate stiam despre pr.Ioan si maica Veronica de la Vladimiresti cand am ajuns la Pr.la Recea...si nici nu-ti poti imagina ce soc am avut sa constat ce departe eram de realitate si mai ales in ce ratacire ma scaldam judecand un astfel de Duhovnic.
Dar...desigur...asta a fost valabil pt mine si toti cei care merg acolo,am vazut ca vin foarte multi pelerini si nu cred ca toti se duc numai ca e locul frumos de vreme ce e coada permanent la usa Pr-lui...nu e valabil si pt tine sau altii care n-au cautat sa comunice ci numai au auzit sau au privit de la distanta cautand sa simta...spun asta pt ca la fel am facut si eu pana in acel minunat moment cand am hotarat sa-i vorbesc.
N-am judecat pe parintele Ioan, iertati-ma daca asa s-a inteles. Stiam lucruri bune dspre dansul asa ca nu m-am dus cu idei preconcepute negative. Am si spus dealtfel ca acel sentiment poate sa nu aiba vreo legatura cu dansul. Singura mea nelamurire, pentru care m-am si amestecat in discutie, este exact ce spuneam: ce e cu acea Impartasanie "uscata" care se da credinciosilor acasa, de care spunea parintele Calistrat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 13:00:53
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 17:52:59